V pražském hotelu Raddison Blu proběhla v sobotu poslední letošní aukce Dorothea. Nejdražší položkou tu byl olej Macešky od Antonína Slavíčka. Vítěz dražby za něj nabídnul 4,2 milionu včetně aukční přirážky. Souboj dražitelů se strhl i kolem obrazu dvou Venuší Ladislava Sutnara, kráska z roku 1974 opustila aukční sál s cenou 1,44 milionu korun. Zájem byl i o studii Alfonse Muchy k pátému obrazu z cyklu Slovanská epopej. Její cena se vyšplhala z 380 tisíc na 840 tisíc korun.
Lenora - U lenorské obecní pece se v sobotu 25. listopadu sešla sice menší návštěva než ta, na kterou jsou mistři Velké lože pecařské zvyklí, ale i tak to pečivo vonělo celou Lenorou.
Patříte-li k lidem, kteří se neustále klepou zimou, pravděpodobně vás při předpovědích počasí děsí teploty, které většinou panují v Jizerce. Tato osada totiž patří k nejchladnějším místům u nás. To ovšem nijak neubírá na jejím půvabu.
Jemnice - Nechce se tomu příliš věřit, ale je to tak. Pitná voda teče do Jemnice teprve dvacet let. Předtím byli místní obyvatelé odkázáni na upravovanou vodu z rybníka. Město sice mělo i studny s dobrou pitnou vodou, té ale bylo málo.
Lány - Jak se žilo v Lánech za prezidenta T. G. Masaryka? Jak vznikl jeho slavný jezdecký portrét a jak prezidentův příchod na zámek vnímali tehdejší obyvatelé? Odpovědi na všechny tyto otázky dala zvědavcům přednáška Václava Vodvářky, při níž se na půdě lánského Muzea T. G. M. opět sešly desítky napjatých posluchačů.
Více než 100 let stará historická hasičská stříkačka, o kterou se starají dobrovolní hasiči ze Starého Bohumína, našla nové útočiště. Přestěhovala se z veřejnosti nepřístupné garáže do prosklené výlohy městského domu U Rytíře na zdejším náměstí Svobody, kterou město nechalo upravit tak, aby se do ní stoletá „dáma“ bez problémů vešla.
Křižanov – Kateřinský jarmark, už devátý, pořádají v sobotu 25. listopadu v sokolovně v Křižanově. Začíná ve 13.30 hodin. Předvánoční akce, která se v Křižanově stala už tradicí, nabídne opět spoustu stánků s nejrůznějšími rukodělnými výrobky a adventními věnci, vánočními ozdobami, keramikou, šperky, hračkami, ale také s perníčky nebo jinými sladkostmi.
Vysočina – Každý ročník má jiného vítěze. To je specifikum Krajského přeboru ve futsalu na Vysočině. Skutečně, za osm let se obhájit titul přeborníka nikomu nepodařilo. „Obhajoba je vždy těžší. Každý rok je jiný vítěz,“ potvrzuje předseda krajského futsalového svazu Zdeněk Petr, který v rozhovoru pro Deník zhodnotil nejen minulou sezonu, ale i osmiletou historii halového sportu v Třebíči. Posledním vítězem je Phiasco Třebíč, které zvítězilo už třikrát a má tak na prahu nové sezony šanci stát se prvním obhájcem.
Kolín – Jako každá kapela, i renesančně – folková skupina Klíč hrající předposlední listopadový čtvrtek v Městském společenském domě v Kolíně, si nechala největší hity své kariéry na závěr koncertu k pětatřicetiletému výročí jejího založení.
Zastupitelstvo městské části Praha 6 na svém pátečním setkání přijalo usnesení, kdy ukládá radě městské části Praha 6 umístit na kontroverzní pomník maršála Koněva nové informační cedule do 30. června příštího roku. Proti umístění cedulí byli komunisté. V pátek o tom informovala na webu městská část Praha 6. Ke čtvrtečnímu pomalování pomníku se v pátek vyjádřilo ruské ministerstvo zahraničí. V páteční tiskové zprávě uvedlo, že doufá v potrestání viníků a čin označilo za urážku proti všem, kteří padli v boji proti fašismu.
Jaroměř - Město Jaroměř dne 17. listopadu neoslavilo jen Den boje za svobodu a demokracii, ale také již potřetí ocenilo významné občany města, a to hned v několika kategoriích.
Cheb - Československé dějiny 50. a 60. let. Takové bylo zadání v prestižním finálovém kole dějepisné soutěže, kterou pořádá Nadační fond Gaudeamus při Gymnáziu Cheb. I přes náročnost soutěže je o ni stále větší zájem a letos se jí zúčastnilo 225 studentů z pětasedmdesáti gymnázií České a Slovenské republiky, kteří tak potvrdili, že se mladí rozhodně historie nebojí.
Český ráj - Padesátiny pohádkového loupežníka Rumcajse pravděpodobně přispěly ke zvýšení letošní návštěvnosti Českého ráje, která se v uplynulé sezoně v porovnání s minulým rokem zvedla o desetinu.
Hradec Králové - Máte rádi historii a tajemství? Pokud ano, tak v těchto dnech vychází „kniha“ Hradecké pověsti a vyprávěnky autora Svatopluka Pastyříka jako audiokniha.
Plzeň – Deník představuje dvanáct knižních tipů od regionálních autorů pro předvánoční trh. Knihy vás zavedou do různých koutů Plzeňského kraje, můžete se vydat na toulky českým západem, zvolit cestu po mlýnech a vodních provozech na Tachovsku a Stříbrsku nebo nahlédnout do historie borské věznice.
Vysoké Mýto - Letošní TECHNOhrátky jsou minulostí. Tečku za nimi udělalo středeční zastavení ve Vyšší odborné škole stavební a Střední škole stavební Vysoké Mýto, které přilákalo 125 školáků z devíti škol.
Jáchymov - V muzeu Královská mincovna v Jáchymově se schyluje k další přednášce. Tentokrát bude na téma „Jáchymovské doly na historických výkresech,“ uskuteční se už tuto sobotu 25. listopadu v 17 hodin.
Brno – Sice jde o statistickou zajímavost, ale v tomhle případě skoro neuvěřitelnou. Hádali byste, že jediné mužstvo, na jehož domácím trávníku fotbalisté Zbrojovky v nejvyšší soutěži neudělali ani bod, je Jihlava? Změnit to brněnský celek zkusí v pátek. V šest hodin večer začíná na Vysočině přímá záchranářská bitva.
Hradec Králové - Operní pěvkyně Ema Hubáčková se v neděli od 18 hodin představí hradeckým posluchačům v katedrále svatého Ducha. Její hlas zazní na tradičním předvánočním koncertě s názvem Ave Maria.
Linec - Ve středu kolem 13.45 zavolal myslivci Karlu Bauernfeindovi v Bad Kreuzenu (okr. Perg) zemědělec, že deset metrů od stáje jeho volného výběhu je vlk.
/FOTOGALERIE/ Marie Terezie, Václav Havel, Kleopatra či lady Diana. S těmi všemi (a mnoha dalšími) se budou moci v pátek a v sobotu návštěvníci potkat na výstavě s názvem S panenkami za historií aneb Světové dějiny očima panenky Barbie. Dobově přesné kostýmy z dílny orlovské textilní výtvarnice Kristýny Vařekové budou v prostorách Kulturního domu v Dolní Lutyni na Karvinsku k vidění od 10 do 19 hodin.
Prohry přicházejí častěji než výhry, body přibývají pomalu. Hokejová Sparta nezažívá ideální vstup do letošní sezony. Těsně před polovinou soutěže je na devátém místě s pouhými jednatřiceti body. Chybí tahouni, kteří by zvedli ofenzivu. Tým z Holešovic má za sebou nejhorších třiadvacet kol za posledních pět let.
Křenovice - Už přes čtvrtstoletí se umělecký kovář Oldřich Bartošek z Křenovic na Vyškovsku zapojuje do vzpomínkových akcí Bitvy u Slavkova. A to nejen tím, že vyrábí dobové zbraně a nástroje, ale také jako průvodce. Každoročně se podílí například na Pochodu slavkovským bojištěm, který vyrazí z Křenovic už tuto sobotu. A návštěvníci při něm poprvé uvidí rovnou dvě „jeho“ děla.
O tři místa v Radě Ústavu pro studium totalitních režimů usiluje 24 kandidátů, které doporučily občanská sdružení a organizace. Senát mezi nimi vybere členy rady na schůzi 6. prosince. Pozice v radě obhajují její předsedkyně Emilie Benešová a politolog Lukáš Jelínek. Naopak sociolog Michal Uhl už o setrvání v radě neusiluje.
Tachovsko – Do první adventní neděle sice zbývají ještě dva týdny, některé obce se ale rozhodli si vánoční čas trochu přiblížit. Proto své vánoční stromky rozsvítí již tuto neděli.
/ROZHOVOR/– Místní rodák Pavel Šporcl, populární houslový virtuos známý šátkem „na piráta“ a modrými houslemi vydal své první vánoční album Christmas on the Blue violin, na němž spolupracoval s Královskou liverpoolskou filharmonií.
Nymburk – Mezi velmi známé a uznávané osoby sportovního prostředí patří Antonín Čermák. Ten před pár dny oslavil významné jubileum. Zapít mohl své osmdesáté narozeniny.
Sokolov – Model dolu Bohemia, maketa neandrtálce či model mláděte mamuta. V současné době probíhá další část rekonstrukce sokolovského muzea v zámku a to jsou některé z novinek, na něž se mohou návštěvníci těšit.
Naše historická paměť je obecně nevalná, ale při včerejší zprávě o doživotí pro Ratka Mladiče se nám nemohl nevybavit obraz naprostého zmaru v bývalé Jugoslávii v letech 1992–95. Válka, kde se mezi sebou zabíjeli staří známí, sousedé, nedávala a dodnes nedává smysl, odmyslíme-li tedy geopolitiku a byznys.
Vimperk - Letošního roku uplynulo právě deset let od okamžiku, kdy byl z iniciativy Unie českých pěveckých sborů ve spolupráci s Českou filharmonií a Gymnáziem Jana Keplera v Praze založen festival studentských pěveckých sborů Festa academica, koncipovaný jako bienále, tj. umělecká přehlídka konaná ve dvouletých intervalech.
Blanensko – Rok ve vězení za pobuřování a nepřátelství k socialistickému zřízení, podpis Charty 77 a nucená emigrace. To jsou tři zásadní body v životě spisovatele Ivana Binara. „Je nutné o totalitní době přemýšlet a hlavně na ni nezapomenout. Aby se nedávná historie někam nezasunula. Hlavně dnes, kdy totalitní tendence opět vystrkují růžky,“ nabádal Binar.
FOTOGALERIE / V neděli vpodvečer skončila v kunovickém Panském dvoře čtyřdenní výstava pěti stovek historických hraček s názvem Dětský svět, jejichž majitelkou je občanka města a členka výboru místní i okresní organizace Svazu tělesně postižených Marie Čierníková (68).