V průběhu posledních týdnů jsme zaznamenali výrazný nárůst alergických reakcí v důsledku bodnutí vosou, včelou, anebo jiným bodavým hmyzem. Tato nepříjemná situace, která může u člověka s alergií vést až k život ohrožujícímu stavu je téměř na denním pořádku snad ve všech oblastech, kde Horská služba zasahuje. Příkladem jsou dva zásahy v Krkonoších a další v Beskydech za posledních 24 hodin.
/FOTO, VIDEO/ Hasiči v Libereckém kraji letos zaznamenali výrazný nárůst zásahů kvůli obtížnému hmyzu, jako jsou vosy, sršně a včely. Od jarních měsíců evidují mnohonásobně více výjezdů než v předchozím roce. Příčinou je mírná zima a oteplování, které přispívají k vyšší aktivitě hmyzu.
Vracíme se ještě jednou k informacím ohledně zvýšeného výskytu vos na Teplicku. Nárůst výjezdů k nouzové likvidaci obtížného hmyzu zaznamenali v letošním červenci hasiči na Teplicku, podobně to mají záchranáři. Sanitky jezdí častěji k pobodaným lidem, které mají alergické reakce.
/FOTO/ Naplno se rozletěla vosí sezona na Hodonínsku i v dalších regionech jižní Moravy. Hasiči jen v červenci řešili celkově už více než dvě stě případů, při nichž museli hmyz zlikvidovat. Na pomoc lidem opakovaně vyrážejí záchranáři. Shodují se, že letošní sezona je náročnější než loňská.
/VIDEO/ Odpočívající rekreanty na pláži Misquamicut v americkém státě Rhode Island v sobotu odpoledne překvapilo obrovské hejno vážek. Turisté popsali okamžiky u moře připomínající scény z apokalyptického filmu. Prolétající hejna hmyzu, která se zdála být nekonečná, natočili.
Sotva si při odpočinku v přírodě nalijete nápoj nebo rozbalíte svačinu, už se slétají. Varování odborníků před enormním množstvím neoblíbených vos se letos naplnilo. Za jejich přemnožení může neobvykle teplá zima a horké léto. Přestože jsou vosy otravné, ochránci přírody radí, aby je lidé nelikvidovali, pokud to není opravdu nutné. Vosy jsou totiž významnými opylovači a na jejich jídelníčku se objevují hmyzí škůdci.
Nikde jinde na světě tato nenápadná trvalka se světle fialovými kvítky neroste. Kriticky ohrožená masožravá tučnice česká má domov jen na tzv. Shnilých loukách, které jsou součástí národní přírodní památky Jestřebské slatiny na Českolipsku. A v posledních letech se jí tam daří.
Vypadají jako létající klíšťata a jejich sezóna se blíží. Na procházce či na výletě lesem mohou být velmi otravní, sedají na oblečení i kůži a jen tak se nedají setřást. Řeč je o nepříjemném hmyzu, který se jmenuje kloš jelení. Kousnutí klošem je nebezpečné zejména pro jedince se sníženou imunitou. Vážné nemoci jako klíšťata však kloš jelení naštěstí nepřenáší.
Není nic protivnějšího, než když nám do poklidného letního posezení vtrhne vosa. Ačkoliv jde o hmyz užitečný, jeho štípnutí je bolestivé a pro alergiky dokonce nebezpečné. Na to, jak se zbavit vos, existuje několik metod, ale pokud se vám příčí sledovat jak se topí v pivu nebo cukrovém sirupu, zkuste je odpudit prostřednictvím vůní, které nesnášejí. Většina z těch, které vosám páchnou, lidem naopak voní, takže jde vlastně o metodu velmi příjemnou.
Letní měsíce přinášejí nejen radost z prázdnin a slunečných dní, ale i zvýšené riziko bodnutí hmyzem, jako jsou vosy, včely a sršně. Jak správně postupovat při bodnutí a jak rozpoznat alergickou reakci?
Letní měsíce přinášejí nejen radost z prázdnin a slunečných dní, ale i zvýšené riziko bodnutí hmyzem, jako jsou vosy, včely a sršně. Jak správně postupovat při bodnutí a jak rozpoznat alergickou reakci?
Každá delší jízda vyšší rychlostí, například po dálnici, v současné době přináší výrazné zašpinění přední části karosérie hmyzem. Často se také na laku objevují nevábné skvrny ptačího trusu. Experti společnosti Kärcher a Škody Auto radí, jak si s tím poradit.
Červenec se teprve přehoupl do své druhé poloviny a už v něm záchranáři v Moravskoslezském kraji řešili přes padesát zásahů spojených s alergickou reakcí po bodnutí hmyzem. Zdravotníci radí, aby lidé nepodceňovali nebezpečí.
Zlověstný kříž na zadní části těla tohoto tvora vyvolává často obavu, že může být lidem nebezpečný, že je jedovatý. Navíc na české poměry nejde o žádného drobečka, a tak právem budí respekt. Zvláště v tomto období je v přírodě hojně k vidění, kdy na sebe upoutává pozornost i rozměrnou sítí. Ta je jeho velmi účinným prostředkem na získání potravy. Řeč je o známém pavoukovi jménem křižák obecný.
S příchodem teplého počasí se zvyšuje počet zásahů hasičů kvůli nebezpečnému hmyzu. Hasiči v Libereckém kraji zaznamenávají nárůst výjezdů k likvidaci vos a včel na veřejných místech, školách a dětských hřištích. Tento trend je patrný zejména od jarních měsíců, kdy se množí telefonáty na tísňovou linku.
Stejně jako v loňském roce, i letos Česká společnost entomologická vyhlásila hmyz roku. V letošním roce se jím stávají samotářské včely. Jsou námi přehlíženi, ale při tom jsou zcela nenahraditelní opylovači v naší krajině. Na veřejnosti jsou zastíněny včelou medonosnou. A tak v naší školní družině proběhlo hmyzí odpoledne se zaměřením na včelu samotářku.
Třeboňsko čelí letos velkému náporu komárů. Krvežíznivý hmyz se vzhledem k příznivému počasí přemnožil a ztrpčuje život turistům i místním. Problém se řešil i na zastupitelstvu.
Také si kladete otázku, proč se vám doma objevili potravinoví moli, když všechny potraviny máte pečlivě uzavřené? Možná jste nakoupili suroviny, které už larvy těchto nežádoucích návštěvníků obsahovaly.
/ANKETA/ Frekvence sekání trávy či ideální výška trávníků podél chodníků je předmětem vášnivých debat na sociálních sítích. Jeden tábor argumentuje množením klíšťat, nemožností ve vysoké trávě najít cokoliv, co do ní nedopatřením spadne, případně ztrácením se menších psích plemen. Druhá skupina se zastává pestřejšího života hmyzu i případných květin, větší vláhy a nežloutnutí trávníků.
Halže hostila letošní Den Českého lesa, který se konal o uplynulém víkendu, v sobotu 15. června v tamním Vesnickém muzeu. Akce byla věnována hmyzím opylovačům, návštěvníci tak mohli vidět například včelíny, čmelíny, motýly, brouky, ale i hnízdo nového invazního druhu sršně asijské, které bylo objeveno a zlikvidováno loni na podzim v Plzni.
Domácí postřiky proti mšicím sice slibují úspěch, ale dříve nebo později se parazitující hmyz stejně znovu objeví. Abyste se mšic účinně a nadobro zbavili, musíte nejprve vyhnat jejich mravenčí ochránce, kteří napomáhají vzniku nových kolonií. Sadař Karel Maroušek přišel s jednoduchým trikem, který zvládne každý.
Mnoho lidí ji ze strachu hubí. Černá podlouhlá larva, která je asi půl centimetru dlouhá, na první pohled vypadá jako malý aligátor. Po bocích má oranžové skvrny či proužky a na tělíčku malé chloupky nebo ostny. Najdete ji prakticky na každé rostlině, kterou ale místo toho, aby ji ničila, chrání. Požírá totiž parazitující mšice. Jednoho dne se z ní vylíhne dospělec, kterého každý pozná podle červených krovek se sedmi tečkami.
Cestovní kanceláře na svých stránkách mnohdy ubezpečují klienty, že jim v Chorvatsku nehrozí žádné velké zdravotní nebezpečí, a pokud ano, tak jsou to především spálení od slunce či průjem po snězení nezvyklého jídla. Jenže specialisté na cestovní medicínu mají jiný názor. Na co si dát v Chorvatsku pozor a co v Chorvatsku nedělat, nebo spíše dělat pro své zdraví? Podceňovaným problémem může být bodavý hmyz. Nemusíte si hned pořizovat moskytiéru, stačí koupit jednoduchou pomůcku.
/FOTO, VIDEO/ Na humpoleckém festivalu pouličního jídla lákal Jakub Filip z Brna návštěvníky ke svému stánku s exotickými pochoutkami z hmyzu. Přestože sušení mouční červíci a cvrčci chutnají jako oříšky, jen málokdo se odváží je ochutnat. Filip vysvětluje, jak se hmyz chová a zpracovává, a zdůrazňuje jeho výživové hodnoty.
Ačkoli patří mezi poměrně hojné pavouky, mnoho lidí dokáže překvapit i vyděsit. Exoticky působící křižák pruhovaný není původním českým pavoukem, už několik desítek let je však součástí naší přírody. Lidé s arachnofobií však mohou zůstat v klidu, doma se jim nezabydlí. Potkat ho je možné především na loukách s vysokou trávou, mezi jejímiž stébly spřádá sítě. Živí se totiž převážně sarančaty.
Nekoušou, nesají krev, přesto jde o nepříjemný a potenciálně i nebezpečný domácí hmyz, kterého se je potřeba zbavit. Řeč je o koutulích skvrnitých, malých muškách, které se mohou objevit zejména v nedostatečně hygienicky udržovaných místech. Živí se rozkládajícími se organickými látkami, které najdou právě v odpadech a toaletách.
Komáři, klíšťata, mravenci, ale i štěnice, muchničky či vosy. Hmyz nám způsobuje svými sosáky a žihadly nepříjemné svědění od pradávna. V některých případech je štípnutí neškodné a samo odezní. Jindy je potřeba zjistit, co jej způsobilo. Po přečtení článku budete neomylně vědět, jak kousance od různých druhů hmyzu rozpoznat i jaké nemoci který hmyz přenáší.
Obyvatele řady oblastí na jihu Moravy obtěžují dotěrní komáři. Například Pohansko pak ovládly muchničky. Odborník na komáry z krajské hygienické stanice zdůrazňuje nutnost systematického řešení, které by zabránilo jejich častému místnímu přemnožení. Zásadní je důkladný monitoring, podotýká.
Zejména kolínské sídliště řeší palčivý problém. Po bytech se ve velkém šíří štěnice, švábi či jiný podobný hmyz. Lidé si s nimi často neví rady, ze studu se ale snaží situaci vyřešit sami. Ve velké většině případů to ale nepomůže a havěť se šíří dál. Přivolaný odborník poté neřeší jeden byt, ale třeba dvacet.
FOTO: Pod břeclavským zámkem se o prvním květnovém víkendu rozvoněly burgery. Kromě pokrmů od několika vyhlášených prodejců z Česka i Slovenska mohou lidé ochutnat také exotické speciality, například burger z hmyzu.
V pátek 26. dubna ve Frenštátě v ZŠ Tyršova 913 oslavili Den Země projektovým dnem, do kterého se zapojily všechny třídní kolektivy. O tom nám poreferovala čtenářka Alena Maňasová přímo ze ZŠ Tyršova.
Klíšťová sezona je v plném proudu a její vrchol nás čeká již v květnu. Zavčas se naučit, jak se účinně klíšťatům bránit, je proto stěžejní. Klasické repelenty ale mnoha lidem nesedí a raději volí neméně účinné přírodní metody. Proti přisátí klíštěte se dá například úspěšně bránit pomocí obyčejného hřebíčku. Klíšťata sice nezabije, ale jeho vůně je zaručeně odpudí.
Na nádvoří plzeňského pivovaru si milovníci burgrů přišli rozhodně na své, tolik druhů na jednom místě jen tak někde nenajdou. A ochutnávat měli rozhodně co. A to nejen z mas a sýrů, ale dokonce i hmyzu.
Rus domácí. Jeden z nejnebezpečnějších škůdců z řad domácího hmyzu. I v českých domácnostech totiž dokáže nadělat velké potíže. Navíc lidi dokáže nakazit velmi nebezpečnými chorobami. A pokud už se rus domácí v daném obydlí zabydlí, je poměrně velmi složité se ho zbavit.
Město toho mělo v novém Československu mnoho zajímavého. Kuriózní střípky z místního života před 100 lety pro vás vybírá Jan Schinko, odborník na budějovickou historii. Tentokrát o boji proti hmyzu.
Poletující hmyz se s příchodem jara čím dál tím častěji dostává oknem do našich domovů. Včely, vosy, mouchy i otravní komáři do našich obydlí zabloudí často nechtěně, ale jejich přítomnost je pro mnohé nežádoucí. Hmyz však naštěstí odpuzuje bazalka. Bazalka je kvůli své vůni pro mnohý hmyz přímo nenáviděnou rostlinou. Když ji umístíte do okna, hmyz se mu dobrovolně vyhne.
Sršně a vosy chová Luděk Šulda z Manělovic od dětství. Žihadel už prý dostal nepočítaně. Když se u nás objevila sršeň asijská, pomohl najít její hnízdo a „neodolal“ ani žihadlu. Nechal se dobrovolně bodnout, aby zjistil, co se stane.
Poněkud kuriózní nehoda se odehrála ve středu po 17. hodině mezi Ostašovicemi a Křivicemi na Rychnovsku. Řidič po ní skončil na louce, kde ještě ujel několik desítek metrů, za sebou přitom nechal vyvrácenou značku. Naštěstí se nezranil, ale škoda se vyšplhala na 80 tisíc korun. I tak můžete dopadnout, když vám do auta vlétne dotěrný hmyz.
V Safari Parku Dvůr Králové se podařil unikátní odchov, narodila se tu mláďata hyenky hřivnaté, což je významný úspěch vzhledem k náročnosti chovu tohoto druhu. Tento krok může přispět k obnově záchovné populace v evropských zoo.
Nedaleko místa, kde bylo v plzeňských Skvrňanech loni v září objeveno první hnízdo sršní asijských, umístili vědci ze Západočeského muzea společně s odborníky z Agentury ochrany přírody první speciální past. Ta byla vyrobena, stejně jako zhruba osmdesátka dalších, na Fakultě strojní Západočeské univerzity v Plzni pomocí 3D tisku.
Když se řekne „včela“, většina lidí si pravděpodobně okamžitě vybaví typickou zástupkyni této skupiny hmyzu, včelu medonosnou. Málokdo přitom ví, že v Česku žije zhruba 600 druhů včel. Jde o divoké samotářské včely, které jsou nenahraditelnými opylovači, jichž v přírodě ubývá. Pokud jim člověk připraví vhodné podmínky pro hnízdění, odmění se mu pečlivým opylováním celé zahrady během květenství, což prospěje kvalitě i množství plodů. Ideálním řešením je stavba hmyzího hotelu.
Červotoč spížní je obávaný domácí brouk, jehož barva je nahnědlá. Je poměrně komplikované se ho zbavit, často proto způsobí nemalé škody. Ať už jako larva nebo dospělec. Nejen proto se červotoči spížnímu přezdívá postrach spižíren.
Jak se doma zbavit mravenců? Jaro je obdobím, kdy se rádi stěhují do našich bytů a domů. Ale malí černí tvorové hemžící se ve vaší kuchyni určitě nejsou něco, o co byste stáli. Sympatie k Ferdovi Mravencovi i obdiv k organizaci a dělbě práce, která u tohoto pracovitého hmyzu panuje, jdou rázem stranou. Důležité je se jich co nejdřív zbavit. Jak vypudit mravence z bytu? Podívejte se, jaké přírodní prostředky použít, abychom je vyhnali, ale nezabili.
Petr Baranijak z Kadaně vytvořil pro svého kamaráda k jeho životnímu jubileu veskrze originální dárek. Stoleček s názvem Myslitel. Tomu k dokonalosti nechybí třeba ani uchovávač mouder, plácačka na obtížný hmyz, držák na pivo či skrýš na pálenku. Kutil ke skvělému dárku využil dřevo z palet.
/VIDEO/ Exotickými burgery, například s pštrosím masem, lososem či hmyzem, ale i klasikou se snaží u motorkářů na letošním Motosalonu na brněnském výstavišti zabodovat čeští výrobci. Na ploše o průměru sto dvaceti metrů ikonického pavilonu Z se jich sešlo bezmála třicet.