Znojemsko – Čtyřiačtyřicetiletý programátor Patrik Kadlec dává přednost sladším vínům. „Hodně povedená jsou od Vinných sklepů Lechovice. Ve své domácí vinotéce jich mám hned několik," prozradil. Naopak od Znovínu nemá žádné. To se ale může brzy změnit a nebude ani muset sahat mimo svoji oblíbenou značku. Vinné sklepy Lechovice totiž možná brzy změní majitele, ne však jméno. Vlastníci firmy dostali nabídku na odkoupení jejich podílů právě od majitelů Znovínu Znojmo. Pokud se firmy dohodnou, bude se jednat o jednu z největších akvizic na trhu v posledních letech.
Severní Čechy - Jedná se o ucelený okruh geokešingu po Krušných horách, ke kterému byly natočeny také krátké filmy s mrazivými příběhy, mající spojení s daným místem.
Pardubice - Šachovou část 27. ročníku mezinárodního festivalu Czech Open jako tradičně otevřel turnaj Konica Minolta Open, tedy klání čtyřčlenných družstev. Oficiální mistrovství České republiky přilákalo do Pardubic velký počet týmů.
Rakovník – Celkem šest sochařů z Mánesa se o prázdninách představuje v Nové výstavní síni Rabasovy galerie na výstavě se stejnojmenným a podle Václava Zoubka nejdelším názvem.
Kroměříž - Čtyřicet let motorových vozů v Kroměříži a zároveň i dechové kapely Zdounečanky: takový program se už tuto sobotu koná v areálu kroměřížského vlakového depa.
Kroměřížsko - Necelá dvacítka dětí ze Zdounecka vzdala nedávno zajímavým způsobem hold rakouské spisovatelce a nositelce několika tamních vyznamenání, rodačce ze Zdislavic hraběnce Marii von Ebner-Eschenbach, rozené Dubské.
Loket – Jaká je historie pomníku v Lokti, na kterém je vytesáno datum 13. července 1818? Po tom historici zatím marně pátrají. I tak město na zatím tajemné datum přímo u pomníčku symbolicky vzpomnělo.
Hodonín, jižní Morava /TIP NA VÍKEND/ - Vyproštění tanku a bojovou ukázku napadení Sovětského svazu nabídne v sobotu třetí ročník vojenské techniky v hodonínské lokalitě Pánov. Od desíti hodin se areál tankodromu zaplní příznivci armádní techniky i vojenské historie.
Chrast – Město Chrast už ví, jak naloží s několikametrovou šachtou a příklopem středověké studny, kterou nedávno objevili stavební dělníci při rekonstrukci chrasteckého Náměstí.
Karlovy Vary - Do období vlády císaře Karla IV. přenese návštěvníky výstava v Alžbětiných lázních. Kromě samotných mistrovských replik korunovačních klenotů expozice představí i mnoho dalších tematických exponátů připomínajících období vlády Karla IV., například kopie středověkých zbraní, volné repliky oděvů a obuvi nebo 3D modely.
Hodonín, jižní Morava /TIP NA VÍKEND/ - Vyproštění tanku a bojovou ukázku napadení Sovětského svazu nabídne v sobotu třetí ročník vojenské techniky v hodonínské lokalitě Pánov. Od desíti hodin se areál tankodromu zaplní příznivci armádní techniky i vojenské historie.
Paříž - Bikiny, nejslavnější z plavek, letos slaví 70. výročí svého vzniku. Nesmrtelnou slávu jim v 50. a 60. letech zajistily takové hvězdy, jako byly Marylin Monroeová a Brigitte Bardotová. Zatímco pro někoho jsou bikiny symbolem ženskosti, pro jiného symbolem svobodné ženy. Jejich historie je bohatá, často poznamenaná skandály.
Hořice - Téměř před šesti lety byl na kousek čistého papíru napsán název do té doby neexitujícího rockového festivalu: „The Legends Rock Fest". Prvotní myšlenka se stala záhy skutečností a dnes se koná již pátý ročník festivalu, který se zařadil mezi čtyři největší obdobné hudební akce v celém Královéhradeckém kraji.
Ayrshire (Británie) - Golfista Phil Mickelson vede v rozehraném prvním kole British Open. Američan zahrál na hřišti Royal Troon perfektních osmnáct jamek, dostal se na osm ran pod par a jen milimetry ho dělily od rekordního zápisu 62 ran, což se na turnaji kategorie major dosud nikomu nepodařilo zahrát.
Brno – Osm desítek bývalých zaměstnanců textilní továrny Vlněna se ve čtvrtek ve dvě hodiny odpoledne vrátilo do starých časů. Naposledy si díky akci, kterou Brněnský deník Rovnost pomohl uspořádat, prohlédli areál svého dřívějšího pracovního prostředí.
Kateřinice - Valašská obec Kateřinice uspěla v soutěži o Evropskou cenu obnovy vesnice. Patří mezi šest obcí, kterým odborná porota udělila ocenění nazvané Evropská cena obnovy vesnice za zvláštní výsledky v jednotlivých oblastech rozvoje venkova. Stejnou cenu získala také další česká vesnice Krásná v Karlovarském kraji.
Bukov - Památku obětí havárie tramvaje na lince číslo jedna z roku 1947 si u pomníku na Rondelu připomněli představitelé města, dopravního podniku a dalších institucí.
Kladno – Před třemi lety byl Slovan Dubí nováčkem fotbalové III. třídy a už to byl z pohledu historie klub úspěch. Rok na to si dokonce jako druhý celek tabulky zahráli neúspěšně baráž o okresní přebor a loni skončili opět na bedně, třetí.
Mladá Boleslav - Pamětní deska z kasáren na Jičínské ulici nezmizela definitivně, probíhá její restaurování. Pietní místo by mělo být obnoveno do konce roku
Jablonec n. N. - Výrazně oslabený Blesk nevstoupil do baráže o Extraligu pravou nohou a v prvním utkání nedokázal proti známému soupeři Sabat Praha navázat na předchozí úspěchy. Týmu z Tróji podlehl dvakrát těsně 3:4 a 7:9.
Těrlicko - Horst Saiger, Didier Grams, Michal INDI Dokoupil, Marek Červený, Kamil Holán i domácí závodník Marek Vrána. Letošní ročník Havířovského zlatého kahance slibuje napínavé závody.
Hředle – Ani jednu Hředelskou traktoriádu ještě nevynechal Radislav Ryvola z Krupé. Přivezl jako vždy Zetor 25 K s kabinou, rok výroby 1947. Tenhle upracovaný stroj se nedal přehlédnout. Je totiž v původním stavu ještě se žací lištou. Traktor má zvláštní historii, jak potvrdil majitel Radislav Ryvola: „Před deseti lety byl odsouzen do šrotu. Zachránil jsem mu život. Jsem sběratel, tak jsem si ho vzal. Mám doma devatenáct strojů. Chtěl bych ho zachovat v původním stavu."
Od roku 2005 je jedničkou světového trhu s luxusními vozy BMW. Bavorská automobilka tehdy vystřídala Mercedes-Benz. Letos si ale oba němečtí výrobci mohou role po více než deseti letech opět prohodit, Mercedes totiž po prvním pololetí kraluje prodejům.
Staré Město – Staré Město přichází o kus své historie. Špatná zpráva je to hlavně pro fanoušky železnice. Ze světa mizí část výpravní budovy na zdejším nádraží.
Kyselka - Téměř dva roky připravovala společnost Karlovarské minerální vody (KMV) vytvoření Muzea stáčení minerálních vod, kde by mohli návštěvníci nahlédnout pod pokličku historie slavné rodiny Mattoni. V úterý se tak stalo. Své brány otevřelo muzeum právě v nově zrekonstruovaném objektu Löschnerův pavilon, který ve své době sloužil jako provozovna stáčení minerálních vod. Expozice se soustředí zejména na Heinricha Mattoniho a historii jeho značky.
Lednice – Bohatou divadelní nabídku slibuje po celé léto lednický amfiteátr. V pátek tam v osm hodin večer startuje Festival ochotnických divadel. Na různorodá představení mohou zájemci zavítat až do druhého září.
Hředle - Podívanou hlavně pro pány nabídla letošní už pátá Hředelská traktoriáda. U historických traktorů, hlavně zetorů, vzpomínali pánové na léta strávená za jejich volanty. Sešli se tu i dávní spolupracovníci, kteří se léta před tím neviděli. Vybavovali si práci ve státním statku nebo JZD a dohadovali se, jestli byl lepší „supr nebo ten s předkem".
Petkovy /FOTOGALERIE/ - Pět let uběhlo jako voda a rodáci a přátelé obce Petkovy opět zamířili do vesničky východně od Mladé Boleslavi, aby společně strávili nějaký čas, pobavili se, zavzpomínali a zhodnotili, co vše se za těch pár let událo.
Klatovy – Slávističtí fanoušci z celé České republiky se sešli první červencovou sobotu na fotbalovém hřišti v Klatovech na 16. ročníku celostátního setkání příznivců SK Slavia Praha.
Domažlice – Nádraží v Domažlicích se včera stalo šestnáctou zastávkou legionářského vlaku při jeho letošním putování po krajských a okresních městech České republiky.
Horní Stakory - Napětí v malotřídce v Horních Stakorách na Mladoboleslavsku vyvrcholilo. Ředitelka i učitelky podaly výpověď. Důvod? Nejistota. Už od letošního zápisu předškoláků do prvních tříd vládla v základní škole podivná atmosféra.
Praha - Svah pod bývalým Stalinovým pomníkem v Praze by se mohl proměnit ve výstavní síň věnovanou české historii. Navrhují to autoři projektu s názvem Národní kronika na Letné, kteří tu počítají i s trvalým umístěním Muchovy Slovanské epopeje. V rozhovoru to řekl jeden z autorů projektu Nikolaj V. Palatajkov. K projektu jsou ale skeptické jak Praha 1, tak Praha 7. Primátorka Adriana Krnáčová (ANO) dřív zmínila možnost postavit na Letné galerii.
Takové pozdvižení jako včera, během své historie Podolí snad ještě nezažilo. Nespokojení obyvatelé této vesnice nedaleko Kunovic s ani ne devíti stovkami obyvatel totiž vyrazili demonstrovat před místní radnici a posléze putovali ulicemi a dožadovali se vysvětlení před domy těch zastupitelů, jejichž hlasy při nočním dramatickém zasedání odvolaly ženské vedení obce a vyměnily je za mužské.
Pardubice, Nasavrky – Hasičský záchranný sbor ČR vyhlásil začátkem roku soutěž o nejhezčí hasičský komiks a HZS Pardubického kraje se do soutěže zapojil.
Koprník - Šlo vlastně o náhodu. Když se do Koprníku přistěhovali Salamatinovi, ukrajinská rodina, nikdo nemohl tušit, jak významnou měrou záhy ovlivní společenské dění v obci. Stačila však zmínka jejich příbuzného, který přijel na návštěvu, jaká náhoda je, že z Koprníku míří za jinými příbuznými do polské obce Koperniki, a věci se daly do pohybu
Nové Veselí - Chystají se na premiéru. Přípravu na novou sezonu zahájili včera házenkáři TJ Sokol Nové Veselí. Po vítězství v první lize je od září čeká start v nejvyšší tuzemské soutěži extralize.