Boleradice – Jsem hodně nervózní, přiznala pár minut před začátkem premiéry hry Kříž u potoka režisérka Iva Kahounová. „Už za chvíli se však nervozity zbavím a pak už to bude jen na hercích," řekla zároveň předsedkyně boleradického Divadelního spolku bratří Mrštíků. Drama o hledání životní cesty, obětování, boji s lidskou hloupostí i pověrou nacvičili ochotníci k připomenutí sto dvaceti let od uvedení první písemně doložené divadelní hry v historii městyse. Tou byl právě Kříž u potoka.
Správa Národního parku Šumava požádala Ministerstvo životního prostředí o výjimku ze zákona o lesích, která má umožnit snižovat úmyslnou těžbou zakmenění porostů pod 7 desetin plného zakmenění. Tímto způsobem chtějí přeměňovat kulturní lesy na lesy přírodě blízké. Takové velkoplošné prořeďování porostů je lesnickou veřejností odmítáno a považováno za neekologické. Tímto se doposud kompaktní lesy otevírají bořivým větrům.
Východní Čechy, Deštné v Orlických horách - Na lednový 21. ročník extrémního závodu psích spřežení Šediváčkův long na hřebenech Orlických hor se dosud přihlásila více než stovka musherů.
Východní Čechy, Deštné v Orlických horách - Na lednový 21. ročník extrémního závodu psích spřežení Šediváčkův long na hřebenech Orlických hor se dosud přihlásila více než stovka musherů.
Rakovník /ROZHOVOR/ – Devatenáctý ročník Viola cupu se letos uskutečnil poprvé v novém dvoudenním formátu, což znamenalo větší porci zápasů v jednotlivých dnech. Nejlépe se s tímto faktem vypořádal FC Fokeful, který i přes náročný program, když si jeho hráči v neděli dopoledne odskočili do Slaného odehrát divizní futsalové utkání, prošel v turnaji bez jediného zaváhání. Pořadatel Viola cupu Bedřich Koch je s letošním ročníkem spokojen a věří, že tradice turnaje bude pokračovat i v dalších letech.
Region – Školních bufetů ubývá. Provoz jim zkomplikovala nová vyhláška, která přísně vymezuje, co se ve školním bufetu smí prodávat. „Je to katastrofa," říkají provozovatelé i ředitelé škol. Ve školních bufetech jdou nejvíce na odbyt nápoje, párky v rohlíku, obložené bagety a sladkosti. Ovoce nebo jogurty tam děti nekupují. Mnozí dostávají zdravou svačinu od rodičů a do bufetu si jdou spíše pro pamlsek. To je teď značně omezeno.
Liberec –/GALERIE/ Ještěd si většina z nás spojuje s lyžováním nebo skoky na lyžích. Málokdo už se sáňkováním. A to i přesto, že na začátku 20. století tu byla nejlepší sáňkařská dráha na světě.
Královéhradecko, Jaroměř - V parku vytvářejí ideální prostředí hlavně pro vzácné mokřadní ptáky a tím i pro spoustu dalších živočichů a rostlin, které toto prostředí vyžadují.
Královéhradecko, Jaroměř - V parku vytvářejí ideální prostředí hlavně pro vzácné mokřadní ptáky a tím i pro spoustu dalších živočichů a rostlin, které toto prostředí vyžadují.
Osvračín – Lednová poslední naháňka sezony osvračínských myslivců sice nebyla lovecky moc úspěšná, ale měla velmi pěkné zakončení. V blížejovské hospodě jsme přijali do svých řad nového mladého člena Václava Němce.
Ústí nad Labem - Poprvé v historii se v Ústí nad Labem představí A tým české fotbalové reprezentace. 22. března změří na Městském stadionu síly v přátelském utkání s týmem Litvy.
/FOTOGALERIE, VIDEO/ V jakých podmínkách fungovali vojáci sloužící v menších bunkrech na česko-polské hranici, se mohli v neděli přesvědčit fanoušci vojenské historie, kteří využili možnosti prohlédnout si tři objekty lehkého opevnění, o které se na území Chotěbuze starají členové Klubu vojenské historie Chotěbuz.
Karlovy Vary - Současní mistři skláři spojili síly se sklářskými výtvarníky a designéry, aby vytvořili u příležitosti 160 let od založení proslulé sklárny výroční kolekci MOSER 2017. Ta je průřezem skvosty inspirovanými bohatou historií sklárny a veřejnost ji může spatřit na unikátní výstavě v Obecním domě.
Královéhradecko, Havlovice - Jeho práci znají žáci trutnovského gymnázia, jeho hlas zase fotbaloví fanoušci z reproduktorů legendárního turnaje Hapo. Celé rodné Havlovice však místního nadšence Zdeňka Honzeru vnímají také skrz lásku k rodné obci. Po jedinečném informačním okruhu „U nás", kterým na čtyřiadvaceti kilometrech v minulosti protkal obec, letos vydal zbrusu novou knihu s názvem Havlovice… krok za krokem.
Poniklá - Někdo je dostal před drahnými lety k Vánocům, jiný zdědil po předcích. Speciální historické saně, nazývané rejdovačky či rejdy, uvedli znovu do provozu nadšenci v Poniklé.
Hradčovice – Počátky Hradčovic ležících v Poolšaví na křižovatce jedné ze starých obchodních a vojenských cest, spadají až do jedenáctého století. Oficiálně se však založení Hradčovic datuje do roku 1247, a tak si letos chtějí v obci připomenout výročí 770 let knihou pojednávající o tamní bohaté historii. Nová publikace vzniká v kolektivu více jak patnácti autorů z řad vědeckých pracovníků a historiků. K dostání pak bude v červnu tohoto roku.
Královéhradecko, Náchodsko - „To nám ten rok pěkně začíná. Mrazy pod -20 stupňů, sníh nestíhám uklízet a ráno má být ledovka na silnici. A navíc je pátek třináctého. To fakt radši ani nebudu vyjíždět. Možná vůbec nevylezu ven," lamentoval si napůl pro sebe ve čtvrtek v prodejně v centru Náchoda zavalitý padesátník.
Kladno – V sobotu v 18.00 nastoupí volejbalisté českobudějovického Jihostroje v domácím prostředí proti Kladnu. Středočeši mají na svém kontě jedinou porážku a docela překvapivě jsou v čele soutěže. Na dotazy Deníku před cestou na jih Čech odpovídal kladenský trenér Milan Fortuník:
/Z HISTORIE OSTRAVY/ Letos je tomu rovných čtyřicet let, co byla v Praze podepsána Charta 77. Vznikla jako důsledek toho, že Československo se připojilo k Helsinskému protokolu o dodržování lidských práv. V čele signatářů Charty 77 byl Václav Havel.
Praha - Herečka Městských divadel pražských Nina Horáková od ledna zkouší Shakespearova Macbetha. Vidět ji můžete také ve Strýčku Váňovi, v Noci bláznů či v dramatu Na miskách vah. Na Praze miluje především její vůně a atmosféru. V letním období vůni rozpáleného asfaltu se směsí dýmu z cigaret, výfukových plynů a rozpečených housek od McDonald's v kontrastu s majestátně se tyčícími věžemi. Pro malou holku, která vyrůstala na samotě u lesa v moravské vesničce Ptení, byla návštěva Prahy něco magického a velkolepého.
Jablonec n. N. - Má před sebou skvělou baseballovou kariéru. Chce studovat v Americe a doufá, že dostane jedinečnou nabídku tam také hrát. Takový je Marek Chlup, nejúspěšnější český účastník v historii prestižní baseballové události v Miami. Na letošním 11. ročníku Power Showcase odpálil čtyři homeruny.
Poděbrady – Před pár dny se stal mistrem republiky. Navíc pokořil osm let starý rekord. Řeč je o mladém plavci z Poděbrad. Tomáš Havránek už ale delší dobu působí v pražských Bohemians. Navíc je členem reprezentace. A jeho sen? Pochopitelně olympijské hry. Pro ně udělá maximum.
/ROZHOVOR/ V loňském roce Perplex oslavil jubilejní desáté narozeniny. Trojice zakladatelů – Jan Kunze, Dan Jedlička a Martin Kubík – tehdy založila nakladatelství, do jehož hlavního záběru patřili regionální autoři.
Mladoboleslavsko /ANKETA/ - Počet legálně držených zbraní jde v Čechách dlouhodobě nahoru. Lidé si pořizují zbraně stále častěji na svou obranu a ve strachu o svou bezpečnost. Mladoboleslavsko v tomto ohledu není výjimkou.
Paseka – Nejdelší historii lyžování na Olomoucku nepíší dnes populární střediska v Hlubočkách a Hrubé Vodě, ale menší severní svah v Karlově, kopci nad Pasekou v podhůří Nízkého Jeseníku.
Chrudim – Hotelová škola Bohemia a Střední škola Bohemia uspořádaly v místní sportovní hale již 21. ročník vánočního fotbalového turnaje žáků a pedagogů středních škol nazvaný Bohemia Cup 2016. Jubilejní desátý titul vybojovala Střední průmyslová škola Chrudim, a to zejména díky výborně zvládnutým penaltám.
Zlín /ROZHOVOR/ - Legendou už dávno je, dnes povýší na hokejovou „nesmrtelnost". Stane se osmým členem zlínského klubu legend, kteří mají svůj dres s číslem pověšený pod stropem Zimního stadionu Luďka Čajky. Někdejší výtečný zadák, v současnosti trenér zlínského áčka Martin Hamrlík se dnes před zápasem proti Hradci Králové dočká v rámci oslav 88. výročí zlínské historie a osmdesátin nejvyšší soutěže velkého vyznamenání.
Holešov – Památka, která stojí za vidění: plných sto padesát let starý kovářský měch z holešovského Malého muzea kovářství se v minulých měsících dočkal zrestaurování. Zajímavá historicko-technická památka patří podle Dany Podhajské z Městského kulturního střediska (MKS) k původnímu vybavení kovárny a datuje se do druhé poloviny 19. století.
Krnovští zastupitelé se na svém posledním zasedání seznámili s projektem firmy Taneco, která chce investovat víc než miliardu v průmyslové zóně Červený Dvůr. Šanci ale mají i další investoři.
České Budějovice – V sobotu v 18.00 nastoupí volejbalisté českobudějovického Jihostroje v domácím prostředí proti Kladnu. Středočeši mají na svém kontě jedinou porážku a docela překvapivě jsou v čele soutěže. Na dotazy Deníku před cestou na jih Čech odpovídal kladenský trenér Milan Fortuník. V sobotním tisštěném vydání najdete soutěž o dvě vstupenky na zápas.
Mladoboleslavsko - Počet legálně držených zbraní jde v Čechách dlouhodobě nahoru. Lidé si pořizují zbraně stále častěji na svou obranu a ve strachu o svou bezpečnost. Boleslavsko v tomto ohledu není výjimkou
Zlín - Jan Antonín Baťa a jeho velké vize, s obrovskou dynamikou rozvíjené, ale nedokončené, pošlapané a umlčené, jsou tématem druhého pokračování baťovské trilogie, které pro své publikum pod vedením slovenského režiséra Patrika Lančariče připravili herci v Městském divadle Zlín. Premiéra je zítra v 19 hodin ve Velkém sále. V hlavní roli se představí Rostislav Marek.
Jablonec n. N. - Hold ženskosti a kráse, obdiv návrhářům, ale především pocta všem, kdo na Jablonecku vyrábějí bižuterii. Lidé v premiéře viděli největší přehlídku v zemi.
Nejen Frýdek-Místek, ale i další obce v okolí plánují výroční oslavy založení. Letošní rok se nese ve znamení 750 let od doby, kdy byla vydána listina, která se považuje za křestní list pro řadu měst a obcí v regionu. Historici však upozorňují, že nemusí jít o přesné údaje.
Vlčnov /ROZHOVOR/ - Po více než čtvrtstoletí odchází z čela vlčnovské radnice Jan Pijáček. Do komunální politiky vstoupil v roce 1990 jako místostarosta, 18 let pak byl starostou Vlčnova. Po loňských úspěšných krajských volbách se stal krajským radním. A protože zastává heslo, že se má dělat vždy jedna věc a pořádně, rozhodl se opustit vedení Vlčnova.
Hořice / Mladá Boleslav - My, studenti maturitního obour Obchodní akademie z Gymnázia, SOŠ, SOU a VOŠ, Hořice jsme jeli s paní učitelkou Evou Rachotovou na exkurzi do Škody v Mladé Boleslavi.
Brno - Muzeum Brněnska v prostoru Löw-Beerovy vily zahájilo výstavu představující zajímavá brněnská místa před sto lety a v současnosti. Prohlídku návštěvníkům zpestří soutěž.
Podle kartářky a numeroložky Evy Tomeškové z Krnova je dnešek šťastným dnem. Úplněk totiž ustupuje a třináctka je navzdory pověrám a pomluvám ve skutečnosti docela šťastné číslo.
Podle kartářky a numeroložky Evy Tomečkové z Krnova je dnešek šťastným dnem. Úplněk totiž ustupuje a třináctka je navzdory pověrám a pomluvám ve skutečnosti docela šťastné číslo.
Podle kartářky a numeroložky Evy Tomeškové z Krnova je dnešek šťastným dnem. Úplněk totiž ustupuje a třináctka je navzdory pověrám a pomluvám ve skutečnosti docela šťastné číslo.
Hodonín u Kunštátu – Čtyři roky. Zhruba tak dlouho trvala stavba památníku romského holocaustu v Hodoníně u Kunštátu na Blanensku. Stojí na místě, kde za druhé světové války fungoval sběrný tábor pro moravské Romy. Později tam bylo internační středisko Němců čekajících na odsun, v padesátých letech pracovní tábor a poté rekreační středisko Žalov.
Východní Čechy – „To nám ten rok pěkně začíná. Mrazy pod -20 stupňů, sníh nestíhám uklízet a zítra ráno má být ledovka na silnici. A navíc je pátek třináctého. To fakt radši ani nebudu vyjíždět. Možná vůbec nevylezu ven," lamentoval si napůl pro sebe včera v prodejně v centru Náchoda zavalitý padesátník.