V Olomouckém kraji se zastavil několikatýdenní pokles nemocnosti u akutních respiračních infekcí včetně chřipky. Počty nemocných naopak mírně vzrostly. Nemusí to však signalizovat, že se blíží další vlna epidemie. V části Olomouckého kraje navíc začínají týdenní jarní prázdniny, což má z epidemiologického hlediska pozitivní efekt.
Parazitická houba, která v seriálu a videohře The Last of Us ovládá mysl lidí a dělá z nich zombie, je sice skutečná, ale napadá pouze mravence. Existuje však několik stovek dalších druhů hub, které jsou doopravdy pro člověka nebezpečné. Podle statistik zabijí ročně více lidí než malárie nebo rakovina prsu. Stále se oteplující klima pak může tato čísla ještě navýšit, protože obranyschopnost lidského těla před houbovými infekcemi se kvůli němu snižuje. Vědci navíc varují před globální epidemií nedávno objeveného druhu, který se rychle šíří napříč kontinenty.
Vlna respiračních infekcí v Olomouckém kraji v minulém týdnu ustoupila. Počty klesly o třetinu. Nejvyšší nemocnost přetrvává mezi nejmenšími dětmi. Kurýrování nemocných stále komplikují výpadky v dodávkách léků.
Nejposlouchanější moravská rozhlasová stanice Hitrádio Orion, které patří do mediální skupiny Media Bohemia, předalo v rámci své adventní kampaně Šťastný nový rok 100 000 korun rodičům šestileté Johanky. Ta přišla na svět s krutým Hay Wells Syndromem, to znamená že se narodila s popálenou hlavičkou, zády i končetinami, a celý život bude bojovat s infekcemi kůže. Další pomoc nabídli sami posluchači rádia.
Akutní respirační infekce včetně chřipky se po zklidnění v období svátků ve středních Čechách nyní začaly šířit méně, než odborníci očekávali. Nárůst byl až překvapivě mírný a pod epidemickou hranicí zůstala nemocnost v prvním týdnu roku 2023 na většině území kraje.
Osobní hygiena je bezesporu součástí života každého jedince. Je to základ pro udržení dobrého zdravotního stavu bez infekcí i nežádoucích bakterií a také součást péče o náš zevnějšek. Americká lékařka Jen Caudleová upozornila ve svém videu na to, že zapomínáme na zcela běžná místa.
Nápor chřipky zpomalily v minulých dnech vánoční svátky a volno, které si dospělí i děti užívaly mimo velké kolektivy. V následujících týdnech po návratu do práce a škol se předpokládá opět nárůst nemocných.
V Olomouckém kraji řádí epidemie akutních respiračních infekcí. Plné jsou zejména ordinace dětských lékařů. Ti během jednoho dne ošetří i stovku malých pacientů, stále častěji se u nich objevuje chřipka. Hygienici zaznamenali v uplynulém týdnu v Olomouckém kraji nárůst onemocnění chřipkou o téměř 132 procent. Počty nemocných s respiračními infekcemi dosáhly v minulém týdnu hodnoty 2301 případů na sto tisíc obyvatel. Jedná se o epidemii.
Prudký nárůst respiračních infekcí zaznamenali v uplynulém týdnu jihočeští hygienici. Napočítali 1703 případů na sto tisíc obyvatel kraje, oproti předchozímu týdnu vzrostla nemocnost o třetinu!
Respirační infekce včetně chřipky jsou ve středních Čechách na postupu, nemocnost se již výrazně přehoupla přes epidemickou hranici. V pátek 16. prosince uvedla ředitelka protiepidemického odboru krajské hygienické stanice Lilian Rumlová, že v 50. kalendářním týdnu nemocnost proti týdnu předchozímu stoupla o 34,7 procenta.
V ČR podle údajů Státního zdravotního ústavu (SZÚ) přibývá akutních respiračních infekcí (ARI) včetně chřipky a respiračně syncytiálních virů (RSV). V některých evropských zemích včetně sousedního Německa už se chřipka šíří se střední intenzitou, v Česku zatím počet případů roste hlavně u dětí ve věku šest až 14 let. SZÚ ale upozorňuje na to, že vzorků, které lékaři odesílají do národní referenční laboratoře, není dostatek.
Řady dětí v některých školkách poměrně citelně prořídly. Nemoc, hlásí rodiče. A dobře vidí, že to není tím, že by se jejich ratolesti rozstonaly kvůli setkání s mikulášskou družinou nebo těšením se na Ježíška. Zdravotní komplikace jsou reálné: typické „chřipkové“ počasí se hlásí nárůstem počtu respiračních infekcí.
Liberecká nemocnice zřizuje nové oddělení klinické farmacie, jehož smyslem je zajistit ještě lepší léčbu pacientů a současně zvýšit jejich ochranu před infekcemi, které mohou získat v nemocničním prostředí. První farmakologický specialista začal v Liberci působit od prosince, další nastoupí v lednu. Cílem je, aby v krajské nemocnici, a to i na pracovištích v Turnově a ve Frýdlantu, působili celkem čtyři.
Dárcovství krve nebo darování plazmy je dnes běžnou součástí zdravotnického systému a nikdo už se nad ním nepozastaví. V následujících dekádách se ale s vysokou pravděpodobností rozvine darování dalšího tělního materiálu, a to už možná vzbudí diskusi. V Česku totiž vzniká první banka, která bude shromažďovat pro zdravotnická zařízení vzorky lidské stolice. Má pomoci při léčbě pacientů, kteří zápolí s nepříjemnými nemocemi střev.
Menstruační krev každý měsíc proudí z dělohy přes děložní čípek a vychází z těla ven pochvou většiny zdravých žen. V průběhu každého cyklu však může krev měnit barvu od tmavě červené přes oranžovou, růžovou až po černou. Některé odstíny jsou běžné, jiné méně časté a některé mohou signalizovat, že se s vaším tělem děje něco, co byste neměli přehlížet.
Každý z nás se bojí, že nám jednoho dne život navždy změní Alzheimerova choroba. Představa, že postupně začneme zapomínat kde jsme, kdo jsme nebo kdo jsou naše děti, nás děsí. A aby toho nebylo málo, lékaři pořádně neví, jak se s touto nemocí poprat. Vypadá to ovšem, že nyní vědci našli silné vodítko k řešení, co Alzheimera způsobuje. V posledních letech přibývá vědeckých studií, které potvrzují znepokojivou hypotézu. Alzheimerova choroba není jen nemoc, je to infekce.
Kriminalisté v těchto dnech obvinili seniora z obce na Lounsku ze spáchání trestného činu ublížení na zdraví. Při potyčce kousl muže do prstu, lékaři mu museli jeho část následně kvůli infekci amputovat.
Kašlání a kýchání, někdy spojené i s horečkou, bylo v posledních dnech možné ve středních Čechách zaznamenat častěji než v minulým týdnu. Nejde přitom jen o zdání či dojmy. Potvrzuje to čerstvé zhodnocení epidemiologické situace, které v pátek 4. listopadu připravila ředitelka protiepidemického odboru krajské hygienické stanice Lilian Rumlová pro aktuální 44. kalendářní týden.
Oddělení klinické biochemie a hematologie jablonecké nemocnice se opět zapojilo do Evropského testovacího týdne HIV. Ten letos připadá na konec listopadu. Jedná se o desátý ročník celoevropské kampaně s hlavním cílem zpřístupnit bezplatné testování na HIV infekci.
Na začátku října jej postihla nepříjemná viróza. Měl problémy s žaludkem, dostával křeče do břicha, čtyři dny nemohl vůbec jíst, shodil pět kilo. „Absolvoval jsem nějaké krevní testy, asi jsem měl infekci v žaludku,“ říká fotbalista Zlína Robert Hrubý.
Mnozí ten nepříjemný pocit znají. Točí se s nimi celý svět. Důvody a příčiny motání hlavy nyní pro přední britský list The Sun odhalila lékařka Rachel Wardová. Některé jsou podle ní dokonce známkou vážných zdravotních problémů.
Bez dostatku vitaminu D v těle slábne naše imunita. Stáváme se tak snadnou kořistí virů a bakterií, které způsobují infekce. Na prahu dalšího období viróz, chřipek a covidových onemocnění tak stojí řada nepřipravených Čechů. Podle odhadů totiž 40 procent z nás dlouhodobě trpí nedostatkem vitaminu D.
Vědci v nové studii varují před opakovaně použitelnými kontaktními čočkami. Mají podle nich téměř čtyřikrát zvyšovat riziko vzácné oční infekce oproti čočkám na jedno použití. Experti dále doporučují, aby se lidé s nasazenými čočkami vyvarovali jakémukoliv pobytu vodě a před spaním si je vyndali. Informaci přinesl deník The Independent.
Delfíni se v Rudém moři u egyptského pobřeží staví do řady, aby se jeden za druhým otřeli o korály. Tito nehybní mořští živočichové kytovcům patrně slouží jako podmořské kliniky, kterém jim poskytují látky léčící bakteriální nebo plísňové infekce a podporují zdraví kůže. Vyplývá to z nové studie zveřejněné v odborném časopise iScience, napsal list The New York Times.
V americkém Massachusetts se ve středu prokázal případ opičích neštovic, vzácné nemoci, která se vyskytuje zejména v Africe. Nakaženým je muž, který byl nedávno v Kanadě. Američtí zdravotníci nyní zkoumají, zda má tato infekce souvislost s malým ohniskem nemoci v Evropě. Informovala o tom agentura AP.
Nesprávné a nadbytečné užívání antibiotik vede ke vzniku mnoha problémů. Lékaři na celém světě nyní čelí obtížným situacím, kdy pacienty s infekcí nelze adekvátně léčit, protože konkrétní bakterie je zcela rezistentní vůči dostupným antibiotikům.
Někdy svědí, deformuje nehty, často jen vzbuzuje zvídavé dotazy v okolí. Mykózy neboli plísně se vytvářejí na různých místech těla. A nerady je opouštějí. Boj s nimi bývá dlouhodobý a tuhý, podle lékařů je úspěšný jen v kombinaci dobré léčby a prevence.
Písečtí lékaři mohou už měsíc využívat ke stanovení diagnózy pacientů nový ukazatel z krve označovaný jako IPF. Ten pomáhá rozpoznat, jestli pacient trpí leukémií, nádorovým onemocněním, infekcí, otravou krve, vnitřním krvácením a dalšími vážnými nemocemi. Velkým přínosem je i pro pacienty, kteří nemusejí podstupovat odběr kostní dřeně nebo jiná náročná vyšetření.
Nový americký výzkum naznačil, že dinosauři mohli trpět nachlazením. U Diplodokida objeveného v Montaně se prokázalo respirační onemocnění. Tvor, který žil před 150 miliony let, se nejspíš cítil stejně mizerně jako nemocný člověk.
Všichni kolem nich jsou nakažení, ale jejich test přesto zůstává negativní. V prestižním časopisu Nature vyšla studie, která vysvětluje, jak je možné, že mají někteří lidé imunitu vůči covidu-19 i ve chvíli, kdy se s tímto virem nikdy předtím nesetkali.
Na rozdíl od srdečních onemocnění či mrtvic, které zabijí každoročně nejvíce lidí na světě, se o ní moc nemluví. Pro lidstvo ale představuje stále větší hrozbu. Rezistence bakterií na antibiotika se podle britských vědců řadí na třetí příčku seznamu nejčastějších důvodů úmrtí. Každodenně kvůli ní zemře tři a půl tisíce lidí.
Ulicemi Ťing-si, města v západní části provincie Kuang-si na jihu Číny, prošel neobvyklý průvod. Policie vedla v poutech čtyři podezřelé z údajného převádění lidí přes hranice, kvůli pandemii nyní uzavřené. Kontroverzní akt veřejného zahanbování vyvolal rozruch na čínských sociálních sítích a zmatky v oficiálních stanoviscích komunistických orgánů.
Počty nakažených koronavirem šly nahoru. Úterní záchyt infekce, kdy laboratoře v Olomouckém kraji odhalily 550 pozitivních, překonal denní přírůstky před Vánoci. Varianta omikron se vyskytuje zhruba ve třetině případů a podle expertů ještě tento týden převládne.
FOTOGALERIE/Začalo to zcela nevinně. I když utržený křížový vaz pro sportovce není úplná prkotina. Spíše naopak. Jenže, jak už to někdy bývá, ke zranění se přidaly komplikace. Jaroslav Jubox Pokorný, bojovník ve stále populárnějším odvětví MMA, měl smůlu v podobě infekce zlatého stafylokoka.
Mírný pokles vykázal ve středních Čechách během uplynulého týdne výskyt akutních respiračních infekcí (jejichž sledování nemá nic společného s koronavirem, ale s každoročním vyhlížením takzvané chřipkové epidemie). Ukazují to pondělní informace ředitelky protiepidemického odboru krajské hygienické stanice Lilian Rumlové, která vyhodnotila hlášení praktických lékařů a pediatrů o jejich pacientech.
Mírný pokles vykázal ve středních Čechách během uplynulého týdne výskyt akutních respiračních infekcí (jejichž sledování nemá nic společného s koronavirem, ale s každoročním vyhlížením takzvané chřipkové epidemie). Ukazují to pondělní informace ředitelky protiepidemického odboru krajské hygienické stanice Lilian Rumlové, která vyhodnotila hlášení praktických lékařů a pediatrů o jejich pacientech.
Mírný pokles vykázal ve středních Čechách během uplynulého týdne výskyt akutních respiračních infekcí (jejichž sledování nemá nic společného s koronavirem, ale s každoročním vyhlížením takzvané chřipkové epidemie). Ukazují to pondělní informace ředitelky protiepidemického odboru krajské hygienické stanice Lilian Rumlové, která vyhodnotila hlášení praktických lékařů a pediatrů o jejich pacientech.
Mírný pokles vykázal ve středních Čechách během uplynulého týdne výskyt akutních respiračních infekcí (jejichž sledování nemá nic společného s koronavirem, ale s každoročním vyhlížením takzvané chřipkové epidemie). Ukazují to pondělní informace ředitelky protiepidemického odboru krajské hygienické stanice Lilian Rumlové, která vyhodnotila hlášení praktických lékařů a pediatrů o jejich pacientech.
Mírný pokles vykázal ve středních Čechách během uplynulého týdne výskyt akutních respiračních infekcí (jejichž sledování nemá nic společného s koronavirem, ale s každoročním vyhlížením takzvané chřipkové epidemie). Ukazují to pondělní informace ředitelky protiepidemického odboru krajské hygienické stanice Lilian Rumlové, která vyhodnotila hlášení praktických lékařů a pediatrů o jejich pacientech.
Mírný pokles vykázal ve středních Čechách během uplynulého týdne výskyt akutních respiračních infekcí (jejichž sledování nemá nic společného s koronavirem, ale s každoročním vyhlížením takzvané chřipkové epidemie). Ukazují to pondělní informace ředitelky protiepidemického odboru krajské hygienické stanice Lilian Rumlové, která vyhodnotila hlášení praktických lékařů a pediatrů o jejich pacientech.
Mírný pokles vykázal ve středních Čechách během uplynulého týdne výskyt akutních respiračních infekcí (jejichž sledování nemá nic společného s koronavirem, ale s každoročním vyhlížením takzvané chřipkové epidemie). Ukazují to pondělní informace ředitelky protiepidemického odboru krajské hygienické stanice Lilian Rumlové, která vyhodnotila hlášení praktických lékařů a pediatrů o jejich pacientech.
Mírný pokles vykázal ve středních Čechách během uplynulého týdne výskyt akutních respiračních infekcí (jejichž sledování nemá nic společného s koronavirem, ale s každoročním vyhlížením takzvané chřipkové epidemie). Ukazují to pondělní informace ředitelky protiepidemického odboru krajské hygienické stanice Lilian Rumlové, která vyhodnotila hlášení praktických lékařů a pediatrů o jejich pacientech.
Mírný pokles vykázal ve středních Čechách během uplynulého týdne výskyt akutních respiračních infekcí (jejichž sledování nemá nic společného s koronavirem, ale s každoročním vyhlížením takzvané chřipkové epidemie). Ukazují to pondělní informace ředitelky protiepidemického odboru krajské hygienické stanice Lilian Rumlové, která vyhodnotila hlášení praktických lékařů a pediatrů o jejich pacientech.
Mírný pokles vykázal ve středních Čechách během uplynulého týdne výskyt akutních respiračních infekcí (jejichž sledování nemá nic společného s koronavirem, ale s každoročním vyhlížením takzvané chřipkové epidemie). Ukazují to pondělní informace ředitelky protiepidemického odboru krajské hygienické stanice Lilian Rumlové, která vyhodnotila hlášení praktických lékařů a pediatrů o jejich pacientech.
Narůžovělý párový orgán, umožňující výměnu plynů mezi krví a vzduchem a skládající se z milionů plicních sklípků, bývá někdy nazýván „orgánem života“. Význam plic pro přežití pochopili již staří Egypťané, kteří vytvořili speciální hieroglyf zobrazující plíce připojené k průdušnici a symbolizující tak nenarušitelnou jednotu mezi Horním a Dolním Egyptem.
Akutních respirační infekcí ve středních Čechách přibylo. Ukázaly to páteční údaje krajské hygienické stanice, podle nichž se počet těchto onemocnění zvýšil ve srovnání s předchozím týdnem o pětinu. Přesněji: nárůst dosahuje 20,5 procenta.