Kreativ

ŠTÍTEK: Indie

Nová ženijní vozidla Tatra Force pro brazilskou armádu.

Brazilci chtějí Tatru 815. Pomůže jejich armádě překonávat řeky

Kopřivnická Tatra se opět prosazuje na mezinárodním trhu, tentokrát v Brazílii. Tamní armáda vybrala podvozek Tatra 815 (Tatra Force) pro novou platformu těžkých kolových ženijních vozidel. Tato vozidla budou sloužit k přepravě mostních modulů a dalšího vybavení pro rychlou přípravu dočasných staveb.

Ostrava Airport Multimodal Park v Mošnově. Letecký pohled na realizovanou první fázi parku s výhledem na pozemky pro třetí fázi se zapojením BMW.

Vše o BMW v Mošnově: Kdy má zázemí pro automobilku stát, co se tam bude vyrábět

Ostravští zastupitelé během prázdnin na mimořádném zasedání zastupitelstva rozhodli o prodeji městského pozemku v obci Mošnov. V rámci předloženého harmonogramu mělo v průmyslové zóně vzniknout několik etap s výrobními halami, hlavním nájemcem měla být firma z koncernu BWM. Nyní jsou známy podrobnosti působení bavorské automobilky na dohled mošnovského letiště.

Ruský letoun Suchoj Su-57.

Ruský neviditelný stíhač nejde na odbyt. Moskva se zaměřuje na chudší státy

/ANALÝZA/ Ruský obranný průmysl se kvůli západním sankcím obrací na méně náročné trhy, jako je Egypt. Na nedávné mezinárodní letecké výstavě v Káhiře představil exportní verzi stíhacího letounu páté generace, Suchoj Su-57E. Tento letoun, vybavený technologií stealth a pokročilou avionikou, má zajistit ruskou vzdušnou převahu a zvýšit export zbraní do zemí, které si nemohou dovolit dražší západní alternativy.

Mezinárodní sestava v Lažanech na Blanensku začíná šlapat. Z posledních šesti utkání čtyřikrát zvítězila.

Obavy jsou pryč. Hráčů je až přebytek, cizinci v Lažanech už válí. Až k postupu?

Na české poměry je to naprostý unikát. Dres Lažan totiž v deváté lize na Blanensku oblékají fotbalisté z Brazílie, Srbska, Surinamu či Indie. Mezinárodní mix na první pohled působí dojmem, že mu to jen těžko na hřišti může fungovat, jenže poslední kola přesvědčují o opaku. Sokol v nejnižší soutěži začíná válet, a potvrzuje tak, že neobvyklý projekt může mít budoucnost. „Kluci mají takový zájem hrát, že občas až někomu musíme říct, ať tentokrát zůstane doma a dostane se na něj příště,“ líčí lažanský vedoucí mužstva Roman Nowak.

Akeisha Sandhu

Za Sigmu sází góly Australanka. V klubu také hráčka s kořeny v Indii

Ženský fotbalový tým SK Sigma Olomouc MŽ ženy se může pochlubit dvěma zajímavými hráčkami s exotickými kořeny, které oživují hanácký trávník. Dvě fotbalistky, Akeisha Sandhu a Dominika Frantík, přinášejí do tradičního modrého dresu Sigmy nejen své fotbalové schopnosti, ale i pestré kulturní pozadí.

Pandí dvojčata v Zoo Ostrava už objevují venkovní výběh.

Pandí dvojčata v Zoo Ostrava se už osmělila a objevují venkovní výběh

Mláďata pandy červené se v ostravské zoo narodila už na začátku července, ale teprve nyní se odvažují vylézat z budek a objevovat okolní svět. I v přírodě tráví mláďata této ohrožené šelmy první tři měsíce života v bezpečí rodné dutiny. Lezení po větvích se musejí učit, jako se děti učí chodit. Trpěliví návštěvníci mají možnost pozorovat, že to není nic jednoduchého. Někdy dojde i na pády, ale ani ty malé pandy od dalšího průzkumu neodradí.

Ilustrační foto.

Hutní projekt Frýdek-Místek a Hutní projekt FM (INDIA) uzavřeli další kontrakt

HUTNÍ PROJEKT Frýdek-Místek a.s. a HUTNI PROJEKT FM (INDIA) podepsali dne 4.října 2024 v Indii se společností SAIL, Rourkela Steel Plant (RSP) kontrakt na komplexní dodávku (know-how, engineering, dodávky, montáže, uvedení do provozu) technologického celku By-Product Plant včetně úpravny technologických vod při výrobě chemických produktů a čistění plynu. Kromě garance plnění přísných ekologických norem bude technologie také včetně tzv. bezodpadového hospodářství ZLD (zero liquid discharge).

Výstava šperků v Západočeském muzeu v Plzni.

Muzeum v Plzni ukáže unikátní šperky z Indie, Tibetu, Sibiře i Mongolska

Závěsná ozdoba hlavy z Mongolska, náramek používaný v Indonésii při rituálním tanci nebo koruna nepálské nevěsty. To jsou některé z unikátních exponátů, které budou až do 2. února k vidění v hlavní budově Západočeského muzea v Plzni. Koná se tady totiž výstava s názvem Umění šperku v zemích Orientu.

Močení vsedě je zvláště prospěšné pro muže se zvětšenou prostatou nebo syndromem LUTS.

Pánové, močte vsedě. Pro zdravou prostatu, výkonnost i čisté zubní kartáčky

Muži jsou odedávna spojováni s pozicí při močení vestoje. Naopak močení vsedě by přiznal jen málokterý z nich. Přitom není důvod ke studu. I vědci se shodují na tom, že zejména pro muže se zvětšenou prostatou je to ideální pozice. Dojde při ní totiž k úplnému uvolnění a vyprázdnění. Močení vsedě rovněž podporuje zdraví genitálií, čímž přispívá také k lepšímu sexuálnímu výkonu.

Slůněti jménem Bani se dostalo špičkové veterinární péče.

Bani srazil vlak. Slůně mělo na 98 % zemřít, pak se stalo něco nečekaného

Když slůně jménem Bani zvěrolékaři poprvé zběžně prohlíželi, nebyl to vůbec pěkný pohled. Po srážce s vlakem před nimi ležel těžce zraněný, asi roční tvor. Přestože šance na uzdravení byla zhruba dvouprocentní, rozhodli se malé sloní slečně boj o holý život pomoci vyhrát. Ukázalo se, že vsadili na správného bojovníka. Příběh z Indie rezonuje mezi milovníky zvířat po celém světě.

Kudy dál? Galerie Goethe zve na poslední vernisáž letošního roku

Kudy dál? Galerie Goethe zve na poslední vernisáž letošního roku

Mariánské Lázně připravují na podzim mimořádnou kulturní událost – vernisáž výstavy, která bude průřezem tvorby významného mariánskolázeňského lékaře, malíře a patriota MUDr. Pavla Nápravníka. Výstava, nazvaná "Kudy dál?", se bude konat v Městském muzeu a Galerii Goethe od 1. října do 3. listopadu 2024. Otevírací vernisáž proběhne v úterý 1. října od 18:00 hodin.

Mount Everest

Nejvyšší hora světa Mount Everest dál roste. Důvodem je dávné říční pirátství

Nejvyšší hora světa nacházející se v Himálaji si každoročně pojišťuje prvenství tím, že nepatrně vyroste. Ačkoliv se vědci původně domnívali, že příčinou je pouze pohyb tektonických desek, nyní zjistili, že důležitou úlohu sehrála i řeka Kósí tekoucí v níže položených oblastech. Ta před desítkami tisíc let způsobila silnou erozi, jejíž dopady se projevují dodnes.

5. ročník prodejní výstavy minerálů a šperků Mineral-Expo v Domě kultury Liberec.

Minerály a šperky v hlavní roli. Oblíbená prodejní výstava se vrátila pod Ještěd

/FOTO, VDEO/ Dům kultury Liberec se poslední zářijovou sobotu proměnil v ráj pro milovníky minerálů a šperků. Pátý ročník prodejní výstavy Mineral-Expo přilákal desítky návštěvníků, kteří se kochali vystaveným zbožím. Nechyběly kameny jako achát, smaragd, růženín, jaspis, obsidián, ametyst či tygří oko. Zájemci si mohli pořídit i šperky či fosilie, burza byla určena jak pro odborníky, tak i širokou veřejnost.

Výprava ŠBU MOST

Mostecká škola bojových umění uspěla na světovém šampionátu v Chomutově

Dne 19. až 22. září 2024 v Městské sportovní hale Chomutov, proběhlo Mistrovství světa v bojových sportech světové organizace WMAC. Této významné akce se zúčastnila také Škola bojových umění Most. Konkurence byla značná. Mistroství světa se zúčastnilo přes 1700 závodníků z 33 zemí a ze čtyř kontinentů.

Kvasinky pod mikroskopem.

Hrozba pro lidstvo: Infekce z hub mohou v budoucnu způsobit tichou epidemii

Infekce způsobené houbami, respektive plísněmi a kvasinkami, podle vědců představují zvyšující se riziko pro lidstvo, jelikož u nich pozorují i stále větší rezistenci vůči lékům. Experti v nové studii klasifikovali nejnebezpečnější druhy a doporučili postupy, které mají zabránit pandemii.

Infanticida dívek je v Indii běžnější, než se zdá. Rodiny často nutí porodní asistentky, aby novorozené dcery zabíjely.

Když ji nezabiješ, umřeme hlady. Rodiče v Indii nutí porodní báby vraždit dívky

Před 30 lety se v indickém státě Bihár skupina vesnických porodních asistentek na kameru přiznala, že běžně připravuje o život novorozené dívky. Reportér stanice BBC Amitabh Parashar nyní představil dokument Zpověď porodní báby, který se tématu věnuje. Ve snímku použil dosud neviděné archivní záběry a popisuje kampaň Anily Kumariové, která se snaží děti zachraňovat.

Na bolesti kloubů fungují také babské rady.

Bolavé klouby umí léčit božská bylina. Kombinujte ji s tím správným kolagenem

Čím starší a opotřebovanější klouby jsou, tím méně jsou schopné se samy obnovovat. A spolu s opotřebením přichází jejich bolestivost a zánět. Není tedy divu, že se mnoho lidí snaží hledat, co na bolest kloubů pomáhá nejlépe. Ve strachu z užívání přemíry léků se pak často zajímají o babské rady. Vědci nyní řadou studií ověřili, že opravdu funguje bylinka, kterou naše babičky na bolest kloubů používaly - kadidlovník.

Portugalský mořeplavec Vasco da Gama, který na sklonku 15. století jako první Evropan dorazil do Indie po moři, stojí před tehdejším vládcem indického Kalikatu.

Slavný mořeplavec s krvavým tajemstvím. Vasco da Gama spáchal hrůzný masakr

Z Portugalska na několik století udělal koloniální velmoc, a změnil tak dějiny velké části světa. Před 525 lety se portugalský mořeplavec Vasco da Gama vrátil ze své první výpravy, při níž se jako vůbec první člověk dostal z Evropy do Indie po moři. Přelomový úspěch měl pro něj trpkou příchuť - zemřela většina posádky, včetně jeho bratra. Své postavení upevnil i dalšími výpravami do Indie, při jedné z nich ale podle některých zdrojů spáchal hrůzný masakr.

Ze slavnostního vyhlášení Podnikatele roku v Monaku.

Podnikatel roku Sotirios Zavalianis reprezentoval Česko na finále v Monaku

Sotirios Zavalianis, majitel holdingu AKESO, kam patří Nemocnice Hořovice nebo Rehabilitační nemocnice Beroun, letos získal prestižní titul EY Podnikatel roku 2023 České republiky, a proto postoupil za Českou republiku do světového finále soutěže v Monaku. Zamířil tam s kolegy a rodinou.

Prototyp ruského letounu Su-57 a model letounu Su-75.

Ruské superletadlo nikdo nechce. Sen o Su-75 zůstává dál jen na papíře

Představení makety letounu Su-75 v červenci 2021 vzbudilo zájem armád po celém světě. Tento lehký taktický stíhací letoun měl být odpovědí na moderní požadavky na stealth technologii a multispektrální detekční systémy. Vývoj však narazil na finanční problémy a geopolitické komplikace, zejména kvůli válce na Ukrajině.

Průměrná nadmořská výška Tibetské plošiny činí 4500 metrů, na řadě míst však překračuje 6000 metrů.

Nebezpečná zóna na letecké mapě světa. Poznejte místo, kam si piloti netroufnou

Na světě se uskuteční něco mezi 100 tisíci a 200 tisíci civilními lety denně. Existuje ale lokalita, které se letecké společnosti dlouhodobě vyhýbají - Tibetská náhorní plošina. Jde o obří území o rozloze 2,5 milionu kilometrů čtverečních. Tibetské plošině se říká střecha světa. Důvodů, proč se nad ni s civilními letadly piloti obávají vydat, je několik. Jedním z nich je to, že v oblasti nejde s letadly bezpečně klesat.

Káva s kardamomem má blahodárné účinky na zdraví.

Kardamom v kávě: detoxikuje a pomáhá s hubnutím, některým lidem však může škodit

Při pití kávy můžete nejen relaxovat, ale i udělat něco pro své zdraví. Stačí ji ochutit kardamomem. Tohle koření z Blízkého východu vytvoří nezaměnitelnou chuť kávy. Navíc napomáhá trávení, zrychluje metabolismus, podporuje detoxikaci těla, snižuje krevní tlak a má i další zdravotní benefity. Kardamom se používal už v antice jako koření i k léčbě různých chorob. Káva s kardamomem však není příliš vhodná pro kardiaky či alergiky. Kardamom může také ovlivňovat některé léky - není vhodný pro nikoho, kdo užívá léky na ředění krve. 

Na kurzu němčiny.

Od sousedů: Vídeň pěkně zmokla

V sobotu odpoledne spadl na severu Vídně rekordní déšť. V Döblingu strhla vodní masa 35letou chodkyni pod linkový autobus a aby ji hasiči dostali ven, museli bus přizdvihnout. V této čtvrti napršelo na metr čtvereční 110 litrů vody, v létě nejvíc ve 152leté historii měření. Rekord je 139 litrů z května 1885.

Šéf Autoklubu ČR Jan Šťovíček usiluje o návrat MotoGP do Brna. Ta poslední se jela na Masarykově okruhu 9. srpna 2020.

Strůjce návratu MotoGP do Brna: Dorna nás má za ověřené. Co oprava dráhy?

Ve smutných kulisách bez diváků kvůli pandemii koronaviru a bez naděje na pokračování se závod světového šampionátu motocyklů MotoGP jel před čtyřmi roky na Masarykově okruhu naposled. Nyní se zdá reálné, že se nablýskaná akce na brněnskou dráhu vrátí a možná už příští rok. Hlavním pořadatelem by měl být Autoklub České republiky, jemuž se povedlo dostat do Česka závod mistrovství světa v rallye. „Osobně věřím, že se závody mohou vrátit už příští rok a udělám pro návrat vše, co bude v mých silách. Pokud se to podaří, bude to začátek nové éry motoristického sportu v České republice. Brno si zaslouží být opět dějištěm této události." říká v rozhovoru pro Deník prezident Autoklubu a člen Světové rady motoristických sportů FIA Jan Šťovíček.

Do Červeného Kostelce se v plné kráse vrací na jubilejní 70. ročník MFF opravdu velká mezinárodní pestrost. Podívejte se, kdo se tu od čtvrtka do neděle představí.

Střed folklorního světa je v Kostelci. Pestrost slibuje úžasnou podívanou

/FOTO/ Gruzínský soubor jede týden autobusem, Thajci dostali víza na poslední chvíli, Mexičané poprvé předvedou tance Aztéků a získat účast francouzských chůdařů, kteří jsou na roztrhání po celém světě, hraničí se zázrakem. Ale i ten se podařil. Po hubenějších letech se opět do Červeného Kostelce v plné kráse vrací na jubilejní 70. ročník Mezinárodního folklorního festivalu opravdu velká mezinárodní pestrost.

Dracény jsou nádherné, atraktivní rostliny do interiéru - a nevyžadují zvláštní zacházení.

Sošná a elegantní pokojovka: chce jen klidný koutek, vyčistí vzduch v celém bytě

Jsou elegantní, často mohutné a v interiéru se stávají pozoruhodným estetickým prvkem. Řeč je o dracénách, které jsou nejen atraktivní, ale také nenáročné na péči. Daří se jim i v koutech bez přímého slunce. Navíc fungují doslova jako turbočistička vzduchu. Původně strom rostoucí ve volné přírodě na všech kontinentech s výjimkou Evropy má stovky druhů. Jejich „interiéroví potomci“ se v českých domácnostech vyskytují v několika málo variantách. Jednu z nich dokonce mylně považujeme za bambus.

Manizha Talašová reprezentující tým uprchlíků

Slogan za práva žen stál afghánskou olympioničku v breakdance diskvalifikaci

Federace World DanceSport diskvalifikovala z olympijské soutěže v breakdance afghánskou účastnici premiéry tohoto sportu pod pěti kruhy kvůli výzvě k boji za ochranu práv žen. Jednadvacetiletá Manizha Talašová reprezentující v Paříži tým uprchlíků nastoupila k páteční soutěži na Place de la Concorde v kostýmu s bleděmodrým pláštíkem, na němž byl nápis "Free Afghan Women" (Osvoboďte afghánské ženy). World DanceSport, která nový olympijský sport řídí, to vyhodnotila jako zakázanou prezentaci politického hesla, uvedla organizace v prohlášení vysvětlujícím rozhodnutí o diskvalifikaci.

Čtvrtstoletí své existence oslaví letos tradiční mezinárodní šachový festival Olomoucké šachové léto – Memoriál Jaroslava Fuksíka.

Olomoucké šachové léto zahájí simultánka Davida Navary na Horním náměstí

Čtvrtstoletí své existence oslaví letos tradiční mezinárodní šachový festival Olomoucké šachové léto – Memoriál Jaroslava Fuksíka, který se v Olomouci koná pravidelně od roku 1998. Vzhledem ke dvouleté covidové přestávce se letos uskuteční jeho jubilejní 25. ročník.Tradiční je i místo konání festivalu – konferenční sály Hotelu Flora, kam se ve dnech od 10. do 17. srpna 2024 sjede na 300 šachistů ze 27 zemí a 5 kontinentů.

Mandle patří k nejstarším plodinám, které lidé začali pěstovat.

Uzobávání oblíbené dobrůtky může pomoci proti stresu, depresi i demenci

Mandle jsme si dříve spojovali především s vánočním cukrovím. V posledních letech se však naplno ukazuje jejich potenciál v kuchyni i ve zdravé výživě. Obsahují totiž vitaminy a minerály, které jsou velmi důležité pro lidské zdraví a psychiku. Patří mezi ně například hořčík, který organismu významně pomáhá v boji proti stresu či depresi. Další živiny obsažené v mandlích zase mohou působit proti hrozbě stařecké demence a Alzheimerovy choroby.

Ivolginskij dacan je velký buddhistický klášterní komplex a centrum buddhismu v Rusku.

Ivolginskij dacan je velký buddhistický klášterní komplex v Rusku. Stalin bořil

Nejhlubší jezero světa Bajkal daleko na východní Sibiři, kam jsme se jeli před časem podívat a jeho okolí, je krásné, taková, dá se říci, východní divočina, která ale rychle mizí. Rekreační zařízení, hotely apod. zde rostou jako houby po dešti. My jsme tu ale chtěli i vidět i něco jiného. Poznat tibetský buddhismus, a necestovat do Tibetu, ani Nepálu či severní Indie.

Ochucenou vodu, která nahradí živiny ztracené pocením, si můžete připravit sami.

Co tělu dodá ve vedru energii? Zkuste metodu, kterou znají sportovci

Teplé letní počasí je příjemné, ale když se změní ve vedro, stává se úmorným. Dlouhotrvající horko může způsobit únavu, ztrátu chuti k jídlu, špatný spánek i potíže se soustředěním. Boj těla s vysokými teplotami vyžaduje mnoho sil, proto je nutné vrátit organismu energii. Odborníci radí doplnit elektrolyty, které tělo ztrácí při silném pocení. Metoda využívaná hlavně sportovci může během tropických teplot pomoci i vám.

Výroba traktorů v areálu Zetoru v brněnské Líšni.

Nyní propouštění, za rok nábor. Zetor v Brně mění výrobu

Dohromady bezmála dvě stovky zaměstnanců letos propustí brněnský výrobce traktorů Zetor. Na konec příštího roku už má ale vedení firmy naplánovaný nábor nových lidí, důvodem jsou změny ve výrobě. Od začátku roku se bude Zetor více soustředit na na novou generaci traktorů.

Výjimečný šachový festival se hrál v Českých Budějovicích

Šachovnice patří k prázdninám, do Jihočeského kraje dorazily hvězdy ze světa

Mezinárodní šachový festival v Jihočeském kraji přilákal během letních prázdnin přes 130 šachistů z 18 zemí. Akce, pořádaná místní šachovou univerzitou, se stala prestižní událostí nejen v České republice, ale i v zahraničí. Festival nabídl tři uzavřené a dva otevřené turnaje, které bylo možné sledovat on-line díky elektronickým šachovnicím.