Region /JAK NA TO/ – Komáři, klíšťata, vosy či mouchy. S teplým letním počasím, jaké letos zažíváme, se některým druhům hmyzu obzvláště daří. Tito nezvaní společníci mohou ale zavinit i více než jen bezesnou noc či bolavý štípanec. Malým dětem či alergikům může jít s bodnutím mnohdy i o život. Jak se tedy před nepříjemným a nebezpečným hmyzem co nejúčinněji chránit? Přečtěte si osvědčené triky i babské rady.
Příbramsko – Na dlouhotrvající sucho nedoplácejí jen lidé a jejich výpěstky, ale i živočichové, kteří žijí volně v přírodě, hlavně ti ve městech. Nejsou louže, není rosa, není možnost k napití.
Komáři, klíšťata, vosy či mouchy. S teplým letním počasím, jaké letos zažíváme, se některým druhům hmyzu obzvláště daří. Tito nezvaní společníci mohou ale zavinit i více než jen bezesnou noc či bolavý štípanec. Malým dětem či alergikům může jít s bodnutím mnohdy i o život. Jak se tedy před nepříjemným a nebezpečným hmyzem co nejúčinněji chránit? Přečtěte si osvědčené triky i babské rady.
Mělník - Ve středních Čechách vznikají kvůli vedrům a suchu napajedla pro lesní zvěř. Cílem je udržet ekosystém v krajině v suchých měsících, kdy zvěř nemá možnost se napít v přirozeném prostředí. Oznámila to dnes mluvčí Středočeských vodáren Lenka Kozlová.
Vlašim – Dlouhodobé tropické teploty atakující místy až magickou čtyřicítku vylidnily ulice Vlašimi. Kdo si právě neužívá exotické dovolené, míří v těchto dnech na vlašimské koupaliště. V městském zařízení s trojicí bazénů a sportovišti je doslova hlava na hlavě.
Chrudim, Hlinsko – Z trysek kropicích vozů Technických služeb Chrudim teď stříká na povrch městských ulic a chodníků pitná voda. Jiné řešení není, neboť zákaz odběru povrchové říční vody platí nejen pro jednotlivé obyvatele, ale i pro dceřinou organizaci města zajišťující v Chrudimi pořádek a čistotu.
Teplicko - Spalující vedra a sucho ohrožují nejen ryby, které v teplých řekách a rybnících nemají dostatek kyslíku. Ohroženy jsou podle člena České ornitologické společnosti a zoologa Severočeského muzea Martina Pudila i některé druhy ptáků.
Praha – Do Nemocnice Na Bulovce vozí každý den zhruba pět lidí, které bodla vosa. Zákeřného hmyzu je v panujících vedrech čím dál tím víc a lidé by měli dbát na zvýšenou opatrnost, kam šlapou či co pijí.
Benešovsko - Zatímco suché a nadprůměrně teplé počasí lidem příliš nevyhovuje, vosám a dalšímu bodavému hmyzu se daří nadmíru dobře. Zejména vosy jsou v něm více aktivní a také agresivní. Své o tom ví malý Michal, který tráví část svých prázdnin u řeky Sázavy pod zříceninou hradu Zlenice.
Opakující se vlny veder na území České republiky učinily z letošního léta jedno z nejteplejších a nejsušších letních období za posledních 241 let. Zatímco školáci se převážně radují ze slunečných a horkých prázdnin, zdravotníkům, a nejen jim, přibývají vrásky na čele.
Berounsko – S tropickými teplotami se zvedly výjezdy záchranářů. Především k lidem, které poštípaly vosy, včely a sršni. Mohou to potvrdit i záchranáři z Řevnic.
Příbramsko – S tropickými teplotami se zvedly výjezdy záchranářů. Především k lidem, které poštípaly vosy, včely a sršně. Mohou to potvrdit i záchranáři z Řevnic.
Orlickoústecko – Letošní léto není na vysoké teploty a pálící sluníčko skoupé. Ruku v ruce s tím jde sucho, jež je příčinou agresivity bodavého hmyzu. Jediné bodnutí přitom může znamenat i ohrožení života. Své o tom ví Hana Cermanová z České Třebové, které včelí bodnutí změnilo život.
Olomouc – Léto je ideálním obdobím na výpravu do světa hmyzu. Titěrní tvorové se třemi páry nohou, s hlavou se složenými očky a tykadly, hrudí s křídly a zadečkem, nabízejí v rozmanitých biotopech Olomoucka pozorovatelům unikátní zážitky, které se navíc nemusejí opakovat. Z krajiny se totiž postupně vytrácejí někteří dříve hojní zástupci hmyzí říše a naopak se šíří motýli či brouci, které odborníci v minulosti pozorovali v jiných regionech a zemích.
Region /LÉKAŘ RADÍ/ – Opakující se vlny veder na území České republiky učinily z letošního léta jedno z nejteplejších a nejsušších letních období za posledních 241 let. Zatímco školáci se převážně radují ze slunečných a horkých prázdnin, zdravotníkům, a nejen jim, přibývají vrásky na čele.
Příbramsko – Teploty několik stupňů nad třicítkou zatěžují nejen přírodu, která už dlouho strádá po vodě, ale i seniory a zvířata v útulcích a stanicích. Středočeští záchranáři kupodivu případy, které by se vyloženě týkaly kolapsů z vedra, nezaznamenali.
Berounsko – S tropickými teplotami se zvedly výjezdy záchranářů. Především k lidem, které poštípaly vosy, včely a sršni. Mohou to potvrdit i záchranáři z Řevnic.
Kladno – Léto je v plném proudu. Redakce Kladenského deníku se rozhodla zabalit plavky, opalovací krém, deku a navštívit venkovní bazény v regionu, aby je zhodnotila. Naše první cesta vedla na letní koupaliště u kladenského Sletiště.
Dobříň - U vodních ploch v Dobříni, které vznikly po těžbě štěrkopísku, vyhledávají oddych převážně obyvatelé Roudnice nad Labem. Koupání je v prostoru, který je stále hlášen jako dobývací, zakázáno. Není však v silách těžební společnosti, aby zákaz uplatnila.
Jevíčko – Prázdniny nejsou pro všechny profese dobou klidu a odpočinku. Relaxaci v teplém počasí si nemůžou dopřát například profesionální hasiči. Z červencové statistiky vyplývá, že to platí i pro jejich dobrovolné kolegy, alespoň pro ty z Jevíčka určitě.
Obrovský nárůst počtu výjezdů k lidem pobodaným včelami a vosami zaznamenali během prvního prázdninového měsíce záchranáři. Může za to především současné velmi teplé počasí, ale i dvě poslední mírné zimy.
Plzeňsko - Sucho a teplotní rekordy jsou ideální pro plazy i netopýry. Netopýři jsou zatím ještě na chatách, půdách a chalupách, kde vyvádějí mláďata, a plazi si užívají sluníčka a tepla i tam, kde bychom je my i jejich ochránci nejméně čekali.
Trutnovsko - Musí řešit klasické případy požárů, čemuž nijak nepomáhá stále přetrvávající horké počasí i dopravní nehody. A v posledních týdnech hasičům vzrostl počet výjezdů k dalšímu letnímu ternu, stále častěji musí likvidovat nebezpečný hmyz.
Děčínsko – Obrovský nárůst počtu výjezdů k lidem pobodaným včelami a vosami zaznamenali během prvního prázdninového měsíce záchranáři. Může za to především současné velmi teplé počasí, ale i dvě poslední mírné zimy.
Podolí /FOTOGALERIE/ – Více vody ve studních, příjemně vlhký vzduch, i krásná příroda jako stvořená k vycházkách patří k výhodám, které od minulého týdne přináší obyvatelům Podolí komplex mokřadů a tůni. Ten vznikal v blízkosti obce na Předních dílech a Kačinci od letošního února. Slavnostní přestřižení pásky doprovázelo také posvěcení kříže od Víta Bobčíka z Podolí, první návštěvníky po okolí provedl otec celé myšlenky Pavel Podškubka.
Kutnohorsko - Vosy a sršni jsou v letních měsících velmi často vidět a slyšet. Letošní teplé a suché počasí je pro ně ideální. Roje a hnízda jsou častá a tak hrozí i nebezpečí bodnutí. To mnohdy způsobí alergikům velké problémy.
Českolipsko Namísto vodních radovánek cesta záchrankou do českolipské nemocnice. Neštěstím málem skončila návštěva koupaliště ve Sloupu v Čechách pro jednoho z návštěvníků, kterému vosa vlétla do pití a spolu s nápojem ji vypil.
Ústí nad Orlicí – Wolkerovo údolí je nejen oblíbeným místem aktivního odpočinku Ústeckých, ale také domovem mnoha druhů rostlin a živočichů. Právě na jejich potřeby letos myslela radnice při realizaci dvou projektů, které přispívají k postupné proměně parku. Regenerace se v rámci nich dočkal lesopark, kde bylo vysazeno na padesát stromků.
Pastviny – Zatímco v Pastvinské přehradě zahlédnete nějakého toho kapra či okouna, na břehu, v prostorách budovy restaurace Na Pláži, se můžete seznámit s exotickými hady, ještěry, obojživelníky nebo hmyzem.
Valašsko - „V lese je sucho, jaké už dlouho nepamatuju. Houby chodím sbírat pravidelně. Minulý týden jsem donesl domů alespoň pár kuřátek, ale jinak toho zatím moc neroste," stěžuje si osmašedesátiletý Josef Václavek z Podlesí.
Vlašim – O důležitosti hmyzu v přírodě, záhadách života zástupců hmyzí říše i o technikách sběru hmyzu se měli možnost přesvědčit tento týden návštěvníci vlašimské paraZOO. Konal se tu Hmyzí den, na který přicházely hlavně rodiny s dětmi.
Karlovarský kraj - Za přemnožení mšic mohou podle odborníků mírné zimy. A jak se napadení mšicemi pozná? Jehličí žloutne, hnědne a dojde k jeho opadnutí.