Strakonice /VIDEO/ – Pátek 10. května 2019 si římskokatolická farář Roman Dvořák bude pamatovat až do konce svého života. Byl mezi těmi, kteří do kostela sv. Markéty stěhovali nový zvon. „Úžasné, nádherné.
Žďár nad Sázavou – Návštěvnost v řádu desítek tisíc lidí s sebou každoročně nese žďárská svatojánská pouť, o které se minimálně co do počtu atrakcí hovoří jako o druhé největší v republice. Letos se vyhlášená pouť odehraje ve dnech 14. až 19. května, nejvíce návštěvníků se tradičně očekává v průběhu víkendu. „Světští“, kteří začnou do města najíždět v pondělí 13. května, opět zaberou prostranství u zimního stadionu a jeho okolí, takže hlavně děti se mohou těšit na stovku kolotočů, houpaček a dalších atrakcí, stánků bude 200.
Písek - V loňském roce uspořádal spolek Přátelé Kamenného mostu Svatojánskou slavnost spojenou s procesím ke slavnostně ozdobené soše sv. Jana Nepomuckého na Kamenném mostě.
/VIDEO/ Průvod lidí všeho věku v zejména horáckých a podhoráckých lidových krojích, duchovní, muzikanti i veřejnost stoupající ke kostelu svatého Jana Nepomuckého na Zelené hoře u Žďáru nad Sázavou, kde se po mši svaté uskutečnila lidová veselice. To byl v pořadí už druhý ročník obnovené krojové poutě ke svatému Janu Nepomuckému.
Žďár nad Sázavou /VIDEO/ – Průvod lidí všeho věku v zejména horáckých a podhoráckých lidových krojích, duchovní, muzikanti i veřejnost stoupající ke kostelu svatého Jana Nepomuckého na Zelené hoře, kde se po mši svaté uskutečnila lidová veselice. To byl v pořadí už druhý ročník obnovené krojové poutě ke svatému Janu Nepomuckému. „Byla jsem zvědavá hlavně na ty kroje, tady jsou jiné, než znám. Líbí si mi, když lidé udržují tradice. Pocházím od Olomouce a pamatuji si, že jsme kdysi doma měli hanácký kroj, byl snad ještě po prababičce ze začátku minulého století. Rodiče ho věnovali někam do muzea, když se na stáří stěhovali z domu do bytu, je mi to teď trochu líto. Taková věc by se neměla dávat z domu,“ konstatovala Hana Dvořáková z Tišnova.
Linec - Patnáctého května bude v Praze největší barokní podívaná na vodě, svatojánská slavnost Navalis se 300letou tradicí, napsaly OÖN. Letos se jí zúčastní i lodníci z Hallstattského jezera.
Strakonice – Kostel sv. Markéty dostane v pátek 10. května nový zvon. Římskokatolický farář Otec Roman Dvořák ho představil. „Ponese jméno sv. Jana Nepomuckého a odlil zvonař Michal Votruba,“ říká Roman Dvořák.
Purkarec /VIDEO/ - Podruhé, přesně po roce, vyrazili na vodu, aby připomněli voraře, rod Schwarzenbergů a také svého patrona, sv. Jana Nepomuckého, kterému se před dvěma sty devadesáti lety dostalo svatořečení.
Baziliku Navštívení Panny Marie, která se ční poblíž frýdeckého centra, nelze přehlédnout. O tom, že jde o významnou památku, na kterou mohou být frýdeckomístečtí patřičně hrdí, svědčí historie chrámu – ať už ta minulá či relativně nedávná.
Žďár nad Sázavou – Jako o druhé největší v republice s návštěvností v řádu desítek tisíc lidí se léta hovoří o vyhlášené žďárské svatojánské pouti – ta se letos uskuteční ve dnech 14. až 19. května. „Světští“ opět zaberou prostranství u zimního stadionu a jeho blízké okolí, takže hlavně děti se mohou těšit na stovku kolotočů, houpaček a dalších pouťových atrakcí, prodejních stánků bude dvakrát tolik.
Žďár nad Sázavou – Lidé v krojích typických pro různé oblasti Horácka a jižní Moravy budou ve středu 8. května opět k vidění na žďárské Zelené hoře. Ze zámku k poutnímu kostelu svatého Jana Nepomuckého - památce UNESCO - už podruhé vyrazí krojovaný průvod složený z členů folklorních souborů a farníků z farností Kraje Vysočina a Jihomoravského kraje. Obnovenou krojovou pouť opět pořádá žďárský spolek Putování za Santinim ve spolupráci se „zámeckou“ farností a za podpory města a majitelů žďárského zámku.
Purkarec – Navzdory chladu se vydá parta veslařů, včetně olympionika Václava Chalupy, v neděli z Purkarce na Prahu. Čeká je druhý ročník poutní vzpomínkové plavby Po stopách vltavských plavců.
Nymburk /FOTOGALERIE/ - Tradice prvomájového polibku pod rozkvetlým stromem má hlubokou tradici. Akce, kterou podruhé letos pořádali Nymburští demokraté u rozkvetlé jabloně zasazené pro tuto příležitost minulý rok, je podstatně mladší. „Ale byli bychom rádi, kdyby se to stalo tradicí,“ uvedl jeden z pořadatelů Jan Ritter.
Dolní Vltavice /VIDEO/ – Padesát na padesát, tak vidí Milan Bukáček, šéf krumlovských vodních záchranářů, šanci, že se podaří na dně Lipna u Dolní Vltavice najít sochu sv. Jana Nepomuckého, kterou vandalové shodili do řeky v roce 1958, kdy se nádrž napouštěla. Měla by ležet v bahně ve 13 metrech hloubky a 300 metrů od břehu. Právě na Dolní Vltavici mají záchranáři svou základnu.
Žďár nad Sázavou /FOTOGALERIE/ – Písničkářka a moderátorka Jana Rychterová zavítala do Žďáru nad Sázavou, aby připomenula místním dětem kouzlo lidové písničky a navštívila památku UNESCO, kostel svatého Jana Nepomuckého na Zelené hoře.
Stavební práce na nové cyklostezce začaly u Pilské nádrže u Žďáru nad Sázavou. Trasa propojí oblíbenou rekreační lokalitu s nedalekým Stržanovem. Jedná se o první z pěti částí projektu rozvoje cyklodopravy ve městě, na který se žďárské radnici podařilo získat evropskou dotaci.
Kdo projíždí nebo prochází centrem Sedlišť, malebné dřevěné stavby kostela Všech svatých si nemůže nevšimnout. Svatostánek má zajímavou historii, první zmínka o sedlišťském kostele se datuje do 15. století.
Klatovy – V Pavilonu skla v Klatovech v rámci doprovodného programu 13. ročníku Barokních jezuitských Klatov můžete navštívit výstavu Stříbřené poklady lidové zbožnosti, která se zaměřuje na mapování odrazů a inspirací křesťanské víry v užitém umění a umění ve spojení se sklem.
Hluboká nad Vltavou - Už v minulém roce se kolem kostela sv. Jana Nepomuckého na Hluboké nad Vltavou instalovala netradiční křížová cesta. Ta se skládala z křížů tesaných při Velikonočním hrkání na náměstí Přemysla Otakara II. v Českých Budějovicích s tím, že se každý rok vymění jeden kříž za nový.
Bystřice nad Pernštejnem – S Vodomilem Zubří zemí je název tradiční turisticko-poznávací soutěže, kterou rok co rok vyhlašuje Bystřice nad Pernštejnem. Stejně jako předchozí ročníky, také ten letošní, v pořadí už třináctý, bude tematicky zaměřený. Soutěžící se tentokrát vydají za krásou a za poklady.
Vyklantice – Už ve dvě hodiny odpoledne začne varhanní velikonoční koncert, který na sobotu 20. dubna připravily spolek Historické Vyklantice a vyklantická farnost.
Boskovice /STALO SE PŘED/ - Před devíti roky v Římě zemřel kardinál Tomáš Špidlík. Jezuita, katolický teolog, který se zaměřoval na křesťanskou spiritualitu východu, se narodil v roce 1919 v dnešní Bělské ulici v Boskovicích. Velkou část života prožil ve Vatikánu.
Českokrumlovsko - Sobota patří odemykání stezek a Vltavy, zajít si můžete na velikonoční jarmárek nebo si prohlédnout jindy nepřístupné interiéry krumlovského zámku.
Dobrovice /FOTOGALERIE/ - Máte doma přebytečné dráty či drátky a nevíte, jak je využít? V Dobrovických muzeích je výstava výrobků z drátů, na které se dozvíte i něco z historie a současnosti drátenického řemesla.
Nový Knín /FOTOGALERIE/ - Pokud se projdete po náměstí v Novém Kníně, pravděpodobně vám padne do oka kříž poskládaný z bílých dlažebních kostek. Na otázku, kde se kříž vzal a co znamená, nám odpověděl starosta města Tomáš Havlíček: „Kříž z bílých kostek je v místě, kde stávala hřbitovní kaple sv. Jana Nepomuckého, postavená v roce 1730, která byla zbourána v souvislosti se zrušením hřbi-tova na dnešním náměstí v roce 1890.“
Postavili ho roku 1731 opavští jezuité, kteří obec tehdy vlastnili, v barokním slohu z kamene a pálených cihel. Dobu vzniku určuje letopočet v kameni za hlavním oltářem a jeho raritou je boční oltář.
Nepomuk - Již osmá sezona nepomuckých farmářských trhů odstartuje ve městě, v němž se narodil náš slavný světec – sv. Jan Nepomucký, v sobotu 6. dubna.
Českou korunou se v tomto regionu sice s přestávkami platí téměř 100 let, nicméně díky více než tisíciletému osídlení Těšínska se tady v průběhu staletí užívala platidla česká, polská, rakousko-uherská i německá. V minulosti se však našla i platidla starověkého Říma či Uher.
Nymburk /FOTOGALERIE/ - Brány památek dokořán. Tak se jmenuje zahajovací akce nové turistické sezóny v Nymburce. Letos připadla na neděli 7. dubna. Jedním z hlavních taháků bude prohlídka secesní vodárenské věže, kdy ti fyzicky zdatnější mohou vystoupat po schodišti nahoru.
Tři dubnové soboty, nabídnou nejen občanům Prostějova unikátní příležitost. Formou komentovaných prohlídek, budou mít zájemci možnost navštívit několik významných historických budov a míst.
Správa zámku Horšovský Týn na Domažlicku plánuje na nadcházející sezonu novinku. Návštěvníkům nově zpřístupní i druhé nádvoří zámku. Již loni přistoupila ke stejnému kroku v případě hlavního nádvoří, což návštěvníci přivítali s nadšením.
Hodonínsko – Hlasování spuštěno. Lidé mohou posílat svoje hlasy o nejlépe opravenou památku Jihomoravského kraje. „Vítěz, který obdrží nejvíce hlasů získá šedesát tisíc korun. Dalších až sto padesát tisíc korun pak od odborné poroty,“ uvedl mluvčí kraje Jiří Klement.
Kutná Hora - Také v letošním roce dochází k plánovanému odchytů holubů na území Kutné Hory. Město za něj podle vedoucí technického oddělení Andrey Bodišové zaplatí 120 tisíc korun, což je zhruba o dvacet tisíc méně než loni.
Postaven byl během 16. století na místě původní tvrze připomínané už v roce 1411. Stojí ve městě mezi rybníky na trase mezi Ostravou a Opavou ve dvou objektech ze 16. a 17. století.
Pluhův Žďár – Ve vsi Klenov, místní části Pluhova Žďáru, připravilo vedení obce v loňském roce projekt celkové obnovy památkově chráněné kaple sv. Jana Nepomuckého.
/FOTOGALERIE/ Noviny, bankovky, mince a dobové dokumenty. A to až více než 170 let staré. To vše ukrývala měděná schránka, která byla donedávna ve špičce kostela v Jiřetíně pod Jedlovou, kterou kvůli hrozbě pádu museli sundat.
Jiřetín pod Jedlovou – Noviny, bankovky, mince a dobové dokumenty. A to až více než 170 let staré. To vše ukrývala měděná schránka, která byla donedávna ve špičce kostela v Jiřetíně pod Jedlovou, kterou kvůli hrozbě pádu museli sundat.