Lymfatický systém je součástí oběhové a imunitní soustavy člověka. Odvádí přebytečnou tkáňovou tekutinu, čistí tělo od škodlivin či pomáhá chránit organismus před infekcí. Lymfatický systém je tedy velmi důležitý. Pokud nefunguje správně, může se to projevit oslabenou imunitou, otoky nebo tím, že se člověku nedaří zhubnout. Někdy je tedy potřeba lymfu rozproudit. Pomoci může chůze, pitný režim i úprava jídelníčku.
Nezisková organizace PREVENT 99 nabídne široké veřejnosti v Českých Budějovicích bezplatné a anonymní testování na žloutenku typu B a C, HIV i syfilis. K vyšetření stačí kapka krve, výsledky jsou známy na počkání. Není nutné se objednávat. Odběrová sanitka bude přistavena na Sokolském ostrově v úterý 6. května od 13 do 17 hodin.
V prvním čtvrtletí letošního roku v Česku meziročně přibylo některých infekcí, například svrabu, legionelózy a zejména žloutenky typu A. Jejích letošních 332 případů je více než desetinásobek počtu případů proti prvním třem měsícům loňského roku. Vyplývá to z údajů Státního zdravotního ústavu (SZÚ). Naopak zpomalilo šíření černého kašle, spalniček či příušnic.
V Moravskoslezském kraji klesl počet lidí s akutními respiračními onemocněními. Nemocnost představuje 1643 případů na 100.000 obyvatel. Je tak na hraně epidemického prahu, který se pohybuje mezi 1600 až 1800 případy na 100.000 obyvatel. Oproti minulému týdnu nemocnost klesla o 7,9 procenta. Vyplývá to z informací zveřejněných Krajskou hygienickou stanicí Moravskoslezského kraje.
Byl běžný páteční den a Radek si vyzvedával svého zdravého syna na fotbalovém tréninku. Plánování programu na víkend, nákup, návštěva babičky. Střih. Jen o dva dny později bylo všechno jinak: Z rodného Zlína byl Marek za dramatických okolností transportován sanitkou na Dětskou kliniku Fakultní nemocnice Olomouc, kde bojoval o život kvůli streptokokové sepsi.
Epidemie akutních respiračních onemocnění a chřipky pokračuje i v tomto týdnu v Královéhradeckém kraji, který zaznamenal nejvyšší počet nemocných v celé České republice. Podle informací krajských hygieniků bylo v uplynulém týdnu hlášeno 1982 případů na 100.000 obyvatel, což je zhruba na stejné úrovni jako v předchozím týdnu. Hranice epidemie je přitom stanovena mezi 1700 a 1800 případy na 100.000 obyvatel.
Nemocnost respiračními chorobami v Moravskoslezském kraji se v minulém týdnu po předchozím poklesu opět zvýšila, a to o více než osm procent. Na 100.000 obyvatel připadalo 1783 případů akutních respiračních infekcí, zatímco o týden dříve to bylo 1650 nemocných. ČTK o tom v pondělí informoval mluvčí krajských hygieniků Aleš Kotrla.
Nemocnost respiračními chorobami v Moravskoslezském kraji se v minulém týdnu výrazně snížila. Na 100.000 obyvatel připadalo 1650 případů akutních respiračních infekcí, což je proti předchozímu týdnu pokles o více než 20 procent. Tehdy to bylo 2065 nemocných. ČTK o tom dnes informoval mluvčí krajských hygieniků Aleš Kotrla.
Obrat, bohužel k horšímu, nabrala chřipková epidemie na Českokrumlovsku. Zatímco ve zbytku Jihočeského kraje marodů znatelně ubývá, okres Český Krumlov hlásil v posledním týdnu citelný nárůst pacientů s respiračními infekcemi.
V Moravskoslezském kraji pokračuje chřipková epidemie. Nemocnost v minulém týdnu vzrostla o 5,9 procenta, když na 100 tisíc obyvatel připadalo 2110 nemocných, o týden dříve to bylo 1992 případů.
Katastrofy, války a epidemie. My se o nich dozvídáme z médií, farmaceut Stanislav Havlíček na takto postižená místa po celém světě vyjíždí spolu s humanitární organizací Lékaři bez hranic. Účastnil se již celkem sedmi misí. S ostatními zdravotníky na místech plných utrpení řeší třeba to, jak ošetřit válečná zranění či zmírnit neodvratitelné šíření infekcí v přecpaných uprchlických táborech. Jeho úkolem je také pomáhat zachránit životy rodiček a jejich dětí v provizorních podmínkách a bez dostatku vody. Zeptali jsme se ho, co všechno už na svých misích prožil, zda se dá připravit na válku a jak se svými zkušenostmi pohlíží na naši českou realitu.
Nemocnost akutních respiračních infekcí na Nymbursku v posledních týdnech klesá. Ještě před měsícem patřil okres k nejzasaženějším ve Středočeském kraji, nyní je situace jiná.
Chřipková epidemie v České republice dosáhla vrcholu, přičemž aktuální data Státního zdravotního ústavu ukazují na mírný pokles nemocnosti. Přesto odborníci varují před zkreslením statistik kvůli jarním prázdninám a apelují na dodržování hygienických opatření. Podívejte se, jak se vyvíjí situace na Berounsku a ve středních Čechách.
Epidemie akutních respiračních infekcí a chřipky v Královéhradeckém kraji vykazuje známky zpomalení. Podle údajů krajské hygienické stanice (KHS) došlo v uplynulém týdnu k mírnému poklesu počtu nemocných s chřipkou a akutními respiračními infekcemi, a to o 1,1 procenta. Počet nemocných na 100.000 obyvatel se snížil z 2440 na 2412.
Aktuální chřipková situace: Chřipková epidemie v České republice vrcholí. Vedle chřipky však řadu lidí trápí také nachlazení, a tak o příděl virů není nouze. Onemocnění dýchacích cest postihuje dospělé i děti, které je často snášejí velmi špatně. V loňském roce byly zveřejněny výsledky dvou studií, které se shodly, že pomocí jednoduché metody lze zkrátit dobu nemoci až o dva dny. Solný roztok do nosu navíc uleví od nepříjemných příznaků.
Chřipková epidemie ve Středočeském kraji přitvrzuje, aktuálně je podle informací krajské hygienické stanice 2281 případů akutních respiračních infekcí na 100 000 obyvatel. Nejvyšší nemocnost je v okrese Mladá Boleslav a nejnižší na Berounsku. Kladensko hlásí v pátém kalendářním týdnu nejvyšší nárůst nemocných z celého kraje. "Od začátku chřipkové sezóny evidujeme 19 závažných případů z toho tři úmrtí v souvislosti s onemocněním chřipkou," uvádí Krajská hygienická stanice Středočeského kraje.
Nemocnost chřipkou a dalšími infekcemi dýchacích cest je v Praze v současné době vyšší než loni. Vyplývá to z informací Hygienické stanice Hlavního města Prahy. Minulý týden lékaři nahlásili 1853 nemocných na 100 tisíc obyvatel, o 12 procent víc než v předchozím týdnu.
Chladné zimní počasí přináší stejně jako každý rok zvýšený výskyt nemocí. V okrese Mladá Boleslav byla v posledním týdnu zaznamenána nejvyšší nemocnost akutními respiračními infekcemi ve Středočeském kraji.
Kvůli snížení počtu infekčních komplikací, které s sebou přinášejí žilní vstupy a cévkování, trénují zdravotní sestry v benešovské Nemocnici Rudolfa a Stefanie zmiňované úkony na zařízení určeném k výcviku.
V Moravskoslezském kraji je chřipková epidemie. Nemocnost v minulém týdnu opět vzrostla, a to o 17,6 procenta. Na 100.000 obyvatel nyní připadá 2085 nemocných a podle hygieniků tak lze hovořit o epidemii akutních respiračních infekcí. ČTK to v pondělí 3. února sdělil mluvčí krajských hygieniků Aleš Kotrla.
V Plzeňském kraji překročila nemocnost hranici chřipkové epidemie, na 100.000 obyvatel připadalo na konci minulého týdne 1882 nemocných. Oproti předchozímu týdnu to bylo o 31 procent více. S chřipkami a akutními respiračními infekcemi přišlo minulý týden k lékaři 10.854 lidí, o týden dřív to bylo 8266 lidí. Vyplývá to z informací, které zveřejnila Krajská hygienická stanice v Plzni (KHS).
O epidemii už mluví jihočeští lékaři. Z ordinací do postele posílají čím dál více pacientů s respiračními infekcemi. V celém Jihočeském kraji napočítali v minulém týdnu 1 678 případů na sto tisíc obyvatel. Na Českokrumlovsku je podíl nemocných ještě vyšší, v přepočtu na 100 000 obyvatel jich marodí 2 061.
V Královéhradeckém kraji pokračuje epidemie akutních respiračních infekcí a chřipky, která trvá již třetí týden v řadě. V uplynulém týdnu počet nemocných v přepočtu na 100 000 obyvatel stoupl o 29,5 % na 2222, což je výrazný nárůst oproti předchozímu týdnu, kdy byla incidence 1716 případů na 100 000 obyvatel. Tento vzestup se neomezuje pouze na Královéhradecký kraj, epidemie roste i na celorepublikové úrovni, kde počet nemocných vzrostl o 30 %.
V Královéhradeckém kraji pokračuje epidemie akutních respiračních infekcí a chřipky. Počet nemocných v přepočtu na 100 tisíc obyvatel v regionu v uplynulém týdnu stoupl o 29,5 procenta na 2222 z předchozích 1716. O týden dříve činil nárůst podle tohoto přepočtu 1,3 procenta. V mezitýdenním srovnání stoupl i počet komplikovaných případů, a to o 2,6 procenta. ČTK to dnes řekla mluvčí krajských hygieniků Veronika Krejčí. Epidemie respiračních onemocnění v uplynulém týdnu pokračovala v kraji třetí týden v řadě.
Nemocnice Pardubického kraje zavedly od neděle 26. ledna zákaz návštěv kvůli nárůstu respiračních infekcí. Opatření má chránit pacienty i personál a platí do odvolání.
Královéhradecký kraj čelí zhoršující se epidemické situaci, která vede některé nemocnice k přijetí zpřísněných opatření. Od 24. ledna bude v krajské nemocnici v Jičíně, včetně nemocnice v Novém Bydžově, platit zákaz návštěv. Tento krok je reakcí na nárůst respiračních infekcí v regionu.
Vysokoškolský profesor ekologie a evoluční biolog Jaroslav Flegr se do povědomí laické veřejnosti zapsal především v době covidové pandemie. Lidem se dodnes vybaví jeho neopakovatelný účes. A hlavně jeho varování z poloviny října roku 2020, kdy bylo v Česku asi 1600 obětí covidu-19, že nás epidemie bude stát desítky tisíc lidských životů. Zajímalo nás, jak vědec na nebezpečí koronaviru pohlíží dnes a jaká další zdravotní ohrožení podle něj mohou lidstvo čekat.
Jak si vybrat správný kartáček na zuby? Ještě před nemnoha lety tuto otázku Češi moc neřešili. A už vůbec nezkoumali, jestli se vlákna kartáčku náhodou už neopotřebovala a neztratila svou funkci. Nebo jestli třeba po infekci chřipkou či covidem nemají něco udělat i se svým zubním kartáčkem. Teď už je povědomí v této oblasti o dost lepší, ale pořád máme co dohánět, tvrdí prezident České stomatologické komory Roman Šmucler. Požádali jsme ho o rady, které mohou při nákupu zubního kartáčku pomoci.
Ve Středočeském kraji došlo k velkému nárůstu akutních respiračních infekcí včetně chřipky. Nejvyšší nárůst je v okresech Nymburk a Mladá Boleslav. Epidemiologové varují před začátkem celoplošné epidemické vlny.
Chřipková epidemie je tady. Počty nemocných po Vánocích a školním volnu počátkem roku opět vystřelily nahoru a další nárůst se očekává. Dominantním původcem respiračních onemocnění je nyní chřipka, nejčastěji typu A. Lékaři v Olomouckém kraji již evidují první těžké průběhy onemocnění. Výjimkou není ani Prostějovsko. Čísla z regionu jsou nejvyšší!
Chřipková epidemie je tady. Počty nemocných po Vánocích a školním volnu počátkem roku opět vystřelily nahoru a další nárůst se očekává. Dominantním původcem respiračních onemocnění je nyní chřipka, nejčastěji typu A. Lékaři v Olomouckém kraji již evidují první těžké průběhy onemocnění.
Oddenek původně tropické kvetoucí rostliny je tradiční součástí východní medicíny, jejíž zkušenosti jsme rádi převzali i u nás. Štiplavou léčbu využíváme nejen při problémech s trávením nebo při nachlazení. Řeč je o zázvoru, který mnozí konzumují především v podobě čaje. Zjišťovali jsme, na co dalšího je zázvor dobrý, jestli se hodí i na hubnutí a kdo by se měl konzumaci zázvoru raději vyhnout.
Někdy může jít o zvědavé zkoumání možností vlastního těla, jindy o záměrnou sexuální hrátku. Kdo zažil cévkování v nemocnici, asi si takový erotický zážitek nechá ujít. Přesto se najdou muži, kterým se to líbí. Jenže předmět někdy zůstane v močové trubici a nejde vyndat. Na to, jak na takzavný urethral sounding pohlíží, jsme se zeptali předního českého sexuologa Marka Broula.
V posledním roce jsme vám představili příběhy mnoha rodin, pro které si osud nachystal těžké životní zkoušky. Jejich osudy vám nebyly lhostejné. S každou zaslanou korunou jste jim věnovali také naději na uzdravení a lepší život. Pojďte si společně s námi připomenout vybrané příběhy pěti dětí, které letos potřebovaly vaši pomoc.
Zánět přichází tělu na pomoc, když utrpí zranění nebo bojuje s toxiny či patogeny. Je to přirozená reakce těla na poškození nebo infekci, která pomáhá s uzdravením. Pokud však zánět trvá dlouho a stane se chronickým, může přispět k vážným zdravotním problémům, a to včetně obezity, srdečních chorob, rakoviny či Alzheimerovy choroby. K prevenci takového zánětu patří zdravý životní styl včetně správného stravování. Existují totiž potraviny, které mohou mít protizánětlivé účinky.
Po pandemii covidu se o slovo přihlásily infekce, které byly v té době utlumené. Především černý kašel či suchý zápal plic. „Zažili jsme to už těsně po covidu. Stačí vzpomenout, jak se děti, které byly zavřené doma, a když někam šly, musely mít roušku či respirátor, nemohly nakazit neštovicemi. Jakmile ale respirátory sundaly a vrátily se do škol, nakazily se tři ročníky najednou,“ říká v rozhovoru pro Deník.cz předseda Společnosti infekčního lékařství České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně Pavel Dlouhý.
V sezoně respiračních onemocnění je třeba myslet na to, že na virózy nezabírají antibiotika. Lékaři stále upozorňují, že je lidé nadužívají a kvůli tomu se množí odolné bakterie. Nadějí je úspěch českých vědců, kteří odhalili klíčový protein pro vývoj nové generace antibiotik.
Neslyšící muž vzpomínal v rozhovoru s charitou Forth Valley Sensory Centre na mrazivý okamžik, kdy si sám vytáhl nádor z krku. Donutila ho k tomu zoufalá situace poté, co ho lékař přes videohovor špatně diagnostikoval a poté místo sebe poslal sestru, která si spletla rakovinu s infekcí. Nyní se snaží svým příběhem změnit systém objednávání k lékařům ve Velké Británii.
Na Vysočině došlo v posledním týdnu k nárůstu akutních respiračních onemocnění. Nejvíce nemocných má přitom Žďársko a Havlíčkobrodsko. Krajská hygienická stanice doporučuje dodržovat hygienická opatření a posilovat imunitu, zejména u dětí a seniorů.
Lidé, zejména příbuzní, mají od přírody náklonnost k novorozencům, které chtějí nosit, hladit, pusinkovat a být v jejich přítomnosti. Lékaři a vědci však upozorňují, že takové chování může ohrozit zdraví kojence, jelikož i zdánlivě neškodné nemoci mohou mít vážný průběh. Odborníci proto na TikToku i dalších internetových platformách doporučují, jak by se měli rodinní příslušníci k nejmenším chovat.
Pro zdravého člověka je slepota jen velmi těžko představitelným handicapem. Jak to však mají zvířata, která oslepla až během života? Podle odborníků jim slepota ve šťastném žití příliš nebrání. Narozdíl od lidí mají totiž velkou výhodu v podobě velmi dobře rozvinutých ostatních smyslů. Jakmile si zvířata na nový stav zvyknou, chovají se tak, že byste na nich jejich handicap možná ani nepoznali. V Handipet Rescue, útočišti pro týrané a zraněné psy a kočky, teď bojují o to, aby podobně spokojený život mohlo prožít i kotě Kokoska.
Podzim je nejen ve znamení melancholického opadávání listí ze stromů, ale též méně romantického smrkání nebo kašlání. V Česku řádí virózy v podobě rhinovirů či RS virů. Stovky lidí se každý den prokazatelně nakazí covidem, přijít má i epidemie chřipky. Nejčetnější jsou ale nyní bakteriální mykoplazmové infekce, které mohou přerůst v zápal plic. Deník přináší přehledné informace.
Na 18. listopadu připadá Evropský antibiotický den. Cílem dne je upozornit, že rostoucí odolnost bakterií vůči antibiotikům (antibiotická rezistence) je závažnou zdravotní hrozbou mezinárodního významu. Iniciativa vzešla z konference Světové zdravotnické organizace (WHO) v Berlíně roku 1997. Je důležité používat antibiotika zodpovědně.
Oddělení klinické biochemie a hematologie jablonecké nemocnice se i letos zapojuje do Evropského testovacího týdne HIV. Akce startuje v pondělí 18. a skončí v pátek 22. listopadu.
Nejvíce nových nemocných přibylo za uplynulý týden na Pelhřimovsku. Bylo tu hlášeno 2057 případů s akutní respirační infekcí na sto tisíc obyvatel. Celkem je v Kraji Vysočina 1507 nových případů na sto tisíc obyvatel. Nejlépe jsou na tom lidé na Jihlavsku.
/SOUHRN/ Nejdůležitější události, aktuality i zajímavosti z Pelhřimovska přinášíme v klasickém týdenním souhrnu. Vracíme se k respiračním infekcím, které okres postihly, i nejkrásnějším podzimním fotkám. V Humpolci už mají Svíčkomat a do města přijela bývalá velvyslankyně Eva Filipi. U hradu Kámen opraví kapli. V Kamenici nad Lipou pak někteří využili sáčky na psí exkrementy jako obal na jídlo.
Více než 150 lidí v Olomouckém kraji skončilo v pondělí doma s covidem. I když se podle informací praktických lékařů objevují i zápaly plic, příznaky se většinou neliší a připomínají respirační virózu.
Více než 150 lidí v Olomouckém kraji skončilo v pondělí doma s covidem. I když se podle informací praktických lékařů objevují i zápaly plic, příznaky se většinou neliší a připomínají respirační virózu.
Více než 150 lidí v Olomouckém kraji skončilo v pondělí doma s covidem. I když se podle informací praktických lékařů objevují i zápaly plic, příznaky se většinou neliší a připomínají respirační virózu.
Více než 150 lidí v Olomouckém kraji skončilo v pondělí doma s covidem. I když se podle informací praktických lékařů objevují i zápaly plic, příznaky se většinou neliší a připomínají respirační virózu.