Kreativ

ŠTÍTEK: hudební nástroj

Domácí učení nahradilo školu už i v Plzni

Plzeň - „Rozhodla jsem se učit syna doma, protože mu chci dát dostatek individuálního přístupu,” vysvětluje Plzeňanka Kateřina Tůmová, proč zvolila netradiční model výuky svého šestiletého syna Zdeňka.

Domácí učení nahradilo školu už i v Plzni

Plzeň - „Rozhodla jsem se učit syna doma, protože mu chci dát dostatek individuálního přístupu,” vysvětluje Plzeňanka Kateřina Tůmová, proč se rozhodla pro netradiční model výuky svého šestiletého syna Zdeňka.

Krnovští mistři zachránili pozdně barokní varhany

Ostrava, Krásné Loučky - V ostravském kostele sv. Václava se na sv. Václava představily nově restaurované barokní varhany. Celé půlstoletí byly mimo provoz a chátraly, než jim vrátili hlas krnovští varhanáři z firmy Kánský – Brachtl.

Horkýže Slíže rozduní kladenský dům kultury

Kladno/ROZHOVOR/ - Známá slovenská kapela vystoupí v Kladně už v sobotu v rámci podzimního turné .Peter Hrivňák, Mário Sabo, Juraj Štefánik a Marek Viršík, neboli Horkýže Slíže. Známá čtveřice se chystá opět do největšího středočeského města prověřit pevnost základů zdejšího kulturáku.

Největší muzeum harmonik ve střední Evropě je v Litovli

První tahací harmonika se Jiřímu Sedláčkovi z Litovle dostala do rukou ještě předtím než začal chodit do školy. Dnes jich má ve své sbírce přes dvě stě, nechybí však ani raritní kousky, sto padesát let staré. Všechny jsou zapsané na seznam kulturních památek Ministerstva kultury České republiky, i přesto se na ně ale můžete zblízka podívat i vy. Jiří Sedláček totiž 1. července otevřel První muzeum harmonik, údajně největší ve střední Evropě.

V orchestru zažívám šikanu, říká bývalý šéf

Karlovy Vary - Bývalý ředitel Karlovarského symfonického orchestru Zdeněk Vikor stále působí v souboru jako hudebník. Podle něj mu však současné vedení i někteří kolegové ztrpčují život. Vikor už obdržel dva vytýkací dopisy, které považuje za vykonstruované a chce se bránit.

Přemysl Večerek kytaru opraví nebo postaví úplně novou

Opava – Hned jak člověk vejde do dílny ve Vyhlídalově ulici, pozná, že je mužem, který hudebním nástrojům rozumí. Královstvím Opavana Přemysla Večerka se staly kytary, banja, dobra, mandolíny a další strunné hudební nástroje. Ty starší opravuje, ty nové staví.

Varhany se rozezněly po dlouhých desetiletích

Kostelní – Po dlouhých desetiletích se v kostele sv. Jiljí v Kostelní u Kraslic rozezněly historické varhany. První zmínka o nich pochází z roku 1713 a podle dostupných informací se z nich naposledy linuly tóny v roce 1945.

Kapela Čankišou roztančí Klub Art

Opava – Brněnská kapela Čankišou, která se představí na koncertě v rámci festivalu Bezručova Opava v Klubu Art dnes (ve středu 7. září) od dvaceti hodin, se pohybuje v hudební branži už od roku 1999, kdy ji založili původem bigbeatoví muzikanti na vánočním mejdanu.

Muzeum si půjčilo starý orchestrion

Bystřice nad Pernštejnem – Orchestrion bývá nejčastěji definován jako velká hudební skříň (více či méně zdobená), která vydává zvuky pomocí několika hudebních nástrojů. Dalo by se říct, že v podstatě napodobuje menší orchestr, odtud také jeho název. Největší boom orchestrionů nastal na přelomu 19. a 20. století.

V letním kině bude opět bleší trh

Chrudim – V areálu bývalého letního kina v Lázeňské ulici se sobotu chystá klasický bleší trh spojený s dalšími netradičními kulturními zážitky.

Neúspěchu se prvňáčci bát nemusí, říká učitelka Lenka

Příbram /ROZHOVOR/ -Mohutné dveře školní budovy v Jiráskových sadech v Příbrami jsou dopoledne dokořán. Aby taky ne.Ve čtvrtekzačíná škola a přípravné práce ve všech školách finišují. Mokré, čerstvě vytřené schody, paní uklízečka si prozpěvuje. Na chodbách krabice, stohy všeho možného, v kabinetech se učitelky radí, co by tak bylo nejlepší donést do třídy. Někteří kantoři pobíhají po budově s různými dokumenty, jiní vylepují na stěny obrázky a připravují vývěsky.

Zpěváci se sjeli do Liberce

Liberec - Ateliér Hudba šesti kontinentů, v němž účastníci budou pronikat do tajů lidové hudby, je novinkou letošního už 19. ročníku Mezinárodního pěveckého festivalu Bohemia Cantat.

Guinessova kniha je po bibli nejprodávanější na světě

Sychrov – Ročně aspiruje na zápis do České knihy rekordů mnoho rarit. Jak se vůbec rekordy do knihy dostávají? Na to Deníku odpověděl přímo během zápisu posledního českého rekordu, v němž se na jednom místě sešel největší počet mužů v sukních, prezident Agentury Dobrý den Pelhřimov Miroslav Marek. Právě jeho agentura zápisy do české „guinessovky“ provádí.

Život slavného krnovského varhanáře Františka Riegera

František Rieger, výrobce hudebních nástrojů a umělecký strojník, patří k nejvýznamnějším evropským varhanářům. Narodil se 13. prosince 1812 v Sosnové nedaleko Krnova. O jeho mládí a učňovských letech existuje jen několik nepřesných informací.

Město je plné tanců a krojů, folklorní festival je v plném proudu

Červený Kostelec /FOTOGALERIE/ – Jeden z nejstarších a největších festivalů nejen v naší republice, ale i v celé Evropě – Mezinárodní folklorní festival – vstoupil v těchto dnech do svého již57. ročníku. Slavnostní zahájení se uskutečnilo ve středeční podvečer v přírodním areálu u divadla J. K. Tyla, kde se na tamním pódiu stovkám diváků všech věkových kategorií představily všechny účinkující soubory, jež do Červeného Kostelce dorazily z různých koutů světa.

Jeskyni rozezní medúza s kytarou

Výpustek – Temnou jeskyni ozařují jemná bílá světla s barevnými akcenty, v prostoru duní elektronická hudba. Ta vychází z medúzy, senzorového hudebního nástroje. Unikátní experiment Jiřího Suchánka přiláká v sobotu do Výpustku publikum.

V Batyskafu vyvrcholí letošní Jam session

Žďár nad Sázavou – Celé léto chodí muzikanti trénovat do žďárského Kulturního centra Batyskaf své hudební nadání. Jejich snaha vyvrcholí v sobotu 13. srpna.

Hudební tábor v Horním Jelení ukončil sezonu koncerty

Horní Jelení – Sezona hudebního tábora v Horním Jelení skončila v sobotu 6. srpna jak jinak, než několika celodenními koncerty. Na táborový život prosycený hudbou se tak děti mohou znovu tešit až příští rok.