Kreativ

ŠTÍTEK: hmyz

VELKÝ SERIÁL: Úrazy o prázdninách? Deník radí, jak vše zvládnout!

Mladá Boleslav/ Už prvních pár dnů dvouměsíčních školních prázdnin jasně ukazuje, že i letošní volno se neobejde bez úrazů. Boleslavský deník ve spolupráci s mladoboleslavským Českým červeným křížem připravil pro čtenáře jedinečný zdravotní seriál, ve kterém odborníci poradí, jak postupovat v případě, že k úrazu dojde.

První pomoc po pobodání hmyzem

Kolínsko- V letních měsících hrozí lidem pobodání od vos, včel, sršňů a jiného hmyzu. Jejich bodnutí je nepříjemné a bolestivé. Ve většině případů je následkem bodnutí zarudnutí a menší svědivý, pálivý, bolestivý otok a pupenec. Někdy ovšem může dojít k závažné život ohrožující alergické reakci, zhoršení zdravotního stavu pacienta a vznik anafylaktického šoku. Bodnutí v těchto případech může způsobit i smrt.

Bartošovická stanice nabízí devět ekoprogramů

Bartošovice - Devět ekovýchovných programů, zejména pro organozivané skupiny dětí, nabízí Centrum ekologické výchovy (CEV) v Bartošovicích. „Nejvyužívanější program se jmenuje Živá příroda na dosah. Návštěvníky seznamuje sprojekty a programy záchranné stanice a také s biologií několika desítek našich druhů zvířat, zejména ptáků,“ sdělil Jan Kašinský z bartošovické Záchranné stanice pro volně žijící živočichy.

Komáří malárie se Moravě vyhýbá

Břeclavsko - Odborník Oldřich Šebesta vylučuje, že by jižní Moravě hrozil výskyt malárie z infikovaných komárů. Výjimkou jsou zavlečené případy.

Komáří malárie se Moravě vyhýbá

Břeclavsko - Odborník Oldřich Šebesta vylučuje, že by jižní Moravě hrozil výskyt malárie z infikovaných komárů. Výjimkou jsou zavlečené případy.

O pravidlech nostalgie

Skoro se mi chtělo hlasitě zvolat: Konečně! Jsem z Bruselu zpět přes tři roky a prvně mi v Praze odtáhli vůz.

Hasiči při nebezpečí zničí hmyz

Východní Čechy - Profesionální hasiči zaznamenávají v posledních dnech telefonáty oznamující výskyt nebezpečného hmyzu poblíž obydlí nebo na veřejných prostranstvích. Zatímco v červnu se objevovaly včelí roje, nyní jsou lidé obtěžováni vosami a sršněmi.

Komáři u nás malárii nepřenášejí. Zatím

Zlínský kraj - Letní přemnožení komárů v Jihomoravském a Zlínském kraji bývá v místních podmínkách pouze nepříjemnou záležitostí bez vážnějších následků. Rostoucí teploty však připravují perspektivu pro rozšíření nepříjemných chorob, které tento hmyz přenáší.

Komáři u nás malárii nepřenášejí. Zatím

Zlínský kraj - [VIDEO] Letní přemnožení komárů v Jihomoravském a Zlínském kraji bývá v místních podmínkách pouze nepříjemnou záležitostí bez vážnějších následků. Rostoucí teploty však připravují perspektivu pro rozšíření nepříjemných chorob, které tento hmyz přenáší.

Teplomilné druhy se stěhují na Zlínsko

Zlínský kraj - [VIDEO] V posledních letech se i na Zlínsku začínají objevovat živočichové, kteří jsou domovem spíš v jižnějších oblastech. Jedná se zejména o zástupce hmyzu, kteří na klimatické změny reagují nejrychleji. A podle odborníků budou vytlačovat původní druhy.

Školáci pozorují živočichy z jihu

Zlínský kraj - Na zahradě základní školy v Kostelci u Zlína se schyluje k zajímavému projektu. Místní žáci i učitel přírodopisu si všimli, že na školních pozemcích se vyskytuje hmyz typický pro podstatně teplejší lokality.

Vědci na mušce

Když byli čeští vědci zadrženi ochránci přírody v cizině poprvé, ještě jsme tomu moc nerozuměli. Může být vědec, zkoumající přírodu, zločincem, který přírodě ubližuje? Není to protimluv? Kdo jiný by měl v terénu pátrat po vzácných rostlinách a broucích, než ten, kdo je studuje a píše o nich články?

Vědec čeká v Indii na soud kvůli sběru brouků

České Budějovice - Dva až sedm let vězení hrozí podle indických zákonů dvěma Čechům, kteří byli zadrženi v národním parku Singalila v západním Bengálsku za nepovolený sběr brouků.

Konec táborům

Zájem dětí o letní tábory klesá a může prý za to nezájem, anebo rovnou nechuť k přírodě! Někteří autoři sci-fi románů to předvídali už dávno, například Aldous Huxley v knížce Konec civilizace. Před čtyřiceti lety popsal „exkurzi“ moderních lidí do přírody jako velice traumatizující zážitek

V přírodě přibývá dravých ptáků

Prostějovsko - Dravých ptáků na střední Moravě přibývá. V přírodě je stále méně jedovatého DDT, kdysi oblíbeného prostředku proti hmyzu, který dlouhodobě ničil potomstvo králů oblohy. Ochránci přírody navíc budují pro okřídlené predátory hnízda. Na polích jsou pro ptáky i „berličky“- dřevěná odpočívadla.

Buďte připraveni na útoky dotěrného hmyzu

Bodnutí komárem nebo včelou pro většinu lidí skončí jen bolestivým štípancem. U jednoho až tří procent populace ale dojde po bodnutí hmyzu k alergické reakci. Patříte-li vy nebo vaše dítě do této skupiny, měli byste vědět, jak po takovém štípnutí rychle reagovat.

Lidem vadí, že hasiči likvidují obtížný hmyz

Pardubicko - Operační a informační středisko hasičů v Pardubickém kraji zaznamenává v posledních dnech telefonáty oznamující výskyt nebezpečného hmyzu poblíž obydlí, na veřejných prostranstvích, u škol apod. V tomto období se nejčastěji jedná o včely, v letních měsících pak o sršně a vosy. V případě ohrožení života nastupují hasiči, v ostatních případech dávají hasiči přednost odborníkům.

Rybky v Arizoně regulují výskyt komárů

Arizona – Komáři, kteří jsou přenašeči řady závažných chorob, představují každé léto jisté zisky pro výrobce chemikálií určených na jejich odpuzování či hubení. Na americkém jihozápadě teď vsadili na přirozené nepřátele tohoto nepříjemného a nebezpečného hmyzu.

Učitel Křička kácí stromy ve Švédsku. A co jeho řemeslo?

Svitavy -Práce v zahraničí je pro někoho dobrodružstvím, jiný odchází do ciziny za lepším výdělkem. Není nic neobvyklého, že v londýnském baru vás obslouží Čech. V minulých letech odcházeli z našeho okresu řezníci pracovat k irským zpracovatelům masa.

Masožravá rostlina na Vysočině? Opravdová rarita

Dolní Sokolovec - Nikdy jste neviděli masožravou rostlinu v české přírodě? Buď nechodíte do správných míst, nebo se špatně díváte. Nesmíte hledat dvoumetrovou „Adélu“ ze známého českého filmu, masožravé rosnatky nejsou větší než čtyři centimetry.

Masožravá rostlina na Vysočině? Opravdová rarita

Dolní Sokolovec - Nikdy jste neviděli masožravou rostlinu v české přírodě? Buď nechodíte do správných míst, nebo se špatně díváte. Nesmíte hledat dvoumetrovou „Adélu“ ze známého českého filmu, masožravé rosnatky nejsou větší než čtyři centimetry.

Rojení včel zaměstnává krnovské hasiče

Krnov - Účastníci dvou vzdělávacích seminářů konaných ve Flemmichově vile byli ohroženi včelím rojem. Na pomoc jim přispěchali kostelečtí hasiči, kteří dokázali roj profesionálně odstranit.

Živočichové Jaroměřska: Tentokrát skokan zelený

Jaroměřsko - Jeho průměrná velikost je okolo 10 centimetrů, velké samičky mohou být až 12 centimetrů dlouhé. Zbarvení hřbetní strany je světle zelené. Horní strana stehen je hnědá, černá, žlutá nebo žlutooranžově mramorovaná.

Komárů je letos málo

Hodonínsko - Ladislava Cagášková z Moravského Písku ráda podniká cyklovýlety. Letošní léto má důvod k radosti. Na jejích výpravách ji totiž nebude obtěžovat bodavý hmyz. „Určitě jsem ráda, že nebudu muset vozit tolik repelentů jako vždycky,“ nadchla se Cagášková.