Kreativ

ŠTÍTEK: Indie

Nejdecký kulturista Jaromír Prášek šokoval svět.

Od amatéra k profesionálovi. Nejdecký kulturista Prášek šokoval svět

/OSOBNOST DENÍKU/ Tak to byla velká bomba, která vybouchla v rámci WFF Grand Prix na italském ostrově Sicílie, kde dosáhl nejdecký kulturista Jaromír Prášek na životní úspěch. Urostlý chasník nejenže v roli trenéra dovedl k titulům mistra světa dva své svěřence, ale i on sám dokráčel až na vrchol. 

Beskydy.

10 důvodů, proč vás nadchne dovolená na Valašsku

Neporušená příroda Beskyd, spousta turistických i cyklistických tras s dechberoucími výhledy a nepřeberná nabídka aktivit od těch sportovních, přes kulturní až třeba po kulinářské… Přidejte zasloužený odpočinek v relaxačních centrech se špičkovými wellness službami, “valašské moře”, vynikající regionální kuchyni a máte ideální dovolenou pro rodiny i romantiku ve dvou.

Beskydy.

10 důvodů, proč vás nadchne dovolená na Valašsku

Neporušená příroda Beskyd, spousta turistických i cyklistických tras s dechberoucími výhledy a nepřeberná nabídka aktivit od těch sportovních, přes kulturní až třeba po kulinářské. Přidejte zasloužený odpočinek v relaxačních centrech se špičkovými wellness službami, “valašské moře”, vynikající regionální kuchyni a máte ideální dovolenou pro rodiny i romantiku ve dvou.

Beskydy.

10 důvodů, proč vás nadchne dovolená na Valašsku

Neporušená příroda Beskyd, spousta turistických i cyklistických tras s dechberoucími výhledy a nepřeberná nabídka aktivit od těch sportovních, přes kulturní až třeba po kulinářské… Přidejte zasloužený odpočinek v relaxačních centrech se špičkovými wellness službami, “valašské moře”, vynikající regionální kuchyni a máte ideální dovolenou pro rodiny i romantiku ve dvou.

Výjimečný šachový festival se hrál v Českých Budějovicích

Šachy se hrají v celém kraji. I u Vajgaru. Nebo v Indii. Festival na jihu

Šachový festival v Českých Budějovicích přilákal hráče z celého světa, včetně Japonska a Bangladéše. Ředitel turnaje Jiří Havlíček zdůrazňuje, že akce patří mezi nejlepší v regionu, s účastí šachových velmistrů a mistrovských hráčů. Renomované servery přenášely partie živě, což umožnilo sledovat turnaj až 200 milionům šachistů.

Výjimečný šachový festival se hrál v Českých Budějovicích

Výjimečný turnaj, výjimečný šachový festival v Českých Budějovicích

Šachový festival v Českých Budějovicích přilákal hráče z celého světa, včetně Japonska a Bangladéše. Ředitel turnaje Jiří Havlíček zdůrazňuje, že akce patří mezi nejlepší v regionu, s účastí šachových velmistrů a mistrovských hráčů. Renomované servery přenášely partie živě, což umožnilo sledovat turnaj až 200 milionům šachistů.

Václav Kozlík s manželkou Marií provozují v povrlské kovárně kavárnu. Otevřeli v květnu.

Kavárna v kovárně. Povrly si hýčkají novinku, kávu dostanete z Peru i z Liberce

/FOTO, VIDEO/ Indie, Nikaragua, Nová Guinea, Peru, navrch trocha Liberce. Ne, nejde o zeměpisný kvíz na konci školního roku, řeč je o kávě v Povrlech. Do rodiny kaváren na Ústecku totiž přibyl nový podnik, který stojí právě v obci na pomezí ústeckého a děčínského okresu. Unikátní prostory více než stoleté kovárny pod místním sportovním areálem obec přeměnila k nepoznání.

Na mineralogickou burzu až do Francie vyrazili členové Bratrstva sv. Barbory.

Horníci ze Stříbra navštívili mineralogickou burzu ve Francii

Členové Bratrstva sv. Barbory ze Stříbra se poslední týden v červnu vydali do francouzského alsaského bývalého hornického městečka Sainte – Marie – aux – Mines na největší mineralogickou burzu konanou v Evropě. Každý rok vyroste v centru města nová „stanová vesnička“, která hostí obrovskou mezinárodní výstavu minerálů, drahokamů, šperků, fosilií a meteoritů. Největší evropská akce vás překvapí více než 1 000 vystavovateli z 56 různých zemí světa.

Turnaj v šachu, Bohumín, ilustrační foto.

Open Bohumín. Turnaj v šachu s mezinárodní účastí

Bohumín se i díky dlouhodobé podpoře radnice stal významným místem na světové šachové mapě. V těchto dnech se do něj sjíždějí špičkoví hráči, aby se utkali na devítidenním festivalu OPEN Bohumín s mezinárodním obsazením. K šachovnicím poprvé usednou ve sportovní hale Bospor v sobotu 29. června. Veřejnost má na akci vstup zdarma.

Český modrý mák na poli u Mojného na Českokrumlovsku.

V dáli svítí bílé pole, roste na něm česká superpotravina. Podle EU výjimečná

Kam se na něj hrabe mléko. Mnozí možná netuší, že jediná lžíce drobných modrých semínek v sobě obsahuje 10 procent doporučené denní dávky vápníku. Tento přírodní unikát, známý u nás i ve světě hlavně jako surovina k výrobě surového opia a heroinu, v sobě ukrývá snad nejvyšší podíl vápníku ze všech rostlinných zdrojů. Kromě toho umí snižovat hladinu „špatného“ cholesterolu, podporuje kvalitní spánek a působí i proti kašli.

Pozor na to, co si balíte do kufru do letadla.

Letecká přeprava má svá pravidla. V Asii vám mohou zabavit i erotické hračky

Před odletem na dovolenou je důležité věnovat pozornost obsahu zavazadel, aby se předešlo problémům při letištní kontrole. Některé předměty, jako plynové kartuše, prskavky nebo erotické pomůcky, mohou způsobit komplikace a zdržení. Dodržování pravidel pro přepravu tekutin a ostrých předmětů je klíčové pro hladký průběh cesty.

Jawa 50/23 Mustang

Jawa je legenda mezi motocykly. V bazaru seženete veterány i licenční novinky

Ikona českých silnic, symbol motorkářské vášně. Značka motorek Jawa má u nás obrovské množství příznivců, kteří své stroje opečovávají a taky s nimi vyrážejí na různé srazy, kterých se napříč Českém koná celá řada téměř každý víkend. Dají se ale oblíbené Jawy koupit jako „ojetiny“? Ty původní se v bazarech občas objeví, v nabídce je teď i pár starších kusů z rozprodeje celé sbírky, mezi inzeráty na webu TipCars.com ale najdete i novější stroje s logem Jawa také z licenční výroby.

Účastníci prvního summitu o míru na Ukrajině v závěrečném prohlášení vyzvali k návratu dětí deportovaných Ruskem a k zapojení „všech stran“ do případného mírového procesu

Mírový summit vyzval k návratu ukrajinských dětí. Některé země se nepřipojily

Účastníci prvního summitu o míru na Ukrajině v závěrečném prohlášení vyzvali k návratu dětí deportovaných Ruskem a k zapojení „všech stran“ do případného mírového procesu. Základem spravedlivého míru musí být respekt k územní celistvosti zemí, uvádí dále text. Delegace z několika zemí včetně Brazílie, Mexika, Saúdské Arábie nebo Indie se k závěrečné deklaraci jednání ve Švýcarsku nepřihlásily. 

Z neratovského kostela, je vybaven novými židlemi. Konají se tu nejen bohoslužby, ale i kulturní akce.

Židle pro kostel v Neratově. Osada v Orlických horách má další silný příběh

/FOTO, VIDEO/ Neratov, Rokytnice v Orlických horách, Litomyšl, Liberec, Praha, Brno, ale i slovenský Bardejov, německý Germering, ale třeba i Belgaum, město v Karnátace, v jednom ze svazových států Indie. Všechna tato města či obce a mnohá další byste našli na opěradlech nových židlí, které zaplnily proslulý kostel v Neratově v Orlických horách. Jsou na nich i jména farníků, stálých, nových i těch, kteří na svět shlíží z nebe. Připomínají nejen to, že Neratov je místem setkání, zázraků, mnoha příběhů, ale i pomoci. V tomto příběhu lidé darovali židle pro Neratov.

V rodinné čokoládovně v Troubelicích vyrábí čokoládu z ekvádorských kakaových bobů.

Z Ekvádoru do Troubelic. Metodou pokus-omyl rozjela rodina úspěšnou čokoládovnu

S nápadem vyrábět čokoládu přišel před více než dvaceti lety otec Františka Bačíka, který žil v Ekvádoru a měl známé, kteří pěstovali kakao. Uběhlo osm let, než rodina Bačíkova poprvé přivezla kakaové boby a další produkty z Ekvádoru a metodou pokus-omyl se pustila do zkušební výroby vlastní čokolády. Dnes vlastní malou rodinnou čokoládovnu v Troubelicích na Olomoucku.

V safari parku se vylíhla první mláďata supů bělohlavých.

Historický okamžik v safari parku: vylíhli se první supi

Dvě mláďata v přírodě ohrožených supů bělohlavých se poprvé v historii vylíhla v královédvorském Safari Parku. Jedno je potomkem samice bez stálého partnera, což činí odchov ještě neobvyklejším. Druhé bylo přemístěno do liberecké zoo, kde se o něj starají náhradní rodiče - supi hnědí.

Horolezci při výstupu na Mount Everest na snímku z 22. května 2019.

Nepálci se pustili do úklidu Himalájí. Našli 11 tisíc tun odpadků a čtyři mrtvé

Nepálská armáda při každoročním úklidu Himalájí letos z Mount Everestu a dalších dvou vrcholů odstranila 11 tisíc tun odpadků, čtyři mrtvá těla a jednu kostru, informovala stanice BBC. Hory vojáci uklízeli 55 dní. Armáda úklid s roční frekvencí zahájila v roce 2019. Dohromady za pět let vojáci podle prohlášení armády snesli z Himalájí celkem 119 tun odpadků, 14 mrtvol a několik koster.

Požár v Indii

Nejméně 24 lidí přišlo o život při požáru v zábavním centru na západě Indie

Nejméně 24 lidí, včetně mnoha dětí, přišlo v sobotu o život při požáru v zábavním centru pro rodiny v západoindickém státě Gudžarát. Napsala to agentura Reuters s odvoláním na místní činitele, podle nichž počet obětí ještě může stoupnout. Policie zadržela majitele a manažera centra. Příčina požáru zatím není známá.

Neznámý tvor s ostny na nohou, která na Zemi žil před zhruba 300 až 320 miliony let, připomínal vzhledem dnešního sklípkana.

Na Zemi žil kdysi záhadný tvor, který měl ostny na nohou a připomínal pavouka

Paleontologům trvalo zhruba čtyřicet let, než zjistili, že objevili nový druh pavoukovce, který před třemi sty miliony lety žil na území Spojených států amerických. Přesto tvor s mohutnými končetinami porostlými ostny i po nedávném výzkumu vědcům vrtá v hlavě. Fosilii totiž chybí klíčové znaky, podle kterých by dokázali vyhynulé stvoření zařadit do správného živočišného řádu. Zatím o něm mají pouze dílčí informace. Domnívají se však, že mohlo obývat i Evropu.

Jaderné pokusy spustila jako první armáda Spojených států v roce 1946 na atolu Bikini pod krycím názvem Operace Crossroads ( na fotografii). Indie provedla první jaderný výbuch v roce 1974.

Buddha se usmál, radovali se Indové. Předběhli Pákistánce v testu jaderné zbraně

Před 50 lety Indie oznámila světu, že vstoupila do elitního klubu národů, disponujících jadernou zbraní. Udělala to nanejvýš výmluvným způsobem: provedením zkušebního jaderného výbuchu. Došlo k němu 18. května 1974 na armádní střelnici Pokhran v poušti západního Rádžasthánu, kde byla pod zemí odpálena bomba o síle 12 až 13 kilotun TNT. Operace získala název Smějící se Buddha. Její význam přesahuje až do dneška.

Na nákladní lodi sedm týdnů po tragédii stále přežívá posádka námořníků.

Po nárazu do mostu jsou v lodi uvěznění už sedm týdnů. Zabavili jim i mobily

Jednadvacet členů posádky lodi Dali zůstává i po více než sedmi týdnech po kolapsu mostu Francise Scotta Key Bridge v americkém Baltimoru uvězněná na palubě. Nikdo jim nedokáže říct, za jak dlouho se dostanou na pevninu. Několika námořníkům přitom během téměř dvou měsíců čekání vypršela víza. Agenti FBI jim podle aktivistů navíc kvůli vyšetřování zabavili telefony, nové jim poskytli až za několik týdnů. Při pádu mostu, do nějž loď narazila, na konci března zemřelo šest dělníků pracujících na údržbě vozovky, dva další pátrací týmy zachránili.

Petr Skořepa, postavil mobilní, nízkoenergetický a soběstačný stavbu z pneumatik, slámy a hlíny.

Nový a soběstačný dům za půl milionu? Jde to. Musíte ale zapomenout na předsudky

Petr Skořepa pro sebe a svou rodinu postavil mobilní, nízkoenergetické a soběstačné bydlení z pneumatik, slámy a hlíny. Elektřinu vyrábí solárními panely, vodu má ze studny a jako klimatizaci používá trombeho stěnu. Celá stavba jej vyšla přibližně na půl milionu korun a už 14 let jeho domeček, který pojmenoval Jurta Harmonie, podle něj skvěle funguje.

Snímky z loňské akce Svatohorský Downtown.

Ze Svaté Hory na kole do centra Příbrami. V sobotu se koná Svatohorský Downtown

/FOTOGALERIE, VIDEO/ Příbram po roce opět ožije závody ve sjezdu na horských kolech, kdy bude hostit nejlepší jezdce v disciplíně Urban Downhill. Svatohorský Downtown Příbram se uskuteční v sobotu 18. května a opět nabídne nezapomenutelné zážitky pro všechny fanoušky extrémních sportů. Velká akce si vyžádá také řadu dopravních omezení. 

V polovině května po „zmrzlých mužích“ je ten správný čas, kdy teplomilné okurky zasadit na místo, kde budou růst a plodit až do podzimu

Sázení okurek: Kdy nesnášejí zálivku, kam je nedávat a zaštípnutí za 6. listem

Spolu s rajčaty a paprikami patří okurky mezi trojici nejoblíbenějších a také nejpěstovanějších druhů zeleniny u nás. V polovině května po „zmrzlých mužích“ je ten správný čas, kdy teplomilné okurky zasadit na místo, kde budou růst a plodit až do podzimu. Pokud máte předpěstovanou sadbu okurek z vlastního dubnového výsevu doma na parapetu, už se jistě těší, až opustí malý květník a rozrostou se v celé kráse. Sazenice si můžete samozřejmě i koupit. Přečtěte si, jak pěstovat okurky, abyste z nich měli co nejlepší úrodu. Vyvarujte se chyb při zalévání a nezapomínejte dodávat živiny.

Na divoká prasata lidé mohou narazit dokonce i na sídlištích.

Medvědi na Slovensku, nutrie i prasata v Česku. Pro zvěř jsou ulice měst lákavé

Snadný přístup k potravě, bezpečná útočiště, nedostatek predátorů, úbytek přirozeného prostředí. Divoká zvířata po celém světě z různých příčin obývají města a postupně se přizpůsobují životu mimo divočinu. V Česku je možné u lidských obydlí spatřit různé druhy od nejmenších po největší u nás žijící savce.

Hana Šlechtová z Úpice pracuje jako zdravotní sestra na Královské klinice v Saúdské Arábii. V rodné Úpici představila svoji knihu Nejsem jenom sestra.

Česká zdravotní sestra prožívá sen v Arábii. Má 55 dní dovolené a 30 sick days

/ROZHOVOR/ „Do Saúdské Arábie jsem šla pracovat kvůli penězům,“ otevřeně přiznává Hana Šlechtová. Zdravotní sestra z Úpice na Trutnovsku pracuje čtvrtým rokem v královské nemocnici v Džiddě. Absolventka trutnovské zdravotnické školy si plní sen každého zaměstnance v Česku. Má pohádkových 55 dní dovolené, 30 sick days (zdravotní volno), bydlení zdarma, placené letenky, trojnásobnou mzdu než jakou brala v pražském Motole, třináctý plat, bonus za podepsání smlouvy, dobrovolné přesčasy.

Farmář Štěpán Vlček ze Svobody nad Úpou se zúčastnil festivalu velbloudů v Paříži.

VIDEO: Průvod velbloudů v Paříži měl účastníky z Krkonoš. Ochutnali sýr i kefír

Festival velbloudů a lam a jejich defilé v Paříži absolvoval v uplynulých dnech provozovatel farmy v Krkonoších Štěpán Vlček. Ve Svobodě nad Úpou nabízí turistům lamatreking a cameltreking, tedy procházky s exotickou karavanou. Sezona už začala. „Mít velbloudy byl můj sen odmalička. Chodil jsem se na ně rád dívat do cirkusu,“ řekl Štěpán Vlček.

Hana Šlechtová z Úpice pracuje jako zdravotní sestra na Královské klinice v Saúdské Arábii. V rodné Úpici představila svoji knihu Nejsem jenom sestra.

Česká zdravotní sestra prožívá sen v Arábii. Má 55 dní dovolené a 30 sick days

/ROZHOVOR/ „Do Saúdské Arábie jsem šla pracovat kvůli penězům,“ otevřeně přiznává Hana Šlechtová. Zdravotní sestra z Úpice na Trutnovsku pracuje čtvrtým rokem v královské nemocnici v Džiddě. Absolventka trutnovské zdravotnické školy si plní sen každého zaměstnance v Česku. Má pohádkových 55 (!) dní dovolené, 30 sick days (zdravotní volno), bydlení zdarma, placené letenky, trojnásobnou mzdu než jakou brala v pražském Motole, třináctý plat, bonus za podepsání smlouvy, dobrovolné přesčasy.

Na krimi můžete demonstrovat vyšinuté lidské povahy, říká Radim Špaček

Vraždy lidi přitahují, říká režisér Stínů v mlze Radim Špaček

Dalo by se říct, že Radim Špaček momentálně jede na vlně true crime. Natočil už druhou řadu Stínů v mlze, pracuje na filmu o devadesátkách a do kin právě vstoupil Lesní vrah natočený podle reálné kauzy trojnásobného vraha Viktora Kalivody. Před českou premiérou stihl ale ještě navštívit Brazílii.

Martina z Plzně přežila útok z kyselinou. Teď pomáhá ostatním, vdala se a má dokonce syna. Její cestu dokumentuje snímek Moje nová tvář.

Hrdinka z Plzně inspiruje. Mimořádný dokument teď odvysílá Česká televize

Její příběh je naprosto mimořádný. Martina (35) z Plzně přežila brutální útok kyselinou. Oslepla po něm, bojovala o holý život. Se vším se dokázala poprat a došla tak daleko, že pomáhá druhým a dokonce se stala šťastnou maminkou. Její osud představuje snímek Moje nová tvář, který měl premiéru na filmovém festivalu v Jihlavě a dosud byl k vidění jen v kinech. Teď ho odvysílá Česká televize.