Berounsko /FOTOGALERIE/ - Klíšťata útočí. Předpověď jejich aktivity, kterou meteorologové připravují ve spolupráci se Státním zdravotním ústavem, varuje, že až do neděle bude maximální: na stupni 10 z desetibodové stupnice. Výjimkou je sobota, kdy předběžně má platit „pouze“ devítka. Předpověď na víkend se však má ještě ve čtvrtek upřesňovat; záleží mimo jiné na tom, jak horké a suché počasí (což klíšťatům úplně nesvědčí) lze očekávat.
Benešovsko /FOTOGALERIE/ - Klíšťata útočí. Předpověď jejich aktivity, kterou meteorologové připravují ve spolupráci se Státním zdravotním ústavem, varuje, že až do neděle bude maximální: na stupni 10 z desetibodové stupnice. Výjimkou je sobota, kdy předběžně má platit „pouze“ devítka. Předpověď na víkend se však má ještě ve čtvrtek upřesňovat; záleží mimo jiné na tom, jak horké a suché počasí (což klíšťatům úplně nesvědčí) lze očekávat.
Střední Čechy – Klíšťata útočí. Předpověď jejich aktivity, kterou meteorologové připravují ve spolupráci se Státním zdravotním ústavem, varuje, že až do neděle bude maximální: na stupni 10 z desetibodové stupnice. Výjimkou je sobota, kdy předběžně má platit „pouze“ devítka. Předpověď na víkend se však má ještě ve čtvrtek upřesňovat; záleží mimo jiné na tom, jak horké a suché počasí (což klíšťatům úplně nesvědčí) lze očekávat.
Rakovnicko – Klíšťata útočí. Předpověď jejich aktivity, kterou meteorologové připravují ve spolupráci se Státním zdravotním ústavem, varuje, že až do neděle bude maximální: na stupni 10 z desetibodové stupnice. Výjimkou je sobota, kdy předběžně má platit „pouze“ devítka. Předpověď na víkend se však má ještě ve čtvrtek upřesňovat; záleží mimo jiné na tom, jak horké a suché počasí (což klíšťatům úplně nesvědčí) lze očekávat.
S vysokými teplotami a blížícím se létem začíná být hmyz aktivnější. Štípance a bodnutí drobných živočichů však v letních měsících zaměstnávají jak osoby, které se staly jejich obětí, tak záchranáře. Nejčastěji se jedná o bodnutí včelou, sršní nebo vosou.
Český Krumlov /VIDEO/ - V centru historického města není mnoho míst, která by skýtala útočiště hmyzu, a tak se v klášterech rozhodli, že mu usnadní život a společně s malými i velkými návštěvníky mu postavili hotel.
Vysočina – Stále častěji lidé volají hasiče k odstraňování vosích hnízd či včelích rojů. Ti však nejsou povinni zasahovat vždy a všude. „V minulých letech hasiči během letních měsíců zaznamenali i stovky výjezdů k odstranění vosích hnízd a včelích rojů. Ne vždy je ale nutné k likvidaci volat právě hasiče,“ uvedla mluvčí Hasičského záchranného sboru Kraje Vysočina Petra Musilová.
České Budějovice – V Českých Budějovicích pracuje na výzkumu v Biologickém centru Akademie věd ČR doktorandský student Singh Samarjeet ze severní Indie. Ve vědeckém centru zkoumá hmyz.
Pelhřimovsko – Celkem devětkrát vyjížděli o prvním červnovém víkendu hasiči na Pelhřimovsku kvůli problémům s obtížným a nebezpečným hmyzem. Hlavně je zaměstnávaly vosy, které začaly být s oteplením v posledních dnech hodně aktivní.
Kyjov - Kde všude ve světě se konzumuje hmyz či proč se o hmyzu mluví jako o potravině budoucnosti. Na takové otázky odpoví Milan Václavík na své přednášce Hmyz na talíři.
Protivín - V poslední době se stále častěji hovoří o užitečnosti včel a hmyzu všeobecně. Často nám ani nedochází, co všechno díky nim máme. Čtyři pětiny kvetoucích rostlin jsou opylovány hmyzem. Bez včel bychom přišli o velkou část úrody a některé plodiny bychom nesklidili vůbec. V České republice však jen za posledních dvacet let ubyla více než třetina chovaných včelstev…
FOTOGALERIE/ Podium před Karlovským muzeem obsadili namísto umělců odborníci. Pracovníci specializované firmy si tu zřídili základnu a pustili se do boje s dřevokazným hmyzem. Jako osvědčenou zbraň zvolili horký vzduch.
Kolín - Den Země byl na 4. základní škole zaměřen tentokrát na hmyz. Žáci byli rozděleni do skupin napříč ročníky a plnili zajímavé úkoly z hmyzího světa.
V mnohých českých městech vznikají takzvaná broukoviště. V Opavě byla první tři zřízena v roce 2012 a vznikla při příležitosti revitalizace Městských sadů. Nyní jedno takové vytvořili i v Hlučíně.
V mnohých českých městech vznikají takzvaná broukoviště. V Opavě byla první tři zřízena v roce 2012 a vznikla při příležitosti revitalizace Městských sadů. Nyní jedno takové vytvořili i v Hlučíně.
V mnohých českých městech vznikají takzvaná broukoviště. V Opavě byla první tři zřízena v roce 2012 a vznikla při příležitosti revitalizace Městských sadů. Nyní jedno takové vytvořili i v Hlučíně na Opavsku.
Žhářský útok na včelín rozlítil chovatele užitečného hmyzu na Olomoucku. Včelstva jsou nyní v plné síle a zanedlouho by vydala první letošní med. Navíc nejde o první případ.
Kdy naposledy jste se byli podívat na půdě? Dřevěný krov každého domu musí unést váhu střešní krytiny, snést tlak větru a v zimě navíc i pokrývku sněhu. K tomu, aby krov všechno zatížení vydržel, musí být ze statického hlediska v pořádku. Pevnost a nosnost dřevěných prvků ale může být oslabována z důvodu napadení dřevokaznými houbami či hmyzem, a proto je rozumné stav krovu pravidelně kontrolovat. Pokud by majitel domu ponechal napadení dřevěného krovu bez povšimnutí, může se jednoho dne stát, že střecha nevydrží tíhu sněhu nebo nápor větru a zřítí se. Největší riziko je, že v první fázi si nemusíte ničeho všimnout!
Svatý Mikuláš /FOTOGALERIE/ - Na zámku Kačina se v neděli 28. dubna konala Zámecká pouť Rudolfa Chotka. Kromě bohatého programu na návštěvníky čekala také jedna novinka: nová naučná stezka Ze života hmyzu, v rámci které je pro děti připraveno zábavné Putování za brouky kačinským parkem.
Humpolec – Sotva se oteplilo, už se začal ohlašovat obtížný hmyz. Ve čtvrtek 25. dubna krátce půl čtvrté odpoledne měli práci likvidací obtížného hmyzu hasiči v Humpolci.
Svatý Mikuláš /FOTOGALERIE/ - Lidem, které v posledních dnech teplé počasí vylákalo k procházce na zámek Kačina, neuniklo omezení na přístupové cestě. Důvodem je plánované kácení a údržba stromů.
/FOTOGALERIE/ Žabí stehýnka, krokodýlí maso, hmyz, paella, šneci, mořské plody, burgery, tapas, empanadas, francouzské palačinky ale i český hovězí guláš. To všechno a ještě mnohem víc nabídl návštěvníkům druhý ročník gastronomického festivalu, který se konal v sobotu v Uherském Brodě.
/ROZHOVOR/ Pavel Poc dřív působil ve Fyziologickém ústavu AV ČR a dlouhodobě se zabýval působením pesticidů. Dnes toto stále aktuální téma obhajuje i na půdě Evropského parlamentu, kde je místopředsedou Výboru pro životní prostředí, veřejné zdraví a bezpečnost potravin. I on však ví o boji s větrnými mlýny své. Potvrdil to i v rozhovoru pro Týdeník Květy.
Vedení centrálního ostravského obvodu bude na třinácti místech sekat trávu jednou, nanejvýš dvakrát ročně. Někteří lidé se bojí klíšťat a alergických reakcí.
Jaroměřice nad Rokytnou /FOTO/ - Ivan Papoušek vsadil na zajímavé podnikání. Pod jednou střechou má nyní u Jaroměřic osm tisíc přepravek plných hmyzu. Věří, že se už brzy stane podstatnější součástí jídelníčku Evropanů. Brouci se u něj mají dobře. I když i švába prý lze potrápit. „A pěkně," naznačuje Papoušek.
/FOTOGALERIE/ Slavnostní udílení Českých lvů ovládl snímek Všechno bude režiséra Olmo Olmerzua. Teenagerská road movie byla vyhlášena nejlepším filmem uplynulého roku, uspěla i v kategoriích režie, střih a scénář. Favorizované kostýmní drama Toman nedokázalo proměnit ani jednu ze třinácti nominací.
Brno - Ležící dřevo v hodnotě dva tisíce korun někoho v Žabovřeskách upoutalo natolik, že si je odnesl. Na první pohled náhodně ležící kmeny ale tvořily speciální úkryt pro vzácné zlatohlávky skvostné. Ti tak přišli o dřevní hmotu, která jim pomáhala k přežití.
Ústí nad Labem - Entomolog a fotograf Pavel Krásenský z Oblastního muzea v Mostě představí ve čtvrtek 7. března návštěvníkům ústecké kavárny Bárka své makrofotografie a bude vyprávět o tom, jak se takové snímky pořizují.
/FOTOGALERIE/ Jaký je to strom? Co je to za kožešinku? K čemu slouží tento nástroj? Na žáky druhého stupně základní školy v Plumlově čekala ve středu dopoledne soutěž s přírodní tematikou. Jednalo se o místní kolo 9. ročníku mezinárodní soutěže YPEF, která je určena pro mladé lidi se zájmem o přírodu.
Benešov - Výstava, kterou organizuje Muzeum umění a designu v Benešově, prezentuje v malé výstavní síni městské knihovny práce žáků Základní umělecké školy Josefa Suka Benešov ze třídy Evy Mixánové. Jedná se o průřez všemi ročníky, včetně starších studentů, kteří se hlásí na umělecké školy.
Letos eviduji střídání ročních období, konkrétně zimy a jara, i dvakrát za týden, ale jaro už má mírně navrch a s napětím čekám, jak se vyvrbí. Že člověk žije v přírodě, neznamená automaticky, že přírodě rozumí. Třeba loni se v rozkvetlém sadu rozléhalo zlověstné ticho a vypadalo to, že bez včel můžeme na úrodu zapomenout. Pak přišlo sucho, díky kterému strádali škůdci, přičemž švestky sucho ignorovaly a místo aby popadaly, dozrálo jich nakonec tolik, že se lámaly větve, neboť nikdo už na tu nadúrodu neměl prázdné nádoby.
Každý rok ve světě zmizí 2,5 procenta z celkového objemu hmyzu a bude-li ubývat dosavadním tempem, tak za 100 let zmizí úplně. Vyplývá to z analýzy zveřejněné v časopise Biological Conservation, na kterou upozornil britský list The Guardian. Ubývá přes 40 procent hmyzích druhů a třetina je ohrožena. Hmyz přitom mizí osmkrát rychleji než savci, ptáci a plazi. Markantní ubývání hmyzu v první řadě způsobuje intenzivní zemědělství, zejména užívání pesticidů, ale přispívá k němu také urbanizace a klimatické změny.
Řada lidí má papriky za choulostivé rostliny, které bez skleníku nepřežijí. Ale není tomu tak a existuje mnoho odrůd, které nám umožní tuhle chutnou zeleninu pěstovat i v domácích podmínkách, třeba na balkóně.
Místnost překypuje pestrobarevnými motýly, velikými pavouky, nejrůznějšími brouky či štíry. Dlouhé stoly se prohýbají pod krásným hmyzem připíchnutým špendlíky ve skleněné vitrínce. Sobotní den patřil padesáté Entomologické burze v Otrokovické Besedě, na kterou se sjíždějí vystavovatelé z Čech i ze zahraničí.
Ještě více kůrovcem napadeného dříví než loni musí vytěžit správci lesů v Jeseníkách. Vyplývá to z prognózy, kterou Deník získal od Lesů České republiky.
Výrazně více kůrovcem napadeného dříví než loni budou muset vytěžit správci lesů v Jeseníkách. Vyplývá to z prognózy, kterou Deník získal od Lesů České republiky. S hmyzem se potýkají i Arcibiskupské lesy a statky, které jsou dominantním vlastníkem porostů v okrese Jeseník.
Račice u Vyškova - Že moderní technologie a včelaření nejde dohromady? Čtyřicetiletý Martin Špaňhel z Račic u Vyškova všechny přesvědčil o opaku. Vášnivý včelař a zároveň IT manažer vymyslel společně se čtyřmi dalšími informatiky zařízení, které monitoruje včely a usnadní tak život nejednomu chovateli tohoto užitečného hmyzu. Před pár dny s projektem vyhráli program 100-Day Challenge, který pomáhá začínajícím podnikatelům.
/ROZHOVOR/ Příběh dvou amerických inženýrů a německého redaktora, kteří přijedou za českým včelařem, aby od něj vyzvěděli, jak funguje organizace práce včel, líčí novinka pražského Divadla Na Jezerce. Nese název Sláva strojů a měst a premiéru má už ve čtvrtek.
Chlum u Třeboně – Oltář v kostele Nanebevzetí Panny Marie v Chlumu mohou návštěvníci městyse konečně spatřit v obnovené podobě. Byl restaurován od roku 2016 a opravné práce byly dokončeny koncem loňského roku.
Pruhované malby na tmavé kůži, typické poznávací znamení některých afrických či australských domorodých kmenů, fungují jako jakýsi přírodní repelent proti bodavému hmyzu. Alespoň to vyplývá z výsledků výzkumu maďarských vědců z Univerzity Loránda Eötvöse, které zveřejnil časopis Royl Society Open Science. Pokožka s namalovanými pruhy je pro hmyz až desetkrát měně přitažlivá než ta tmavá.