Karlovy Vary - Ředitelem Mezinárodního pěveckého centra Antonína Dvořáka v Karlových Varech, zakladatelem a obnovitelem Mezinárodní pěvecké soutěže Antonína Dvořáka, která se koná do 10. listopadu v Karlových Varech, je Alois Ježek. K 52. ročníku soutěže poskytl Deníku rozhovor.
Mladá Boleslav - Prodej 7362 vozů na tuzemském trhu znamenal pro Škoda Auto nejlepší říjen v její historii. Je to o 302 vozů více než za stejné období loňského roku.
Šestnáct koncertů ještě čeká hardrockovou kapelu Limetal na letošním podzimním turné, které zahájila koncem října v Hranicích na Moravě v divadle Stará střelnice.
Páteční večer, byl pro děti z Klenovic na Hané a celého okolí velkým svátkem. Místní základka se proměnila v strašidelnou budovu. Šero osvícené blikajícími svíčkami, postavy převlečené do hrůzostrašných kostýmů a hlavně plno dětí.
Poprvé ve své historii vyšle válkou rozervaný Afghánistán sportovce na zimní olympijské hry. Do jihokorejského Pchjongčchangu příští rok v únoru pojedou dva lyžaři. Na této události je zajímavé, že historická registrace afghánských sportovců se uskutečnila v Praze.
/ROZHOVOR/ Když se před třinácti lety stala Jana Doleželová Miss České republiky, nabourala tak trochu dosavadní „missí” stereotypy. O dva měsíce později totiž odpromovala v pražském Karolinu a kombinovat farmaceutickou i modelingovou kariéru se jí dařilo i nadále. Během následujícího roku obhájila nejen rigorózní práci a stala se doktorkou farmacie, ale také zabodovala ve dvou prestižních světových soutěžích – Miss World i Miss Tourism.
Jihlava – Oblastní galerie Vysočiny v Jihlavě připravuje na čtvrtek 9. listopadu další vernisáž výstavy, tentokrát jihlavského rodáka a malíře Gustava Kruma.
Máte rádi bary, kde na vás dýchá atmosféra let minulých, podbarvená decentní hudbou, chřestěním ledu v šejkru a výběrem klasických koktejlů? Já ano, a tak jsem byl zvědavý, co mi nabídne nedávno otevřený bar Crazy Daisy v paláci Astra v centru Prahy.
Náměšť nad Oslavou - Tradiční podzimní festival Folkový špíz se uskuteční v sobotu 11. listopadu v Náměšti nad Oslavou. Pro milovníky folkových, country a trampských písní je opět připraven skvělý program se zajímavými hosty.
V rámci festivalu Týden vědy a techniky se po republice koná přes 500 akcí. Většina z nich je v Praze. Zaměřené jsou na spoustu oborů, od fyziky až po historii.
Vysoké Mýto/ Ústí nad Orlicí - Městská galerie ve Vysokém Mýtě si připomíná 60 let od svého založení. Významné jubileum této instituce podpořila také orlickoústecká „umprumka“ (SŠUP), konkrétně její tradiční umělecký obor Design oděvů.
Slaný - V sobotu 4. listopadu se v aule Gymnáziu Václava Beneše Třebízského ve Slaném uskutečnil X. historická konference tentokrát s názvem Všude žijí lidé - Slaný a Slánsko ve XX. století. Konference se konala pod záštitou hejtmanky Středočeského kraje Jaroslavy Pokorné Jermanové a za mediální podpory Kladenského deníku ji organizuje spolek Wotrubia, Gymnázium Václava Beneše Třebízského, Královské město Slaný a Sládečkovo vlastivědné muzeum v Kladně.
Lány /FOTOGALERIE/ - Už 85 let uplynulo od doby, kdy práh Základní školy Ch. G. Masarykové v Lánech poprvé překročili žáci. K oslavě jubilea si její vedení i školáci připravili Den otevřených dveří. Přijít se do prostor školy podívat a zavzpomínat na svá léta strávená v lavicích tak mohl každý.
Slaný - Dobří holubi se vracejí, tak by se mohla nazývat výstava, která se v uplynulých dnech uskutečnila ve slánské Galerii Dobeška na náměstí T.G. Masaryka. Je v pořadí již třetí, na velmi zajímavé téma ČSAD Slaný.
Třebíč - Celkem 244 závodníků si sobotní podvečer zpestřilo na čtvrtém ročníku Běhu noční Třebíčí. A v chladném podzimním počasí padaly rekordy - třebíčský talent Michael Jakůbek prolétl tři kola vedoucí skrz židovské město ve skvělém čase 29:24, poprvé ve čtyřleté historii závodu se tak běželo pod půl hodiny.
Vyškov /REPORTÁŽ/ – Zpravidla jde o míčky připevněné k provázku. Dají se ale udělat i z ponožek. Žonglování s takzvanými poikami poprvé v historii předvedli Maoři, původní polynéští obyvatelé Nového Zélandu. K tomuto jejich odkazu se lidé, kteří v sobě mají touhu hrát si, vracejí dodnes. Třeba ve vyškovském středisku volného času Maják. Je sobota odpoledne a dvanáctka účastníků už šestých Kejklí se skvěle baví.
Havlíčkův Brod - Bylo několik hodin poté, co do Československa vtrhla okupační vojska některých zemí Varšavské smlouvy. Velitel vrtulníkové letky v Havlíčkově Brodě pplk. Vladimír Chadalík vydal rozkazy k obraně letiště. Pak si nechal připravit vrtulník a přes absolutní zákaz létání vzlétl, prý ke kontrole počasí.
Ústí nad Labem - Za podpory Collegia Bohemica a ve spolupráci s partnerskou školou Oberschule Am Flughafen z Chemnitz se v ZŠ Stříbrnická uskutečnil bubenický workshop, který se stal součástí programu jednodenního studijního výměnného setkání více než třiceti českých a německých dětí.
Strážnice /FOTOGALERIE/ – Pozůstatky historického kamenného opevnění i odvozený název. Jasné svědectví o úloze Strážnice v dobách minulých. Strážní a odvedeneckou minulost ale reprezentují také vojenské a odvedenecké písně plné lásky i útrap. Právě ty zapracovala do nového alba Ve Strážnici na vojnu verbujú Cimbálová muzika Pavla Múčky.
/ROZHOVOR/ Pošesté v řadě vyhrál celkové pořadí Světového poháru. Jako první lyžař v historii. Na mistrovství světa vybojoval zlaté medaile číslo 5 a 6. Čtvrteční večer byl pro Marcela Hirschera tečkou za dalším úspěšným rokem.
Kuriózní případ zažili policisté jihozápadního německého městečka Bretten. Ty na svou zahradu zavolal jednaosmdesátiletý důchodce, a to kvůli strachu z nevybuchlé bomby z druhé světové války. Policisté se však se po příjezdu nestačili divit. Jednalo se totiž jen o přerostlou cuketu. Zprávu přinesl server BBC s odkazem na tiskovou zprávu místní policie.
Pacov – Mladí ochránci přírody z Pacova se v neděli vydají do lesů. Tradičně se pustí do věšení ptačích budek. Okolí města se rozroste o stovku nových ptačích příbytků, mimo jiné pro sýkorky nebo šoupálky.
/ANKETA/ Nejen Batman nebo Superman, ale také Emil Zátopek, Kafkův Josef K. či brzy bratři Mašínové jsou hrdiny komiksové literatury. Od fanouškovských počátků 90. let se komiks v Česku tak rozšířil, že je součástí edičních plánů většiny nakladatelství. Zatímco na různé subkultury míří klasický superhrdinský komiks či japonská manga, současná autorská tvorba cílí na širší publikum.
Vysočina – Uplynulé úterý bylo pro všechny milovníky historie dnem, kdy mohli v tomto roce naposledy navštívit hrady a zámky nejen na Vysočině. Letošní turistická sezona skončila, a kasteláni tak v těchto dnech bilancují nad uplynulým obdobím.
Není u nás mnoho míst, která nabízejí na relativně malé ploše řadu rozličných zážitků. Pustevny (1018 m n. m.) v Moravskoslezských Beskydech ale dokáží díky koncentraci nejrůznějších aktivit zabavit jednotlivce i rodinu prakticky na celý den. Nacházejí se nedaleko Radhoště a oficiálně patří k obci Prostřední Bečva. Krásné a magické místo má nejen bohatou historii, ale i neméně zajímavou současnost.
Teplice - Dosud skryté poklady ze 120 let starých sbírek teplického muzea mohou od včerejška obdivovat návštěvníci Výstavy XXL v Jízdárně teplického zámku.
Patří k nejlepším hráčům nohejbalové historie. Pokud by kariéru slovenského reprezentanta Patrika Peruna předčasně neukončila artróza kyčlí, sbíral by poháry a medaile dál. Úspěšné tažení košického rodáka však neskončilo ani po přesunu na trenérskou pozici.
Pardubický kraj /KRÁTKÉ ZPRÁVY/ - Ve čtvrtek, o svátku Dušiček, se na lužském hřbitově uskutečnila pietní vzpomínka na děti, které v letech 1901 až 1968 zemřely na TBC v tehdejším košumberském tuberkulózním sanatoriu a jsou pohřbeny na hřbitově v Luži. Lidé, kteří se shromáždili, uctili jejich památku zapálením svíček.
Šest tisíc zajatců prošlo během druhé světové války Jesenickem. Pozapomenutá historie regionu uchvátila Romana Janase, který odhalil jména už čtrnácti stovek z nich. V České Vsi vybudoval na toto téma expozici s aktivitami, za něž by se nemusely stydět mnohé profesionální instituce. Nyní chce s osudy nedobrovolných obyvatel Jesenicka seznámit školáky v regionu. O válečných zajatcích připravuje i knihu.
Pražský hrad dnes mimořádně zpřístupní návštěvníkům své reprezentační prostory. Lidé si mohou prohlédnout některé salonky jižního křídla Nového paláce, které byly v létě zrekonstruovány. Dostanou se i do dalších sálů Nového paláce, které nejsou běžně přístupné a které slouží nejvýznamnějším protokolárním a společenským událostem. Den otevřených dveří je naplánován i na sobotu a vstup je zdarma.
Břeclav - Vykoupit parcely v areálu břeclavského židovského hřbitova se od Židovské obce Brno chystá vedení tamní radnice. Záměr už schválili zastupitelé. „Jde o pozemky pod kaplí a domkem správce. Chceme, abychom byli majiteli pozemků i budov. Máme v plánu kapli zrekonstruovat, moc historických objektů v Břeclavi nemáme,“ odůvodnil břeclavský místostarosta Svatopluk Pěček.
Poděbrady – Městská knihovna slaví 145 let své existence a v poslední říjnový den jí přišli popřát regionální autoři. Příchozí si během dne prohlédli hlavní budovu knihovny naproti poděbradskému zámku od sklepa až po půdu a byl to příjemný pohled.
Telč - Už 80 let od svého založení si letos připomíná telčský Klub filatelistů. V roce 1937 přitom nebylo vůbec běžné, aby v městech velikosti Telče takový klub existoval.
Pardubice - Největší skvosty českých a moravských zbrojnic jsou od včerejška k vidění na pardubickém zámku. Státní hrady a zámky, které na zimu zavřely své brány, zapůjčily vzácné artefakty na čtyři měsíce Východočeskému muzeu v Pardubicích.
Nové Strašecí – Už 120 let od svého založení za chvíli oslaví novostrašecká Základní škola J. A. Komenského. A do vzpomínkové výstavy, kterou škola spolu s muzeem pořádá, se můžete zapojit i vy.