/FOTO/ V pátek večer se běžel charitativní běh kolem přehrady Mšeno pro dvojčátka z Jablonce. I když počasí nebylo úplně příznivé, běhu se zúčastnilo 150 nadšenců, kteří přišli pomoct a podpořit dobrou věc.
Jablonecká přehrada, to je unikát, jakých po Evropě moc není. Velká vodní plocha vhodná pro koupání či provozování vodních sportů přitahuje i desítky lidí, kteří na zdejším ruchu chtějí vydělat. To znamená také stánky s občerstvením. Ty větší dokonce zprostředkovávají koncerty nejen místních kapel.
V pátek 19. června se v 18 hodin se uskuteční charitativní běh pro dvojčátka Tomáše a Josefa z Jablonce nad Nisou. Oba dva měli po porodu krvácení do hlavičky.
Nová sezóna 2020/21 je papírově připravena ke svému losování, přihlášky všech družstev dorazily i se zpožděním, takže se jen čeká na přidělení čísel do soutěží.
Jiskra Mšeno, A tým trenéra Miroslava Procházky, prohrála ve dvouutkání náročného víkendu v Turnově. Zápasu předcházelo o den dřív ještě utkání s týmem Držkova, který hraje I. B třídu.
Rány z vojenských pušek. Sténání vojáků. Pobíhající zdravotnice. Tak to vypadalo v roce 2009 na mšenském vlakovém nádraží, kde bojovaly vojenské jednotky Rakousko-Uherska a Ruska o vlakové nádraží.
/FOTOGALERIE/ Tradiční Noc kostelů i letos otevřela nejen kostely a modlitebny, ale i prostory klášterů, krypty, věže a další běžně veřejnosti nepřístupná místa. I přes neobvyklou současnou situaci nabízel pátek 12. června zajímavý program jako koncerty, přednášky, výstavy, diskuse, divadelní představení a spoustu dalších netradičních nabídek a mezi nimi aktivity pro děti. Návštěvníci měli možnost se v kostelech setkat a pohovořit s kněžími či řeholníky.
V pátek 5. června se poprvé v letošním roce otevřela veřejnosti v rámci Nočních návštěv rozhledna na Vrátenské hoře. Prostory budou nadále zpřístupněné v nočních hodinách i o sobotách 20. června, 18. července a 15. srpna.
Další přípravný zápas sehrála jablonecké rezerva FK na hřišti soupeře v Hrádku nad Nisou. „Na utkání odjeli hlavně naši dorostenci. Ze základu se zúčastnilo jen několik hráčů. Chtěli jsme dát příležitost hlavně mladým klukům. Byla to taková jejich prověrka v dospělém fotbalu, jestli mají na to hrát třetí ligu,“ řekl k přáteláku asistent trenéra Tomáš Čížek.
Se sedmi hráči v poli a na zmenšeném hřišti s jednou přenosnou brankou na šestnáctce se v příští sezoně odehrají mistrovská utkání v okresních přeborech dorostu a starších žáků.
V přípravném utkání porazil A tým Jiskry Mšeno na hřišti v Mozartovce dorost FK Jablonec 3:1. Svěřenci trenéra Miroslava Procházky, kteří hrají krajský přebor, se ujistili, že v přípravném období poctivě trénovali. A spokojený byl i jejich kouč.
U vodní nádrže Mšeno je celkem šest toalet. Za hezkého počasí budou od 1. června všechny otevřené každý den od 10 do 20 hodin. Pokud se citelně ochladí, nechá město v provozu dvě z nich - U Prutu a U Základny. Jiný režim má také toaleta u Tajvanu. Ta jediná je s obsluhou a její provozní doba je od 12 do 20 hodin.
Mšeno plánuje do budoucna rozšíření parkovacích míst. „Vytipovali jsme některé další plochy, na kterých by mohla vozidla stát,“ potvrdil starosta města Martin Mach a připomněl, že v době koronavirové krize se do města hrnuli návštěvníci a jejich vozy stály, kde se dalo.
/FOTOGALERIE/ Jak by v praxi vypadal zápas starších žáků, ke kterému proti sobě nastoupí jen osm, respektive sedm hráčů v poli a jedna z branek je na úrovni velkého vápna, si v sobotu mohli vyzkoušet týmy Mšena a Všetat. Komise mládeže při okresním fotbalovém svazu tak chtěla i trenérům z ostatních klubů ukázat jednu z možností, jak zachovat mládežnické týmy i tam, kde už dohromady nedají kompletní jedenáctku.
Rozsáhlejší opravy na pomezí Mělnicka a Mladoboleslavska – v úseku trati mezi Mšenem a Mladou Boleslaví – chystá na příští půlrok Správa železnic. Za 13 milionů korun opraví most a pět propustků. Stavební práce nyní začínají, hotové by měly být v listopadu. Klíčová fáze se chystá na září; přesněji: na období od 31. srpna do 9. října. To se plánuje čtyřicetidenní nepřetržitá výluka provozu.
/FOTOGALERIE/ Úzkostný závěr března: ohrožení ze vzduchu, šíření strachu; napětí, jak dlouho to ještě potrvá, ale i naděje… a pak s počátkem května poslední vypětí, uvolnění, radost, ale i počítání škod.
Mistrovské sezona byla na všech úrovních výkonnostního fotbalu předčasně ukončena, přesto se už na konci května na Mělnicku odehrají dva zápasy organizované okresním svazem. Po uvolnění koronavirových opatření půjde o ukázková utkání mládeže na zkráceném hřišti a s nižším počtem hráčů.
Jediná Loučeň dokázala vyhrát. Ostatní okresní zástupci na výhru nedosáhli. Takový byl jeden z dubnových víkendů roku 2008 v krajské I.B třídě. Jíkevský trenér Karel Pokorný chtěl po porážce od prvních Polep skončit.
Krajský fotbalový přebor už se zpátky do hry nevrátí. Ale o trochu lepší situace přece jen nastala. Týmy mohou, za dodržení nařízených vládních opatření, trénovat. A to je důvod k radosti také pro trenéra A týmu Mšeno Miroslava Procházku.
Nazvat blížící se léto atypickým není vůbec žádnou nadsázkou. Letní měsíce se totiž budou muset obejít bez tradičních událostí, které se hodí do teplejšího počasí. Kulturní společenské akce, které počítají s větším počtem lidí, totiž vezmou za své kvůli opatřením mající za úkol zamezit šíření koronaviru. Nikdo ale neví, do kdy budou taková omezení platit. Současně je problémem, zda má vůbec cenu připravovat akce, které se odehrají třeba v září. Města totiž nechtějí riskovat energii a peníze na přípravu akce, když hrozí reálné riziko, že se bude moci odehrát.
Třebaže se jednu chvíli hovořilo o koronaviru jako o katastrofě, která může zásadním způsobem poznamenat investice v městech a obcích, praxe ukazuje, že radnice koronavirus přečkaly celkem v pořádku.
Posila FK Jablonec nad Nisou B Nikolas Daníček, stejně jako mnoho dalších fotbalistů, si konečně oddychl, že tým může zahájit společné tréninky, i když za mimořádných opatření. Ale i v předchozích dnech se své fyzičce věnoval.
Posila FK Jablonec nad Nisou B Nikolas Daníček, stejně jako mnoho dalších fotbalistů, si konečně oddychl, že tým může zahájit společné tréninky, i když za mimořádných opatření. Ale i v předchozích dnech se své fyzičce věnoval. Kdysi kopal také za druholigový Varnsdorf.
Dnes už asi není člověka, který by si nedokázal zaopatřit roušku. Ty, které ještě trápí jejich nedostatek, si je mohou vyzvednout na takzvaném rouškovníku. První „vyrostl“ v jabloneckém Domě dětí a mládeže Vikýř, další v informačním středisku jablonecké radnice.
/HRDINOVÉ Z PRVNÍ LINIE/ Vystudovaný pedagog Roman Pejša (47) působí čtrnáct let jako ředitel Dětského domova v Ledcích. I v době karantény kvůli koronaviru se stará o čtyřicítku kluků a holek. Situace je nyní o to náročnější, že společně s vychovateli musí kvůli uzavření škol zajistit všem dětem bez rozdílu věku také domácí výuku.
/ROZHOVOR/ Jan Šefr má za sebou kus bohatého života, jehož podstatnou část strávil v uniformě profesionálního hasiče. Gró prvních deseti let důchodu strávil prací pro Okresní sdružení hasičů Jablonec nad Nisou, ve dvaasedmdesáti letech je členem zastupitelstva města Velké Hamry a snaží se spoluvytvářet směrování města.
Stavební dělníky a nejžádanější řemeslnické profese jako jsou elektrikáři či instalatéři, koronavirus o práci nepřipravil. Poptávka po jejich službách trvá i v současné složité době, která je provázena mnoha bezpečnostními opatřeními. Ani to pro ně není limitující, práce mají dostatek. Ale i zde se najdou výjimky, někteří řemeslníci mají z pandemie obavy a jiným se do práce nechce vůbec.
Sídliště v Jablonci se při pandemii koronaviru topí v odpadcích. Nejhorší situace je na sídlišti Mšeno. Ale ani jinde to není o moc veselejší, jak potvrdili obyvatelé i popeláři.
Dres jabloneckého FK obléká Ondra Rozkovec už od žákovských let. Dnes je klíčovým hráčem FK Jablonec B a své bohaté zkušenosti rozdává mladším spoluhráčům.
„Je fajn trochu zpomalit a soustředit se chvíli na to, co je v životě nejdůležitější – zdraví a rodina,“ snaží se myslet pozitivně motocyklový závodník Adolf Živný.
Neviditelný nepřítel posledních dní Covid-19 se pomalu dostává k té nejzranitelnější skupině obyvatel, k seniorům. S rostoucím počtem nakažených seniorů a pečujících pracovníků tak může dojít k ohrožení plynulého chodu domovů, které se o tyto lidi starají.
Téměř všechno zavřeno. Tak by se dal v současné době popsat podnikatelský sektor. Ten doslova drtí opatření, která mají zabránit šíření koronaviru. To vede logicky k dalšímu velkému problému: leckteří podnikatelé nahlas uvažují, zda zvládnou své dveře vůbec znovu otevřít, jakmile všechna omezení pominou.
Dalším tradičním během v okolí Mšena je po zrušeném Boreckém půlmaratonu, který již osm let otevírá běžeckou sezónu a letos byl zrušen nařízením vlády kvůli koronaviru, Běh naděje a Mšenská desítka.
Vzhledem k mimořádným nařízením nebude áčko Mšena hrát pohárové utkání proti Jenišovicím, které mělo v programu v sobotu 14. března. A na další zápasy si počká možná měsíc.
Zákaz návštěv v domovech pro seniory na Mělnicku nevzbuzuje paniku, jako spíše smutek. Za seniory se nemohou jít podívat jejich příbuzní; to pro některé, kteří za nimi chodili takřka každý den, znamená čáru přes rozpočet. Domovy pro seniory se tak svým obyvatelům snaží nastalou situaci zpříjemnit, jak se dá.
Mimořádné opatření zakázalo všechny kulturní, sportovní a společenské akce nad 100 účastníků. To ale v praxi znamená téměř všechny. Bez nadsázky se dá říct, že plesová sezona už v podstatě skončila; totéž ale platí pro koncerty, divadla a podobně.
Zrušení výuky na základních školách s sebou nese jednu velkou překážku: co si nyní počnou rodiče, kteří potřebují do práce, ale budou muset s dětmi zůstat doma?
Ve čtvrtek v brzkých ranních hodinách došlo na silnici II/273 mezi obcemi Mšeno a Nebužely k dopravní nehodě, při které byl nákladním vozidlem sražen jednačtyřicetiletý muž. Ten neměl šanci střet přežít.
V březnu proběhne ve Mšeně v ulici Pobřežní kácení stromů z důvodu plánované výstavby parkoviště. Město plánuje vysadit náhradní zeleň nejpozději v květnu příštího roku.