Sršně asijské v Hrádku jsou jen špička ledovce. Pasti na ně vyrobí 3D tiskárna
Možností a cest, jak se k nám mohou dostat sršně asijské, je podle Zdeňka Myslíka z Agentury ochrany přírody mnoho.
Možností a cest, jak se k nám mohou dostat sršně asijské, je podle Zdeňka Myslíka z Agentury ochrany přírody mnoho.
Nečekané setkání s nimi může vyděsit, pokud se ale ve světě hmyzích obyvatel orientujete, bude naopak skvělým zážitkem. V Česku žije mnoho pozoruhodných brouků, kteří dosahují úctyhodné velikosti a setkání s nimi bývá poměrně vzácné, dospělí brouci totiž zpravidla žijí jen několik týdnů. Ten největší, roháč obecný, se navíc pyšní impozantními kusadly, díky kterým se stává naším nezaměnitelným gigantem.
Podívejte se, kam můžete o nadcházejícím víkendu vyrazit za zábavou nejen na Teplicku.
/FOTO, VIDEO/ V prostorách Regionálního muzea v Kolíně ve Veigertovském domě je k vidění nová stálá expozice věnovaná hmyzu.
/FOTO/ Na novou stálou expozici se mohou těšit návštěvníci Veigertovského domu na Karlově náměstí v Kolíně. Slavnostní otevření Světa hmyzu připravilo Regionální muzeum v Kolíně na čtvrtek 8. února od 17 hodin.
Čelovky, helmy, baterky. Zápisník s tužkou a ostříží zrak. Ochránci přírody, vědci a dobrovolníci začali v Moravském krasu na Blanensku se sčítáním zimujících netopýrů. V pondělí dopoledne se vypravili do Kateřinské jeskyně nedaleko Skalního mlýna, kde také bezkontaktním laserovým teploměrem měřili netopýrům ve spánku teplotu.
Mnoho Slováků našlo v posledních letech ve svých domovech netradiční hnízda s děsivým obsahem - množstvím pavoučích těl. Jde o dílo invazního druhu hmyzu z Asie, kutilek. Dva slovenští vědci nyní mapují jejich výskyt na území republiky. Kutilky mohou mít doma také Češi.
Přebíhá vám mráz po zádech při představě, že je váš byt zamořený miniaturním hmyzem, který žije v každé skulině vaší domácnosti? Bohužel ani pravidelný úklid vám nezaručí, že se k vám domů nenastěhuje jeden z nejodpornějších a nejinvazivnějších druhů hmyzu, který bude v noci sát vaši krev. Jak poznat, že se k vám domů nastěhovaly štěnice, kde se schovávají a jak se jich co nejrychleji zbavit?
Torzo jasanu na okraji Čechových sadů v Olomouci muselo k zemi. Vzhledem k postupující hnilobě hrozilo, že by se při poryvu větru mohlo zlomit.
Jak vznikla hmyzí křídla? To je otázka, která představuje dosud nevyřešenou záhadu evoluce hmyzu. Navzdory dlouholetému výzkumu stále není zcela jasné, z jaké tělní struktury se hmyzí křídla vlastně vyvinula a jaká byla jejich původní funkce, když ještě nebyla dost dokonalá na zvládání aktivního letu. Odpovědi na tyto otázky hledali i vědci z Biologického centra AV ČR v nově objevených prvohorních zkamenělinách starobylé skupiny hmyzu.
I v právě končícím roce 2023 se internetoví lháři zaměřovali nadále na své evergreeny, tedy zejména Ukrajinu a covid-19. Přibylo však i několik novinek. Ty se týkaly se třeba označování potravin a využívání či nevyužívání hmyzu při jejich výrobě nebo účelového výkladu historie tak, aby co nejvíce odpovídal současnému ruskému pohledu.
V minulé sezoně ovládl týmové kanadské bodování, měl být stěžejním dílkem do prostějovské skládačky, která Jestřábům pomůže vzlétnout až do prvoligového finále. Jenže hokejistu Tomáše Jáchyma potkala v létě nepříjemná nemoc, kvůli které musel dlouho jen doma sedět na gauči a na dálku sledovat, jak jeho spoluhráči válčí v Chance lize a jak se v Prostějově opět mění trenér. „Bylo to těžké období,“ přiznává 27letý centr.
/VIDEO/ Hmyzí hamburger, solená sarančata nebo opražení cvrčci a červíci všemožných příchutí. V Brně se nachází pod značkou Grig největší výrobna hmyzích pochutin v Evropě. Ve čtvrtek zástupci firmy poprvé otevírají její brány novinářům.
Se svými zářivými barvami a výraznými skvrnami jsou mezi brouky nepřehlédnutelné. V létě berušky nadšeně vítáme, protože nás zbavují otravných zahradních škůdců. Na podzim nás už ale mšice netrápí, zato berušky, které při hledání úkrytu před zimou vtrhnou do našich domovů, jsou rázem nevítaným hostem. Co dělají berušky v zimě? Jak vypadá kousnutí od berušky? A dá se zbavit slunéčka východního, které je u nás vetřelcem?
Příroda a její obyvatelé ji fascinovaly již od útlého věku. Ester Hotová z Brna sbírá nejen staré i nové encyklopedie s nádhernými ilustracemi s tematikou přírody, ale také mrtvé brouky, motýly, kosti, a dokonce mumie. Kromě postupného vytváření klasické sbírky z nich dělá kontroverzní umělecká díla, především takzvané shadowboxy.
Početnost a rozmanitost hmyzu v době globálního oteplování a měnícího se životního prostředí jsou v hledáčku výzkumníků na celém světě. Stále není probádané ani to, jaké živiny hmyzu chybí v přírodě.
Podzim je obdobím, kdy lidé více pobývají v teple domova. Touhu být v teple však pociťují i nejrůznější druhy hmyzu. Jsou mezi nimi také ploštice, nehezká stvoření s plochým tělem, které známe spíše pod nepříliš lichotivým označením smradlavý brouk. Na podzim se stahují k domům, a pokud proniknou až do obytných prostor, rozhodně je nikdo nevítá s nadšením. Mohou být tyto ploštice pro člověka nebezpečné? Proč páchnou? A jak je vypudit z bytu?
Mnoho lidí hmyz nesnáší. Mají z něj husí kůži a obavy. V nelibosti jsou pak zvláště vosy a sršni. Luděk Šulda je ale chová. Mají prý nezastupitelné místo v přírodě a pro člověka mohou být užitečné.
Upozornění na výskyt štěnic v ubytovacích zařízeních, o čemž se nyní hovoří s velkou intenzitou, sice ve středních Čechách přibylo – zdejší hygienici se s nimi však setkávají podstatně řidčeji nežili kolegové v Praze. Plyne to z vyjádření Libuše Polanské, ředitelky sekce ochrany a podpory veřejného zdraví Krajské hygienické stanice Středočeského kraje.
Nejen lidé se stahují s příchodem chladného podzimního počasí ke kamnům. Lidská obydlí vyhledává jako úkryt také hmyz. Včetně takzvaných čínských berušek, jedinců invazního druhu slunéčka východního. Představují riziko hlavně pro biodiverzitu, potrápit dokážou ale i člověka. V přehledu Deníku najdete rady, jak se s nezvanou návštěvou vypořádat.
Houby nebo motýly? V sobotu si na kroměřížském výstavišti dali dostaveníčko jak příznivci mykologie, tak hmyzu.
/FOTOGALERIE/ Štěnice, které sužují řadu evropských měst, řádí i v Česku. „Proti štěnicím zasahujeme denně,“ říká Michal Šmejkal z firmy Deratizace Příbram. Představa zašlého špinavého bytu jako ráje tohoto hmyzu je přitom mylná. Nejčastěji si lidé štěnice vozí z cest nebo dovolených, zahraničních i domácích.
/FOTO, VIDEO/ Štěnice, které sužují řadu evropských měst, zaplavily i Beroun. „V posledních týdnech jsme vyjížděli do ulic Košťálkova, Mládeže, Tovární a Průběžná, zejména do bytových domů,“ říká majitel firmy Jaksezbavitstenic.cz Jan Prokeš. Představa zašlého špinavého bytu jako ráje tohoto hmyzu je přitom mylná. Nejčastěji si lidé štěnice vozí z dovolených nebo si je nastěhují domů s nábytkem z druhé ruky. A v panelácích k nim míří od sousedů. Otřesnou zkušenost s tím má i čtenářka Berounského deníku.
Sokolovsko nebo Chebsko. To může po Plzni být další z oblastí, kde se může už brzy vyskytnout nebezpečná sršeň asijská. Vyplývá to z předpovědi výzkumníků. Ti vytvořili unikátní model šíření tohoto predátora likvidujícího včelstva. Kvůli příhodným podmínkám je invazí tohoto druhu ohrožena zejména západní část Česka a Krušné hory.
Pátek 13. října se zapsal do paměti šestačtyřicetileté ženy, která prodělala alergickou reakci po bodnutí hmyzem. Na pomoc jí vyrazili do Bedřichova v Jizerských horách horští záchranáři.
Kromě bodání saje krev a svoji kořist zabíjí i zevnitř kladením vajíček pod její kůži, kde se vyvinou v larvy. Má jasně žluté tělo a mimozemský vzhled. Vědci v Amazonii nedávno objevili děsivý nový druh vosy.
Pavouci jsou vítanými hosty na zahradě, kde nás zbavují škůdců. Představa, že by se tento osminohý nezvaný návštěvník usadil u vás doma, ale většinu lidí neláká. Kde se v domě berou pavouci a jak se jich zbavit? Víte, co nemají pavouci rádi? Co můžete udělat, abyste odradili pavouky od pobytu u vás doma, aniž byste použili chemii nebo je zabíjeli?
Předpověď výzkumníků o šíření nebezpečné sršně asijské se naplnila. Jak vyplývá z unikátního modelu šíření tohoto predátora likvidujícího včelstva, který letos dokončili odborníci z Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého v Olomouci, kvůli příhodným podmínkám je invazí tohoto druhu ohrožena zejména západní a severní část Česka. Ve východních Čechách je pravděpodobnost jeho výskytu menší.
Předpověď výzkumníků z Univerzity Palackého v Olomouci o šíření nebezpečné sršně asijské se naplnila. Jak vyplývá z unikátního modelu šíření tohoto predátora likvidujícího včelstva, který letos dokončili odborníci z Přírodovědecké fakulty UP, kvůli příhodným podmínkám je invazí tohoto druhu ohrožena zejména západní část Česka.
Předpověď výzkumníků z Univerzity Palackého v Olomouci o šíření nebezpečné sršně asijské se naplnila. Jak vyplývá z unikátního modelu šíření tohoto predátora likvidujícího včelstva, který letos dokončili odborníci z Přírodovědecké fakulty UP, kvůli příhodným podmínkám je invazí tohoto druhu ohrožena zejména západní část Česka.
Předpověď výzkumníků o šíření nebezpečné sršně asijské se naplnila. Jak vyplývá z unikátního modelu šíření tohoto predátora likvidujícího včelstva, který letos dokončili odborníci z Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého v Olomouci, kvůli příhodným podmínkám je invazí tohoto druhu ohrožena zejména západní a severní část Česka.
Předpověď výzkumníků o šíření nebezpečné sršně asijské se naplnila. Jak vyplývá z unikátního modelu šíření tohoto predátora likvidujícího včelstva, který letos dokončili odborníci z Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého v Olomouci, kvůli příhodným podmínkám je invazí tohoto druhu ohrožena zejména západní a severní část Česka.
Předpověď výzkumníků o šíření nebezpečné sršně asijské se naplnila. Jak vyplývá z unikátního modelu šíření tohoto predátora likvidujícího včelstva, který letos dokončili odborníci z Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého v Olomouci, kvůli příhodným podmínkám je invazí tohoto druhu ohrožena zejména západní a severní část Česka.
Předpověď výzkumníků o šíření nebezpečné sršně asijské se naplnila. Jak vyplývá z unikátního modelu šíření tohoto predátora likvidujícího včelstva, který letos dokončili odborníci z Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého v Olomouci, kvůli příhodným podmínkám je invazí tohoto druhu ohrožena zejména západní a severní část Česka.
Předpověď výzkumníků o šíření nebezpečné sršně asijské se naplnila. Jak vyplývá z unikátního modelu šíření tohoto predátora likvidujícího včelstva, který letos dokončili odborníci z Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého v Olomouci, kvůli příhodným podmínkám je invazí tohoto druhu ohrožena zejména západní a severní část Česka.
Předpověď výzkumníků o šíření nebezpečné sršně asijské se naplnila. Jak vyplývá z unikátního modelu šíření tohoto predátora likvidujícího včelstva, který letos dokončili odborníci z Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého v Olomouci, kvůli příhodným podmínkám je invazí tohoto druhu ohrožena zejména západní a severní část Česka.
Předpověď výzkumníků o šíření nebezpečné sršně asijské se naplnila. Jak vyplývá z unikátního modelu šíření tohoto predátora likvidujícího včelstva, který letos dokončili odborníci z Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého v Olomouci, kvůli příhodným podmínkám je invazí tohoto druhu ohrožena zejména západní a severní část Česka.
/VIDEO, FOTO/ Paříž může vedle nespočetných jiných zážitků nabídnout i ten, který nyní hojně probírají nejen místní, ale také uživatelé sociálních sítí i světová a naše média: pokousání štěnicemi. Nákaza a onemocnění sice nehrozí, ale citlivějším jedincům naskáčou nepřehlédnutelné pupence. K těm však lze vcelku snadno přijít i v české metropoli.
Na letošní rok asi v Chorvatsku budou dlouze vzpomínat. Nejenom, že se země přijetím eura a vstupem do Schengenského prostoru ještě více otevřela turistům, ale také ji sužovaly řady přírodních katastrof. Od požárů a povodní po invazi černých vdov a jedovatých ryb. Na závěr sezóny pak republiku zaplavil zapáchající hmyz kněžice mlhovitá.
I když neštípou, nebodají, otravně nebzučí ani nepřenášejí žádné nemoci, mohou vám tito nenápadní motýlci pěkně znepříjemnit život a nadělat doma pohromu. Ať už vám kolem hlavy prolétl mol šatní nebo mol potravinový, je to jasný signál vyrazit do boje. Jak je od sebe poznáte? Jak se účinně zbavit molů v kuchyni nebo ve vaší šatní skříni? Co moly odpuzuje a jaká preventivní opatření udělat, aby už se nevrátili? Jak se k vám vlastně moli dostali a jak dlouho trvá, než se vylíhne mol?
Vosy patří mezi obávaný bodavý hmyz, který nám často znepříjemňuje léto. Co dělat, když vosa vlétne do bytu? Jak ji vyhnat z pokoje a jak se chovat, aby nás nepobodala? Pokud se chcete vosy zbavit, ale nechcete se k ní přiblížit, vyzkoušejte tyto osvědčené tipy.
/FOTO, VIDEO/ Boj proti škůdcům nikdy nekončí. Potvrzuje to také akce, která byla vidět - a především cítit. Odehrála se v pondělí 18. září v týneckém muzeu, které je součástí historického areálu místního hradu.
/FOTOGALERIE/ V družině jsme ukončili kapitolu roku 2023 – Rok hmyzu 2023 tesaříka pižmového. Tento závěr byl opravdu jiný než všechny předešlé podobné akce. Po skončení výuky a po obědě se společně všechna oddělení scházíme v družině 1. oddělení, abychom ukončili naší dosavadní činnost o hmyzu.
Jestli jste si mysleli, že není otravnějšího domácího hmyzu než octomilek neboli ovocných mušek a potravinových molů, tak jste se mýlili. Mnohem horší jsou totiž takzvané odpadní či koupelnové mušky, které nejenže se rychle množí, ale navíc přenášejí fekální bakterie, jenž ohrožují i vaše zdraví. Jak se koutule skvrnité zbavit, co odpadní mušky odpuzuje, kde se berou a jaká opravdová zdravotní rizika pro člověka představují?
Co by se stalo, kdyby z lesů zmizeli ptáci? Takovou otázku si položil výzkumný tým vedený ekoložkou Kateřinou Sam z Biologického centra Akademie věd ČR a Jihočeské univerzity. Jejich rozsáhlá experimentální studie v pralesích na Papui-Nové Guineji, která sledovala fungování potravních sítí mezi hmyzem, ptáky a netopýry, přinesla znepokojivé odpovědi.
Vychutnáváte si oblíbený moučník po vydatném obědě, když tu náhle si všimnete, že stejně jako vy si jeho chuť užívá i moucha. Představíte si, jak před pár minutami lezla po psím exkrementu, a najednou vám chutnat přestane. Jak se much v bytě zbavit, co proti nim funguje, jaká vůně je odpuzuje a kde se ve vašem bytě vůbec berou?
Krásné pestrobarevné květy má Alena Zelenková téměř po celý rok. Nemusí sekat trávník ani zalévat. Rostou jednoduše samy. Luční výsevy jednoletek jsou navíc trendy. Zvolit můžete podle barev i velikosti. Těšit vás pak budou nejen venku, ale i doma ve váze, nebo s nimi můžete ozdobit pokrmy.
Vzpomenete si ještě na úspěšný film Hvězdná pěchota o boji s obřími brouky? I takovou mrazivou situaci si můžete nyní přestavit v nové expozice na zámku Valtice. Zatímco v přírodě si můžete pohrávat s myšlenkou zda dotyčného broučka zašlápnout, v tváří tvář, mnohametrovým monstrům byste nechtěli, aby obživly.
Lidstvo od nepaměti fascinují extrémní velikosti. Vědce nyní zaujal nový druh hmyzu z národního parku Chiribiquete v Kolumbii, který oplývá neobyčejně velkým penisem. Brouk příbuzný starověkým egyptským skarabům je fascinuje přirozením, které je téměř stejně velké jako jeho celé tělo.
Žije v noci, nejraději pobývá v koupelně a kuchyni a s prominutím žere úplně všechno. Rybenka bydlí v domě nebo bytě s každým z nás a patří k úplně nejmenším okem viditelným škůdcům v obydlích. Ano, patří ke škůdcům, ale na rozdíl od takových mravenců, štěnic nebo molů páchá jen minimum zlého. Pokud se vám doma ovšem rybenky přemnožily do houfů, vlastníte muzeum nebo máte v rodině alergika, zbavte se jich těmi nejjednoduššími způsoby, které vám v článku představíme.