Kreativ

ŠTÍTEK: hmyz

Ilustrační foto.

Co dělat při bodnutí vosou nebo včelou? Návod, který může zachránit život

Letní měsíce přinášejí radost z prázdnin, výletů i pobytu v přírodě. Zároveň ale zvyšují riziko bodnutí hmyzem, především vosami, včelami nebo sršni. Pro většinu lidí je sice bodnutí jen nepříjemné, pro alergiky ale může jít o život. Právě proto je důležité vědět, jak v takové situaci správně reagovat.

Díky svému vzhledu si drvodělka vysloužila přezdívku černá včela. V České republice se lze nejčastěji setkat s drvodělkou fialovou (na snímku).

V Česku přibývá černých afrických včel. Co dělat, když se objeví u domu

Tendence vidět ve všech netradičních zástupcích hmyzí říše nebezpečné invazivní druhy, v kombinaci s až panickou hrůzou, kterou v lidech vyvolává jakýkoliv bzučící hmyz, nedělá našim největším včelám zrovna dobrou reklamu. Ani negativně znějící pojmenování „africká včela“, jímž ji občas po vzoru asijských sršní častují rádoby odborníci, si drvodělka fialová nezaslouží. Jde totiž o velmi užitečného tvora.

Ve zlínské zoologické zahradě se poprvé narodila mláďata hyenek hřivnatých

Ve zlínské zoologické zahradě se poprvé narodila mláďata hyenek hřivnatých

Ve zlínské zoologické zahradě se poprvé narodila mláďata hyenek hřivnatých. V posledních letech to dokázaly pouze čtyři zoo na světě, sdělila dnes ČTK mluvčí zahrady Romana Mikešová. Tři mláďata přišla na svět ve zlínské zahradě v polovině června. Zoo chová drobné africké šelmy od roku 2023. Díky společnému projektu se Safari Park Dvůr Králové je získala z chovného centra v Jihoafrické republice, uvedla mluvčí.

Neemový olej je proslulý přírodní repelent.

Hledáte účinný přírodní repelent? Tento olej odpuzuje komáry i zlé duchy

Letní období je úžasné, ale má i pár záporů. Mezi ně rozhodně patří komáři. Tento otravný hmyz nám umí znepříjemnit nejen pobyt v přírodě či večerní posezení na zahradě, ale i noci, kdy se kvůli protivnému bzučení a nepříjemným bodancům člověk vůbec nevyspí. Repelenty jsou vítány, ale není nutné se spoléhat jen na ty syntetické. Existuje i přírodní cesta. Na komáry podle odborníků platí neemový nebo také nimbový olej.

Ludvík Bari se svými netradičními houslemi.

Housle s chapadly? Čech vyrábí hudební nástroje, ze kterých vám spadne brada

Kdybyste se někdy ocitli v koncertní síni a před vámi se rozezvučely housle ve tvaru chobotnice nebo viola připomínající hmyz s křídly, s největší pravděpodobností by za nimi stál svérázný český samouk Luděk Bari z Prahy. Tento muž si říká „strom, který plodí“. Ve své dílně stvořil dvacítku hudebních nástrojů tak bizarních, že si je oblíbili i kurátoři galerií.

Biologické centrum Akademie věd České republiky v Českých Budějovicích.

Čtyři mladí vědci z Biologického centra obdrželi Prémii Otto Wichterleho

Mimořádný talent mladých vědců ocenila ve středu 11. června Akademie věd ČR prestižní Prémií Otto Wichterleho. Mezi celkem pětadvaceti oceněnými jsou čtyři jména z českobudějovického Biologického centra AV ČR: molekulární biolog Michael John Hammond, entomolog Petr Kozel, ekoložka Anna Mrázová a hydrobioložka Ivana Vejříková.

Krtonožka obecná je druh rovnokřídlého hmyzu, který je uzpůsoben životu v podzemí.

Krtonožka sežere kořínky vašich rostlin. Poznáte ji podle zvláštních cestiček

Krtonožka obecná má nejen zvláštní název, ale zvláštně i vypadá. Trochu totiž připomíná malého raka či štíra. Tento vlhkomilný druh hmyzu dokáže na zahradě nebo ve skleníku napáchat velké škody – okusuje totiž kořínky pěstovaných rostlin. Nejen v Evropě je proto krtonožka povážována za významného škůdce.

Okřídlené drony mají budoucnost nejen ve vědě, ale i v průmyslu a zábavě.

Robotický kolibřík z Jablonce: Čech vymyslel drony, které mají křídla

Že drony můžou létat jen díky vrtulím? Kdepak! Budoucnost patří robotům s křídly, kteří se pohybují podobně jako ptáci nebo hmyz. Vědec Matěj Karásek z Jablonce nad Nisou se už více než deset let věnuje vývoji unikátních dronů, které nelétají díky vrtulím, ale právě pomocí mávání křídel. Inspiroval se přírodou. Dnes s týmem Flapper Drones nabízí své výtvory univerzitám po celém světě. Nově předvádí i fascinující vzdušné show.

Pasti si své oběti nevybírají. Uvíznout v nich může jakýkoliv drobný tvor, který se jich jen dotkne a nedokáže se z jejich spárů vymanit.

Češi, už to, prosím, nedělejte! Kvůli hlouposti umírají místo much krásní ptáci

Ptáci a další tvorové, kteří uvíznou v lepových pastech na hmyz, umírají ve velkých bolestech. I přes zákazy používání a přes hrozící vysoké pokuty tyto lepové pasti v Česku stále ničí životy zvířat, zejména ptáků. Záchranné zvířecí stanice v České republice evidují oproti loňsku nárůst případů ptáků uvíznutých v lepových pastech na hmyz o 300 procent.

Libor Sloupenský vyrábí pod značkou WormUP dobroty z jedlého hmyzu. Začal jako první v České republice.

S křupavými červíky chce dobýt české talíře. Ochucuje je česnekem či perníkem

Fascinace hmyzem a jeho ekologickým potenciálem přivedla Libora Sloupenského z Blanska k myšlence vyrábět pochoutky z hmyzu. A tak založil značku WormUP, pod kterou vyrábí křupavé červíky a lahodné cvrčky. Jedlý hmyz se solí, česnekem, habanerem, chilli nebo v čokoládě či s perníkem začal vyrábět jako první v České republice.

Sídliště na hraně života. Mojžíř ve větším pekle, hmyz bere útokem už i lidi

Sídliště na hraně života. Mojžíř ve větším pekle, hmyz bere útokem už i lidi

/FOTO, VIDEO/ Čapkova Válka s mloky? Ne, v Mojžíři bojují s daleko menšími zvířaty, zejména se štěnicemi a šváby. Podle nejčerstvějšího zjištění z další kontroly jsou v podstatě v každém vchodu nejproblémovějších paneláků. Důkazem budiž žena, kterou hmyz otravuje natolik, že má kousance na celé hlavě včetně obličeje. Do Mojžíře zavítal také reportér Ústeckého deníku.

Včelí roj o okolí zájem nemá. Většinou není potřeba volat hasiče, ale jen šikovného včelaře.

Pozor, je tu období rojení včel: Proč se nebát a kdy už volat hasiče

Husté černé mračno a bzučivý vrtavý zvuk. V těchto dnech dochází a v následujících týdnech ještě může být k vidění rojení včel a úprk opylovačů z úlů. Ne vždy se ale usadí na nejbližším stromě nedaleko původního domova, ale zamířit mohou včely blíž k lidem a třeba i na dětské hřiště. Na místě je obezřetnost a opatrnost, není ale důvod panikařit. Hasiče většinou k úlům není potřeba volat, zpátky včely odchytne zkušený včelař obvykle bez obtíží. Hasiči navíc upozorňují, že při zásahu hmyz musí zlikvidovat.  

Vůně bylinek odpuzuje od rajčat škůdce.

Skvělí sousedé rajčat: 3 bylinky, které podpoří jejich chuť i růst

Málo co se vyrovná domácím rajčatům. Jejich chutné sladké plody budou odměnou za vaši péči. Správný výběr rostlin, které zasadíte vedle nich, vám pomůže nejen zlepšit jejich růst a ochránit je před škůdci, ale dokonce i zlepšit chuť plodů. Vsaďte na tři bylinky, které jsou ideálními doprovodnými rostlinami rajčat. Jsou to máta, šalvěj a tymián.

Konipas je snadno rozeznatelný díky typickému pohybu dlouhého úzkého ocásku. Na snímku je samec konipasa horského v prostém šatě.

Ptáka roku 2025 jde poznat podle ocásku. Je to krasavec s přezdívkou třasořitka

Přezdívku třasořitka dostal ptáček konipas horský. Může za to jeho typický pohyb ocáskem, kterým téměř neustále pohupuje nahoru a dolů. Jde o poznávací znamení všech konipasů; v Česku se totiž můžeme setkat hned se čtyřmi druhy - kromě konipasa horského také s konipasem bílým, lučním a citronovým. Konipas horský se pro letošek stal Ptákem roku. 

V Česku bylo popsáno více než 30 druhů čmeláků, některé už odborníci považují za vyhynulé.

Včelí medvídci se od sebe dokážou učit. Bodat umí vytrvale, ale nedělají to

Robustní tělo, načechraný vzhled a velká záliba v opylování květin. Čmeláci jsou běžným hmyzím druhem a jejich přítomnost na rozkvetlých loukách, zahradách a v parcích nikoho nepřekvapí. Lidé by si je však měli hýčkat, patří mezi důležité opylovače a na rozdíl například od včel nebo motýlů vytrvale navštěvují květy rostlin i za nepřízně počasí.

V přírodě mraveniště chráníme, doma je však nikdo nechce.

Jak se zbavit mravenců na zahradě? Přírodní cesty, které opravdu fungují

Mravenci patří mezi nejužitečnější hmyz v přírodě. Provzdušňují půdu, rozkládají organický materiál a likvidují jiné škůdce. Problém nastává ve chvíli, kdy se zabydlí v našich zahradách – a ještě hůř, když si s sebou přivedou mšice. To je hlavním důvodem, proč z jejich přítomnosti radost nemáme a hledáme způsob, jak je ze zahrady vyhnat. Jak to provést ekologicky a efektivně? Přečtěte si osvědčené rady.  

Ptáček chycený do lepové pasti.

Ptáček se přilepí a dlouho umírá vysílením. Liberecká Archa varuje zahrádkáře

Lepové pasti jako středověký způsob likvidace škůdců. Tak popisuje záchranná stanice Archa v Liberci lepidlo, kterým někteří zahrádkáři natírají teď na jaře kmeny stromů. Ve zuboženém stavu se k nim dostaly za prvních pár jarních týdnů jako oběti těchto praktik už čtyři sýkorky, zatím jednu se zachránit nepodařilo. 

Sršeň asijská požírající včelu.

Sršeň asijskou, jejíž první český výskyt byl v Plzni, hlaste, ale nebojujte s ní

První výskyt sršně asijské - invazního druhu nebezpečného pro včelstva a volně žijící hmyz - v České republice byl před necelými dvěma lety poprvé zaznamenán v Plzni. Od té doby se u nás objevila již na čtyřech místech a počet hlášení o jejím výskytu v Evropě roste. Proto Agentura ochrany přírody a krajiny ČR zahájila systematický monitoring zaměřený na její včasný odchyt. Pokud někdo hnízdo objeví, měl by je nahlásit, v žádném případě by je neměl z bezpečnostních důvodů likvidovat sám. 

Srst zvířecích mazlíčků je v sezoně potřeba ošetřit vhodným antiparazitikem.

Voňavá vanilka v srsti psů a koček působí jako přírodní repelent, radí vědci

S mírnou nadsázkou by se dalo říct: zapomeňte na levanduli, eukalyptus či citronovou trávu. Přírodním repelentům teď vévodí úplně jiná vůně, kterou by si jen málokdo spojoval s odpuzovačem hmyzu. V nedávné studii přišli vědci s tím, že klíšťata a další hmyz, který saje krev psů a koček, může odpuzovat opojná vůně vanilky.

Na výrobu jednoho kilogramu karmínového potravinářského barviva je zapotřebí 155 tisíc těl červců nopálových.

Štítíte se potravin z hmyzu? Stejně je jíte, jen o tom nejspíš nevíte

Rozhodnutí Evropské komise, která před dvěma lety schválila pro seznam povolených potravin nové druhy hmyzu, vyvolalo v České republice velké pobouření. Stalo se dokonce žhavým tématem pro některé politiky. Ve skutečnosti však některé druhy hmyzu konzumujeme už desítky let a nikoho to nijak zvlášť nepobuřuje.

Eukalyptus dokáže překrýt vůni hostitele. Pro klíšťata se po jeho použití stáváme neviditelnými.

Klíšťata začínají být aktivní. Vsaďte na přirozený odpuzovač, jeho vůni nenávidí

Sluneční paprsky pomalu zesilují, což znamená, že se začínají probouzet i klíšťata. Jakmile se rtuť teploměru udrží stabilně nad nulou, vylezou ze zimního úkrytu a spolu s nimi i hrozba klíšťové encefalitidy, boreliózy a dalších infekčních onemocnění. Jestliže s klíšťaty nechcete mít co do činění, ale zároveň se chcete (nebo musíte) vyhnout použití komerčních repelentů, vsaďte na přirozený odpuzovač. Eukalyptový esenciální olej vám bude vonět, ale nechtěné parazity spolehlivě odežene.

Detailní pohled na mouchu tse-tse.

Moucha tse-tse nepřestává ohromovat vědce. U lidí ale může způsobit agresivitu

Moucha tse-tse je jedním z nejznámějších druhů hmyzu, který poletuje po světě. Nechvalně proslulá je zejména tím, že přenáší spavou nemoc. Své o této vážné chorobě ví i čeští zdravotníci zapojení do programu Lékaři bez hranic. Na druhou stranu moucha tse-tse fascinuje vědce tím, jakým způsobem přivádí na svět své potomky.

Kudlanka.

Kudlanky nábožné se šíří Českem. Troufnou si i na myš nebo ještěrku

Setkání s kudlankou nábožnou v jiných částech Česka než v nejteplejších oblastech jižní Moravy bylo ještě poměrně nedávno velkou výjimkou. Vlivem globálního oteplování, které ovlivňuje migraci zvířat včetně hmyzu, ale není na ni narazit až takovou raritou. Kudlanky nábožné míří stále více k severu a vyskytují se už i v nejsevernějších částech. Není tomu tak dávno, kdy ji odborníci objevili v Krkonoších nebo Českém Švýcarsku.

Bancha se často pije po jídle, protože pomáhá při trávení.

Čaj pro chudé? Je levný, ale umí ochránit zdraví celé rodiny

Bancha je jeden z nejlevnějších a u nás nejméně známých japonských čajů. Je však výjimečný díky svému obsahu kofeinu i zajímavým zdravotním účinkům. Čaj bancha má například vysokou koncentraci minerálů, zejména vápníku, draslíku a železa, díky čemuž je vhodný pro děti, vegany a těhotné ženy.

Část zámeckého parku před brigádou Spolku přátel Konopiště.

Chřadnoucí park na Konopišti a jeho poklady čeká záchrana

I když anglický park kolem státního zámku Konopiště má do stavu, který by nejspíš měl, pokud by ho vlastnili potomci arcivévodského páru Františka Ferdinanda d´Este a hraběnky Žofie z Hohenbergu daleko, svítá mu nyní naděje. Parku by se mohla vrátit jeho historická podoba.

Rus domácí se vyskytuje na teplých, vlhkých a temných místech.

Nejodolnějšího škůdce v domácnosti pozná málokdo. Možná žije i u vás

Myslíte si, že zamoření šváby se vaší domácnosti netýká? To je bohužel omyl. Tito mimořádně odolní škůdci se objevují i v těch nejčistějších domácnostech. Švábi k vám totiž mohou přicestovat i od sousedů. Nejrozšířenějším druhem u nás je rus domácí. Jeho výskyt může být příčinou alergií a ekzémů. Přenášet ale může i závažná bakteriální či virová onemocnění. Všechny druhy z řádu švábovitých se navíc velmi rychle množí a těžko se jich zbavuje. 

Evropská unie dala zelenou potravinářskému využití prášku z celých larev potemníka moučného.

Moučka z červů do chleba či těsta v EU prošla. Češi to nepřijmou, říkají pekaři

Češi berou brouky, cvrčky, červy na talíři spíše jako výzvu či experiment. Evropská unie však postupně zavádí hmyz jako novou potravinu bohatou na bílkoviny. Nejnověji povolila v potravinářství moučku z larev potemníka moučného. Za určitých podmínek z ní specializovaná společnost může péct chléb, koláče nebo ji použít do mléčných výrobků a dalších potravin. Doposud se s práškem ze sušených larev setkávali lidé ve zverimexech. Deník téma probral podrobněji s odborníky.

U slona afrického přijde jeden den krmení na 328 korun. V létě si sloni rádi pochutnají i na svojí speciální zmrzlině.

Tučňák 14 korun. Tipnete si, co tygr? Zoo Zlín ukázala, kolik které zvíře projí

Zoo Zlín patří mezi špičku evropských zoologických zahrad. Některými návštěvníky je dokonce považována za nejkrásnější v Evropě. Stojí za tím umístění v udržovaném parku, propracované expozice i významné novinky, které zoo prakticky každoročně pro návštěvníky připravuje. A samozřejmě množství zajímavých zvířat, z nichž někteří jsou pořádní jedlíci. Zlínská zoo se podělila o unikátní informace, na kolik přijde strava pro vybrané druhy zvířat.

Hmyzí tváře uvidíte v muzeu až do srpna.

Mikroskopické pohledy do hmyzí říše odhalí výstava v jižních Čechách

Nenechte si ujít unikátní výstavu detailních snímků hlav hmyzu, které nafotili vědci z Biologického centra Akademie věd ČR pomocí nejmodernějších elektronových a optických mikroskopů v České republice. Výstava vás povede cestou od zástupců evolučně nejstarších skupin hmyzu, jejichž předci žili už v prvohorách, až po ty vývojově nejmladší. Prostřednictvím úchvatných fotografií můžete nahlédnout do tajů hmyzího mikrosvěta. Výstava nejen oslavuje nesmírnou rozmanitost a estetickou jedinečnost hmyzu, ale také upozorňuje na jeho zásadní roli v ekosystémech a nutnost jeho ochrany.

Rukavice z palmových listů používaná při iniciačních obřadech, která je pokryta mravenci přezdívanými jako kulky.

Král žihadel se nechal pobodat různým hmyzem. Vytvořil tak stupnici bolesti

V historii nenajdeme moc zapálenějších entomologů, kteří by výzkum prožili doslova na vlastní kůži, než je Justin Orvel Schmidt. Ten se nechal záměrně pobodat desítkami druhů nejrůznějšího hmyzu, aby mohl popsat, jakou bolest pak člověk cítí. Na základě svých experimentů vytvořil respektovanou Schmidtovu stupnici bolesti.

Vespa soror je agresivní predátor, který loví bezobratlé živočichy různých velikostí, včetně motýlů, vážek, kudlanek a kobylek, stejně jako další vosy, a dokonce loví malé obratlovce, jako jsou gekoni.

Horší než sršeň asijská. Vespa soror je novou hrozbou i pro české včely

Mezi entomology a včelaři zavládlo v posledních týdnech znepokojení. Španělští vědci totiž upozornili, že se do Evropy dostaly obří sršně s vědeckým označením vespa soror. Jde o velmi invazivní a agresivní jedince, kteří vedle medonosných včel loví i živočichy, jako jsou malé ještěrky.

Hasiči z Břas mají nové vybavení proti nebezpečnému hmyzu.

Hasiči z Břas mají nové vybavení proti nebezpečnému hmyzu

Sbor dobrovolných hasičů (SDH) Břasy se může pochlubit novým vybavením pro likvidaci nebezpečného hmyzu. Díky štědrému příspěvku od Nadace Agrofert a osobního daru občana obce Břasy se hasiči vybavili moderní technikou a ochrannými pomůckami, které jim umožní efektivně a bezpečně zasahovat u hlášení o výskytu obtížného hmyzu, jako jsou vosy, sršně či včely.

Žádní roztomilí Blekotové. Krampuslauf s děsivými alpskými čerty se chystá na budějovické výstaviště.

Tipy na víkend: Krampuslauf, hmyzí tváře, Jíme jih i vánoční ulička

Třetí adventní víkend můžete prožít v bačkorách doma, ale taky se vydat pohlédnout do tváří hmyzu v Jihočeském muzeu, nechat si podepsat knížku od chirurga Šebka, něco ochutnat v klášteře na Piarisťáku nebo se v neděli projít uličkami starých Budějovic s pravou adventní atmosférou. Vybírejte z našich tipů.

Lojové koule jsou vhodným doplňkem stravy pro volně žijící ptáky. Vyrobit si je můžete doma.

Na domácí lojové koule půjdou ptáci jak zběsilí. Obzvlášť kvůli jedné surovině

Chcete-li ke krmítku přilákat více ptáků, a zároveň jim přichystat opravdovou pochoutku, pak můžete zkusit výrobu vlastních lojových koulí. Postup je velice snadný a výsledek naprosto famózní. Čím více surovin do nich přimícháte, tím více ptáků přivítáte na své zahradě či u okna. A pokud přidáte i sušený hmyz, můžete si být jisti, že vaše lojová směs zmizí během pár dní.

Vroubenka americká je ploštice, která se živí vysáváním semen jehličnatých stromů. Před zimou se ale snaží ukrýt i v domech.

Co je to za strašného brouka? Vroubenka nalezená v bytě umí pořádně vyděsit

Vroubenka americká je hmyz, na který si Češi teprve zvykají. Právě na podzim vyhledávají dospělci vroubenky vhodná místa k přezimování. Nezřídka tak zamíří do lidských obydlí. A jelikož na rozdíl od jiných druhů ploštic není vroubenka v Česku zatím moc známá, umí tento smradlavý brouk citlivější jedince pořádně vyděsit. Někteří lidé se například obávají toho, že vroubenka americká kouše.

Máslo v obchodech zdražuje. I proto se začaly šířit dezinformace. Ilustrační foto

Nevěřte lžím o másle. Levnější bude, protože do něj budou mlít brouky, šíří se

Prudké zdražení másla hýbe republikou. Vysoká cena se stala nejen komplikací domácností, které se připravují na pečení vánočního cukroví a pečlivě teď sledují akční letáky, aby jim neutekla výhodná cena. Je to také politické téma, a to nejen u parlamentních stran a těch, které už vyhlížejí v průzkumech pětiprocentní hranici. Vysoká cena másla nastartovala i dezinformátorské weby a milovníky konspirací. Varují před tím, že právě máslo bude dalším nástrojem, kterým chtějí světové elity uškodit lidstvu. Věří, že mléčný tuk nahradí hmyzí produkty, případně že se máslo začne vyrábět z plynu. To by mělo snížit jeho cenu a povzbudit lidstvo k větší konzumaci. 

Školáci. Ilustrační snímek.

Zřícený strop ve škole v Rosicích: dřevo napadl hmyz, žáci jsou zpět v lavicích

Stavební práce začaly v těchto dnech v části prostor základní školy v Rosicích na Brněnsku. Od pondělí se do školy vrátili všichni žáci, dočasně ale v provizornějším režimu než doposud. Minulý týden se v jedné z chodeb rosické základní školy zřítil strop, tamní vedení ve spolupráci s městskými představiteli a statiky proto urychleně hledali příčinu.