Jak si vybrat správný kartáček na zuby? Ještě před nemnoha lety tuto otázku Češi moc neřešili. A už vůbec nezkoumali, jestli se vlákna kartáčku náhodou už neopotřebovala a neztratila svou funkci. Nebo jestli třeba po infekci chřipkou či covidem nemají něco udělat i se svým zubním kartáčkem. Teď už je povědomí v této oblasti o dost lepší, ale pořád máme co dohánět, tvrdí prezident České stomatologické komory Roman Šmucler. Požádali jsme ho o rady, které mohou při nákupu zubního kartáčku pomoci.
Ve Středočeském kraji došlo k velkému nárůstu akutních respiračních infekcí včetně chřipky. Nejvyšší nárůst je v okresech Nymburk a Mladá Boleslav. Epidemiologové varují před začátkem celoplošné epidemické vlny.
Chřipková epidemie je tady. Počty nemocných po Vánocích a školním volnu počátkem roku opět vystřelily nahoru a další nárůst se očekává. Dominantním původcem respiračních onemocnění je nyní chřipka, nejčastěji typu A. Lékaři v Olomouckém kraji již evidují první těžké průběhy onemocnění. Výjimkou není ani Prostějovsko. Čísla z regionu jsou nejvyšší!
Chřipková epidemie je tady. Počty nemocných po Vánocích a školním volnu počátkem roku opět vystřelily nahoru a další nárůst se očekává. Dominantním původcem respiračních onemocnění je nyní chřipka, nejčastěji typu A. Lékaři v Olomouckém kraji již evidují první těžké průběhy onemocnění.
Oddenek původně tropické kvetoucí rostliny je tradiční součástí východní medicíny, jejíž zkušenosti jsme rádi převzali i u nás. Štiplavou léčbu využíváme nejen při problémech s trávením nebo při nachlazení. Řeč je o zázvoru, který mnozí konzumují především v podobě čaje. Zjišťovali jsme, na co dalšího je zázvor dobrý, jestli se hodí i na hubnutí a kdo by se měl konzumaci zázvoru raději vyhnout.
Někdy může jít o zvědavé zkoumání možností vlastního těla, jindy o záměrnou sexuální hrátku. Kdo zažil cévkování v nemocnici, asi si takový erotický zážitek nechá ujít. Přesto se najdou muži, kterým se to líbí. Jenže předmět někdy zůstane v močové trubici a nejde vyndat. Na to, jak na takzavný urethral sounding pohlíží, jsme se zeptali předního českého sexuologa Marka Broula.
V posledním roce jsme vám představili příběhy mnoha rodin, pro které si osud nachystal těžké životní zkoušky. Jejich osudy vám nebyly lhostejné. S každou zaslanou korunou jste jim věnovali také naději na uzdravení a lepší život. Pojďte si společně s námi připomenout vybrané příběhy pěti dětí, které letos potřebovaly vaši pomoc.
Zánět přichází tělu na pomoc, když utrpí zranění nebo bojuje s toxiny či patogeny. Je to přirozená reakce těla na poškození nebo infekci, která pomáhá s uzdravením. Pokud však zánět trvá dlouho a stane se chronickým, může přispět k vážným zdravotním problémům, a to včetně obezity, srdečních chorob, rakoviny či Alzheimerovy choroby. K prevenci takového zánětu patří zdravý životní styl včetně správného stravování. Existují totiž potraviny, které mohou mít protizánětlivé účinky.
Po pandemii covidu se o slovo přihlásily infekce, které byly v té době utlumené. Především černý kašel či suchý zápal plic. „Zažili jsme to už těsně po covidu. Stačí vzpomenout, jak se děti, které byly zavřené doma, a když někam šly, musely mít roušku či respirátor, nemohly nakazit neštovicemi. Jakmile ale respirátory sundaly a vrátily se do škol, nakazily se tři ročníky najednou,“ říká v rozhovoru pro Deník.cz předseda Společnosti infekčního lékařství České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně Pavel Dlouhý.
V sezoně respiračních onemocnění je třeba myslet na to, že na virózy nezabírají antibiotika. Lékaři stále upozorňují, že je lidé nadužívají a kvůli tomu se množí odolné bakterie. Nadějí je úspěch českých vědců, kteří odhalili klíčový protein pro vývoj nové generace antibiotik.
Neslyšící muž vzpomínal v rozhovoru s charitou Forth Valley Sensory Centre na mrazivý okamžik, kdy si sám vytáhl nádor z krku. Donutila ho k tomu zoufalá situace poté, co ho lékař přes videohovor špatně diagnostikoval a poté místo sebe poslal sestru, která si spletla rakovinu s infekcí. Nyní se snaží svým příběhem změnit systém objednávání k lékařům ve Velké Británii.
Na Vysočině došlo v posledním týdnu k nárůstu akutních respiračních onemocnění. Nejvíce nemocných má přitom Žďársko a Havlíčkobrodsko. Krajská hygienická stanice doporučuje dodržovat hygienická opatření a posilovat imunitu, zejména u dětí a seniorů.
Lidé, zejména příbuzní, mají od přírody náklonnost k novorozencům, které chtějí nosit, hladit, pusinkovat a být v jejich přítomnosti. Lékaři a vědci však upozorňují, že takové chování může ohrozit zdraví kojence, jelikož i zdánlivě neškodné nemoci mohou mít vážný průběh. Odborníci proto na TikToku i dalších internetových platformách doporučují, jak by se měli rodinní příslušníci k nejmenším chovat.
Pro zdravého člověka je slepota jen velmi těžko představitelným handicapem. Jak to však mají zvířata, která oslepla až během života? Podle odborníků jim slepota ve šťastném žití příliš nebrání. Narozdíl od lidí mají totiž velkou výhodu v podobě velmi dobře rozvinutých ostatních smyslů. Jakmile si zvířata na nový stav zvyknou, chovají se tak, že byste na nich jejich handicap možná ani nepoznali. V Handipet Rescue, útočišti pro týrané a zraněné psy a kočky, teď bojují o to, aby podobně spokojený život mohlo prožít i kotě Kokoska.
Podzim je nejen ve znamení melancholického opadávání listí ze stromů, ale též méně romantického smrkání nebo kašlání. V Česku řádí virózy v podobě rhinovirů či RS virů. Stovky lidí se každý den prokazatelně nakazí covidem, přijít má i epidemie chřipky. Nejčetnější jsou ale nyní bakteriální mykoplazmové infekce, které mohou přerůst v zápal plic. Deník přináší přehledné informace.
Na 18. listopadu připadá Evropský antibiotický den. Cílem dne je upozornit, že rostoucí odolnost bakterií vůči antibiotikům (antibiotická rezistence) je závažnou zdravotní hrozbou mezinárodního významu. Iniciativa vzešla z konference Světové zdravotnické organizace (WHO) v Berlíně roku 1997. Je důležité používat antibiotika zodpovědně.
Oddělení klinické biochemie a hematologie jablonecké nemocnice se i letos zapojuje do Evropského testovacího týdne HIV. Akce startuje v pondělí 18. a skončí v pátek 22. listopadu.
Nejvíce nových nemocných přibylo za uplynulý týden na Pelhřimovsku. Bylo tu hlášeno 2057 případů s akutní respirační infekcí na sto tisíc obyvatel. Celkem je v Kraji Vysočina 1507 nových případů na sto tisíc obyvatel. Nejlépe jsou na tom lidé na Jihlavsku.
/SOUHRN/ Nejdůležitější události, aktuality i zajímavosti z Pelhřimovska přinášíme v klasickém týdenním souhrnu. Vracíme se k respiračním infekcím, které okres postihly, i nejkrásnějším podzimním fotkám. V Humpolci už mají Svíčkomat a do města přijela bývalá velvyslankyně Eva Filipi. U hradu Kámen opraví kapli. V Kamenici nad Lipou pak někteří využili sáčky na psí exkrementy jako obal na jídlo.
Více než 150 lidí v Olomouckém kraji skončilo v pondělí doma s covidem. I když se podle informací praktických lékařů objevují i zápaly plic, příznaky se většinou neliší a připomínají respirační virózu.
Více než 150 lidí v Olomouckém kraji skončilo v pondělí doma s covidem. I když se podle informací praktických lékařů objevují i zápaly plic, příznaky se většinou neliší a připomínají respirační virózu.
Více než 150 lidí v Olomouckém kraji skončilo v pondělí doma s covidem. I když se podle informací praktických lékařů objevují i zápaly plic, příznaky se většinou neliší a připomínají respirační virózu.
Více než 150 lidí v Olomouckém kraji skončilo v pondělí doma s covidem. I když se podle informací praktických lékařů objevují i zápaly plic, příznaky se většinou neliší a připomínají respirační virózu.
Zdvihnuté prkénko není jedinou věcí, která ženy v souvislosti s mužským močením odpuzuje. Tou další je kapička moči na spodním prádle, o které někteří muži dokonce tvrdí, že do trenek patří. Ani podle urologů se však nestačí na toaletě „oklepat“. Každý muž by se prý měl po vykonání malé potřeby utřít. V opačném případě mu hrozí úniky moči i bakteriální infekce. Nedostatečná hygiena má údajně co do činění také s problémy s erekcí a potencí.
Dnes roční Tomášek se objevil v ordinaci pediatričky poprvé pár týdnů po narození s krvavou stolicí a ekzémem. Doktoři to následně přisuzovali běžné dětské infekci. Pozdější výsledky ovšem poukázaly na mnohem vážnější onemocnění – vzácný Wiskott-Aldrichův syndrom, který se mimo jiné projevuje právě ekzémem a zvýšenou krvácivostí. Jedinou nadějí ročního chlapce je transplantace kostní dřeně. Tu už sice podstoupil, ale vyhráno stále nemá.
Muži s nalakovanými nehty. Pro některé lidi je to možná možná šokující, ale ti, kteří vědí o pozitivním vlivu běžného laku na jednu specifickou oblast zdraví, na něj nedají dopustit. Příkladem je Cristiano Ronaldo. Světově oblíbený fotbalista bez černého laku na nehty nevyjde z domu. Není to však doplněk jeho dokonale upraveného vzhledu, jak by si někdo mohl myslet. Lak na nehty totiž může uchránit zdraví. Pomůže i mužům bez extravagantních sklonů.
Stojíte ve sprše a chce se vám na malou. Pustit, nebo zadržet? Ze zdravotního hlediska je odpověď jasná. Muži ano, ženy pouze v jedné životní fázi. U mužů je močení ve sprše spojováno s lepší sexuální výkonností i se zdravím prostaty, ženy by ve stoje močit neměly. Podívejte se, jaké zdravotní benefity i rizika s sebou uvolňování močového měchýře ve sprše nese.
V písecké nemocnici pomáhá vyhledávat infekce spojené se zdravotní péčí umělá inteligence. Jmenuje se HAIDI a jde o technologii, která slouží k odhalování infekcí spojených se zdravotní péčí, například po chirurgickém zákroku. Nemocnice Písek ji využívá od letošního ledna a oceňuje zejména úsporu času, kterou jí elektronické vyhledávání infekčních rizik přináší. Epidemiologičtí pracovníci Nemocnice Písek se díky HAIDI mohou více věnovat prevenci těchto infekcí.
S koncem prázdnin a začátkem nového školního roku má mnoho rodičů radost, že jejich děti opět usednou do školních lavic nebo se potkají s kamarády ve školkách, zároveň si však dělají větší starosti o jejich zdraví. Ve chvíli, kdy se děti vrací do kolektivů, čelí zvýšenému riziku nachlazení a dalších onemocnění. Rodiče se obávají, aby jejich děti nebyly neustále nemocné, a proto přemýšlí nad tím, jak podpořit jejich imunitu. Kromě dodržování zdravého životního stylu volí řada rodičů i vhodné doplňky stravy.
Letní koupání v rybníku, bazénu i nošení neprodyšných elasťáků. To vše může způsobit nepříjemné svědění a výtoky, které nemá na svědomí nic jiného než vaginální infekce. Přemnožení kvasinek a bakterií se dá však vyhnout jednoduchým postupem. Gynekoložka Petra Filová radí, kde se raději vůbec nekoupat i proč po koupání v rizikových vodách provádět vaginální výplach.
V létě, kdy teploty dosahují třiceti stupňů, lidé se potí a přílišný pohyb po městě je namáhavý, pomůže vykoupat se. Je ale dobré dbát na hygienu a vyvarovat se možným infekcím.
Letošní léto provázejí extrémy v počasí. Chladnější dny střídají tropické teploty. I ve výhledu na následující dny se mají teploty v Česku pohybovat mezi pětadvaceti až třiceti stupni Celsia. Ve vedrech je potřeba chránit i děti. Rodiče by měli myslet na jejich pitný režim, prevenci před střevními infekcemi či úrazy i ochranu před sluncem. Deník přináší přehled základních tipů.
Sezóna studených mezí, mokrých plavek a z toho plynoucích zánětů je v plném proudu. Zejména ženy dokážou v letním období pořádně potrápit infekce močových cest. Ve srovnání s muži mají totiž mnohem kratší močovou trubici, takže zákeřná bakterie E. coli má u něžnějšího pohlaví kratší cestu. Na to, jak se pozná zánět močových cest i jak se ho co nejrychleji zbavit, jsme se zeptali gynekoložky Kristýny Koutné a uroložky Kataríny Friedové.
Hrubá chodidla a ztvrdlá, popraskaná kůže na patách jsou problémem, se kterým se v průběhu života setká téměř čtvrtina dospělých. Ženy pak trápí až o 50 % častěji než muže. Není radno to podceňovat. Hlubší trhliny jsou nejen velmi bolestivé, ale hrozí i riziko infekce. Přitom způsobů, jak kůži na patách změkčit, existuje celá řada.
Tlak na produktivitu a nedostatek zdravotnického personálu jsou problémy, s nimiž bojuje většina tuzemských nemocnic. O to více začala v posledních letech nemocniční zařízení investovat do inovací. Moderní řešení v oblasti prevence infekcí či nemocniční hygieny totiž významně přispívají k jejich vyšší efektivitě a kvalitě. Příkladem za všechny je Nemocnice AGEL Nový Jičín, která obdržela ocenění Hartmann Innovation Award.
Nikola Dušková je mladá žena, která kvůli piercingu přišla prakticky o všechno. Piercing způsobil tehdy 16leté dívce infekci, která vyústila až v zánět mozku. Čtyři měsíce strávila v kómatu, ze kterého se díky lékařské péči probrala. Mentálně je však na úrovni malého dítěte. Znovu se učila chodit i jíst a dodnes trpí četnými epileptickými záchvaty. Jsou dny, kdy ani neví, jak použít lžičku.
Jedním z nejzávažnějších hromadně se vyskytujících onemocnění je cukrovka 2. typu. V České republice tato choroba postihne přibližně každého třetího člověka. Problémem je, že nemocný o své diagnóze často neví a na jeho diabetes se přijde jen náhodou. Existují však příznaky, které by pacienty mohly včas varovat.
Lucie prožívala bezproblémové a docela klidné těhotenství. S manželem očekávali narození prvního dítěte. Život jim ale obrátila naruby běžná bakterie. Matěj během dlouhého porodu vdechl smolku. Následná infekce ho odkázala na přístroje a poškodila mu 70 % mozku. „Doteď se nedokážu podívat na fotku Matýska, kde je v zavinovačce hned po porodu,“ vzpomíná Matějova maminka Lucie.
Nápady laiků, jak se léčit sami doma, neznají hranic. Nedávno se na sociálních sítích objevila vychytávka, která radí, jak se snadno vypořádat s kvasinkovým zánětem v ústech. Pokud máte po ruce vaginální tablety s obsahem antimykotik, čili protikvasinkových látek, lze je údajně použít i na léčbu sliznice v ústech a krku. Co na takovou terapii říkají, jsme se zeptali lékárnice Veroniky Orendášové a praktického lékaře Dušana Zhoře.
Rady na správné vyndávání přisátého klíštěte a názory na ně se různí. Někteří klíště vytrhnou, jiní točivým pohybem vykroutí, další buď pinzetou či speciální kartou vyviklají. Ideální postup, jak vyndat zakousnuté klíště, je však jen jeden. A schvalují ho i zdravotníci. Zjistěte jednou pro vždy, jak minimalizovat riziko infekce lymeskou boreliózou a klíšťovou encefalitidou. Podíváme se i na to, proč klíště nikdy nemydlit a nezakapávat olejem.
Devatenáctiměsíční chlapeček z Vysočiny zemřel poté, co se nakazil meningokokovou infekcí. K úmrtí malého dítěte došlo na konci března. Informaci přinesly Novinky.cz.
Opakovaně použitelné láhve na nápoje jsou dobrou volbou, jak minimalizovat odpad a mít u sebe neustále něco k pití. Z vědecké studie ale nedávno vyplynulo, že mohou obsahovat až 40 tisíckrát více bakterií než vaše toaleta. Kromě bakterie E. Coli, která způsobuje řadu závažných infekcí, nalezli vědci v láhvích i bakterie vedoucí k nevolnostem včetně zvracení a průjmů. Jak láhev na nápoje správně čistit? Dočtete se i, kterých dalších bakterií se v láhvi obávat.
V Česku bylo diagnostikováno už přes 4200 případů černého kašle, dva nakažení zemřeli. Druhým zaznamenaným úmrtím je čtyřiaosmdesátiletá žena žijící v domově pro seniory na Chrudimsku. V týdenní zprávě o tom dnes informoval Státní zdravotní ústav (SZÚ). Mluvčí SZÚ Štěpánka Čechová doplnila, že kromě černého kašle měla žena i další infekci, černý kašel proto nelze určit jako jasnou příčinu úmrtí.
Jednou z prvních věcí, kterou využíváme k samodiagnostice příčin rýmy, je její barva. Přesněji tedy zabarvení nosního hlenu, kterému se především na Moravě říká sopel. V Čechách je populární spíše název nudle. Co nám o našem zdraví řekne sopel a co je důležité kromě jeho barvy? Proč se zbytečně bojíme žluté barvy hlenu a je červená barva hodně nebezpečná? Zkuste se sami diagnostikovat podle rad lékařů.
Konečně nastal čas sběru prvních jarních bylinek. Pro naše předky představovaly záchranu při řadě zdravotních neduhů a také první zdroj čerstvých účinných látek po dlouhé zimě. Královnou mezi jarními bylinkami je nepochybně kopřiva. K jaké léčbě se kopřiva hodí? Jak kopřivu vyluhovat, na co výluh použít a jak dlouho se může pít čaj z kopřivy? Na rady jsme se zeptali lékárníka.
Rýma je jedním z nejčastějších příznaků, které provázejí řadu nemocí dětí i dospělých. Většinou jsou to infekce, které způsobují ucpaný nos. K léčbě akutní rýmy pak stačí oněch známých sedm dní samoléčby. Ale co s rýmou chronickou? Co všechno ji může způsobovat a jak málo známé příčiny rýmy léčit? Zeptali jsme se praktické lékařky Ludmily Bezdíčkové.
Od nepaměti žijeme v prostředí, kde je množství plísní. Pomocí přirozené imunity se můžeme většině z nich bránit a díky naší vnitřní mikroflóře s nimi žijeme ve vzájemné symbióze. Někdy se však vnitřní mikroflóra naruší, plísně a kvasinky se ve střevech přemnoží, a to může vyvolat vážné zdravotní problémy. Jak se projevuje plíseň ve střevech? A jak můžeme plíseň ze střev odstranit?
I když jste opatrní a dbáte na hygienu, může být váš trávicí trakt napaden střevními parazity. Do vašeho těla se mohly dostat nedostatečně tepelně upraveným nebo kontaminovaným jídlem. Jak poznáte, že se problém se střevními parazity týká i vás? Co na nezvané červy zabírá? Můžeme kromě klasické léčby antiparazitiky využít i přírodní léčbu?
Jak se co nejrychleji zbavit oparu? Opar je nepříjemný, bolestivý a navíc na obličeji moc parády nenadělá. Prvními příznaky oparu je slabé svědění a brnění rtů. Poté se objeví drobné puchýřky, které po nějaké době praskají a vytvoří se strupy. Samovolné hojení trvá osm až deset dní. Po celou dobu je přitom opar vysoce infekční. Myslete na to, že virus můžete na někoho přenést nejen polibkem, ale třeba i použitím stejného ručníku. Co si dát na opar? Co opary způsobuje a jak jim předcházet? Dají se opary léčit i podomácku, bez mastí a náplastí na opary z lékárny? Podívejte se na osvědčené tipy.
Na Olomoucku výrazně vzrostly počty nemocných s akutními respiračními infekcemi, včetně chřipky. Situace je v tomto okrese nejhorší v rámci Olomouckého kraje, kde celkově nemocnost v tomto týdnu překročila hranici 2000 případů na 100 tisíc obyvatel.