Kreativ

ŠTÍTEK: historie

Jevišovka na Břeclavsku

Na svou historii v Jevišovce nezapomněli. Na hřbitově zbudovali pamětní místo

Do Jevišovky zamířil vídeňský akademický malíř Othmat Růžička poprvé v roce 1905. Od té doby na svých obrazech zachycoval nejen pestrost okolní krajiny, ale především temperament původního obyvatelstva moravských Chorvátů. Svůj vděk za zachování významného kusu historie mu zpětně vyjádřili Jevišovští.

Vytrvalostní závod Country Cross, SuperEnduro a poprvé v historii dětský motokros, budou hlavní taháky tradiční akce Rock’n’Ride.

Rock'n'ride zpestří dětské závody. Tradiční motocyklová akce odstartuje v září

Vytrvalostní závod Country Cross, SuperEnduro a poprvé v historii dětský motokros. Tohle budou hlavní taháky tradiční akce Rock’n’Ride, která se uskuteční v září v areálu Kavčák u Benešova. Opět se tak bude bojovat v atraktivních večerních kulisách a za umělého osvětlení. Titul bude obhajovat Matěj Škuta. „Pokud to bude jen trochu možná, tak by měl dorazit také Stefan Svitko. K vidění bude také česká špička v SuperEnduru,“ prohlásil Vít Kuklík, jeden z organizátorů oblíbené motoristické události. Kromě toho jsou v plánu DJ party a závody pro amatérské jezdce. Program začíná 9. září.

Posily. Česká Lípa lovila v Ústí nad Labem. Zleva Marek Netopilík, Václav Vavruška a Jan Peška.

Posily pro Superligu! Z Ústí přichází trio Netopilík, Vavruška, Peška

Příprava českolipského florbalového týmu na novou sezonu je v plném proudu a tým se pozvolna chystá na první přátelské duely. Ten první sehrál proti Black Angels, Lípa vyhrála 9:8. Vedení klubu se však netajilo úmyslem začít s generační obměnou kádru, kterou podpoří také tři nové tváře. Z Ústí nad Labem totiž přichází trojice Marek Netopilík, Václav Vavruška a Jan Peška. Všichni podepsali v České Lípě tříletý kontrakt.

Čeští hokejisté slaví po deseti letech bronz.

Hokej bavil i bez Rusů. A co dál? Dost bylo ponížení, říká legenda

Mistrovství světa bez nás? Špatný vtip. V téhle věci mají Rusové jasno. Komentáře tamních médií, ohlížející se za právě skončeným šampionátem ve Finsku, se nesou ve vzorně jednotném duchu. Turnaj byl prý nudný, ostatní hokejové velmoci to měly bez sborné až trapně usnadněné, navíc se hrálo (skoro) bez diváků a v ospalé atmosféře.

Nová stezka měří asi tři a půl kilometru a zájemce poučí o historii města.

Hradečáci i turisté si mohou projít novou stezku, představí historii města

Město Jindřichův Hradec si jako jednu z novinek pro letošní turistickou sezónu připravilo vycházkový okruh s názvem Stezka zámeckých pánů. Trasa procházky vede historickým jádrem města, malebným okolím řeky Nežárky nebo Husovými sady. Stezka je dlouhá přibližně tři a půl kilometru a zabere zhruba hodinu.

Tomáš Rosický přihlíží zápasu Sparty

Co je se Spartou? Hlavně jsem nesehnal dlouhodobého trenéra, míní Rosický

Vzal zodpovědnost na sebe a po nepovedené sezoně nabídl rezignaci. Sportovní ředitel fotbalové Sparty Tomáš Rosický s ní ale u majitele Daniela Křetinského neuspěl. V pondělí „Rosa“ usedl mezi skupinku novinářů, některé dotazy mu nebyly příjemné, některým se od srdce zasmál. Jedno je ale jasné - na Letné má ještě spoustu práce.

Sportovní ředitel Sparty Tomáš Rosický promluvil s novináři o minulé sezoně a plánech do té další.

Největší chyba? Že jsem nesehnal dlouhodobého trenéra, míní Tomáš Rosický

Vzal zodpovědnost na sebe a po nepovedené sezoně nabídl rezignaci. Sportovní ředitel fotbalové Sparty Tomáš Rosický s ní ale u majitele Daniela Křetinského neuspěl. V pondělí "Rosa" usedl mezi skupinku novinářů, některé dotazy mu nebyly příjemné, některým se od srdce zasmál. Jedno je ale jasné - na Letné má ještě spoustu práce.

Dívčí Hrad poprvé hostil Heimattrefen, neboli domovské setkání německých rodáků z Osoblažska a jejich potomků. Květen 2022.

Němečtí rodáci se přijeli bavit na Osoblažsko, pořádal se tu první Heimattrefen

/FOTOGALERIE/ V Dívčím Hradě prožili společný víkend Češi a Němci. Oba národy na Osoblažsku cítí vůni domova, rodného kraje a společné historie. Heimattrefen neboli domovní setkání dosud pořádali německy hovořící rodáci z Osoblažska jen v Německu. Starosta Dívčího Hradu Jan Bezděk je pozval, aby Heimattrefen poprvé uspořádali přímo na Osoblažsku. Už je na čase zapomenout staré křivdy a bavit se o historii i budoucnosti Sudet bez negativních emocí.

Zlatá tretra oceněna za mimořádný přínos světové atletice (30. 5. 2022). Zleva Andrea Hoffmannová, Cherry Alexanderová, Jan Železný a Oldřich Zvolánek.

Ve společnosti Emila Zátopka! Zlatá tretra oceněna za přínos světové atletice

Dvěma legendám české atletiky byla dnes předána Heritage Plaque, ocenění za mimořádný přínos světové atletice. Těmito legendami jsou fenomenální běžec Emil Zátopek a mítink Zlatá tretra, který se letos v Ostravě koná už po jednašedesáté. Na Městském stadionu ve Vítkovicích symbolicky před sochou Emila Zátopka ji převzal ředitel mítinku Jan Železný.

Zahájí, Waldheim.

Vyrazí za tajemstvím zaniklé obce Zahájí

Netradiční procházku z vlastivědného a přírodovědného cyklu vycházek Pojďte s námi do přírody zažijí účastníci v neděli 5. června. Čeká je výprava až k hraničnímu přechodu Přední Zahájí/Waldheim.

Setkání boleslavského fotbalového klubu Astonka

120 let fotbalu v Mladé Boleslavi. Historie odkazuje na klub z Premier League

Fotbal je s Mladou Boleslaví spjatý už 120 let. Počátky nejpopulárnějšího tuzemského sportu ve městě připomíná stadion „Astonka“, který byl v dobách první republiky domovem dnes již neexistujícího mladoboleslavského týmu SK Aston Villa. Podobné příběhy z historie regionu letos rovněž představí už druhý ročník výzvy Nadačního fondu Škoda Auto a Bohemian Heritage Fund s názvem Zapomenuté příběhy Mladoboleslavska.

Šachové Zaječice, rok 1963. Takto se hrálo na letním hřišti, bez stanů, bez šachových hodin, bez zápisu, po hodině hry odhad.

HISTORICKÉ FOTO: Začalo to pod širým nebem. Šachové Zaječice mají historii

O víkendu obsadili Muzeum v Chrudimi šachisté. Konají se tam 58. šachové Zaječice – Mistrovství České republiky družstev starších žáků v rapid šachu. Turnaj má bohatou historii, vše začalo v roce 1963, prvních 39 turnajů se uskutečnilo v Zaječicích na otevřeném hřišti, později pod vojenskými stany. Potom se hrálo v Seči a před pár lety šachisté zakotvili v chrudimském Muzeu. Za fotografie z historie turnaje děkujeme šachovému oddílu TJ Sokol Zaječice. 

Univerzita třetího věku v Jindřichově Hradci

Univerzita třetího věku v Hradci má rozmanitou nabídku

Vysoké školy v České republice věnují již několik desetiletí péči a úsilí vzdělávání a zkvalitnění života seniorské generace. Jednou z možností vzdělávání je studium na tzv. univerzitách třetího věku (U3V). Na Fakultě managementu v Jindřichově Hradci běží studium U3V již od roku 1999. Nabídka U3V je rozmanitá, nabízí předměty z oblasti společenskovědní, tělovýchovné i z oblasti výpočetní techniky. Děkujeme Aleně Bindrové a Marii Fronkové za příspěvek. 

Rybaření. Ilustrační foto.

Muzeum poblíž slapské přehrady představí přes léto vývoj rybářského náčiní

Rybaření někdo označuje za sport, jiný třeba za vášeň. Je s ním ale spojena také pozoruhodná historie. Právě na ni se zaměřuje výstava nazvaná Když byl rybář ještě kluk, kterou si od soboty bude možné prohlédnout v Chotilském muzeu. „V prostorách Drtinovy galerie se koná od 28. května do 2. října, sdělila Deníku za muzeum Stanislava Rákosníková.

Prostoru vstupní haly Hotelu Continental dominuje spirála zavěšeného schodiště v bruselském stylu.

Festival Open House Brno nabídne prohlídky 80 běžně nepřístupných míst

Zákulisí pěti ikonických brněnských hotelů, cyklo prohlídka překvapivých kvalit socialistického sídliště ve srovnání s tím současným nebo tři pohledy, jak se architektura potkává s hudebním uměním. Architektonický festival Open House Brno nabídne o posledním květnovém víkendu prohlídky nevšedních míst, kam se veřejnost běžně nedostane. Na některé prohlídky je třeba se předem přihlásit, registrace odstartovala včera.

Roger Federer s trofejí.

TOP 5 slavných pařížských triumfů: Federer v slzách i památné sesterské finále

Pařížská antuka jako by doslova přitahovala emotivní a výjimečné chvíle tenisových hvězd. Na slavném kurtu Philippa Chatriera došlo v historii na nespočet památných okamžiků, z nichž se velká řada zapsala do dějin tradičního grandslamu naprosto nesmazatelným písmem. Nakoukněte nyní s Deníkem pod pokličku pěti nejzajímavějších triumfů na francouzské půdě.

Kniha Příběhy ze Šumavy v komiksech byla pokřtěna v Kašperských Horách. Jejími autory jsou Radek Drahný a David Škodný.

Šumava má svůj komiks, ukáže její historii i slavné osobnosti

Jak byla osídlena Gabreta? Jakou sílu měl legendární Rankl Sepp? Kudy převáděl přes hranice Král Šumavy? A jaké bylo soužití Čechů a Němců v mnohdy nelítostných horách? Na tyto i další otázky odpovídá nová kniha Příběhy ze Šumavy v komiksech. Jak už název napovídá, autor textu Radek Drahný a ilustrátor David Škodný se rozhodli pro komiks, který má lákavou formou seznámit mládež s minulostí, ale i současností Šumavy.

Tábor pohledem historie. Fotografie pochází z táborského atelieru Šechtl a Voseček. Zveřejňujeme je s laskavým svolením Marie Šechtlové.

Tábor pohledem historie: náměstí TGM, plovárna či cvičení Sokola

Kdo by odolal tomu, prohlížet si stará alba a zažloutlé fotografie dokumentující dobu minulou? Přinášíme šedesátku fotografií z bohaté historie Tábora. Fotografie pocházejí z táborského atelieru Šechtl a Voseček. Zveřejňujeme je s laskavým svolením Marie Šechtlové.

Jeden z autorů výstavy – Jan Houdek – v sokolském kroji při komentované prohlídce výstavy.

Jen ruchem žijeme! Votický Sokol slaví 130. let a zve na výstavu

/FOTOGALERIE/ Až do konce září můžete v klášteře sv. Františka z Assisi ve Voticích navštívit výstavu ke 130. výročí Sokola Votice. První pokusy o založení Sokola ve Voticích spadají sice do října 1886, příhodná doba ale „uzrála“ až v květnu 1892, kdy byl ustanoven přípravný komitét. Za den vzniku votického Sokola pak považujeme 18. září 1892. Sokolské myšlence se podařilo přežít obě války i snahu o postupnou likvidaci komunistickým režimem trvající od roku 1948. Votický Sokol byl znovuobnoven 8. února 1991.

Rotunda z poloviny jedenáctého století. To je nejvýznamnější nález archeologů v kostele sv. Hippolyta na Hradišti ve Znojmě. Svými rozměry ji nepředčí žádná rotunda na Moravě ani v republice.

OBRAZEM: Unikátní objev. Pod kostelem ve Znojmě se nacházela obří rotunda

Objev, jaký nemá na Moravě ani v Česku obdoby. Brněnští archeologové se pro něj museli prokopat skoro dva metry pod základy kostela svatého Hippolyta ve znojemské části Hradiště. Právě tam zhruba před rokem začali po dohodě s řeholníky z Rytířského řádu Křižovníků s červenou hvězdou provádět výzkum. Výsledky předčily veškerá očekávání.

Den v dřevěnce, Doubrava, 8. května 2022.

Podívejte, stará roubenka v Doubravě bude lákat celý kraj, ukáže místní řemesla

/FOTOGALERIE/  Sto let stará školní škamna, kolovrátek, domácí lékárna nebo lis příštipkáře. A k tomu možnost vyzkoušet si, jak se sedělo na hrachu anebo prohlídka původní dřevěné chalupy, v níž v jednom období fungovala i škola. Stará roubenka stojí nedaleko Národního domu a nově patří obci, která ji chce v rámci zatraktivnění Doubravy zrekonstruovat a využívat k prezentaci místních tradic.

Přijďte 13. 5. na koncert Naše město žije uměním  k výročí ZUŠ Český Krumlov

Naše město žije uměním: ZUŠka zve na koncert do Jízdárny. Slaví 240 let!

V pátek 13. května 2022 se v šest hodin večer konečně rozezní Zámecká jízdárna zámku Český Krumlov hudebními nástroji a hlasy žáků i učitelů Základní umělecké školy Český Krumlov. Přes 200 účinkujících připomene bohatou, dlouhou a úspěšnou historii školy, ve které se vyučuje hudba od 1. ledna 1781 a naše město se tak může pyšnit nejstarší městskou hudební školou v Čechách, která navíc po celou historii, kromě let II. světové války, kmenově sídlí ve stejné renesanční budově v Kostelní ulici 162 vedle kostela sv. Víta. Děkujeme Ditě Průchové a Aleně Švepešové za příspěvek. 

Z revitalizace hutě Barbora v Jincích.

V Jincích opravují vzácnou technickou památku. Objekt pece dlouho ležel ladem

/FOTOGALERIE/ Huť Barbora v Jincích patří mezi jedny z nejucelenějších technických památek starší éry vysokopecní výroby surového železa v českých zemích. Objekt pece dlouho ležel ladem, nicméně městys se s pomocí Norských fondů pustil do její kompletní obnovy. Místo poskytne prostory stálým výstavám věnovaným zdejší historii.

Z revitalizace hutě Barbora v Jincích.

V Jincích opravují vzácnou technickou památku. Objekt pece dlouho ležel ladem

/FOTOGALERIE/ Huť Barbora v Jincích patří mezi jedny z nejucelenějších technických památek starší éry vysokopecní výroby surového železa v českých zemích. Objekt pece dlouho ležel ladem, nicméně městys se s pomocí Norských fondů pustil do její kompletní obnovy. Místo poskytne prostory stálým výstavám věnovaným zdejší historii.

Z revitalizace hutě Barbora v Jincích.

V Jincích opravují vzácnou technickou památku. Objekt pece dlouho ležel ladem

/FOTOGALERIE/ Huť Barbora v Jincích patří mezi jedny z nejucelenějších technických památek starší éry vysokopecní výroby surového železa v českých zemích. Objekt pece dlouho ležel ladem, nicméně městys se s pomocí Norských fondů pustil do její kompletní obnovy. Místo poskytne prostory stálým výstavám věnovaným zdejší historii.

Český premiér Petr Fiala.

Putin účelově zkresluje historii, řekl premiér Fiala. Zdůraznil nutnost jednoty

Ruský prezident Vladimir Putin pokračuje v účelovém zkreslování historie, které má ospravedlnit ničím nevyprovokovanou agresi Ruska na Ukrajině, sdělil ČTK premiér Petr Fiala (ODS) k dnešnímu Putinově projevu na moskevské přehlídce k výročí konce druhé světové války. Projev podle něj potvrdil důležitost jednotného a razantního postupu Západu proti agresorovi. Rusové podle ministra zahraničí Jana Lipavského (Piráti) ztratili morální nárok oslavovat konec druhé světové války.

Oslavy vítězství v Jindřichově Hradci

Jindřichohradecké piety na Den vítězství oslavily konec 2. světové války

V neděli 8. května uplynulo přesně 77 let od konce 2. světové války. Tento den si tak připomínáme jako Den vítězství. Město Jindřichův Hradec spolu s dalšími místními organizacemi tradičně pořádá pietní akce na několika místech. Letos jsme si oběti války připomněli hned při sedmi zastaveních. Hlavní pietní událost se odehrála u památníku prvního, druhého a třetího odboje v Mertových sadech. Děkujeme Elišce Čermákové za příspěvek. 

Zorientovat se ve známkách není snadné a pomůže s tím zkušený filatelista

Nemáte doma schovaný poklad? Na známkách lze jedině vydělat

Inflace, zdražování, nejistota na světových trzích i válka na Ukrajině – hodně lidí přemýšlí, kam uložit své úspory, aby jim z nich alespoň něco zbylo. Známky jsou jistá investice v nejistých časech. Jen musíte vědět, jak na to. A pokud potřebujete v krizi peníze, prohrabte doma své sbírky. Třeba v nich najdete schovaný poklad.

Polské Glubczyce skýtají spoustu zajímavé architektury.

Kam na výlet? Za historií i estetikou do polských Glubczyc, kousek od Krnova

Pokud nevíte kam na výlet a naše krajiny už máte probádané křížem krážem, zkuste se podívat za hranice do Polska! Právě Moravskoslezský kraj to má k našim sousedům co by kamenem dohodil a lidé do Polska jezdí nakupovat i jen tak, za historií nebo architekturou. Za fotografie děkujeme Evě Raidové.

Polské Glubczyce skýtají spoustu zajímavé architektury.

Kam na výlet? Za historií i estetikou do polských Glubczyc, kousek od Krnova

Pokud nevíte kam na výlet a naše krajiny už máte probádané křížem krážem, zkuste se podívat za hranice do Polska! Právě Moravskoslezský kraj to má k našim sousedům co by kamenem dohodil a lidé do Polska jezdí nakupovat i jen tak, za historií nebo architekturou. Za fotografie děkujeme Evě Raidové.

Polské Glubczyce skýtají spoustu zajímavé architektury.

Kam na výlet? Za historií i estetikou do polských Glubczyc, kousek od Krnova

Pokud nevíte kam na výlet a naše krajiny už máte probádané křížem krážem, zkuste se podívat za hranice do Polska! Právě Moravskoslezský kraj to má k našim sousedům co by kamenem dohodil a lidé do Polska jezdí nakupovat i jen tak, za historií nebo architekturou. Za fotografie děkujeme Evě Raidové.

Polské Glubczyce skýtají spoustu zajímavé architektury.

Kam na výlet? Za historií i estetikou do polských Glubczyc, kousek od Krnova

Pokud nevíte kam na výlet a naše krajiny už máte probádané křížem krážem, zkuste se podívat za hranice do Polska! Právě Moravskoslezský kraj to má k našim sousedům co by kamenem dohodil a lidé do Polska jezdí nakupovat i jen tak, za historií nebo architekturou. Za fotografie děkujeme Evě Raidové.

Polské Glubczyce skýtají spoustu zajímavé architektury.

Kam na výlet? Za historií i estetikou do polských Glubczyc, kousek od Krnova

Pokud nevíte kam na výlet a naše krajiny už máte probádané křížem krážem, zkuste se podívat za hranice do Polska! Právě Moravskoslezský kraj to má k našim sousedům co by kamenem dohodil a lidé do Polska jezdí nakupovat i jen tak, za historií nebo architekturou. Za fotografie děkujeme Evě Raidové.

Ukrajince rozesmála ústecká vana. Muzeum jim ukázalo památky.

Ukrajince rozesmála ústecká vana. Muzeum jim ukázalo památky

Ukrajinským uprchlíkům zprostředkovalo Muzeum města Ústí nad Labem poznání památek a historie města, v němž nalezli dočasný azyl před agresí putinovského Ruska. O komentovanou prohlídku byl velký zájem, přišlo asi padesát účastníků.

V rámci výstavy k 80. výročí seskoku čs. parašutistů na Požárech zavítali na 1. ZŠ Rakovník vojáci z Praporu podpory nasaditelných sil.

PODÍVEJTE SE: Vojáci přiblížili deváťákům historii rakovnického útvaru

V tělocvičně 1. základní školy se v rámci výstavy k 80. výročí seskoku čs. parašutistů na Požárech uskutečnila další beseda. Z velké části se týkala historie rakovnického vojenského útvaru, který byl opět obnoven před několika lety. Vojáci z Karlových Varů přítomným deváťákům přiblížili i obecné informace o české armádě.