Poslednímu měsíci roku 1984 přinesly neblahé události mnoho lidských obětí, a pokud jde o indický Bhópál, ten se z tehdejšího neštěstí úplně nevzpamatoval dodneška. U nás plynul život poklidně a bez náhlých zvratů, i sněhu bylo zatím pomálu.
První adventní neděli se v Nepomuku chystá tradiční adventní trh a rozsvícení vánočního stromu. Tržiště na náměstí se otevře odpoledne ve 14 hodin. Už od 10. hodin ale můžete navštívit Zelenohorskou poštu a ochutnat dobroty Nepomuckých kuchařinek nebo nakoupit rukodělné výrobky.
Po čtyřech letech od desky Radosti života přichází kapela Čechomor s novinkou Švarní šohajové. Pánové Karel Holas a František Černý ji sestavili z písní, které se vracejí k původnímu zvuku Čechomoru, i nových kousků, pro skupinu možná netypických. Některé z nich zazní na turné, které skupina jede až do 10. ledna. Slavnostní křest novinky se uskuteční 1. prosince v pražské Hybernii.
Občas si při rozmluvě některých lidí připadám jako ve chlévě nebo ve zvěřinci. Jsou k zaslechnutí nadávky s názvy zvířat, jímž vévodí ty vole. I další, hlavně prase, svině, krávu, tele, husu, kozu i slepici mají mnozí ve svém každodenním repertoáru, hlavně když se jim zamane někoho urazit, pomluvit, vysmát se mu či naštvat. Zejména si v tom libují ti, co si neuvědomují, že právě tato zvířata člověk k životu potřebuje. Provází nás celou historií a měli bychom jim být vděční za to, že jsme neumřeli hlady.
Tamarind indický, v češtině také tamaryšek, je tropický strom s neobyčejnými plody. Vypadají jako zvláštní velké lusky a vedle zajímavé chuti a mnohostranného využití v kuchyni nabízejí také úžasné léčivé účinky. Plody tamarindu se odedávna používají k tišení bolesti, zmírňování nevolnosti a tlumení horečky. Nyní se však také ukazuje, že umí detoxikovat organismus a pomáhat v boji proti vážným chorobám, včetně kardiovaskulárních nemocí, rakoviny, šedého zákalu či obezity.
Mladá modelka Tereza Žáková získala v exotické Indii pět titulů! Teprve 22letá modelka z Prostějova strávila uplynulý týden v Indii na prestižní soutěži Miss Asia Global 2024. Domů se vrátí hned s několika korunkami. Stala se například Miss Asia Global 1st Runner up a získala také vedlejší titul Miss Asia Global Best Catwalk. Ohromila kostýmem českého lva.
Lyžování proti proudu. Tak nazval svou unikátní knížku pro všechny nadšené lyžaře Petr Kubka, někdejší televizní zpravodaj a velký lyžařský fanoušek. Vyšla v nakladatelství Bondy, má podtitul „bedekr pro lyžaře, kterým nestačí Alpy“ a je určena všem, kteří hledají neobvyklé zážitky i rezorty. Autor je i se svou ženou, bývalou špičkovou sjezdařkou, osobně projel a otestoval. Najdete tu reportáže a cenné rady ze známějších areálů v Kanadě, Aljašce, Japonsku či Argentině, ale také z oblastí obecně vnímaných jako „nelyžařské“ – z Íránu, Kazachstánu, Uzbekistánu či Indie. Kmotrem knížky se stal lyžař na slovo vzatý, herec, kterého proslavil Viki Cabadaj z nestárnoucí komedie Karla Smyczka Sněženky a machři - Jan Antonín Duchoslav.
Světové státy se na klimatické konferenci OSN COP29 v Ázerbájdžánu po dlouhém vyjednávání dohodly na výrazném navýšení klimatické pomoci pro rozvojové země. Jedná se o financování ve výši 300 miliard dolarů (asi 7,3 bilionu korun, ročně do roku 2035, které poskytnou bohaté státy. Zatímco představitelé chudých zemí dohodu kritizují jako málo ambiciózní či přímo žalostně nedostatečnou, podle zástupců Británie, OSN nebo Evropské unie jde o krok vpřed, píší média. COP29 schválil i dohodu o zahájení globálních obchodů s uhlíkovými povolenkami.
V Londýně se potkaly dvě ženy. Obě drží alespoň jeden Guinnessův rekord. Jedna je nejvyšší ženou světa a druhá naopak nejmenší. Dvojice z Turecka a Indie si skvěle rozuměla a zjistila, že nejsou až tak odlišné. Problémy s výškou jsou ve výsledku velmi podobné, ať už člověk nedosáhne na linku, nebo kvůli své výšce neprojde dveřmi.
Jana Paulová je jedním z opravdových vítězů letošní řady StarDance. Ačkoliv skončila v šestém kole, zbořila mnoho mýtů o životě na prahu sedmdesátky. Její optimismus, okouzlující ženskost, energie a kondice se staly velkou inspirací pro její vrstevníky i lidi o generaci mladší. Svůj slunečný náhled na svět ovšem Jana Paulová nenašla jen tak na chodníku: pěstuje si se svými nejbližšími láskyplné vztahy, které jí jako bumerang vracejí úsměv a sílu.
V malebné obci Rabakov, co by kamenem dohodil od Mladé Boleslavi, stojí místo, které by mohlo být svatyní každého milovníka motocyklů. Muzeum Jawa, dílo otce a syna Miclíkových, je jedinečným domovem české motocyklové legendy.
Jedenáctý ročník festivalu Setkání národů, kterým v úterý 12. listopadu tradičně ožilo hradecké Adalbertinum, opět bořilo bariéry a propojilo 28 zemí čtyř kontinentů - Afriky, Asie, Ameriky a Evropy. Význam a symbolika barev v rozmanitých kulturách se prolínal celým programem.
Pákistánce žijící v provincii Paňdžáb a Indy z Nového Dillí už dva týdny trápí rekordní množství hustého, toxického smogu. Zavírají kvůli němu školy a veřejná prostranství. Do ovzduší se uvolňují nebezpečné látky, které způsobují astma či rakovinu a ohrožují tím miliony lidí. Znečištění dosáhlo takové úrovně, že obrovský šedý opar nad tamním územím je možné vidět až z vesmíru.
Známý trutnovský fotograf Miloš Šálek pořídil v Krkonoších působivé snímky. Z vrcholu Sněžky zachytil inverzi v Polsku. „Můžou to být poslední letošní záběry beze sněhu. Od středy má podle předpovědí meteorologů na horách chumelit,“ konstatoval.
Jako jediný český výrobce čajů získala firma Dakys ze severočeského Štětí „gastronomického Oscara“, tedy prestižní světové ocenění Great Taste 2024. Malou firmu přitom její majitel Ivo Stráník založil teprve před rokem. Tehdy se mu totiž podařilo doladit své úspěšné směsi čajů, které podporují zdravý spánek a snižují stres.
Známý fotograf Miloš Šálek z Trutnova pořídil v Krkonoších zajímavé snímky. Je na nich inverze v Polsku vyfocená z vrcholu Sněžky. „Můžou to být poslední letošní záběry beze sněhu. Od středy má podle předpovědí meteorologů na horách chumelit,“ říká.
/FOTO, VIDEO/ Není to závod na čas, ale příležitost spojit síly pro dobrou věc. Trať jednadvacet kilometrů se dá zdolat během, pěšky i na kole. To je charitativní půlmaraton ze Šošůvky do Blanska. Pořádá ho parta přátel, kteří si říkají Vícebojaři. V sobotu 23. listopadu se poběží už po jedenácté. Výtěžek ze startovného a dalších darů pravidelně putuje na podporu lidem v nouzi.
V čínském městě Ču-chej na pobřeží Jihočínského moře, nedaleko čínské zvláštní ekonomické zóny Macao, se letos opět po dvou letech koná již tradiční China International Aviation & Aerospace Exhibition. Od prvního ročníku v roce 1996 se na ní představuje zejména domácí produkce, doplněná z velké části o výrobky ze spojeneckého Ruska. Právě Rusové však zřejmě budou chtít na svoje letošní účinkování raději zapomenout. A to kvůli stealth stíhačce Su-57.
V atletickém rybníčku vybuchla přestupová bomba. Oštěpařská hvězda Jakub Vadlejch odchází ze skupiny světového rekordmana Jana Železného. Bývalý slavný atlet a nyní úspěšný trenér se naopak podle tiskové zprávy atletického svazu ujme olympijského vítěze z Tokia a Vadlejchova velkého soupeře Neeraje Chopru z Indie.
Hlavním mottem letošního Setkání národů, které se uskuteční v úterý 12. listopadu 2024 od 9 do 20 hod. v Adalbertinum v Hradci Králové (Čs. armády 300, Velký sál), budou barvy světa. Svou kulturu a umění na 11. ročníku festivalu představí 29 zemí čtyř kontinentů.
Ve čtvrtek začíná v Pardubicích Cestovatelský festival, který potrvá do neděle 10. listopadu. Zájemci se budou moci setkat s řadou zkušených poutníků po hostinných i méně vlídných končinách světa. V jejich čele bude horolezec Marek Holeček, který ještě nedávno slézal obtížnou stěnu v pohoří Himálaj. O své zkušenosti se podělí i populární komik Lukáš Pavlásek.
Škoda představila celkově třetí model určený výhradně pro indický trh. Po sedanu Slavia, který jako by z oka vypadl novodobému Rapidu a většímu SUV Kushaq, přichází i výrazně menší SUV Kylaq. Jeho název si zvolili sami indičtí zákazníci a malý rozměr míří do vůbec nejpopulárnějšího tržního segmentu Indie.
„Dechové techniky pomáhají harmonizovat stres, snižovat připravenost sympatického nervového systému, který nás stimuluje k výkonu. On zodpovídá za zmiňovanou reakci ‚boj a útěk nebo útok‘. Zajistí, že větší množství krve v těle jde do svalů, abychom podali výkon, do mozku, abychom vymysleli strategii výkonu, zvyšuje se krevní tlak, mění se hustota krve. V okamžiku, kdy se se stresem potkáme několikrát denně, tělo nemá prostor na trávení, odpočinek a nastává i problém s imunitou,“ říká instruktorka jógy a jógová terapeutka Zuzana Klingrová. Co všechno lze léčit jógovou terapií? A jak najít cestu sám k sobě? Přečtěte si velký rozhovor s autorkou řady publikací.
Na hřišti je nepřehlédnutelná. Nejen výkonem, i vizáží. Eliška Fousková, v devatenácti letech benjamínek české reprezentace pozemních hokejistek, kmitá v útoku s kadeřavými vlasy, které jsou tu červené, tu modré, tu zlatavé. Představujeme vám další talent v seriálu Deníku s podtitulem Vycházející hvězdy českého sportu.
Čtyřicetiletá Marie Harcubová je od narození upoutána na invalidní vozík. Potýká se s následky dětské mozkové obrny s postižením všech končetin. Přesto dokázala překonat mnohé překážky a procestovat téměř celý svět.
Při paraglidingu na severu Indie zemřela ve středu třiačtyřicetiletá Češka, uvedla v pátek indická média. České ministerstvo zahraničí na úmrtí české občanky potvrdilo, neštěstí se podle něj stalo v oblasti Manali. Podle serveru indiatimes.com žena ztratila v silném větru kontrolu nad paraglidem a narazila do svahu hory. Po převozu do nemocnice ve městě Manali byla prohlášena za mrtvou.
Jeho život je protkaný dobrem a dobrodružstvím. František Příbrský pečuje o ohrožená zvířata a chytá pašeráky. Rodák z Ústí nad Labem dokonce v Indonésii založil Záchranný program Kukang.
Není doktorem ani hasičem, přesto zachraňuje životy ve velkém a jeho životní příběh je protkaný dobrem a dobrodružstvím. Ústečan František Příbrský v Indonésii založil Záchranný program Kukang, v rámci něhož zaměstnává bývalé pytláky, chytá pašeráky a zároveň pečuje o ohrožená zvířata v čele s outloni. Přečtěte si vzácný příběh člověka, s jehož pomocí je svět lepší a nemizí z něj zcela zbytečně zvířata za účelem zbohatnutí.
Ve výběhu vyder malých v ostravské zoologické zahradě mohou návštěvníci pozorovat celkem pět dospělých jedinců. Ti obzvláště trpěliví by dokonce mohli zahlédnout i tři letošní mláďata.
Nebojácný surfař, odsouzený surový vrah, kající se hříšník vystupující jako motivační řečník a současně iniciátor největší loupeže klenotů v americké historii. Tím vším byl Jack Roland Murphy, přezdívaný Murph Surf. K loupeži, která ho proslavila, došlo právě před 60 lety, 29. října 1964.
Kopřivnická Tatra se opět prosazuje na mezinárodním trhu, tentokrát v Brazílii. Tamní armáda vybrala podvozek Tatra 815 (Tatra Force) pro novou platformu těžkých kolových ženijních vozidel. Tato vozidla budou sloužit k přepravě mostních modulů a dalšího vybavení pro rychlou přípravu dočasných staveb.
Ostravští zastupitelé během prázdnin na mimořádném zasedání zastupitelstva rozhodli o prodeji městského pozemku v obci Mošnov. V rámci předloženého harmonogramu mělo v průmyslové zóně vzniknout několik etap s výrobními halami, hlavním nájemcem měla být firma z koncernu BWM. Nyní jsou známy podrobnosti působení bavorské automobilky na dohled mošnovského letiště.
/ANALÝZA/ Ruský obranný průmysl se kvůli západním sankcím obrací na méně náročné trhy, jako je Egypt. Na nedávné mezinárodní letecké výstavě v Káhiře představil exportní verzi stíhacího letounu páté generace, Suchoj Su-57E. Tento letoun, vybavený technologií stealth a pokročilou avionikou, má zajistit ruskou vzdušnou převahu a zvýšit export zbraní do zemí, které si nemohou dovolit dražší západní alternativy.
Na české poměry je to naprostý unikát. Dres Lažan totiž v deváté lize na Blanensku oblékají fotbalisté z Brazílie, Srbska, Surinamu či Indie. Mezinárodní mix na první pohled působí dojmem, že mu to jen těžko na hřišti může fungovat, jenže poslední kola přesvědčují o opaku. Sokol v nejnižší soutěži začíná válet, a potvrzuje tak, že neobvyklý projekt může mít budoucnost. „Kluci mají takový zájem hrát, že občas až někomu musíme říct, ať tentokrát zůstane doma a dostane se na něj příště,“ líčí lažanský vedoucí mužstva Roman Nowak.
Ženský fotbalový tým SK Sigma Olomouc MŽ ženy se může pochlubit dvěma zajímavými hráčkami s exotickými kořeny, které oživují hanácký trávník. Dvě fotbalistky, Akeisha Sandhu a Dominika Frantík, přinášejí do tradičního modrého dresu Sigmy nejen své fotbalové schopnosti, ale i pestré kulturní pozadí.
Indická restaurace Pak Indian Masala, která se přestěhovala ze Šumbarku do centra Havířova, přináší autentickou chuť Indie. Majitel Amin a šéfkuchař Samir mají pro budoucnost velké plány a kladou důraz na to, aby místním nabídli to nejlepší z indické kuchyně.
Mláďata pandy červené se v ostravské zoo narodila už na začátku července, ale teprve nyní se odvažují vylézat z budek a objevovat okolní svět. I v přírodě tráví mláďata této ohrožené šelmy první tři měsíce života v bezpečí rodné dutiny. Lezení po větvích se musejí učit, jako se děti učí chodit. Trpěliví návštěvníci mají možnost pozorovat, že to není nic jednoduchého. Někdy dojde i na pády, ale ani ty malé pandy od dalšího průzkumu neodradí.
Čtenáři magazínu mezinárodního cestovního ruchu "Condé Nast Traveller" zvolili Rakousko nejpřátelštější zemí Evropy. Odsunulo na druhé místo loňského vítěze Irsko.
HUTNÍ PROJEKT Frýdek-Místek a.s. a HUTNI PROJEKT FM (INDIA) podepsali dne 4.října 2024 v Indii se společností SAIL, Rourkela Steel Plant (RSP) kontrakt na komplexní dodávku (know-how, engineering, dodávky, montáže, uvedení do provozu) technologického celku By-Product Plant včetně úpravny technologických vod při výrobě chemických produktů a čistění plynu. Kromě garance plnění přísných ekologických norem bude technologie také včetně tzv. bezodpadového hospodářství ZLD (zero liquid discharge).
Závěsná ozdoba hlavy z Mongolska, náramek používaný v Indonésii při rituálním tanci nebo koruna nepálské nevěsty. To jsou některé z unikátních exponátů, které budou až do 2. února k vidění v hlavní budově Západočeského muzea v Plzni. Koná se tady totiž výstava s názvem Umění šperku v zemích Orientu.
Muži jsou odedávna spojováni s pozicí při močení vestoje. Naopak močení vsedě by přiznal jen málokterý z nich. Přitom není důvod ke studu. I vědci se shodují na tom, že zejména pro muže se zvětšenou prostatou je to ideální pozice. Dojde při ní totiž k úplnému uvolnění a vyprázdnění. Močení vsedě rovněž podporuje zdraví genitálií, čímž přispívá také k lepšímu sexuálnímu výkonu.
Po dlouhé cestě si vyzkoušeli hřiště při tréninku. Teď už jen odpočítávají hodiny do ostrého startu. Mali Lošinj v Chorvatsku je připravený na světový šampionát v malém fotbale, který v pondělí vypukne jak pro českou reprezentaci do 23 let, tak pro národní tým žen.
V neděli dopoledne dorazil autobus naplněnými českými reprezentantkami a reprezentanty do Chorvatska, kde ve městě Mali Lošinj začne v pondělí světový šampionát v malém fotbale. O medaile tam zabojují poprvé v historii české ženy a podruhé čeští hráči do 23 let.
Když slůně jménem Bani zvěrolékaři poprvé zběžně prohlíželi, nebyl to vůbec pěkný pohled. Po srážce s vlakem před nimi ležel těžce zraněný, asi roční tvor. Přestože šance na uzdravení byla zhruba dvouprocentní, rozhodli se malé sloní slečně boj o holý život pomoci vyhrát. Ukázalo se, že vsadili na správného bojovníka. Příběh z Indie rezonuje mezi milovníky zvířat po celém světě.
Mariánské Lázně připravují na podzim mimořádnou kulturní událost – vernisáž výstavy, která bude průřezem tvorby významného mariánskolázeňského lékaře, malíře a patriota MUDr. Pavla Nápravníka. Výstava, nazvaná "Kudy dál?", se bude konat v Městském muzeu a Galerii Goethe od 1. října do 3. listopadu 2024. Otevírací vernisáž proběhne v úterý 1. října od 18:00 hodin.
Nejvyšší hora světa nacházející se v Himálaji si každoročně pojišťuje prvenství tím, že nepatrně vyroste. Ačkoliv se vědci původně domnívali, že příčinou je pouze pohyb tektonických desek, nyní zjistili, že důležitou úlohu sehrála i řeka Kósí tekoucí v níže položených oblastech. Ta před desítkami tisíc let způsobila silnou erozi, jejíž dopady se projevují dodnes.
/FOTO, VDEO/ Dům kultury Liberec se poslední zářijovou sobotu proměnil v ráj pro milovníky minerálů a šperků. Pátý ročník prodejní výstavy Mineral-Expo přilákal desítky návštěvníků, kteří se kochali vystaveným zbožím. Nechyběly kameny jako achát, smaragd, růženín, jaspis, obsidián, ametyst či tygří oko. Zájemci si mohli pořídit i šperky či fosilie, burza byla určena jak pro odborníky, tak i širokou veřejnost.