
Nové Losiny popisuje nová kniha
Historii a současnost jedné z místních částí Jindřichova popisuje nová publikace. Kniha s názvem Nové Losiny bude zájemcům poprvé k dispozici ve středu 5. července.
Historii a současnost jedné z místních částí Jindřichova popisuje nová publikace. Kniha s názvem Nové Losiny bude zájemcům poprvé k dispozici ve středu 5. července.
Vnorovy /FOTOGALERIE/ – Do historie se v neděli zapsala tragická nehoda, která se stala na silnici mezi Strážnicí a obcí Vnorovy na Hodonínsku. Na cestě první třídy spojující region se sousedním Břeclavskem zahynuli čtyři lidé. Důvodem byl čelní střet dvou osobních aut. Jde o třetí nejtragičtější nehodu na jižní Moravě za posledních patnáct let.
Vamberk - Hned 70 vystavovatelů ze 7 zemí světa se zúčastnilo 15. Mezinárodního setkání krajkářek, které se konalo od pátku do neděle ve Vamberku.
/FOTOGALERIE, VIDEO/ Do historie se v neděli zapsala tragická nehoda, která se stala na silnici mezi Strážnicí a obcí Vnorovy na Hodonínsku. Na cestě první třídy spojující region se sousedním Břeclavskem zahynuli čtyři lidé. Důvodem byl čelní střet dvou osobních aut. Jde o třetí nejtragičtější nehodu na jižní Moravě za posledních patnáct let.
Vyškov – Auto, nebo slušný dům? Kdo si mohl na začátku minulého století dovolit jedno, měl i na druhé. Ceny vozů se tehdy pohybovaly okolo deseti tisíc korun, výjimkou nebyly ani za patnáct tisíc, což se rovnalo i částce za dům. Pro běžné vrstvy před první světovou válkou obojí v podstatě nedostupné. I to se dozvědí lidé na nové výstavě Muzea Vyškovska Zámek s vůní benzínu. Věnuje se historii automobilismu.
Neratovice /FOTOGALERIE/ - Žene je za výhrami často neskutečná divácká kulisa, která se na této úrovni soutěží až tak často nevidí. Jsou právoplatným členem hokejové rodiny v Česku. Vždy tomu tak ale nebylo. Hokej v Neratovicích zažil chvíle, kdy se mu klaněla republika. Má za sebou ale i smutnou dobu včetně samotného zániku. Znáte historii hokeje ve městě na Mělnicku?
Praha - Nejrozsáhlejší výstavu české divadelní fotografie připravují na příští rok Institut umění - Divadelní ústav a Národní muzeum. Výstava bude mapovat historii oboru od druhé poloviny 19. století až po současnost a stane se součástí oslav stého výročí založení Československa. Uvádí to Divadelní ústav na svém webu.
Kladno - Na právě skončené Letní olympiádě dětí a mládeže v Brně měli své zástupce badmintonisté z klubu BaC Kladno. Michal Morávek s Janem Alterou reprezentovali Středočeský kraj na tomto významném podniku, kterého se zúčastnilo přes 4500 mladých sportovců z celého Česka. Kladeňáci se netajili ambicemi, jimiž byly olympijské medaile.
Brno /REPORTÁŽ/ - Seřadit do dvoustupu!, křičí trojice strážných na pětici vězňů. Ve vlahém sobotním červencovém večeru právě dorazili do nejtvrdšího žaláře v monarchii, na Špilberk. A mají před sebou nocování v místních kasematech. Netradiční noční přehlídku vězení s přespáním pořádá Muzeum města Brna.
/NOVÝ SERIÁL DENÍKU/ Morava a Slezsko se počátkem července 1997 staly dějišti jedné z největších přírodních katastrof 20. století ve střední Evropě.
VIDEO/ Na Těrlickém okruhu se v neděli jely Mezinárodní závody silničních motocyklů o Havířovský zlatý kahanec. Jednalo se o 10. ročník od obnovení a 34. ročník v historii. Absolutním vítězem se stal Horst Saiger z Lichtenštejnska.
/FOTOGALERIE/ Desítky cyklistů i turistů mířily v sobotu do Ráztoky, aby se odtud mohli vydat po Knížecí cestě na Pustevny. Cesta má konečně nový asfalt.
Symbolická podpora i zdravé vlastenectví. To jsou nejčastější důvody, proč se starostové z obcí na Přerovsku rozhodli opět připojit k iniciativě Za vyvěšování moravské vlajky, kterou se chystá ve středu 5. července vyvěsit na svých radnicích hned několik desítek měst a obcí v regionu.
Královéhradecko, Brno - Skvělého úspěchu dosáhla výprava plavců Královéhradeckého kraje na Olympiádě dětí ČR 2017. Tuto megaakci tentokrát pořádal Jihomoravský kraj a město Brno.
Hradecko - Rozmary počasí v sobotu pronásledovaly návštěvníky i účinkující bitevní scény na Chlumu, která připomněla 151. výročí střetnutí rakouských a pruských vojsk u Hradce Králové. Na bitevní pole se snášely dešťové přeháňky, foukal chladný vítr a jen občas zasvitlo slunce.
Krásný Dvůr - Během června se na Novogotický templ s rozhlednou v Krásném Dvoře přišlo podívat 1400 lidí. Od července tedy byla díky velkému zájmu ještě prodloužena návštěvní doba.
Bučovice /REPORTÁŽ/ – Co na plat, že mám dvě dcery? Syn mi dopřán nebyl. A jeden můj předek rozhodl, k čertu s ním, že veškerý náš majetek připadne mnichům Minoritům v momentě, kdy vydechne poslední mužský člen našeho rodu naposledy. Tedy já. To tak, aby mé krásné dcery přišly o všechno! Kdo by je chtěl bez věna? Tak zní část monologu Jana Šembery z Boskovic ve filmu, který můžou od pátku sledovat návštěvníci bučovického zámku. Vedení památky zpřístupnilo novou, rok a půl připravovanou stálou interaktivní expozici Moravský aristokrat v labyrintu světa.
Znojmo /ROZHOVOR/ – Osmapadesátiletý znojemský policista a nositel Řádu strážců historie zákona František Šmákal zcela propadl sbírání různých policejních artefaktů. Má obsáhlou sbírku policejních nášivek, odznaků, ale také pout nebo pouzder na zbraně. Lidé jej mohou znát také jako jednoho ze znojemských polních myslivců. Ve výrazné zelené dobové uniformě se účastní řady rekonstrukcí historických bitev.
Třebíčsko – Letní dny lákají k návštěvě památek zástupy turistů. Správci zámků se příležitosti chopili naplno a připravili pro návštěvníky bohatý program.
Mladá Boleslav - Před několika lety by to byla z pohledu hokejových fanoušků i samotných klubů naprosto nepřijatelná věc. Ústecký Slovan a Bruslařský klub? Nikdy! Jenže rok se s rokem sešel a Slovan vyklidil výsluní pozici. Je bez peněz a působí spíše jako rodinný klub. Boleslav naopak patří k už tradičním účastníkům české nejvyšší soutěže. Teď si oba budou vzájemně pomáhat.
Přesně 640 let fungování obce si letos v rámci oslav připomněli v Nových Sedlicích.
Proseč, Hrochův Týnec – Po dvouleté pauze začne v Proseči znovu fungovat letní kino, a to konkrétně v parku Rychtářovy sady, kde se promítalo naposledy v roce 1997. První snímek pod širým nebem budou 13. července Špunti na vodě.
Cheb – Výročí 50 let od otevření, oslavila chebská provozovna Mlíčňák společnosti Briga a.s. Už padesát let jejími dveřmi chodí rodiny s dětmi na poháry, dorty a množství lahůdkářských výrobků.
Napsali jste nám
Louny - Stěny domů opět ozvláštní projekce, lidé budou obdivovat různé instalace. Festival letos slibuje ještě bohatší podívanou.
Vyskytná nad Jihlavou – Napouštět bazény, umývat auta či zalévat zahrádku pitnou vodou. To vše mají během letních prázdnin zakázané obyvatelé obce Vyskytná nad Jihlavou. Tuto malou vesnici totiž trápí nedostatek pitné vody.
/HISTORIE/ Dnes jde o krásně zrekonstruované zařízení, kam se jezdí rekreovat nejen lidé z Opavska, ale i jiných koutů České republiky a také ze zahraničí. Jaká je ale historie Davidova mlýna?
Heřmanov – Prezident Miloš Zeman v pátek zamířil do Heřmanova na Žďársku, který se pyšní letošním titulem Vesnice Kraje Vysočina. Na tamní náves, které vévodí dvacetimetrový komín s čapím hnízdem, přilákal stovky lidí.
Plzeň - Na pět otázek odpovídá neonatolog Jiří Dort.
V rámci pohádkového poznávání Česka vám chceme tentorkát představit lokality, v nichž jednu z hlavních rolí hráli pohádkové bytosti a draci. V dalších dnech vás seznámíme s místy se silnou duchovní tradicí: s kláštery, které se vracejí do života, s kostely, jež povstaly z ruin, ale i menšími, ovšem unikátními sakrálními místy.
Napsali jste nám
Je tady první prázdninový víkend a my spolu s ním přinášíme tradiční várku tipů, jak si ho zpestřit v Ostravě a okolí.
Brno – Nejvyšší soud zamítl dovolání bývalého policisty Romana Dolíhala, který v roce 2006 zorganizoval loupež 77 milionů korun z vozu bezpečnostní služby u Slavkova u Brna. Kromě loupeže, která patří k největším v historii České republiky, soud Dolíhala uznal vinným i z vraždy pravděpodobného komplice, velitele přepadeného vozu s penězi. Odmítl také dovolání komplice Jaroslava Havlíka.
Třebíčsko – Noční prohlídky na hradech a zámcích se každý rok těší oblibě malých i velkých návštěvníků. Kostýmovaní hrdinové přenáší návštěvníky do dob minulých a vypráví jim příběhy o životě předků. Kromě zámků letos proběhnou také noční prohlídky baziliky a věže v Třebíči.
Jindřichohradecko – Fotbalisté na Jindřichohradecku už znají jízdní řád podzimní části sezony 2017/18. Soutěže mužů odstartují o víkendu 26. a 27. srpna.
Chrudimsko - Nevíte kam o víkendu vyrazit s rodinou či přáteli? Nechte si poradit v tradiční pozvánce Chrudimského deníku.
Po celé letní prázdniny (denně vyjma pondělků) bude Archeopark v Chotěbuzi-Podoboře cílem rodinných výletů. Ve vybraných dnech je pro návštěvníky připraven speciální tematický program.
Liberec – 35 milionů při celoročním provozu, 14 milionů při sezónním. To je podle náměstka primátora Tomáše Kysely odhad, kolik by stála rekonstrukce bývalé restaurace Casino na Masarykově třídě.
Po tři dny probíhal o minulém víkendu 72. ročník Mezinárodního folklorního festivalu ve Strážnici a řekněme rovnou, jeden z nejúspěšnějších – vždyť jeho pořady shlédlo na pětadvacet tisíc návštěvníků. A úspěšný byl i pro tvůrce pořadů a účinkující z Hradišťska, kam putovala značná část pravidelně udělovaných cen.
Úpice - Předposlední červnovou sobotu se v Úpici v restauraci u Zifčáka odehrálo 16. Mistrovství Úpicka v šipkách.
Humpolec – Šest červených karet nad hlavami návštěvníků na čtvrtečním mítinku s prezidentem Milošem Zemanem v Humpolci nikterak nenarušilo nekonfliktní atmosféru besedy na Horním náměstí, kam zavítalo kolem pěti set lidí.
Domažlice – Letošní ročník festivalu Domažlický Kulturovar je v ohrožení, uvádí pořadatel Karel Šmirkl.
Hradecko - Letos to bude již 151 let, kdy se u Hradce Králové střetla rakouská a pruská vojska. Připomínku krvavého střetu opět návštěvníkům přiblíží Garda města Hradce Králové.
Ve stejné době, kdy Středočeský kraj hlásil první škody způsobené silným deštěm, začínala na krnovském náměstí akce 20 let poté, Povodně 1997.
Benešov – Kuželkářská čtyřdráha v tělocvičné jednoty Sokol Benešov v Tyršově ulici bude žít dál. Rozhodli o tom zastupitelé města při své středeční, poslední předprázdninové schůzi.
Brno /VIDEO/ - Dvě stě čtyřicet balónků se ve čtvrtek vzneslo k nebi před brněnskou Katedrálou svatého Petra a Pavla na počest stejného počtu let od založení diecéze. Lidé toto výročí oslavili netradičně, společným vypuštěním modrých, žlutých, červených a bílých nafukovacích balonků v barvách biskupství. Podle slov pomocného biskupa Pavla Konzbula byla událost vůbec první svého druhu v historii farnosti.
Trutnov - Staronový ředitel špitálu Martin Limburský, který má do funkce nastoupit 17. července, se vrací jen na dočasnou dobu. „Dohoda je jasná. Mé působení by mělo trvat jen do konce roku 2018. Na oslovení z holdingu a kraje jsem reagoval pozitivně proto, že pokud mohu se zkušenostmi, které mám, nemocnici pomoct, tak to udělám," řekl pro Deník.
Litoměřice – Již od tohoto týdne mají všichni obyvatelé i návštěvníci Litoměřic možnost navštívit několik kostelů. Ty se veřejnosti otevřely v rámci turistické sezony.
Jičín - A je tu opět konec školního roku. A tak se jičínský státní okresní archiv rozhodl, že ten letošní MDA (International Archives Day) uskuteční ve „školním duchu".
Havířov, Těrlicko – Motocyklový závodník Horst Saiger se již v neděli může na Těrlickém okruhu zapsat do historie Havířovského zlatého kahance jako člověk, který se stal šestkrát absolutním vítězem závodu.