Opava - Pětasedmdesáti let se v dnešních dnech dožívá Karel Kostera. Neúnavný propagátor sborového zpěvu nejen na Opavsku, sbormistr, zpěvák, varhaník a majitel umělecké agentury. Karel Kostera se narodil 31. října 1935 ve Slavkově u Opavy jako druhý z patnácti dětí.
Hradec Králové - Výstava prací studentů hradecké střední uměleckoprůmyslové školy hudebních nástrojů a nábytku byla vernisáží zahájena v úterý večer ve Studijní a vědecké knihovně v Hradci.
Opava – Mezinárodní varhanní soutěž Petra Ebena – Opava 2010 skončila minulou sobotu a soutěžní hudební nástroje v Městském domě kultury Petra Bezruče, v kostele sv. Ducha i v konkatedrále Nanebevzetí Panny Marie na dva roky znovu utichly.
Fejeton - Nedávno jsem se dočetl, že Baťova obuvnická tradice u nás vymřela, neboť na obuvníka se učí v celé republice jen jeden žák. Podle statistik stále klesá zájem o řemeslné obory.
Blažejovice /FOTOGALERIE/ - Již po jedenácté se v obci na samém kraji okresu Benešov sešli milovníci heligonek, pianových a knoflíkových harmonik, aby zahráli sobě a svým věrným posluchačům pro radost.
Krnov -Krnovská Střední umělecká škola varhanářská připravila pro zájemce o klávesové nástroje seminář, který pořádá ve středu 3. listopadu ve 13 hodin v budově MIKS na Zacpalově ulici.
Jevišovice – Expozice lidových židlí, depozitář malovaného lidového nábytku starého dvě stě až tři sta let a výstava Umění skalních maleb ve sklepení zámku. To byla hlavní lákadla letošní sezony Starého zámku v Jevišovicích.
Čáslav - Hostem dalšího on-line rozhovoru Kutnohorského deníku byl čáslavský pedagog a zastupitel Filip Jerie. Na dotazy čtenářů odpovídal v pátek 5. listopadu od 10 do 11 hodin.
Hradec Králové – Jeden z nejlepších současných českých houslistů, hradecký rodák a patriot, oslaví kulatiny 8. prosince. Součástí oslav bude také koncert v sále hradecké filharmonie v pátek 19. listopadu.
Frýdek-Místek - Ve Speciálně pedagogickém centru pro sluchově postižené ve Frýdku-Místku proběhla ve středu první lekce muzikoterapeutického programu Tamburínka.
Doubravice – Pan Čeněk Petřík se narodil v Doubravici právě před sto lety, 23. října roku 1910. Této vesnici zůstal věrný po celý svůj dlouhý život, kde stále žije v rodném domě se synem Dušanem a jeho rodinou.
Ostrava - Varhany jsou zvláštní hudební nástroj. Píšťaly ukazují vzhůru k nebi, rejstříky lze považovat za schůdky k samotnému Pánu Bohu, tvrdí stavitelé varhan. Nejstarší kostel v Ostravě – gotický chrám svatého Václava – by se již brzy mohl dočkat velmi vzácného nástroje: rokokových varhan postavených frýdeckým varhanářem Františkem Horčičkou již kolem roku 1797.
Valašské Meziříčí – Centrum pro lidi se zdravotním postižením ve Valašském Meziříčí v ulici Zdeňka Fibicha v úterý 26. října představí svou činnost veřejnosti.
Kutná Hora – Rytíři ani strážníci městské policie zasahovat tentokrát nemuseli. Kutnohorské princezny či princové, kutnohorská politická elita prý ohrožena rozhodně nebyla.
Kutnohorsko - Po zkušebním ročníku ankety Muzikant Kutnohorska přišlo opakování. Tentokrát už ale pod jiným názvem - Otík. Náš se samozřejmě jmenuje Kutnohorský Otík. A ten už má své první adepty. Jsou jimi například kapely Rybičky 48, V.I.P., Koudelníkův syn, Offline, Nerushit a nebo zpěvačka Jitka Smejkalová.
Olomouc – Počty nemocných Alzheimerovou chorobou se zvyšují. Specialisté odhadují, že do roku 2030 se zdvojnásobí. V Olomouci přitom podle odborníků žije zhruba tisícovka lidí trpících některým z typů demence.
Zábřeh – Irské a skotské lidové písně v moderním provedení tvoří repertoár skupiny Asonace, který vystoupí v sobotu 16. října v zábřežském kulturním domě.
Slovácko /FOTOGALERIE/ – Jubilejní XX. ročník Festivalu hudebních nástrojů lidových muzik proběhl ve dnech 8. až 10. října jako ozvěny Slováckých slavností vína a otevřených památek, a to především v Uherském Hradišti, ale také v Míkovicích, Starém Městě a Uh. Ostrohu.
Uherské Hradiště /FOTOGALERIE/ – Jedním z vrcholů dvacátého ročníku Festivalu hudebních nástrojů lidových muzik byl páteční koncert v Redutě nazvaný Samkovy cifry, věnovaný sto třicátému výročí narození legendárního myjavského primáše Samko Dudíka.
Frýdek–Místek – Každá matka nemá to štěstí, že se ji narodí zdravý potomek. Žijí mezi námi sluchově postižené děti, jejichž rodiče si s lékařem sdělenou informací neví najednou rady. Problémy takto postižených řeší pedagožka Alice Dužíková ze Speciálně pedagogického centra pro sluchově postižené (SPC) ve Frýdku-Místku.
Petrovice /HVĚZDY BUDOUCNOSTI/ - Drobná dívka drží na klíně obrovský černý sedmikilový hudební nástroj – bajan. Je jedinou studentkou brněnské konzervatoře, která na tento druh ruského akordeonu hraje.
Netolice – Na jedno z nejrozšířenějších sdružení čtrnáctého století zhruba před rokem navázalo i několik především hudebně nadaných následovníků, kteří převzali i původní název.
Nový Jičín – Ačkoliv by to dnes již málokdo řekl, Nový Jičín měl v minulosti vlastní továrnu na hudební nástroje, konkrétně na varhany a harmonia. Ty se ve městě vyráběly od roku 1827, kdy si zde zřídil vlastní dílnu varhanář Johann Neusser.
Krnov /FOTOGALERIE/ -Modře nasvícený kouř linoucí se pódiem mezi diváky a tajemné zvuky didgeridoo. Tak právě takhle začal závěrečný galakoncert letošního devátého ročníku krnovských hudebních slavností.
Kladno - Doslova šílenství. Tak lze charakterizovat anketu, kdy jsme vaším prostřednictvím letos na jaře hledali nejoblíbenější muzikanty Kladenska a Slánska. Nyní jsme pro vás připravili druhý ročník, který dostal název Kladenský Otík.
Kutná Hora /FOTOGALERIE/ - Doslova šílenost. Tak lze charakterizovat anketu, kdy jsme vaším prostřednictvím hledali nejoblíbenější muzikanty Kutnohorska.
To byl zase den. Ten včerejší.
Ladil jsem detaily startu hudební ankety Otík. Ankety, která se v deseti okresech středních Čech rozjíždí dnes podruhé, na Mladoboleslavsku dokonce počtvrté. Ale poprvé letos se v devíti okresech, mimo zmíněné Boleslavi, bude jmenovat právě Otík.
To byl zase den. Ten včerejší. Ladil jsem detaily startu hudební ankety Otík. Ankety, která se v deseti okresech středních Čech rozjíždí dnes podruhé, na Mladoboleslavsku dokonce počtvrté.
Zruč nad Sázavou /FOTOGALERIE/ - Rekonstrukce Základní umělecké školy ve Zruči nad Sázavou pokračuje podle plánu. To znamená, že by se žáci i učitelé mohli přestěhovat do své mateřské budovy v červnu. Letošní školní rok ale musí přečkat v provizorních podmínkách.
Příbram – /ROZHOVOR/ Osm muzikantů je situovaných do půlměsíce. Každý zpívá a každý umí zahrát hned na několik hudebních nástrojů. Řeč je o příbramské skupině Chairé. Jakmile tohle hudební těleso spustí, člověk se vrací do doby panošů a králů. Uměleckým vedoucím tělesa je Josef Krček.
Jeseník – Biotronik Tomáš Pfeiffer a jeho unikátní vodnářský zvon rozezní v pátek 24. září Kapli v Jeseníku. Koncert Společná věc začíná v 19 hodin a jeho součástí je i 3D projekce.
Světlá nad Sázavou – Nenápadný muž s prošedivělými delšími vlasy, s kulichem na hlavě, kterého pořadatelé pátečního EKO klání základních škol oslovovali „Sašo“ a který svým hudebním vystoupením zpříjemňoval žákům přestávky mezi disciplínami.