Zdvihnuté prkénko není jedinou věcí, která ženy v souvislosti s mužským močením odpuzuje. Tou další je kapička moči na spodním prádle, o které někteří muži dokonce tvrdí, že do trenek patří. Ani podle urologů se však nestačí na toaletě „oklepat“. Každý muž by se prý měl po vykonání malé potřeby utřít. V opačném případě mu hrozí úniky moči i bakteriální infekce. Nedostatečná hygiena má údajně co do činění také s problémy s erekcí a potencí.
Dnes roční Tomášek se objevil v ordinaci pediatričky poprvé pár týdnů po narození s krvavou stolicí a ekzémem. Doktoři to následně přisuzovali běžné dětské infekci. Pozdější výsledky ovšem poukázaly na mnohem vážnější onemocnění – vzácný Wiskott-Aldrichův syndrom, který se mimo jiné projevuje právě ekzémem a zvýšenou krvácivostí. Jedinou nadějí ročního chlapce je transplantace kostní dřeně. Tu už sice podstoupil, ale vyhráno stále nemá.
Muži s nalakovanými nehty. Pro některé lidi je to možná možná šokující, ale ti, kteří vědí o pozitivním vlivu běžného laku na jednu specifickou oblast zdraví, na něj nedají dopustit. Příkladem je Cristiano Ronaldo. Světově oblíbený fotbalista bez černého laku na nehty nevyjde z domu. Není to však doplněk jeho dokonale upraveného vzhledu, jak by si někdo mohl myslet. Lak na nehty totiž může uchránit zdraví. Pomůže i mužům bez extravagantních sklonů.
Stojíte ve sprše a chce se vám na malou. Pustit, nebo zadržet? Ze zdravotního hlediska je odpověď jasná. Muži ano, ženy pouze v jedné životní fázi. U mužů je močení ve sprše spojováno s lepší sexuální výkonností i se zdravím prostaty, ženy by ve stoje močit neměly. Podívejte se, jaké zdravotní benefity i rizika s sebou uvolňování močového měchýře ve sprše nese.
V písecké nemocnici pomáhá vyhledávat infekce spojené se zdravotní péčí umělá inteligence. Jmenuje se HAIDI a jde o technologii, která slouží k odhalování infekcí spojených se zdravotní péčí, například po chirurgickém zákroku. Nemocnice Písek ji využívá od letošního ledna a oceňuje zejména úsporu času, kterou jí elektronické vyhledávání infekčních rizik přináší. Epidemiologičtí pracovníci Nemocnice Písek se díky HAIDI mohou více věnovat prevenci těchto infekcí.
S koncem prázdnin a začátkem nového školního roku má mnoho rodičů radost, že jejich děti opět usednou do školních lavic nebo se potkají s kamarády ve školkách, zároveň si však dělají větší starosti o jejich zdraví. Ve chvíli, kdy se děti vrací do kolektivů, čelí zvýšenému riziku nachlazení a dalších onemocnění. Rodiče se obávají, aby jejich děti nebyly neustále nemocné, a proto přemýšlí nad tím, jak podpořit jejich imunitu. Kromě dodržování zdravého životního stylu volí řada rodičů i vhodné doplňky stravy.
Letní koupání v rybníku, bazénu i nošení neprodyšných elasťáků. To vše může způsobit nepříjemné svědění a výtoky, které nemá na svědomí nic jiného než vaginální infekce. Přemnožení kvasinek a bakterií se dá však vyhnout jednoduchým postupem. Gynekoložka Petra Filová radí, kde se raději vůbec nekoupat i proč po koupání v rizikových vodách provádět vaginální výplach.
V létě, kdy teploty dosahují třiceti stupňů, lidé se potí a přílišný pohyb po městě je namáhavý, pomůže vykoupat se. Je ale dobré dbát na hygienu a vyvarovat se možným infekcím.
Letošní léto provázejí extrémy v počasí. Chladnější dny střídají tropické teploty. I ve výhledu na následující dny se mají teploty v Česku pohybovat mezi pětadvaceti až třiceti stupni Celsia. Ve vedrech je potřeba chránit i děti. Rodiče by měli myslet na jejich pitný režim, prevenci před střevními infekcemi či úrazy i ochranu před sluncem. Deník přináší přehled základních tipů.
Sezóna studených mezí, mokrých plavek a z toho plynoucích zánětů je v plném proudu. Zejména ženy dokážou v letním období pořádně potrápit infekce močových cest. Ve srovnání s muži mají totiž mnohem kratší močovou trubici, takže zákeřná bakterie E. coli má u něžnějšího pohlaví kratší cestu. Na to, jak se pozná zánět močových cest i jak se ho co nejrychleji zbavit, jsme se zeptali gynekoložky Kristýny Koutné a uroložky Kataríny Friedové.
Hrubá chodidla a ztvrdlá, popraskaná kůže na patách jsou problémem, se kterým se v průběhu života setká téměř čtvrtina dospělých. Ženy pak trápí až o 50 % častěji než muže. Není radno to podceňovat. Hlubší trhliny jsou nejen velmi bolestivé, ale hrozí i riziko infekce. Přitom způsobů, jak kůži na patách změkčit, existuje celá řada.
Tlak na produktivitu a nedostatek zdravotnického personálu jsou problémy, s nimiž bojuje většina tuzemských nemocnic. O to více začala v posledních letech nemocniční zařízení investovat do inovací. Moderní řešení v oblasti prevence infekcí či nemocniční hygieny totiž významně přispívají k jejich vyšší efektivitě a kvalitě. Příkladem za všechny je Nemocnice AGEL Nový Jičín, která obdržela ocenění Hartmann Innovation Award.
Nikola Dušková je mladá žena, která kvůli piercingu přišla prakticky o všechno. Piercing způsobil tehdy 16leté dívce infekci, která vyústila až v zánět mozku. Čtyři měsíce strávila v kómatu, ze kterého se díky lékařské péči probrala. Mentálně je však na úrovni malého dítěte. Znovu se učila chodit i jíst a dodnes trpí četnými epileptickými záchvaty. Jsou dny, kdy ani neví, jak použít lžičku.
Jedním z nejzávažnějších hromadně se vyskytujících onemocnění je cukrovka 2. typu. V České republice tato choroba postihne přibližně každého třetího člověka. Problémem je, že nemocný o své diagnóze často neví a na jeho diabetes se přijde jen náhodou. Existují však příznaky, které by pacienty mohly včas varovat.
Lucie prožívala bezproblémové a docela klidné těhotenství. S manželem očekávali narození prvního dítěte. Život jim ale obrátila naruby běžná bakterie. Matěj během dlouhého porodu vdechl smolku. Následná infekce ho odkázala na přístroje a poškodila mu 70 % mozku. „Doteď se nedokážu podívat na fotku Matýska, kde je v zavinovačce hned po porodu,“ vzpomíná Matějova maminka Lucie.
Nápady laiků, jak se léčit sami doma, neznají hranic. Nedávno se na sociálních sítích objevila vychytávka, která radí, jak se snadno vypořádat s kvasinkovým zánětem v ústech. Pokud máte po ruce vaginální tablety s obsahem antimykotik, čili protikvasinkových látek, lze je údajně použít i na léčbu sliznice v ústech a krku. Co na takovou terapii říkají, jsme se zeptali lékárnice Veroniky Orendášové a praktického lékaře Dušana Zhoře.
Rady na správné vyndávání přisátého klíštěte a názory na ně se různí. Někteří klíště vytrhnou, jiní točivým pohybem vykroutí, další buď pinzetou či speciální kartou vyviklají. Ideální postup, jak vyndat zakousnuté klíště, je však jen jeden. A schvalují ho i zdravotníci. Zjistěte jednou pro vždy, jak minimalizovat riziko infekce lymeskou boreliózou a klíšťovou encefalitidou. Podíváme se i na to, proč klíště nikdy nemydlit a nezakapávat olejem.
Devatenáctiměsíční chlapeček z Vysočiny zemřel poté, co se nakazil meningokokovou infekcí. K úmrtí malého dítěte došlo na konci března. Informaci přinesly Novinky.cz.
Opakovaně použitelné láhve na nápoje jsou dobrou volbou, jak minimalizovat odpad a mít u sebe neustále něco k pití. Z vědecké studie ale nedávno vyplynulo, že mohou obsahovat až 40 tisíckrát více bakterií než vaše toaleta. Kromě bakterie E. Coli, která způsobuje řadu závažných infekcí, nalezli vědci v láhvích i bakterie vedoucí k nevolnostem včetně zvracení a průjmů. Jak láhev na nápoje správně čistit? Dočtete se i, kterých dalších bakterií se v láhvi obávat.
V Česku bylo diagnostikováno už přes 4200 případů černého kašle, dva nakažení zemřeli. Druhým zaznamenaným úmrtím je čtyřiaosmdesátiletá žena žijící v domově pro seniory na Chrudimsku. V týdenní zprávě o tom dnes informoval Státní zdravotní ústav (SZÚ). Mluvčí SZÚ Štěpánka Čechová doplnila, že kromě černého kašle měla žena i další infekci, černý kašel proto nelze určit jako jasnou příčinu úmrtí.
Jednou z prvních věcí, kterou využíváme k samodiagnostice příčin rýmy, je její barva. Přesněji tedy zabarvení nosního hlenu, kterému se především na Moravě říká sopel. V Čechách je populární spíše název nudle. Co nám o našem zdraví řekne sopel a co je důležité kromě jeho barvy? Proč se zbytečně bojíme žluté barvy hlenu a je červená barva hodně nebezpečná? Zkuste se sami diagnostikovat podle rad lékařů.
Konečně nastal čas sběru prvních jarních bylinek. Pro naše předky představovaly záchranu při řadě zdravotních neduhů a také první zdroj čerstvých účinných látek po dlouhé zimě. Královnou mezi jarními bylinkami je nepochybně kopřiva. K jaké léčbě se kopřiva hodí? Jak kopřivu vyluhovat, na co výluh použít a jak dlouho se může pít čaj z kopřivy? Na rady jsme se zeptali lékárníka.
Rýma je jedním z nejčastějších příznaků, které provázejí řadu nemocí dětí i dospělých. Většinou jsou to infekce, které způsobují ucpaný nos. K léčbě akutní rýmy pak stačí oněch známých sedm dní samoléčby. Ale co s rýmou chronickou? Co všechno ji může způsobovat a jak málo známé příčiny rýmy léčit? Zeptali jsme se praktické lékařky Ludmily Bezdíčkové.
Od nepaměti žijeme v prostředí, kde je množství plísní. Pomocí přirozené imunity se můžeme většině z nich bránit a díky naší vnitřní mikroflóře s nimi žijeme ve vzájemné symbióze. Někdy se však vnitřní mikroflóra naruší, plísně a kvasinky se ve střevech přemnoží, a to může vyvolat vážné zdravotní problémy. Jak se projevuje plíseň ve střevech? A jak můžeme plíseň ze střev odstranit?
I když jste opatrní a dbáte na hygienu, může být váš trávicí trakt napaden střevními parazity. Do vašeho těla se mohly dostat nedostatečně tepelně upraveným nebo kontaminovaným jídlem. Jak poznáte, že se problém se střevními parazity týká i vás? Co na nezvané červy zabírá? Můžeme kromě klasické léčby antiparazitiky využít i přírodní léčbu?
Jak se co nejrychleji zbavit oparu? Opar je nepříjemný, bolestivý a navíc na obličeji moc parády nenadělá. Prvními příznaky oparu je slabé svědění a brnění rtů. Poté se objeví drobné puchýřky, které po nějaké době praskají a vytvoří se strupy. Samovolné hojení trvá osm až deset dní. Po celou dobu je přitom opar vysoce infekční. Myslete na to, že virus můžete na někoho přenést nejen polibkem, ale třeba i použitím stejného ručníku. Co si dát na opar? Co opary způsobuje a jak jim předcházet? Dají se opary léčit i podomácku, bez mastí a náplastí na opary z lékárny? Podívejte se na osvědčené tipy.
Na Olomoucku výrazně vzrostly počty nemocných s akutními respiračními infekcemi, včetně chřipky. Situace je v tomto okrese nejhorší v rámci Olomouckého kraje, kde celkově nemocnost v tomto týdnu překročila hranici 2000 případů na 100 tisíc obyvatel.
Poprvé v této sezoně jsme překročili práh epidemického výskytu akutních respiračních infekcí a chřipce podobných onemocnění. V kraji je nyní 1722 případů na sto tisíc obyvatel.
Mezinárodnímu vědeckému týmu BioRescue, který se před vyhynutím snaží zachránit nosorožce bílého severního, se poprvé podařilo úspěšně vložit embryo do těla nosorožčí samice. Metodu, která vychází z lidské asistované reprodukce, odborníci vyzkoušeli s embryem nosorožce bílého jižního. Březí samice ale později uhynula na infekci související se záplavami, uvedli vědci na tiskové konferenci v Berlíně. Na světě žijí již jen dvě samice nosorožce bílého severního, a to Fatu a Nájin narozené ve Dvoře Králové.
Ucpané dutiny, bolesti čela, zatékání hlenů do krku i nekončící epizody rýmy. Průměrný člověk trpí akutní rýmou zhruba 5x do roka, děti dvakrát častěji. Někdy sama odezní, jindy je potřeba nasadit antibiotika. Lepší však je, naučit se rýmě předcházet. A proč ne zrovna s konvičkou do nosu, kterou zvládnou používat i děti. Když se naučíte, jak často ji používat a jaký roztok na výplach zvolit, je to hračka. Na jednu věc je ale potřeba dát si dobrý pozor.
Chození na malou se zdá být naprosto samozřejmou věcí, o které není potřeba dlouze diskutovat. Zkrátka si sednete a je to. Někdy to však není tak jednoduché, jak se na první pohled zdá. Existují totiž pozice, které ženám při močení vyloženě škodí. Kdy může chození na malou způsobit infekci močových cest, záněty či ohrozit vaše ledviny? A jak se vymočit správně?
Společnost HARTMANN – RICO a. s. patří k nejvýznamnějším výrobcům a distributorům zdravotnických prostředků a hygienických výrobků v České republice. O tom, jak se firmě daří a jakými inovacemi se pyšní, jsme hovořili s předsedou představenstva společnosti Tomášem Grohem.
Nachlazení je jevem na podzim tak běžným, jako padání listí. Jak nachlazení vyléčit, jak jeho léčbu urychlit a bylo by možné se pokud možno vyléčit přes noc? Imunoložka Zuzana Ozaniak Střížová z pražské Fakultní nemocnice Motol radí, které kroky je třeba podniknout, abychom se nachlazení zbavili rychle a za chvíli opět neonemocněli.
Rakovinu děložního čípku lékaři ročně diagnostikují asi osmi stovkám žen. Kolem tří set na ni ročně umírá. Životy přitom zachraňuje očkování a preventivní prohlídky.
Na základní škole v Předlicích se začala šířit kožní infekce, takzvané impetigo. Škola přitom vyzývá rodiče, aby děti neléčili svépomocí. „Nevyléčí se tím, že dítě jen zůstane doma. Prosíme všechny zákonné zástupce, aby důkladně prohlédli své děti a v případě výskytu dítě neposílali do školy, ale určitě navštívili lékaře,“ uvedla na webu školy jedna z třídních učitelek Nur Ashraf Bekai.
Zdravotní ústav se sídlem v Ostravě se spojil s významnými sportovními kluby v kraji v boji proti HIV. Během vybraných utkání zájemcům poskytne anonymní bezplatné testování.
Všímáte si svého okolí? Pokud ano, tak právě pro vás přinášíme další díl našeho seriálu, ve kterém vám budeme ukazovat fotografie ulic, budov či zajímavých míst v metropoli. Poznáte místa v Praze podle detailů, které pro vás zachytil hledáček redakčního fotoaparátu? Zkuste to s naším fotokvízem.
Ať už máte rajčatových keříků plnou zahradu nebo jen dva tři na balkóně, potřebují stejnou péči. Kromě vydatné každodenní zálivky a přihnojování přišel právě teď čas na zaštipování přebytečných výhonků rajčat. Bude vás to sice stát trochu práce, ale rostliny vás pak odmění bohatou úrodou rajčat. Přečtěte si, proč a jak zaštipovat rajčata.
Jen máloco dokáže zkazit dovolenou jako jakákoliv zdravotní komplikace. Jednou z těch méně závažných, zato však vysoce nepříjemných, je především pro ženy bakteriální či kvasinková infekce intimních partií. Jak se ale na dovolené mykózy rychle zbavit? Jak se zbavit kvasinek v pochvě? Jak léčit infekci pochvy či jak si poradit s mykózou i bez léku na předpis? Ale hlavně: jak se zbavit svědění pochvy?
Oblast intimních partií je pro každou ženu velice citlivým tématem, tím spíš, pokud se jedná o nějaký zdravotní problém. Nejčastěji ženy řeší infekci kvasinkami, bakteriemi, bolest při sexu či zánět močových cest. Mykóza a infekce však nejsou jediným problémem, který ženy trápí. Problémem může být i nedostatečná vlhkost a vaginální suchost, jež může provázet například i rakovinu či endometriózu.
Svědění a pálení v intimních partiích, které způsobuje vaginální mykóza, zažijí někdy za život tři ze čtyř žen. A každá druhá z nich navíc trpí opakovaně. Jak ženy řeší tuto nepříjemnou kvasinkovou infekci? K lékaři se mnohým z nich nechce, a nevypraví se ani do lékárny, kde lze koupit volně prodejné léky na vaginální mykózu. Místo toho sahají raději k babským receptům a intimní problémy řeší doma. Našli jsme nejbizarnější rady z českého internetu a požádali gynekoložku o jejich okomentování.
Americká zpěvačka Madonna byla propuštěna z nemocnice, informoval erver CNN s odkazem na své zdroje. Čtyřiašedesátiletá královna popu byla s těžkou bakteriální infekcí na jednotce intenzivní péče a musela kvůli tomu odložit sedmiměsíční turné, které měla zahájit v následujících týdnech.
Jedna obyčejná věc je jasným ukazatelem našeho zdraví. Může nám být varováním každý den, a to hned několikrát. Tou věcí je naše moč. Jediný pohled do záchodu často odhalí víc, než byste čekali. Co o vašem zdraví prozradí barva moči, co ji ovlivňuje a na jaké nemoci může poukázat její zápach? A jaký je vlastně zdravý odstín moči a co všechno se z něj dá zjistit?
/FOTO, STREAM/ Už jen dvě mláďata zůstala v péči Uršuly a Ulricha, čapího páru hnízdícího na komíně automobilové školy v Ústí nad Orlicí - Hylvátech. Třetí potomek se nyní nachází v Záchranné stanici zvířat Pasíčka na Chrudimsku s velmi závažným onemocněním a prognóza nevypadá dobře.
Už jen dvě mláďata zůstala v péči Uršuly a Ulricha, čapího páru hnízdícího na komíně automobilové školy v Ústí nad Orlicí - Hylvátech. Třetí potomek se nyní nachází v Záchranné stanici zvířat Pasíčka na Chrudimsku s velmi závažným onemocněním a prognóza nevypadá dobře.
/TÉMA DENÍKU/ Je naprosto nezodpovědné a nepochopitelné po zkušenosti s covidem takto přímo podporovat rozšiřování infekcí na pracovištích, říká k vládou znova navrhované karenční době Karel Dvořák z Chotěboře. Dvořák je předseda okresního výboru KSČM Havlíčkův Brod, levicový politik, ale nyní také chotěbořský podnikatel. Takže situaci, kdy by zaměstnanci nebyla první tři dny nemoci vyplácena nemocenská, vidí z několika úhlů.
Nejmenovaný muž z amerického státu Florida se infikoval parazitickým druhem prvoka a zemřel. Parazit se do jeho těla nejspíš dostal, když si vypláchl nos vodou z kohoutku.
V porovnání s předchozím týdnem o téměř 4 procenta více nemocných akutními respiračními infekcemi a chřipkou zaznamenali královéhradečtí hygienici k pátku 3. února.
Kašel je minimálně od začátku covidové pandemie vnímaný doslova jako stigma. Zkuste mezi lidmi zakašlat a většina se od vás začne s hrůzou v očích odtahovat. Kašel může, ale také vůbec nemusí být příznakem toho, že je člověk infekční. Než toto každému vysvětlovat, je samozřejmě mnohem lepší se kašle co nejrychleji zbavit. Kdy stačí samoléčba a kdy už jít s kašlem k lékaři, jsme se zeptali specialisty Aleše Novosáda z České lékárnické komory.