Kreativ

ŠTÍTEK: infekce

Přichází podzim a čas hlívy ústřičné

Trutnovsko – Kdo by neznal hlívu ústřičnou. Houbu, kterou naleznete v každém dobrém supermarketu. Mnoho nadšenců ji úspěšně pěstuje doma v pytli slámy a průběžně během roku si dopřává pokrmy z ní připravené.

Topolánek asi šlágr nestihne

Kladno – Sedmnáct let existuje jindřichohradecký HBC TJ Olymp, který naplno prožívá svoji první sezonu v extralize. Vstoupil do ni výtečně, výhrou v Ústí a nic na tom nemění následná porážka v Mostě.

'Zdrávka' opět bojovala proti AIDS

Svitavy - Již posedmé zorganizovala zdravotnická škola se Státním zdravotnickým ústavem interaktivní preventivní program Hrou proti AIDS.

Houba, která se nesbírá

Na kůře stromů se často objevuje tečkovitost v podobě drobných oranžových kupiček. Jedná se o hlívenku či také nektriovou rakovinu (Nectria cinnabarina). Napadá ovocné i okrasné dřeviny. Vyskytuje se hlavně ve vyšších oblastech.

Každý dvanáctý člověk má žloutenku

Letos počtvrté jsme si 28. července připomněli Světový den boje proti žloutenkám. Na celém světě proběhla osvětová kampaň Am I Number 12? Nemohu být já tím dvanáctým?, která upozornila na překvapivou celosvětovou statistiku: každý 12. člověk na světě žije s chronickou infekcí žloutenky B nebo C, což je více než počet licí trpících AIDS nebo rakovinou. Žloutenkou A onemocní přibližně 1,4 milionu lidí každý rok. Cílem kampaně je zvýšit povědomí o jednotlivých typech žloutenky, přimět lidi ke zvážení rizik nákazy a seznámit je s možnostmi ochrany. Proti žloutence A a B je možné se chránit očkováním, proti typu C očkování neexistuje.

Rotaviry jsou nejčastějším důvodem hospitalizace malých dětí

Až u poloviny dětí do jednoho roku věku, které jsou přijaty do nemocnice s průjmem, jsou podle epidemioložky Jany Prattingerové příčinou rotaviry. Podle dětské lékařky Hany Cabrnochové jsou rotaviry nejčastějším důvodem hospitalizace malých dětí. Rodiče přitom mohou potomka chránit očkováním, musejí to stihnout do půl roku jeho věku. Cabrnochová radí dítě očkovat před plánovanou hospitalizací.

Osm ježčích sirotků čeká pomalá smrt

Liberec - Příběhů, jaký je tento, zná příroda nespočet. A téměř vždy vhání slzy do očí. Pichlavá osmerčata, která vidíte na snímku, byla 17. srpna nalezena na zahradě Domu dětí a mládeže Větrník. Sekání trávy zde nepřežila jejich matka.

Antonín Karásek: Kdo nešetří, nemá za tři

Uherské Hradiště /ROZHOVOR, AKTUALIZOVÁNO/ - Zchátralé budovy jednotlivých oddělení v uherskohradišťské nemocnici již nesplňují nároky kladené na zdravotnickou péči jednadvacátého století. Proto se vedení nemocnice společně se Zlínským krajem rozhodlo k vybudování centrálního objektu.

Pruhované armády bodají lidi

Liberecký kraj - Bodnutí sršně, vosy nebo včely i letos na vlastní kůži poznaly stovky lidí. Není radno si s nimi zahrávat. Likvidaci hnízd je lepší svěřit do rukou odborníků.

Pruhované armády bodají lidi

Liberecký kraj - Bodnutí sršně, vosy nebo včely i letos na vlastní kůži poznaly stovky lidí. Není radno si s nimi zahrávat. Likvidaci hnízd je lepší svěřit do rukou odborníků.

Poštípal vás hmyz? Chladit a neškrábat!

Obtížnému hmyzu se nedá vyhnout. Hlavně při pobytu v přírodě, kde musíme čelit mravenčím štípancům, krvežíznivým komárům a ovádům nebo žihadlům vos, včel a sršňů. Co dělat, když nás bodnou?

Invaze komárů nehrozí, přesto se hlídejte

Zlínský kraj – Letošními záplavami nebyl Zlínský kraj nikterak výrazně postižen, jak tomu bylo v minulosti. I proto je letos výskyt komárů spíše lokální. Přesto by měli dospělí sebe i své děti preventivně chránit.

Vyhněte se zánětu, nenoste tanga!

Znají je téměř všechny ženy a mnoho z nich s nimi bojuje dlouhá léta. Záněty v intimních partiích jsou nepříjemné a mohou mít i vážné následky.

Nakazili se HIV, teď dělají osvětu

Když se mluví o viru HIV a nemoci AIDS, má většina Čechů pocit, že zrovna jich se tenhle problém netýká. Téměř šestnáct set z nich ale nyní žije s diagnózou HIV, nemocí AIDS jich trpí více než tři stovky. Odborníci varují, že skutečný počet infikovaných může být až desetkrát vyšší.

Mexiko zahájilo očkování proti spalničkám

Mexiko - Mexiko zahájilo čtrnáct let poté, co považovalo spalničky za vymýcenou nemoc, očkování proti této nakažlivé a často i smrtelné chorobě. Příčinou je onemocnění osmnáctiměsíční Francouzky, která přijela nedávno do Mexika.

Na genitální bradavice nemusí kondom stačit

Nepříjemným letním onemocněním jsou genitální bradavice neboli kondylomata. Během života onemocní každý desátý člověk, který sexuálně žije, a dokonce u každého třetího se nemoc sama vrátí.

Veřejný bazén versus batolata: otužování, ale i bradavičky

Uherské Hradiště – „Pro malé děti není příliš vhodné, aby navštěvovaly veřejný bazén. Mají totiž oslabený imunitní systém a jejich organismu tak hrozí napadení infekcemi,“ je přesvědčená dlouholetá učitelka a čtenářka Slováckého deníku z Uherského Hradiště Zdeňka Sitová.

Odchod Gaurí: Z výběhu ji museli dostat po kouskách

Liberec – Smrt zvířete je v zoo vždy smutnou událostí. Slonice Gaurí měla tu smůlu, že patřila k největším a nejtěžším tvorům, kteří zahradu obývali. Po její smrti proto musela být na místě rozřezána, aby ji ošetřovatelé z výběhu vůbec dostali.

Odchod Gaurí: Z výběhu ji museli dostat po kouskách

Liberec – Smrt zvířete je v zoo vždy smutnou událostí. Slonice Gaurí měla tu smůlu, že patřila k největším a nejtěžším tvorům, kteří zahradu obývali. Po její smrti proto musela být na místě rozřezána, aby ji ošetřovatelé z výběhu vůbec dostali.

Meruňky opět zničilo počasí a nemoci

Vyškovsko – Pálenice na Vyškovsku jsou téměř prázdné. Letošní úrodu meruněk totiž zlikvidovaly jarní mrazíky a nemoc zvaná moniliový úžeh. Situace je jako loni katastrofální.

Probiotika jsou ochranným štítem proti infekcím

Naše tělo je neustále vystavováno náporu bacilů, volných radikálů i stresu. Hlavní zbraní je přirozený obranný systém, který z největší části sídlí v trávicím ústrojí. Tyto poznatky využívají lidé již od dob antiky, kdy ke zlepšení trávicích funkcí organismu a prevenci nebo léčbě infekcí konzumovali rozmanité mléčné produkty.

Nenechávejte na sobě mokré plavky, radí urolog

Z letního koupání v bazénech a přírodních nádržích si mohou lidé domů přinést také zánět močových cest. „Onemocnění začíná nenápadně. Následky však mohou být tragické. V případě, že zánět zasáhne i ledviny, se může z pacienta rychle stát čekatel na transplantaci,“ říká primář urologického oddělení Nemocnice Přerov Zdeněk Jadrníček.