![](https://g.denik.cz/46/55/hasici_vcely_prazena-list-l.jpg)
Královně se zalíbilo u lidského příbytku
HRADEC KRÁLOVÉ - Velký včelí roj se v sobotu po třetí hodině odpolední usídlil v jednom z keřů na Moravském Předměstí.
HRADEC KRÁLOVÉ - Velký včelí roj se v sobotu po třetí hodině odpolední usídlil v jednom z keřů na Moravském Předměstí.
Oblíbenou letničkou je aksamitník – lidově a běžněji afrikán. Tato pěkná a barevně výrazná kytka je nenáročná, navíc chrání další rostliny proti hmyzím škůdcům. Osvědčilo se například vysázet aksamitník pod růže, abychom vypudili pilatku listovou vyvolávající svinování lístků.
OPAVA - Obě výstavy budou zahájeny ve výstavní budově příští týden a návštěvníci je mohou vidět až do konce července. Nabídnou mnoho informací dospělým, ale i zabavy dětem.
JIŽNÍ ČECHY - Práce hasičů obnáší i nezvyklé zásahy.
OPAVA - V opavském Blücherově paláci sídlí přírodovědné oddělení Slezského zemského muzea. A málokdo ví, že jeho entomologické pracoviště vede Jindřich Roháček, který je světovým odborníkem na čeleď much, která se jmenuje Anthomyzidae.
KLATOVSKO - Tak nevím – minulý rok jsem se vzrůstajícími obavami pročítal v denním tisku alarmující zprávy o navrátivší se době ledové.
ROKYCANY -V neděli ráno pozorovali rokycanští ochránci přírody návrat jednoho z posledních opeřenců, který se k nám vrací – rorýse obecného.
ZÁPADNÍ ČECHY - Když zavoláte, že někde u domu máte vosí hnízdo, jestě není zaručené, že vám jej hasiči přijedou zlikvidovat.
ZNOJMO - Neobvykle brzy se začínají na Znojemsku objevovat první roje včel. Podle odborníků se vyskytují běžně až v půlce května. Lidé by při nálezu hučícího klubka včel měli volat hasiče.
ORLICKOÚSTECKO - Hasiči Pardubického kraje přijali v pátek hlášení o několika událostech na území okresu Ústí.
VRACOV, RATÍŠKOVICE - Kvůli zákazu ochranářů nemohou Lesy ČR použít postřik. Už teď kalamitní stav se bude zřejmě rok od roku zhoršovat
OLOMOUC - Hned dva potomky přivedl na svět párek lemurů tmavých v zoo na Svatém Kopečku v Olomouci. Podle odborníků není u těchto opic narození dvojčat příliš časté. V olomoucké zoo je však už jednou měly, a to zhruba před třemi roky.
TÁBOR - V Galerii Tábor na Žižkově náměstí začala ve středu výstava věnovaná táborskému přírodovědci Antonínu Zbyšku Hnízdovi, který by se letos v prosinci dožil 100 let.
HRADEC KRÁLOVÉ - V pátek je možné od devíti do 16.30 navštívít pracoviště ekologiského sdružení Sever, jehož sídlo je na královéhradeckém Kavčím plácku. Sdružení Sever se angažuje v ekologické a enviromentální osvětě.
PRAHA/Troja - Pražské zoologické zahradě se povedl naprosto unikátní kousek. Jako jediné v Evropě a jedné z mála ve světě se jí podařilo přivést na svět mláďata vzácného varana komodského. V pavilonu indonéské džungle chovatelé momentálně pečují o tři přírůstky tohoto plaza. Z vajec se vylíhly postupně v pondělí a ve středu minulého týdne. Poslední přišlo na svět včera.
OLOMOUCKO - Dopady nezvykle mírné zimy se už začínají projevovat i v zemědělství. Družstva z Olomoucka si stěžují na přemnožené hlodavce a škodlivý hmyz. Největším problémem je ale sucho, které nejvíc škodí obilovinám.
ORLICKOÚSTECKO – Jednotka Českých drah vyjela v úterý po 10. hodině do České Třebové, kde odstranila hnízdo sršňů.
OLOMOUC - Komáři se letos líhnou dříve. Podle středomoravských hygieniků však naštěstí komáří kalamita v souvislosti s vlivem suchého počasí nehrozí. Kalamity se zřejmě nemusí bát ani lidé v obcích, ležících v blízkosti lužních lesů Litovelského Pomoraví.
HRADCE U VRÁBČE - V pořadí již dvanáctý ročník jihočeského kola ekologické olympiády se konal od čtvrtka do soboty na Hradcích u Vrábče. Tříčlenné týmy středoškoláků tu plnily zejména praktické úkoly, týkající se ekologie a ochrany životního prostředí.
KRNOV - Rozmanitost a krásu světa zvířat představuje nová expozice krnovského muzea, která byla otevřena v neděli 15. dubna.
Lymeská borrelióza je bakteriální onemocnění přenášené nejčastěji klíštětem obecným. V současné době není dostupné žádné očkovací sérum, o to důležitější pro následnou léčbu je včasná diagnostika nemoci.
KARLOVARSKO - Lidé by v těchto dnech neměli zapomínat na specializované deratizační firmy. Současné teplé počasí totiž švábům a jiné obtížné havěti jenom nahrává.
V tento jarní čas se probouzejí i pokojové rostliny, jimž se, stejně jako lidem, stýská po slunci. Obdobně jako my cítí jarní únavu, a proto si zaslouží pomoc, aby si teplo a sluníčko mohly vychutnat.
OLOMOUCKO - Obavy z možného vzniku kůrovcové kalamity začínají trápit lesníky z Olomoucka. Polomy a vývraty se proto snaží z lesů odstranit co nejdříve, aby v nich nedošlo k přemnožení škodlivého hmyzu.
ORLOVÁ/OSTRAVA - Vlivem teplé zimy se v Orlové na Ostravsku přemnožily mšice černé. V minulých dnech napadly několik jedlí ojíněných, kterým vysávají jehličí. Do konce týdne město zneškodní postřikem největší ložiska mšic, aby jedle v budoucnu neodumřely, řekla Květoslava Vítová z oddělení ekologie krajiny z Městského úřadu Orlová.
JABLONEC NAD NISOU - Jablonecký Hasičský záchranný sbor se v uplynulých dnech zabýval nebývale vysokým počtem požárů. Přitom stačí dodržovat předpisy a chovat se obezřetně.
BZENECKO - Podle lesníků se chrousti letos znovu přemnoží. Brouk jim dělá starosti, pro děti je zdrojem zábavy.
BRUNTÁLSKO - Až do pondělní druhé hodiny ranní bojovalo už od neděle 15. dubna s rozsáhlým požárem mezi Karlovou Studánkou a Hvězdou v Jeseníkách osm jednotek požární ochrany.
KUTNÁ HORA - Projekt Kousek Země je součástí koncepce environmentální výchovy v Gymnáziu Jiřího Ortena. „Jeho cílem je propojení poznávání přírodnin v „ekozahradě“ s její tvorbou a údržbou,“ sdělil ředitel gymnázia Vladislav Slavíček. Autorem projektu je dvojice učitelů Jiří Posselt a Roman Bartoníček.
ŽĎÁR NAD SÁZAVOU - Stovky dětí se sešly na náměstí Republiky, aby symbolicky probudily broučky. Páteční rej slampiony zakončil ohňostroj.
DĚČÍN - Na odstranění škůdce potřebuje město Děčín šest set tisíc korun.
KRNOV - Teplé počasí vylákalo ropuchy zimující v Krnově v polích za ulicí Stará Ježnická k páření, ke kterému každoročně dochází v rybnících na druhé straně Ježnické ulice.
TŘINEC: Náhlé ochlazení minulý týden přechodně zbrzdilo postup pylové sezony, která se letos rozvíjí s dvoutýdenním předstihem. Počátkem dubna bylo v ovzduší jen relativně velmi malé množství pylových alergenů, na konci minulého týdne se jejich koncentrace poněkud zvýšila.
JIŽNÍ ČECHY - Českobudějovičtí hasiči v úterý likvidovali ráno následky po dopravní nehodě u Vranína. K odstranění úklidu vozovky po dopravní nehodě byli vysláni i po 20. hodině k Bezdrevu.
PRAHA -Mezi Vinoří a Čakovicemi je nyní pole, které se nijak neliší od ostatních zemědělských ploch na okraji metropole. Již za rok ale začne na čtrnáctihektarové ploše příroda sama rozhodovat o tom, jaké stromy na místě vyrostou.
Pravidlem a samozřejmostí každého dobrého majitele automobilu by měla být důkladná servisní revize vozu před nadcházející letní sezonou. Není drahá. Do peněz naopak půjde, pokud se ukáže, že jsme v minulých letech něco vysloveně zanedbali…
ORLICKOÚSTECKO – S jarem pravidelně přichází „ na scénu“ pozoruhodný „folklor“ mnoha obyvatel: vypalování staré trávy. Leckdo považuje spálení starého porostu za osvědčený a nenáročný způsob úklidu místo zdlouhavého hrabání.
STŘEKOV/SEVERNÍ TERASA – Na neúpravný vzhled protihlukových zdí podél rušných komunikací, zejména na sídlištích Kamenný Vrch a Dobětice, poukázali někteří Ústečané. Nelíbí se jim jejich šedivost a tvrdí, že by stačilo málo, aby se staly zdobným prvkem. Například je ozelenit, pomalovat nebo osadit reklamami.
ORLICKOÚSTECKO – S jarem pravidelně přichází pozoruhodný „folklor“ mnoha obyvatel, jímž je vypalování staré trávy. Leckdo považuje tradičně pálení starého porostu za osvědčený a nenáročný způsob úklidu namísto zdlouhavého hrabání.
KRNOV – Teplé počasí vylákalo krnovské ropuchy zimující v polích za ulicí Stará Ježnická k páření. K tomu dochází v rybnících za frekventovanou Ježnickou ulicí.
BOHUMÍN - O šest požárů méně než vroce 2005 (celkem 85), škoda čtyři miliony korun, uchráněný majetek za 17 milionů korun. Taková jsou čísla sumarizující následky řádění ohnivého živlu na území Bohumína v loňském roce.
Jindřichovice p. S. – O několik staletí zpět vrácejí ochránci přírody pozemek u Jindřichovic. Místní spolek Lunaria se ho rozhodl postupně přetvářet na takzvaný žijící skanzen.
ROKYCANY - Na nedostatek práce si v těchto dnech rozhodně nemohou stěžovat rokycanští ochránci přírody. Po celkem klidném zimním období, kdy se věnovali spíše údržbě zařízení vyjíždějí i několikrát denně k řešení složitých případů.
BUČOVICE - Pestrobarevná motýlí křídla obsadila v těchto dnech výstavní sál bučovického muzea. Svou velkou zálibu tam lidem představuje fotograf Václav Setínek.