Maskované krasavice a lezoucí žáby
Prachov - V naší přírodě můžeme potkat kromě ropuchy obecné, budeme-li mít opravdu štěstí, ještě dva další zajímavé druhy ropuch.
Prachov - V naší přírodě můžeme potkat kromě ropuchy obecné, budeme-li mít opravdu štěstí, ještě dva další zajímavé druhy ropuch.
V průběhu zimy se můžete v bytech setkat s mravenci, šváby a často také s moly. Dnes už je naštěstí k dispozici řada způsobů, jak se jich rychle a účinně zbavit.
Podyjí /20 LET NÁRODNÍHO PARKU PODYJÍ/ - Zima je ideální období na sledování zvířat ve volné přírodě. V Podyjí mohou pozorovatelé nejčastěji zastihnout srnce nebo divočáky.
Šumava - Vedení Národního parku Šumava (NPŠ) zřejmě nebude příští rok moci použít v boji s kůrovcem biocidy. Ministerstvo životního prostředí totiž zrušilo dvouletou výjimku ze zákona k použití chemie proti kůrovci na území parku.
Šumava – Vedení Národního parku Šumava (NPŠ) zřejmě nebude příští rok moci použít v boji s kůrovcem biocidy.
Nová Paka – Zvlášť menší děti mají k přírodě hodně blízko.
Vlašim /FOTOGALERIE/ - Další vzácný, kriticky ohrožený tvor, přišel o život kvůli lovecké vášni, nebo nenávisti neznámého střelce. Rentgenové vyšetření potvrdilo obavy ekologů. Ptáka někdo postřelil, v jeho těle uvízly broky.
Moravský kras - V jeskyních Moravského krasu začíná zimní pauza. Turisté mohou jen do Punkevek a Výpustku. A letos nově i do Šošůvských.
Vlašim - Další vzácný, kriticky ohrožený tvor, přišel o život kvůli lovecké vášni, nebo nenávisti neznámého střelce.
Uherské Hradiště – Široká škála profesionálních i amatérských filmů z celého světa, soutěžní fotosalon a řada přednášek, besed či výstav čeká na milovníky přírody a kultury od 21. do 27. listopadu v Uherském Hradišti.
Praha - V loňské zimě se ochránci postarali o 1403 netopýrů. Oproti předchozímu roku šlo o nárůst o více než 120 procent.
Děčín - Kácení nežádoucích stromů na děčínské Pastýřské stěně bude i nadále pokračovat.
Brno - Sedmý ročník festivalu ekologických filmů s názvem Ekobiograf zahájil v pondělí v Brně programem úvodního dne.
Prachov - Skokan hnědý (Rana temporaria) patří spolu se skokanem ostronosým a skokanem štíhlým do skupiny zemních skokanů.
Břeclav /AKTUALIZOVÁNO, FOTOGALERIE/ – Obrovský zájem lidí provázel výstavu tropických motýlů a brouků, která se uskutečnila v sobotu v břeclavském domě kultury Delta.
Ostrava /FOTOGALERIE/ –Velkou pozornost poutá netradiční interaktivní výstavu Dřevo, dřívko, dřívečko, která se o víkendu koná v pavilonu C ostravského výstaviště Černá louka. Chovatelé plazů z České republiky i ze zahraničí si dali dostaveníčko na tradiční ostravské Aquaburze.
Břeclav – Motýli, brouci, odborná literatura, pomůcky a nářadí ke sběru a preparaci hmyzu. To vše nabídne mezinárodní výstava tropických motýlů a brouků v sále domu kultury Delta v Břeclavi.
Brno /FOTOGALERIE/ - Muzeum města Brna zahájilo výstavu loutek a výtvarných návrhů z filmu Kuky se vrací.
Brno – Šok a zděšení. A scéna jako z akčního filmu.Tak vypadalo nedávné setkání Evy Konečné z Uzbecké ulice v brněnské městské části Bohunice s plošticí. Obtížný hmyz si totiž vybral za nový domov právě ženin byt.
Prostějovsko – Teplé počasí prvních listopadových dní vylákalo ven znovu motýly, včely i jiný hmyz k pastvě na podzimních květech. O víkendu hodovaly v zahradách vosy na spadaném ovoci a dívky s dlouhýma nohama v minisukních se korzovaly po prostějovském náměstí.
Střední Morava - Teplé počasí prvních listopadových dní vylákalo na Hané ven znovu motýly, včely i jiný hmyz k pastvě na podzimních květech. O víkendu hodovaly v zahradách vosy na spadaném ovoci a po ulicích korzují dívky v minisukních.
Přemyslovice – /FOTOGALERIE/ V koutě terária se krčí potkan. Velkým hadím tělem, které leží stočené v klubku pod rozsvícenou žárovkou, probíhá záchvěv. Plaz vyrazí k prudkému útoku.
Moravské Budějovice - Budějovice získaly letos dotaci ve výši 775 tisíc korun z Programu regenerace městských památkových rezervací a městských památkových zón.
Ostrava - Štěnice, červotoč spižní, blechy, klíšťák holubí, mravenci či kožojed. S takovými nesympatickými tvory z říše zvířat můžete sdílet svou domácnost, a nepomůže ani, když uklízíte jako o život.
Českobudějovicko – Zahrádkáři končí s lisováním jablek, ale začíná sezona pálení ovocných kvasů.
Ostrava /ROZŠÍŘENO/ -Štěnice, červotoč spižní, blechy, klíšťák holubí, mravenci či kožojed. S takovými nesympatickými tvory z říše zvířat můžete sdílet svou domácnost, a nepomůže ani, když uklízíte jako o život.
Odry-Loučky - Věra a Jaroslav Královi, majitelé vodního mlýnu v Loučkách u Oder, se několikrát pokoušeli zlikvidovat červotoče. Ten se ale vždy znovu objevil. Nyní zvolili způsob likvidace teplem. O tom, co to je termo sanace, hovoří stavbyvedoucí stejnojmenné společnosti Jan Štěpánek.
Staré Hodějovice - Na odkališti v Hodějovicích je nezvykle živo.
Uherské Hradiště - Velmi neobvyklými mazlíčky se mohou pochlubit v uherskohradišťském Přírodovědném centru Trnka. Před několika dny tam zprovoznili zookoutek, ve kterém chovají dvacítku druhů zvířat. A to především z říše hmyzu a plazů.
Odry - Hrubé potrubí, stroj připomínající velké kotle a mnoho drátů s přístroji, tak vypadalo v minulých třech dnech nejbližší okolí vodního mlýna Wesselsky v Loučkách, místní části Oder.
Ústí nad Orlicí – Opravy budovy jednoty bratrské, nejstarší kamenné stavby v Ústí, jdou do finále. Po měsíci práce se nad bratrskou farou tyčí nová střecha.
Kožušice – Už touto dobou měly být kaple na hřbitově v Kožušicích opravené. Měly totiž narušenou statiku a sjížděly ze svahu.
Napajedla – /FOTOGALERIE/ Pestrobarevní motýli nejrůznějších tvarů, brouci rozličných velikostí a tvarů či strach nahánějící exotičtí pavouci přilákali v sobotu řadu lidí do místní sokolovny v Napajedlích.
Žabovřesky – Tři roky zkoumali jihočeští vědci vliv geneticky upravené kukuřice na dvě stě druhů hmyzu. Využili k tomu patnáct hektarů polí Zemědělské společnosti Dubné.
Kněžičky -13. říjen byl pro rodinu obývající dům v Kněžičkách opravdu smolným dnem. Nezvaná návštěva si odnesla peníze i zlaté šperky.
Slovácko - „Letošní úroda by měla být parádní,“ pochvalují si takřka jednohlasně vinaři na Slovácku. Počasí letošního roku, kdy se vydatné deště střídaly s horkými dny, a na závěr krásné babí léto by jim mělo vynahradit loňský nepříliš vydařený ročník.
Slavkov u Brna – S opravou střechy na druhé části slavkovské radnice začali nedávno dělníci. Hotová už je první část střechy na budově blíž centru.
Essumba /SERIÁL O KENI/ - Vstávám v 6 hodin se zpěvem ptáků, pomáhám smažit mandazi, snídám a dávám si „sprchu.“ Na osmou jdu do školy, kde už 700 nastoupených dětí zpívá v africkém rytmu. Následuje modlitba a pár učitelských proslovů k zakončení týdne, je totiž pátek.
Krnov /FOTOGALERIE/ - Sršní budky na Cvilíně v Krnově prozradí zajímavosti ze života hmyzu. Sršeň obecná svým zbarvením, velikostí a hlasitým bzučením budí v lidech hrůzu, ale ve skutečnosti je mírumilovná a prakticky neškodná. Při dodržení bezpečnostních pravidel mohou turisté pozorovat sršní kolonie při procházkách po Cvilíně.
Tachov – Setkání příznivců Českého lesa chystají na čtvrtek 20. října společně Muzeum Českého lesa a Správa Chráněné krajinné oblasti Český les.
Blanensko – Zválené klasy kukuřice v poli. Rozrytá zahrádka, sežraná úroda brambor i jahod. Člověk celé léto něco pěstuje a nakonec o všechno přijde, říká si nejeden zemědělec nebo zahrádkář na Blanensku. Za špatnou sklizeň však na některých místech nemohou zloději, ale divoká prasata.
Severní Čechy - Ledňáčky, bahňáky, ale dokonce i vzácný druh strakapouda si poblíž Smědé zblízka prohlédli účastníci Festivalu ptactva. Konal se v celé Evropě a mimo jiné připomněl, že většina ptáků už se chystá k odletu.
Olomouc – Hned několik zajímavých exotických rostlin vykvetlo ve sbírkových sklenících ve Smetanových sadech v Olomouci.
Liberec - Údajná hrubost řidiče MHD v Liberci nadzvedla jednoho z cestujících natolik, že poslal stížnost na dopravní podnik.
Severní Čechy - Ledňáčky, bahňáky, ale dokonce i vzácný druh strakapouda si poblíž Smědé zblízka prohlédli účastníci Festivalu ptactva. Konal se v celé Evropě a mimo jiné připomněl, že většina ptáků už se chystá k odletu.
Sušice - Skupina českých a německých dětí se nedávno zúčastnila čtyřdenní výpravy na bavorskou stranu Šumavy.
Severní Čechy - Ledňáčky, bahňáky, ale dokonce i vzácný druh strakapouda si poblíž Smědé zblízka prohlédli účastníci Festivalu ptactva. Konal se v celé Evropě a mimo jiné připomněl, že většina ptáků už se chystá k odletu.
Nová Paka -Základní škola v novopacké Husitské ulici má nejen vyměněná okna, ale nakonec získala i nový nátěr. Vše za téměř 7,5 milionu korun.
Brno – Bodnutí hmyzem v úterý nepřežila devětatřicetiletá Brňanka. Žena dostala anafylaktický šok a zemřela. Nepomohli jí ani záchranáři.