Kulturní dům města Jičína společně se skupinou Queenways připravil pro milovníky rockové kapely Queen večer plný jejich největších hitů. Diváci se tak ve středu 22. února v jičínském divadle mohli přenést do doby, kdy tato světoznámá kapela vystupovala na stadionech po celém světě.
/INFOGRAFIKA/ Majitel pražírny World Coffee v Medlešicích na Chrudimsku Jiří Ležovič momentálně pobývá v dalekém Hondurasu, kde se podílí na sklizni kávy ve vysokohorské farmě. Právě nyní totiž vydávají kávovníky v tamním deštném pralese nejlepší úrodu plodů připomínajících svou barvou zralé třešně. Ještě nějakou dobu potrvá, než zrnka potěší svou chutí a vůní ty, kteří kávu milují.
/VIDEO/ Brno se stane na jeden víkend městem módy. Už od pátku totiž na výstavišti začnou veletrhy Styl a Kabo, na které vystavovatelé z tuzemska i zahraničí přivezou nejnovější kolekce oblečení, obuvi i doplňků. Celkem se zde představí na tři stovky módních značek, ty nejhezčí kousky budou předvádět modelky na přehlídkovém mole. Zapojí se světoví vystavovatelé, Turecko muselo účast zrušit kvůli zemětřesení.
Pandemické období si podle odborníků vybere daň na zdraví lidí i v letech následujících po zkrocení covidu-19. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) totiž poslední dva roky nabouraly očkovací schémata proti nakažlivým nemocem ve většině zemí světa. Některé choroby, zejména spalničky, se tak staly urgentní globální hrozbou.
Na světě existuje velké množství záhadných míst, nad kterými zůstává rozum stát. Jedno z nich se nachází i v Polsku. Milovníci záhad žasnou nad Křivým lesem, ve kterém hned na první pohled není něco v pořádku. Asi 400 stromů je ohnuto do pravého úhlu a nikdo neví, proč tomu tak je.
Prvoligoví stolní tenisté KST Zlín počítají další porážky. V neděli zlínské družstvo (Jan Dufek, Michal Nedbálek, Ondřej Vranka, Jakub Dufek) hrálo na půdě Moravské Slavie Brno, kde Jihomoravanům podlehlo 3:10.
Jaroslav Kučera se vrátil z 20. mistrovství světa veteránů ve stolním tenise spokojený. Kromě toho, že se mu za stoly v Ománu dařilo, tak si domů přivezl spoustu zajímavých mimo sportovních zážitků.
Životní turnaj odehrál stolní tenista z Kroměříže Otmar Mergenthal. Na mistrovství světa veteránů v Ománu postoupil ve dvouhře v mužské kategorii 55 – 59 let do čtvrtfinále a ve čtyřhře se Slovákem Marianem Begalou vybojoval v kategorii padesátníků bronzovou medaili.
Australan Greg Froehnelt žijící ve Skotsku přijel asi před rokem do České republiky, kde mu provedli výměnu nitrooční čočky. Zákrok spojil s dovolenou. „Cena ve Velké Británii je extrémně vysoká. Když jsem začal zjišťovat věci kolem výzkumu a techniky, zjistil jsem, že jsou v obou zemích téměř stejné. Cena byla hlavní motivací nechat si operaci udělat v Česku,“ odůvodnil to.
Ve filmu a televizi často využívají její komediální talent, ať už jde o Jituš v Účastnících zájezdu, tělocvikářku z Trpaslíka, nebo majitelku sýrařského impéria v Osadě… To na divadle má herecký rejstřík pestřejší. A pestrý je i její osobní život.
Když spisovatelka a malířka Gabriela Střeláková Kopcová slyší jméno Vincenc Lesný, jen se usměje: „Je mnohem známější v Indii než u nás, ale snad se to nyní aspoň trochu změní,“ říká Střeláková Kopcová, která patří mezi hlavní protagonisty chystaného celovečerního filmu o Vincenci Lesném. Rodákovi z Komárovic na Třebíčsku, prvním a zároveň i nejslavnějším českém odborníkovi na Indii, její jazyk, kulturu a také literaturu.
Když spisovatelka a malířka Gabriela Střeláková Kopcová slyší jméno Vincenc Lesný, jen se usměje: „Je mnohem známější v Indii než u nás, ale snad se to nyní aspoň trochu změní,“ říká žena, která patří mezi hlavní protagonisty chystaného celovečerního filmu o Vincenci Lesném. Rodákovi z Komárovic na Třebíčsku, prvním a zároveň i nejslavnějším českém odborníkovi na Indii, její jazyk, kulturu a také literaturu.
/FOTOGALERIE/ Developerem projektu Albatros Kbely, vznikajícího na severovýchodním okraji hlavního města, je společnost Skanska Residential. Ta má v plánu na pozemku podél ulice Polaneckého postupně v pěti etapách vybudovat rozlehlou rezidenční čtvrť s více než 650 byty v celkem jedenácti bytových domech.
Veterán českolipské Lokomotivy a reprezentant České republiky ve stolním tenisu v kategorii do 75 let František Just byl velmi úspěšný na právě skončeném Mistrovství světa v ománském Muscatu.
Rekordních téměř 26 milionů korun vynesla letošní Tříkrálová sbírka v hradecké diecézi. Výtěžek pomůže postiženým, nemocným, seniorům, matkám s dětmi v tísni i dalším potřebným v regionu.
/PAMĚŤ NÁRODA/ Východní spiritualita, psychosomatika, vegetariánství… Politické oteplení 60. let přineslo i do Československa lehký závan kultury hippies. Populární jóga se směla provozovat i za normalizace – jako zdravotní cvičení. Její duchovní rozměr se ale potlačoval.
Je milovníkem extrémních sportů a jako poslední mu učarovala plachetnice a široširý oceán. Dobrodruh a závodní jachtař Michal Krysta je právě v Karibiku a pluje kolem okolních ostrovů – Martiniku, Dominica, Svaté Lucie, Guadelupe.
Leden je měsíc, který celosvětově patří výzvě Veganuary. Nabízí možnost během 30 dní vyzkoušet jíst více veganským způsobem. Asi nejznámějším českým veganem, tedy vyznavačem čistě rostlinné stravy, je Ben Cristovao, zpěvák, textař a tanečník, který nás reprezentoval v roce 2021 v hudební soutěži Eurovision Song Contest. Proč se on rozhodl už nikdy nevzít maso do úst?
Při leteckém neštěstí v Nepálu, které má zatím více než šedesát obětí, zahynuli také čtyři přátelé z malého indického města. Jeden z nich vysílal na Facebooku živé video přímo z paluby letadla. Děsivý záznam zachycuje poslední chvíle letu i zřícení stroje.
Na koňském hřbetu procestoval Mark Roland Shand Andy. Bratr současné bristké královny manželky Camilly podnikl desítky výprav do odlehlých koutů Asie. Napsal několik cestopisů a natočil bezpočet úspěšných dokumentárních filmů. A zatímco většina Čechů vnímala Camillu jako ženu, která zničila štěstí milované princezny Diany, o jejím bratrovi v Česku věděl málokdo. Mark Shand přitom žil jako Tarzan a natáčel dokumenty například i se slavnou herečkou Julií Robertsovou.
Neobvyklou akci zažil kulturní dům v malé obci na Litoměřicku. Reformní muslimové tu představili svou víru a lidi pohostili večeří. V regionu nebyli poprvé, na Nový rok ho uklízeli po silvestru.
V roce 2022 dodala automobilka Škoda svým zákazníkům 731 300 vozů. Ve srovnání s předchozím rokem je to o zhruba 147 tisíc aut méně. Firma vypočítala hned několik příčin, proč k poklesu došlo. Podle ní jsou to nedostatek polovodičů, válka na Ukrajině, potíže v dodavatelském řetězci a zvyšující se ceny energií a surovin.
/FOTO/ Putovní výstava Diecézní charity Hradec Králové „Za naše úspěchy vděčíme Vám“ je od ledna do konce března instalována na plotě před Střední odbornou školou veterinární v hradecké místní části Kukleny.
V roce 2022 dodala automobilka Škoda svým zákazníkům 731 300 vozů. Ve srovnání s předchozím rokem je to o zhruba 147 tisíc aut méně. Firma vypočítala hned několik příčin, proč k poklesu došlo. Podle ní jsou to nedostatek polovodičů, válka na Ukrajině, potíže v dodavatelském řetězci a zvyšující se ceny energií a surovin.
Rakušané jsou nadšeni - v hlasování 460 milionů uživatelů digitální platormy TripAdvisor ze 130 zemí o nejkrásnější budovu na světě obsadil za minulý rok vídeňský zámek Schönbrunn desáté místo! Navštěvuje jej ročně na čtyři miliony lidí.
/FOTO, VIDEO/ Je pátek, svátek Tří králů. Úderem osmé hodiny ráno se na Velkém náměstí v Hradci Králové rozeznívají zvony, v katedrále svatého Ducha panuje slavnostní atmosféra. Není divu, uvnitř je to samá korunovaná hlava. Malí králové a královny v bílých hávech i barevných pláštích se už za chvíli vydají do ulic města na tradiční obchůzku s kasičkami tradiční Tříkrálové sbírky. Předtím jim ale v katedrále požehná sám královéhradecký biskup Jan Vokál. Posvěcena je pak křída, kterou koledníci budou také o víkendu označovat jednotlivé dveře, kam zavítají, nápisem K+M+B s letopočtem 2023.
V době, kdy všude řádí chřipka a nejrůznější virózy, je samozřejmostí mít doma po ruce citrony. Jsou bohatým přírodním zdrojem vitaminu C, který se náramně hodí jako první léčivá pomoc do čaje s medem. Ale když už je máte doma, nezapomeňte ani na jejich další využití.
Zločinci v online prostoru si letos rozhodně nedávali volno. Spíše naopak. Čeští policisté spočítali, že počet kybernetických útoků stoupl ve srovnání s minulým rokem o sedmdesát procent. Na druhou stranu byla těchto útoků více méně ušetřena kritická infrastruktura, tedy takové informační sítě, které jsou nezbytné pro provoz státu. Činily se zejména ruské hackerské skupiny, které po světě i v České republice ukradly 50 milionů hesel.
Krizi s nedostatkem léčiv v období epidemie viróz a chřipek se snaží pediatr Josef Zemánek z Týnce nad Sázavou řešit ve spolupráci s lékárnami. Společně hledají medikamenty, které mohou nahrazovat nedostatkové léky. Řadu surovin, z nichž bylo možné vyrobit léky vhodné pro nejmenší pacienty, už však lékárny v této době neseženou.
Po pádu z okna indického hotelu zemřel v sobotu ruský politik Pavel Antov, který v minulosti kritizoval Ruskem vedenou válku na Ukrajině. Informoval o tom ruský web Meduza či britský bulvární server listu Daily Mail, podle něhož ve čtvrtek v témže hotelu na infarkt zemřel Antovův přítel. Podle médií je to další podezřelé úmrtí některého z vlivných Rusů.
Od šedesátých let má řada Píseckých o svém programu na poslední den v roce jasno, 31. prosinec znamená, že se jde na Velký Mehelník. Z akce, která byla původně určená dětem z místního turistického oddílu, se stala stále populárnější tradice. Časem začali organizátoři se statistikami, a tak se letos uskuteční oficiální třicátý ročník Silvestrovského výstupu na Mehelník.
Kromě voňavého cukroví, řízků, rybí polévky a bramborového salátu si většina domácností neumí představit vánoční hody ani bez čerstvého ovoce. Jeho vánoční nákup před rokem 1989 máme nejspíš ještě pořád v paměti jako boj o poslední nepodpultové kousky v nekonečných frontách. V ještě hlubší minulosti se snažili poptávku na drahé a vzácné zboží využít obchodníci jak se dalo, trhákem a důvodem k vynalézavosti byly zejména banány.
Patnáctiletý chlapec z tureckého Diyarbakiru si stěžoval na mučivé bolesti žaludku. Příčina bolesti lékaře šokovala. Teenager měl totiž v břiše nabíjecí USB kabel.
Vídeňští filharmonici prý nechtějí být dinosaury, kteří jednou vymřou. Proto na jejich novoročním koncertu vystoupí kromě Wiener Sängerknaben také dívčí sbor. Bude to jeho premiéra před globálním televizním publikem.
Z dalekého Taiwanu se vrátily v úvodu tohoto týdne dvě mladičké berounské softbalistky Adéla Horáčková a Kateřina Slánská. Na mistrovství světa smíšených týmů do 12 let výrazně pomohly českému národnímu týmu k zisku stříbrných medailí.
Velké pobouření v Indii vyvolal případ muže, který vytvořil mobilní aplikaci, přes kterou chtěl prodávat osmdesát muslimských žen. Důvod? Aby je co nejvíce ponížil. Nyní tvůrce pochybné aplikace čeká soud.
Škoda Auto zvažuje odchod z čínského trhu, rozhodne se v příštím roce. Uvedla to agentura Reuters s odkazem na rozhovor serveru Automobilwoche se šéfem automobilky Klausem Zellmerem. Podle Zellmera na čínském trhu, který byl v roce 2021 čtvrtým největším pro automobilku, panuje velmi tvrdá konkurence. Firma by se mohla více zaměřit na indický trh.
Poprvé držel raketu doma na zahradě, kde neúnavně hodiny bouchal míčkem o zeď garáže nebo si pinkal maminkou na minikurtu namalovaném křídou na zemi. V sedmi letech přivedli rodiče Dominika Palána na první opravdový trénink, kam přišlo kolem padesáti dětí.
Příznivci vážné hudby si mohou v sobotu 10. prosince na zámku v Klášterci nad Ohří vychutnat Vánoční koncert Jaroslava Svěceného. V renesančním sále zazní nejen adventní program v podobě skladeb Vivaldiho, Corelliho a dalších slavných skladeb barokních autorů, ale také vánoční hudba včetně malého překvapení. Tím je koleda, kterou známý houslový virtuos napsal speciálně pro tyto vánoční svátky.
Lidé v Chodově si opět mohou označit svůj vánoční dopis či pohled pro Ježíška originálním razítkem s motivem Chodova nebo betlému. Původní dvě razítka z předchozích let letos doplnilo ještě jedno.
V berounské kavárně Jiná káva proběhla v úterý 29. listopadu vernisáž k výstavě prací žáků a studentů výtvarného oboru místní Základní umělecké školy Václava Talicha. Výstava s názvem Kouzlo představuje díla mladých umělců, kteří tvořili na stejnojmenné téma.
/FOTO, VIDEO/ Nejen po vánočce, perníčcích či vanilkových rohlíčcích, ale třeba i po medovníku a sladkých bramborách z Čečenska, macamelu z Afghánistánu či cukroví nazývaném bessan ladoo z Indie mohou vonět a chutnat Vánoce v Kostelci nad Orlicí. A to díky obyvatelům zdejšího pobytového střediska pro uprchlíky. Kousky z jejich sváteční kuchyně měli příležitost ochutnat návštěvníci u jednoho ze stánků při nedělním jarmarku Vánoční ulička.
V Česku je spousta zajímavých podnikatelských příběhů, které nám prozatím unikají. Někdy to jsou příběhy tak fascinující, že by se za ně nemusel stydět ani Hollywood. Příkladem může být česká značka Bagind. Ta se snaží zachránit dnes již ohroženou tradici kožedělnictví v Indii a Kolumbii, která je jednou z nejstarších řemesel na světě. Často si výrobky z těchto zemí bohužel spojujeme se špatnou kvalitou a strašnými pracovními podmínkami, ale Bagind dělá pravý opak.
Mnohá z nejinspirativnějších řešení na světě vytvořili vědci, kteří své nápady „ukradli“ ze světa přírody. Během milionů let evoluce totiž příroda přišla na řešení mnoha problémů. A lidé si je prostě vzali, nebo se jimi alespoň nechali více či méně inspirovat.
/FOTOGALERIE/ Výstavu místního entomologa Otakara Ježka si lze prohlédnout do neděle 4. prosince v nově zrekonstruovaných prostorách infocentra na Ješutově náměstí v Bystřici u Benešova. Sběratel nabízí k prohlídce atraktivní exotické kousky z Mexika, Jávy, Austrálie, Ugandy, Tibetu, Madagaskaru, Indie, Afriky, Chorvatska i zástupce místní, tedy české a dokonce i přímo bystřické hmyzí říše.
Když navštívíte firmu Jančařík, obklopí vás rodinná atmosféra a hlavně spousta párů bot. Botami tu opravdu žijí. Otec a syn Jančaříkovi, jak říká ten mladší, jsou si podobní nejen fyzicky, ale i duševně.
Veronika Strachotová v hlavní soutěži patří v ČR k nejlepším. Z mistrovství České republiky se skvělým způsobem odrazila na světovou scénu. Nominovala se na mistrovství světa do Indie, kam ale nejspíš nepoletí.
Když navštívíte firmu Jančařík, obklopí vás rodinná atmosféra a hlavně spousta párů bot. Botami tu opravdu žijí. Otec a syn Jančaříkovi, jak říká ten mladší, jsou si podobní nejen fyzicky, ale i duševně. „Táta je můj parťák a kamarád. Vše, co řešíme ohledně chodu firmy, řešíme nejdříve spolu,“ říká Tomáš.
Zatímco většina Evropanů řeší, čím budou tuto zimu topit a zda na to budou mít, Evropská unie oznámila světu, že ve svém boji proti globálnímu oteplování ještě zrychlí a přitvrdí. Česko k tomu Unii značně pomohlo.