Kreativ

ŠTÍTEK: hmyz

Schopnost tvořit komplexní pavučiny a efektivně lovit kořist je u křižáka obecného obdivuhodná.

Pavouk křižák teď číhá skoro na každém rohu. Poznejte pravdu o síle jeho jedu

Zlověstný kříž na zadní části těla tohoto tvora vyvolává často obavu, že může být lidem nebezpečný, že je jedovatý. Navíc na české poměry nejde o žádného drobečka, a tak právem budí respekt. Zvláště v tomto období je v přírodě hojně k vidění, kdy na sebe upoutává pozornost i rozměrnou sítí. Ta je jeho velmi účinným prostředkem na získání potravy. Řeč je o známém pavoukovi jménem křižák obecný.

Od začátku dubna do konce června letos zasahovali hasiči v 34 případech likvidace nebezpečného hmyzu.

Liberecký kraj: Hasiči bojují s nebezpečným hmyzem. Zásahů přibývá

S příchodem teplého počasí se zvyšuje počet zásahů hasičů kvůli nebezpečnému hmyzu. Hasiči v Libereckém kraji zaznamenávají nárůst výjezdů k likvidaci vos a včel na veřejných místech, školách a dětských hřištích. Tento trend je patrný zejména od jarních měsíců, kdy se množí telefonáty na tísňovou linku.

Hmyzí odpoledne ve školní družině

Zpátky v čase do družiny: Děti si užily hmyzí odpoledne

Stejně jako v loňském roce, i letos Česká společnost entomologická vyhlásila hmyz roku. V letošním roce se jím stávají samotářské včely. Jsou námi přehlíženi, ale při tom jsou zcela nenahraditelní opylovači v naší krajině. Na veřejnosti jsou zastíněny včelou medonosnou. A tak v naší školní družině proběhlo hmyzí odpoledne se zaměřením na včelu samotářku.

Trávníky ve Slaném.

Do jakého tábora patříte? Lidé opět řeší sekání či nesekání trávy nejen v Kladně

/ANKETA/ Frekvence sekání trávy či ideální výška trávníků podél chodníků je předmětem vášnivých debat na sociálních sítích. Jeden tábor argumentuje množením klíšťat, nemožností ve vysoké trávě najít cokoliv, co do ní nedopatřením spadne, případně ztrácením se menších psích plemen. Druhá skupina se zastává pestřejšího života hmyzu i případných květin, větší vláhy a nežloutnutí trávníků. 

I sršeň asijskou mohli vidět návštěvníci na Dni Českého lesa.

V Halži byla k vidění sršeň asijská a další opylovači

Halže hostila letošní Den Českého lesa, který se konal o uplynulém víkendu, v sobotu 15. června v tamním Vesnickém muzeu. Akce byla věnována hmyzím opylovačům, návštěvníci tak mohli vidět například včelíny, čmelíny, motýly, brouky, ale i hnízdo nového invazního druhu sršně asijské, které bylo objeveno a zlikvidováno loni na podzim v Plzni.

Černá podlouhlá larva vzbuzuje v některých lidech strach. Přitom je v zahradě užitečná.

Děsivá a nebezpečná? Larva, kterou bychom si měli hýčkat, vzbuzuje strach

Mnoho lidí ji ze strachu hubí. Černá podlouhlá larva, která je asi půl centimetru dlouhá, na první pohled vypadá jako malý aligátor. Po bocích má oranžové skvrny či proužky a na tělíčku malé chloupky nebo ostny. Najdete ji prakticky na každé rostlině, kterou ale místo toho, aby ji ničila, chrání. Požírá totiž parazitující mšice. Jednoho dne se z ní vylíhne dospělec, kterého každý pozná podle červených krovek se sedmi tečkami.

Na procházky po Chorvatsku si nezapomeňte repelent.

Tropické nákazy můžete chytit už i v Chorvatsku. Ochrání vás jedna pomůcka

Cestovní kanceláře na svých stránkách mnohdy ubezpečují klienty, že jim v Chorvatsku nehrozí žádné velké zdravotní nebezpečí, a pokud ano, tak jsou to především spálení od slunce či průjem po snězení nezvyklého jídla. Jenže specialisté na cestovní medicínu mají jiný názor. Na co si dát v Chorvatsku pozor a co v Chorvatsku nedělat, nebo spíše dělat pro své zdraví? Podceňovaným problémem může být bodavý hmyz. Nemusíte si hned pořizovat moskytiéru, stačí koupit jednoduchou pomůcku.

Prodejce sušeného hmyzu Jakub Filip z Brna.

Prodejce sušeného hmyzu: Cvrček jako čuník. Nakrmit a na jatka

/FOTO, VIDEO/ Na humpoleckém festivalu pouličního jídla lákal Jakub Filip z Brna návštěvníky ke svému stánku s exotickými pochoutkami z hmyzu. Přestože sušení mouční červíci a cvrčci chutnají jako oříšky, jen málokdo se odváží je ochutnat. Filip vysvětluje, jak se hmyz chová a zpracovává, a zdůrazňuje jeho výživové hodnoty.

Křižák pruhovaný

Exotický vzhled může vyděsit. Pruhovaný pavouk je však v Česku doma už dávno

Ačkoli patří mezi poměrně hojné pavouky, mnoho lidí dokáže překvapit i vyděsit. Exoticky působící křižák pruhovaný není původním českým pavoukem, už několik desítek let je však součástí naší přírody. Lidé s arachnofobií však mohou zůstat v klidu, doma se jim nezabydlí. Potkat ho je možné především na loukách s vysokou trávou, mezi jejímiž stébly spřádá sítě. Živí se totiž převážně sarančaty.

Koutule skvrnitá je drobný motýlek tmavšího zabarvení.

Koutule jako nepříjemný domácí společník. Nepijí krev, ale nebezpečné jsou jinak

Nekoušou, nesají krev, přesto jde o nepříjemný a potenciálně i nebezpečný domácí hmyz, kterého se je potřeba zbavit. Řeč je o koutulích skvrnitých, malých muškách, které se mohou objevit zejména v nedostatečně hygienicky udržovaných místech. Živí se rozkládajícími se organickými látkami, které najdou právě v odpadech a toaletách.

Infekční onemocnění nepřenášejí pouze klíšťata. Co vás kouslo odhalíte podle tvaru i barvy štípance.

Štípnutí komára nebo kousnutí nakaženého klíště? Jak poznat, co může za pupínek

Komáři, klíšťata, mravenci, ale i štěnice, muchničky či vosy. Hmyz nám způsobuje svými sosáky a žihadly nepříjemné svědění od pradávna. V některých případech je štípnutí neškodné a samo odezní. Jindy je potřeba zjistit, co jej způsobilo. Po přečtení článku budete neomylně vědět, jak kousance od různých druhů hmyzu rozpoznat i jaké nemoci který hmyz přenáší.

Den Země v ZŠ Tyršova 913.

Den Země v ZŠ Tyršova 913

V pátek 26. dubna ve Frenštátě v ZŠ Tyršova 913 oslavili Den Země projektovým dnem, do kterého se zapojily všechny třídní kolektivy. O tom nám poreferovala čtenářka Alena Maňasová přímo ze ZŠ Tyršova.

Přírodní repelent z koření, které známe jako hřebíček, klíšťata silně odpuzuje.

Účinný repelent z koření, které máte doma: klíšťata odpudí a vám bude vonět

Klíšťová sezona je v plném proudu a její vrchol nás čeká již v květnu. Zavčas se naučit, jak se účinně klíšťatům bránit, je proto stěžejní. Klasické repelenty ale mnoha lidem nesedí a raději volí neméně účinné přírodní metody. Proti přisátí klíštěte se dá například úspěšně bránit pomocí obyčejného hřebíčku. Klíšťata sice nezabije, ale jeho vůně je zaručeně odpudí.

Bazalka působí díky své vůni pro mnoho druhů hmyzu jako repelent

Jak zabránit hmyzu, aby vlétl do bytu? Umístěte do okna oblíbenou bylinku

Poletující hmyz se s příchodem jara čím dál tím častěji dostává oknem do našich domovů. Včely, vosy, mouchy i otravní komáři do našich obydlí zabloudí často nechtěně, ale jejich přítomnost je pro mnohé nežádoucí. Hmyz však naštěstí odpuzuje bazalka. Bazalka je kvůli své vůni pro mnohý hmyz přímo nenáviděnou rostlinou. Když ji umístíte do okna, hmyz se mu dobrovolně vyhne.

K nehodě, kterou nejspíš zavinil dotěrný hmyz, došlo mezi Ostašovicemi a Křivicemi.

Vyvrácená značka, škoda 80 tisíc a pokuta: řidiče auta u Křivic rozptýlil hmyz

Poněkud kuriózní nehoda se odehrála ve středu po 17. hodině mezi Ostašovicemi a Křivicemi na Rychnovsku. Řidič po ní skončil na louce, kde ještě ujel několik desítek metrů, za sebou přitom nechal vyvrácenou značku. Naštěstí se nezranil, ale škoda se vyšplhala na 80 tisíc korun. I tak můžete dopadnout, když vám do auta vlétne dotěrný hmyz.

První past na sršeň asijskou pověsil v areálu Západočeské univerzity ministr životního prostředí Petr Hladík

V Plzni už se umisťují pasti na sršně asijské. Tisknou se na 3D tiskárně

Nedaleko místa, kde bylo v plzeňských Skvrňanech loni v září objeveno první hnízdo sršní asijských, umístili vědci ze Západočeského muzea společně s odborníky z Agentury ochrany přírody první speciální past. Ta byla vyrobena, stejně jako zhruba osmdesátka dalších, na Fakultě strojní Západočeské univerzity v Plzni pomocí 3D tisku.

Drvodělka fialová patří mezi největší samotářské včely v Česku. Úplně největší je drvodělka velká

Včely samotářky ocení hmyzí hotely. Bohatě se vám odmění

Když se řekne „včela“, většina lidí si pravděpodobně okamžitě vybaví typickou zástupkyni této skupiny hmyzu, včelu medonosnou. Málokdo přitom ví, že v Česku žije zhruba 600 druhů včel. Jde o divoké samotářské včely, které jsou nenahraditelnými opylovači, jichž v přírodě ubývá. Pokud jim člověk připraví vhodné podmínky pro hnízdění, odmění se mu pečlivým opylováním celé zahrady během květenství, což prospěje kvalitě i množství plodů. Ideálním řešením je stavba hmyzího hotelu.

Rozsypaný cukr, drobky nebo zbytky potravy berou mravenci jako pozvání k vám domů. Zbavit se těchto vetřelců pak není vůbec snadné.

Pracovitý hmyz se stěhuje do našich domovů. Zbavte se ho rychle, levně a snadno

Jak se doma zbavit mravenců? Jaro je obdobím, kdy se rádi stěhují do našich bytů a domů. Ale malí černí tvorové hemžící se ve vaší kuchyni určitě nejsou něco, o co byste stáli. Sympatie k Ferdovi Mravencovi i obdiv k organizaci a dělbě práce, která u tohoto pracovitého hmyzu panuje, jdou rázem stranou. Důležité je se jich co nejdřív zbavit. Jak vypudit mravence z bytu? Podívejte se, jaké přírodní prostředky použít, abychom je vyhnali, ale nezabili.

Roháč obecný

Seznamte se s roháčem. Obr mezi brouky zaujme kusadly i při letu

Nečekané setkání s nimi může vyděsit, pokud se ale ve světě hmyzích obyvatel orientujete, bude naopak skvělým zážitkem. V Česku žije mnoho pozoruhodných brouků, kteří dosahují úctyhodné velikosti a setkání s nimi bývá poměrně vzácné, dospělí brouci totiž zpravidla žijí jen několik týdnů. Ten největší, roháč obecný, se navíc pyšní impozantními kusadly, díky kterým se stává naším nezaměnitelným gigantem.

V Moravském krasu začali odborníci sčítat zimující netopýry. Na snímcích monitoring v Kateřinské jeskyni.

VIDEO: V jeskyních Moravského krasu začali odborníci sčítat zimující netopýry

Čelovky, helmy, baterky. Zápisník s tužkou a ostříží zrak. Ochránci přírody, vědci a dobrovolníci začali v Moravském krasu na Blanensku se sčítáním zimujících netopýrů. V pondělí dopoledne se vypravili do Kateřinské jeskyně nedaleko Skalního mlýna, kde také bezkontaktním laserovým teploměrem měřili netopýrům ve spánku teplotu.

Kutilka asijská a její hnízda

Slovensko zaplavují kutilky. Invazní druh hmyzu z Asie usmrcuje pavouky

Mnoho Slováků našlo v posledních letech ve svých domovech netradiční hnízda s děsivým obsahem - množstvím pavoučích těl. Jde o dílo invazního druhu hmyzu z Asie, kutilek. Dva slovenští vědci nyní mapují jejich výskyt na území republiky. Kutilky mohou mít doma také Češi. 

Štěnice patří mezi velmi odolný hmyz, který saje vaši krev, zatímco spíte.

Nejodpornější hmyz žije i v čisté domácnosti. Jak zjistit, zda ho máte v bytě

Přebíhá vám mráz po zádech při představě, že je váš byt zamořený miniaturním hmyzem, který žije v každé skulině vaší domácnosti? Bohužel ani pravidelný úklid vám nezaručí, že se k vám domů nenastěhuje jeden z nejodpornějších a nejinvazivnějších druhů hmyzu, který bude v noci sát vaši krev. Jak poznat, že se k vám domů nastěhovaly štěnice, kde se schovávají a jak se jich co nejrychleji zbavit?

Celková rekonstrukce larvy druhu K. brauneri, vytvořená na základě všech nalezených zkamenělin.

Křídla hmyzu se mohla vyvinout z žaber

Jak vznikla hmyzí křídla? To je otázka, která představuje dosud nevyřešenou záhadu evoluce hmyzu. Navzdory dlouholetému výzkumu stále není zcela jasné, z jaké tělní struktury se hmyzí křídla vlastně vyvinula a jaká byla jejich původní funkce, když ještě nebyla dost dokonalá na zvládání aktivního letu. Odpovědi na tyto otázky hledali i vědci z Biologického centra AV ČR v nově objevených prvohorních zkamenělinách starobylé skupiny hmyzu.

Skutečně ve velkém se letos lhalo také o potravinách nabízených v českých řetězcích. Lhalo se o potravinách označených logem zelené žáby, o potravinách obsahujících výtažky z hmyzu, ale třeba i o akcích obchodních řetězců zaměřených proti plýtvání

Největší dezinformace roku 2023: Tyto absurdity letos lháři šířili na internetu

I v právě končícím roce 2023 se internetoví lháři zaměřovali nadále na své evergreeny, tedy zejména Ukrajinu a covid-19. Přibylo však i několik novinek. Ty se týkaly se třeba označování potravin a využívání či nevyužívání hmyzu při jejich výrobě nebo účelového výkladu historie tak, aby co nejvíce odpovídal současnému ruskému pohledu.

Hokejisté Přerova v derby s Prostějovem v prosinci 2023. Tomáš Jáchym

Semlel ho hmyz. Jáchym o nemoci, gólovém návratu i tragických sudích

V minulé sezoně ovládl týmové kanadské bodování, měl být stěžejním dílkem do prostějovské skládačky, která Jestřábům pomůže vzlétnout až do prvoligového finále. Jenže hokejistu Tomáše Jáchyma potkala v létě nepříjemná nemoc, kvůli které musel dlouho jen doma sedět na gauči a na dálku sledovat, jak jeho spoluhráči válčí v Chance lize a jak se v Prostějově opět mění trenér. „Bylo to těžké období,“ přiznává 27letý centr.

Slunéčka nás zbavují zahradních škůdců, bydlet s nimi ale nechceme.

Roztomilí broučci? Invazi berušek zabraňte včas, mohou se jich k vám drát stovky

Se svými zářivými barvami a výraznými skvrnami jsou mezi brouky nepřehlédnutelné. V létě berušky nadšeně vítáme, protože nás zbavují otravných zahradních škůdců. Na podzim nás už ale mšice netrápí, zato berušky, které při hledání úkrytu před zimou vtrhnou do našich domovů, jsou rázem nevítaným hostem. Co dělají berušky v zimě? Jak vypadá kousnutí od berušky? A dá se zbavit slunéčka východního, které je u nás vetřelcem?

Ester Hotová z Brna vytváří z těl mrtvých zvířat umělecká díla.

Dáma z Brna sbírá mumie, kosti zvířat a mrtvý hmyz. Vytváří z nich umělecká díla

Příroda a její obyvatelé ji fascinovaly již od útlého věku. Ester Hotová z Brna sbírá nejen staré i nové encyklopedie s nádhernými ilustracemi s tematikou přírody, ale také mrtvé brouky, motýly, kosti, a dokonce mumie. Kromě postupného vytváření klasické sbírky z nich dělá kontroverzní umělecká díla, především takzvané shadowboxy.