Základní umělecké školy mají plno. Zájem je o hudbu i tanec
Pelhřimovsko – Děti školou povinné svůj volný čas neprosedí jenom u počítače, ale mají zájem i o umění.
Pelhřimovsko – Děti školou povinné svůj volný čas neprosedí jenom u počítače, ale mají zájem i o umění.
Plzeň - „Rozhodla jsem se učit syna doma, protože mu chci dát dostatek individuálního přístupu,” vysvětluje Plzeňanka Kateřina Tůmová, proč zvolila netradiční model výuky svého šestiletého syna Zdeňka.
Plzeň - „Rozhodla jsem se učit syna doma, protože mu chci dát dostatek individuálního přístupu,” vysvětluje Plzeňanka Kateřina Tůmová, proč se rozhodla pro netradiční model výuky svého šestiletého syna Zdeňka.
Ostrava, Krásné Loučky - V ostravském kostele sv. Václava se na sv. Václava představily nově restaurované barokní varhany. Celé půlstoletí byly mimo provoz a chátraly, než jim vrátili hlas krnovští varhanáři z firmy Kánský – Brachtl.
Blanensko – O víkendu si přijdou na své milovníci kultury, chovatelé i ti s mlsnými jazýčky.
Ořechov - Hudebníka a amatérského historika Františka Bělovského v Ořechově považují za jednoho z nejvýznamnějších osobností obce.
Plzeň - Labyrint se světelnými, zvukovými a hmatovými objekty. Tak bude vypadat nová expozice plzeňského science centra Techmania. Její název zní Play a k vidění bude od šestého října.
Jihlava - Šikovný stavitel kytar a opravář hudebních nástrojů Jan Michálek vyhrál pivo na rok zdarma.
Příbram /NAŠE ŘEMESLO/ – Modernizací a technickým vývojem skoro vymizelo jedno z tradičních řemesel. Výrobců a opravářů hudebních nástrojů je dneska jako šafránu.
Kladno/ROZHOVOR/ - Známá slovenská kapela vystoupí v Kladně už v sobotu v rámci podzimního turné .Peter Hrivňák, Mário Sabo, Juraj Štefánik a Marek Viršík, neboli Horkýže Slíže. Známá čtveřice se chystá opět do největšího středočeského města prověřit pevnost základů zdejšího kulturáku.
Jihlava - Hudební nástroje z jihlavské základní umělecké školy zmizí. Na čas se přestěhují do hotelu Zlatá Hvězda.
Chrudim - Hudební nástroje opět rozezvučely Muzeum barokních soch.
Hořice – Ještě koncem června začalo natáčení CD, které je všem “Pro radost“.
Kraslice – Výhodou má být to, že výběr oborů vzešel z požadavků místních firem
Rychnov nad Kněžnou - Nechtěli už jenom tiše sedět v koutku a přemýšlet co bude dál.
Holubov – Paní Ruth Hálová, jež nyní žije v Holubově, patří k Wintonovým dětem.
První tahací harmonika se Jiřímu Sedláčkovi z Litovle dostala do rukou ještě předtím než začal chodit do školy. Dnes jich má ve své sbírce přes dvě stě, nechybí však ani raritní kousky, sto padesát let staré. Všechny jsou zapsané na seznam kulturních památek Ministerstva kultury České republiky, i přesto se na ně ale můžete zblízka podívat i vy. Jiří Sedláček totiž 1. července otevřel První muzeum harmonik, údajně největší ve střední Evropě.
Karlovy Vary - Bývalý ředitel Karlovarského symfonického orchestru Zdeněk Vikor stále působí v souboru jako hudebník. Podle něj mu však současné vedení i někteří kolegové ztrpčují život. Vikor už obdržel dva vytýkací dopisy, které považuje za vykonstruované a chce se bránit.
Karlovy Vary - Šimon Kaňka bere stížnost na šikanu mezi karlovarskými symfoniky za cílený útok
Karlovy Vary - „Jsem přesvědčený, že pověřený ředitel porušuje zákoník práce,“ stěžuje si Zdeněk Vikor, odvolaný ředitel KSO
Kraslice – Kraslice se pokusí památku koupit za rapidně nižší cenu, objekt by využily technické služby
Motto – „U zákazníků se snažím vzbudit důvěru, že nástroj svěřují do rukou odborníka.“
Opava – Hned jak člověk vejde do dílny ve Vyhlídalově ulici, pozná, že je mužem, který hudebním nástrojům rozumí. Královstvím Opavana Přemysla Večerka se staly kytary, banja, dobra, mandolíny a další strunné hudební nástroje. Ty starší opravuje, ty nové staví.
Chomutovsko - S novým školním rokem vyrukovaly s řadou novinek i s tím, co je ověřené.
Litomyšl – Bleší trhy budou na litomyšlském Toulovcově náměstí opět tuto sobotu dopoledne.
Kostelní – Po dlouhých desetiletích se v kostele sv. Jiljí v Kostelní u Kraslic rozezněly historické varhany. První zmínka o nich pochází z roku 1713 a podle dostupných informací se z nich naposledy linuly tóny v roce 1945.
Opava – Brněnská kapela Čankišou, která se představí na koncertě v rámci festivalu Bezručova Opava v Klubu Art dnes (ve středu 7. září) od dvaceti hodin, se pohybuje v hudební branži už od roku 1999, kdy ji založili původem bigbeatoví muzikanti na vánočním mejdanu.
Votice – Nový školní rok Základní umělecké školy Votice začne v důstojných, zrekonstruovaných prostorách.
Chodová Planá - Pozvánka na volejbal.
Plzeň – Po prázdninách se do velkého hudebního studia Českého rozhlasu Plzeň vrací projekt, který měl premiéru letos v červnu.
Domažlice /FOTOGALERIE/ –Hudební nástroje byly objektem zájmu Jana Jiřince při tvorbě fotografií, které jsou odpátku vystaveny ve vestibulu domažlické knihovny.
Bystřice nad Pernštejnem – Orchestrion bývá nejčastěji definován jako velká hudební skříň (více či méně zdobená), která vydává zvuky pomocí několika hudebních nástrojů. Dalo by se říct, že v podstatě napodobuje menší orchestr, odtud také jeho název. Největší boom orchestrionů nastal na přelomu 19. a 20. století.
Chrudim – V areálu bývalého letního kina v Lázeňské ulici se sobotu chystá klasický bleší trh spojený s dalšími netradičními kulturními zážitky.
Příbram /ROZHOVOR/ -Mohutné dveře školní budovy v Jiráskových sadech v Příbrami jsou dopoledne dokořán. Aby taky ne.Ve čtvrtekzačíná škola a přípravné práce ve všech školách finišují. Mokré, čerstvě vytřené schody, paní uklízečka si prozpěvuje. Na chodbách krabice, stohy všeho možného, v kabinetech se učitelky radí, co by tak bylo nejlepší donést do třídy. Někteří kantoři pobíhají po budově s různými dokumenty, jiní vylepují na stěny obrázky a připravují vývěsky.
Chotěbuz /FOTOGALERIE/ – Nad kopci nad Chotěbuzí se rozléhá ženské kvílení a zvuk bubnů. Zdejší slovanské hradiště opět ožívá dávnými pohanskými rituály, zpěvem i tancem předků…
Skoky u Žlutic - Živé Skoky 2011 sice skončily, ale organizátoři už připravují příští ročník
Liberec - Ateliér Hudba šesti kontinentů, v němž účastníci budou pronikat do tajů lidové hudby, je novinkou letošního už 19. ročníku Mezinárodního pěveckého festivalu Bohemia Cantat.
Sychrov – Ročně aspiruje na zápis do České knihy rekordů mnoho rarit. Jak se vůbec rekordy do knihy dostávají? Na to Deníku odpověděl přímo během zápisu posledního českého rekordu, v němž se na jednom místě sešel největší počet mužů v sukních, prezident Agentury Dobrý den Pelhřimov Miroslav Marek. Právě jeho agentura zápisy do české „guinessovky“ provádí.
František Rieger, výrobce hudebních nástrojů a umělecký strojník, patří k nejvýznamnějším evropským varhanářům. Narodil se 13. prosince 1812 v Sosnové nedaleko Krnova. O jeho mládí a učňovských letech existuje jen několik nepřesných informací.
Vizovice – /FOTOGALERIE/ Lesy, valašské šenky. Takové jsou Vizovice. Obvykle. Když však mířím do tamní rekreační oblasti Revika, otevírá se přede mnou v útrobách Valašska zcela jiný svět.
Kraslice – Experiment. Tak se v Kraslicích mluví o zřízení jediné městské střední školy v kraji.
Červený Kostelec /FOTOGALERIE/ – Jeden z nejstarších a největších festivalů nejen v naší republice, ale i v celé Evropě – Mezinárodní folklorní festival – vstoupil v těchto dnech do svého již57. ročníku. Slavnostní zahájení se uskutečnilo ve středeční podvečer v přírodním areálu u divadla J. K. Tyla, kde se na tamním pódiu stovkám diváků všech věkových kategorií představily všechny účinkující soubory, jež do Červeného Kostelce dorazily z různých koutů světa.
Výpustek – Temnou jeskyni ozařují jemná bílá světla s barevnými akcenty, v prostoru duní elektronická hudba. Ta vychází z medúzy, senzorového hudebního nástroje. Unikátní experiment Jiřího Suchánka přiláká v sobotu do Výpustku publikum.
Rtyně v Podkrkonoší – Program devatenáctého folk-country-bluegrass festivalu Nota je připraven.
Litomyšl – Letní bleší trhy budou na litomyšlském Toulovcově náměstí opět tuto sobotu. Lidé na nich mohou prodávat oblečení, knihy, odznaky nebo hračky, ale třeba i hudební nástroje.
Jihlava – Hraje na akordeon už deset let, denně se několik hodin věnuje muzicírování a ve svých šestnácti letech už má na kontě řadu úspěchů.
Žďár nad Sázavou – Celé léto chodí muzikanti trénovat do žďárského Kulturního centra Batyskaf své hudební nadání. Jejich snaha vyvrcholí v sobotu 13. srpna.
Opočno – Beraní, kozlí a kravské rohy, jednoručka, rohy z antilopy oryx.
Heřmanův Městec -Uplynulá neděle byla v Heřmanově Městci věnována výletu do hudební historie.
Horní Jelení – Sezona hudebního tábora v Horním Jelení skončila v sobotu 6. srpna jak jinak, než několika celodenními koncerty. Na táborový život prosycený hudbou se tak děti mohou znovu tešit až příští rok.