Kreativ

ŠTÍTEK: historie

Noc kostelů v okrese Bruntál. V Krnově i s koncertem duchovní hudby

Noc kostelů v Moravskoslezském kraj otevře pro veřejnost 131 kostelů a modliteben. Katolické i evangelické kostely se představí ve večerní atmosféře a často nabídnou také možnost zesílit zážitek prostřednictvím hudby a umění. Je to příležitost seznámit se s místními farníky a nahlédnout do míst, kam jindy veřejnost nemá přístup.

Od třetí pražské defenestrace uplynulo 400 let

Slaný - Právě dnes 23. května je tomu 400 let od takzvané třetí pražské defenestrace. Tato událost ovlivnila nejen historii Evropy, včetně Českého království, ale zásadně změnila život města Slaného. 

Na Írán uvalíme nejsilnější sankce v historii, prohlásil ministr zahraničí USA

Nový americký ministr zahraničí Mike Pompeo dnes uvedl, že Spojené státy uvalují na Írán nejsilnější sankce v historii. Podle něj se Írán bude muset velmi snažit, aby svou ekonomiku udržel naživu. USA budou na novém sankčním režimu spolupracovat se svými spojenci na Blízkém východě. Americký prezident Donald Trump totiž začátkem května zrušil jadernou dohodu s Íránem.

Helfštýn se o víkendu proměnil ve velký vojenský tábor. Podívejte se

Keltové, Velkomoravané, Germáni, Rytíři svatého grálu, šermíři nebo Portáši byli k vidění v sobotu 19. a budou i v neděli 20. května na Helfštýně, kde se koná již devátý ročník Festivalu vojenské historie. Hradem tak zněla hudba i řinčení kordů, účinkující tradičně nocovali v rozložených stanech a na ohništích si připravovali nejrůznější polní pokrmy. Akce patří mezi turisticky oblíbené, během soboty tak byl hrad zaplněný stovkami návštěvníků.

Helfštýn se o víkendu proměnil ve velký vojenský tábor. Podívejte se

Keltové, Velkomoravané, Germáni, Rytíři svatého grálu, šermíři nebo Portáši byli k vidění v sobotu 19. a budou i v neděli 20. května na Helfštýně, kde se koná již devátý ročník Festivalu vojenské historie. Hradem tak zněla hudba i řinčení kordů, účinkující tradičně nocovali v rozložených stanech a na ohništích si připravovali nejrůznější polní pokrmy. Akce patří mezi turisticky oblíbené, během soboty tak byl hrad zaplněný stovkami návštěvníků.

Moto svátek. Přivítání jezdců a zahájení výstavy motorismu na hořickém zámku

Hořice – Burácení motorů, vřelé shledání a exkurze do historie hořických motocyklových závodů. To vše se odehrálo během pátečního odpoledne v areálu hořického zámku, kde byli přivítáni jezdci víkendového závodu 300 zatáček Gustava Havla. Příjemná předzávodní atmosféra byla všudypřítomná a fanoušci si užili oblíbenou autogramiádu. Zároveň zde byla zahájena výstava motorismu nazvaná Pocta hořickým závodům a lidem kolem nich.

PayPal ohlásil největší akvizici ve své historii. Chce dobýt i kamenné obchody

Americký poskytovatel elektronických plateb PayPal má nakročeno k rozšíření svých služeb do tisíců kamenných obchodů v Evropě a Latinské Americe. Za 2,2 miliardy dolarů (47,7 miliardy korun) kupuje švédský startup iZettle. Jedná se o největší akvizici v jeho dvacetileté historii. Informovala o tom agentura AP.

Obce mají miliardové přebytky, bojí se je investovat

Vypadá to jako skvělá zpráva, ale není úplně bez vady. Hospodaření měst a obcí (bez započítání Prahy) skončilo loni posedmé v řadě v přebytku. Tentokrát 14 miliard korun, což je druhý nejvyšší výsledek v historii. 

Jak jsme žili v Československu: Do historie pustí Studené

Orlickoústecko - Rok 2018 je rokem stého výročí založení samostatného Československa. Deník u této příležitosti každý pátek zavítá do jedné obce či jednoho města Orlickoústecka a na historických fotografiích z let 1918 - 1992 ukazuje, jak se žilo v Československu.

Reborn klub přepsal v Kadani historii. Obhájil totiž prvenství

Kadaň – Pestrá sezona kickboxerů Reborn klubu pokračuje. Další zastávkou byla Kadaň, která hostila turnaj Bohemia Open 2018. Na něm se představily dvě stovky závodníků z téměř klubů z Česka, Slovenska, Rakouska, Německa, Polska a Ukrajiny. A ten jihlavský, jak už tomu v poslední době bývá, zase zářil!

Jak jsme žili v Československu. Tento týden v Hradci

Jindřichohradecký deník připravuje unikátní cyklus Jak jsme žili v Československu. Každý týden v tištěném vydáni vašeho regionálního deníku zveřejňujeme historické zajímavosti a archivní snímky z Jindřichohradecka z let 1918 až 1992. Díváme se, jak se za Československa žilo lidem, nahlížíme do kronik různých spolků, sportovních klubů, zájmových sdružení a dalších. V dalším díle, který vyjde v pátek 18. května, se podíváme do historie Hradce.

Jak jsme žili v Československu. V pátek představíme historii Vilic

  Vilice - V pátek pokračuje v tištěném Táborském deníku nový seriál Jak jsme žili v Československu. Podíváme se, jak se za Československa žilo lidem, nahlédneme do kronik různých spolků, sportovních klubů či zájmových sdružení. Tentokrát se zaměříme na historii Vilic.

Milan Nový. Největší kanonýr české hokejové historie a první kat Kanady

/SERIÁL DENÍKU/ Pěkný hokej = hodně gólů. Na ty se hraje, ony rozhodují velké zápasy. Nejlépe by o nich mohl vyprávět největší český hokejový kanonýr všech dob. Jmenuje se Milan Nový. Když vidíte dnešní střelce Pastrňáka nebo Kubalíka, je to úplně jiný pohled než na Nového. Přezdívali mu Balík.     

Chystají rekonstrukci Liptaňské tragédie

Před osmdesáti lety se němečtí obyvatelé ozbrojili a vyrazili k symbolům Československa. Chtěli převzít moc. Protiprávně a násilně. Tak začala Liptaňská tragédie.

Těšínská kabelovka odvysílá první díl televizního cyklu o historii města

Desetidílný cyklus o zajímavých momentech ve vývoji města, které se zrodilo v důsledku rozhodnutí mocností dva roky po vzniku samostatného Československého státu, připravilo u příležitosti 100. výročí vzniku republiky město Český Těšín ve spolupráci s historiky Muzea Těšínska a kabelovou televizí IFK.

Mladí atleti opravovali historii

České Budějovice - Písecký kilometr vyhrál 18letý Matyáš Jánský časem 2:36,66 před Šimonem Řehulou (oba Sokol), jehož 2:39,66 je šestým nejlepším 16letého běžce v kraji a šestým nejlepším letos v ČR.

Do historie Kopečkové pouti

Letohrad - Rok 2018 je rokem stého výročí založení samostatného Československa. Deník u této příležitosti každý pátek na historických fotografiích z let 1918 - 1992 ukazuje, jak se žilo v Československu.

Jak jsme žili v Československu. V pátek představíme historii Pohnání

Pohnání - V pátek pokračuje v tištěném Táborském deníku nový seriál Jak jsme žili v Československu. Podíváme se, jak se za Československa žilo lidem, nahlédneme do kronik různých spolků, sportovních klubů či zájmových sdružení. Tentokrát se zaměříme na historii Pohnání.

Jak jsme žili v Československu. Tento týden v Plavsku

Jindřichohradecký deník připravuje unikátní cyklus Jak jsme žili v Československu. Každý týden v tištěném vydáni vašeho regionálního deníku zveřejňujeme historické zajímavosti a archivní snímky z Jindřichohradecka z let 1918 až 1992. Díváme se, jak se za Československa žilo lidem, nahlížíme do kronik různých spolků, sportovních klubů, zájmových sdružení a dalších. V dalším díle, který vyjde v pátek 11. května, se podíváme do historie Plavska.

Město obsadili sovětští a rumunští vojáci. Jako připomínku konce války

Uniformy ze druhé světové války byly ve středu k vidění na náměstí T. G. Masaryka. Ovšem nejen ony. Do středu Prostějova vpochodovali ozbrojení vojáci a s nimi také dobová technika. Nadšenci do historie, v čele s Klubem vojenské historie Dukla, tak podruhé na náměstí připomněli konec bojů. Nejvíce pak padlé na straně osvobozujících armád.

Svátek literatury. Na Výstavišti startuje Svět knihy

Komiks, převratné dvacáté století i stát Izrael. Na pražském Výstavišti začíná největší svátek literatury na našem území. Více než čtyři stovky vystavovatelů, 29 národních literatur a tisíce knih. To a mnohem více ode dneška do neděle nabídne 24. ročník mezinárodního knižního veletrhu a literárního festivalu Svět knihy Praha.

Legendy fotografie zachytily divadlo. V Obecním domě je unikátní výstava

/FOTOGALERIE/ Pokud máte rádi divadlo a líbí se vám také umělecké fotografie, určitě zavítejte do pražského Obecního domu. V secesní budově, která hrála velkou roli ve stoleté historii Československa, začala výstava Česká divadelní fotografie 1859 - 2017. Snímky z historie divadelního prostředí ukážou neznámé portréty hereckých hvězd, inscenace i zákulisí českého divadla.

Duben rozpálil Prahu. Tepleji bylo v historii měření pouze v roce 1800

Jako by v českém hlavním městě zimu nevystřídalo jaro, jako by Pražané skočili rovnou do léta. Letošní duben byl s průměrnou teplotou 15,6 stupně Celsia v historii měření v pražském Klementinu od roku 1775 druhý nejteplejší. Větší horko zažila metropole pouze přesně před 218 lety, kdy bylo průměrně 16,2 stupňů Celsia.

Výstava představuje nejvýznamnější roky a osobnosti novodobých českých dějin

Benešov – Osudové roky české státnosti je název putovní výstavy, která se do 19. května koná v benešovské Městské výstavní síni. Chronologicky mapuje prostřednictvím panelů významné mezníky novodobé české, respektive československé historie, a to od roku 1918 do roku 1989. Zájemci si ji mohou prohlédnout každý všední den od 8 do 18 hodin, v sobotu pak od 8 do 12 hodin.

Příbramsko žije téměř celé jaro oslavami konce války

Příbram – Příbramský region je oslavami konce II. Světové války známý. Obce se navzájem téměř předhánějí, která realističtěji a slavnostněji výročí konce války oslaví. Také je tu u Příbrami jedno velmi významné místo, o které se svedla poslední bitva II. světové války.