Kreativ

ŠTÍTEK: Jan Nepomucký

Sochy u slavskovského zámku.

OBRAZEM: Zničená kamenná těla. Sochy ve městech ničí čas i vandalové

Povrch rozdrolený vodou a větrem nebo zarostlý mechem. Chybějící kusy kamenných těl. Část památkově chráněného barokního sousoší v parku slavkovského zámku, který patří městu, byla ještě nedávno v dezolátním stavu. Loni město nechalo opravit jedenáct soch za více než jeden a půl milionu korun. Většinu nákladů pokryly dotace od státu.  

Slavkovští stejně jako loni nechali opravit několik dalších soch ze zámeckého parku. Loni jich bylo jedenáct, letos dalších deset. Obnova stála celkem přes tři miliony korun.

OBRAZEM: Zničená kamenná těla. Sochy ve městech ničí čas i vandalové

Jižní Morava - Povrch rozdrolený vodou a větrem nebo zarostlý mechem. Chybějící kusy kamenných těl. Část památkově chráněného barokního sousoší v parku slavkovského zámku, který patří městu, byla ještě nedávno v dezolátním stavu. Loni město nechalo opravit jedenáct soch za více než jeden a půl milionu korun. Většinu nákladů pokryly dotace od státu.  

Velké Dářko.

CYKLOTRASA: Trasa ze Žďáru k Velkému Dářku je v létě plná lákadel

Krátký a nenáročný, ale zejména v sezoně plný nejrůznějších lákadel v podobě kulinářských zážitků, návštěv historických objektů, sportovního vyžití či třeba zvířátek pro potěchu malých dětí, je cyklovýlet mezi Žďárem nad Sázavou a rybníkem Velké Dářko, takzvaným Mořem Vysočiny. Trasa měří 12,6 kilometru a samotná jízda má trvat přibližně 50 minut, nicméně díky četným zastávkám může jít i o celodenní výlet.

Stezka podél břehu Konventského rybníka nesoucí název Naučná stezka kolem Zelené hory byla uvedena do provozu v dubnu 2011. Foto: Deník/Lenka Mašová

Naučná stezka kolem Zelené hory

Naučná stezka o pěti zastaveních a délce 2,6 kilometru se dvěma odpočinkovými místy, mobiliářem a deseti informačními panely spolufinancovaná Evropskou unií byla uvedena do provozu v dubnu roku 2011.

Zelená hora, poutní kostel Sv. Jana nepomuckého.

Poutní kostel svatého Jana Nepomuckého na Zelené hoře

Žďárský kostel na místě nazvaném Zelená hora je zdaleka viditelný; svatostánek zasvěcený Janu Nepomuckému ve stylu barokní gotiky od stavitele Jana Blažeje Santiniho Aichela vznikl v letech 1720 – 1722 z iniciativy žďárského cisterciáckého kláštera.

Snad žádný žďárský patriot si nenechal ujít příležitost zúčastnit se oslav tří set let od zahájení výstavby kostela svatého Jana Nepomuckého na Zelené hoře a pětadvaceti let, které uplynuly od jeho zapsání do seznamu UNESCO.

VIDEO: Na slavnostech nechyběli ani geniální stavitel Santini a opat Vejmluva

Žďár nad Sázavou - Jedna z nejkrásnějších staveb u nás je bezesporu poutní kostel svatého Jana Nepomuckého na Zelené hoře. Geniální barokní architekt Jan Blažej Santini Aichl zde odvedl vskutku dokonalou práci. Impuls ke vzniku poutního kostela dal opat Václav Vejmluva v roce 1719, kdy byl nalezen domněle neporušený jazyk svatého Jana Nepomuckého a připravovalo se jeho svatořečení.

Žďárské Santiniho barokní slavnosti.

Oslavy čtvrt století kostela v UNESCO se spojí se Santiniho slavnostmi

Žďár nad Sázavou – Opat Vejmluva, někdejší nejvyšší duchovní žďárského cisterciáckého kláštera, i proslavený architekt Jan Blažej Santini Aichl se v pátek 6. září v podvečer objeví na žďárském náměstí Republiky. Tradiční Santiniho barokní slavnosti se letos spojí s oslavami 25 let od zapsání Santiniho poutního kostela svatého Jana Nepomuckého na Zelené hoře na seznam UNESCO a současně i s výročím 300 let od zahájení tohoto ojedinělého architektonického počinu.

Jan Korecký (na snímku) při rozhovoru ve svém ateliéru na Českokrumlovsku.

Původní podobu vrací památkám dvacet let

Zliv – Den co den pracovali specialisté na stovky let starém klenutém mostě ve Zlivi. Barokní most z roku 1724 se totiž po letech opravoval. Jen socha sv. Jana Nepomuckého tu chybí. Tu má totiž ve svém ateliéru kousek od Českého Krumlova restaurátor Jan Korecký.

Anděl Páně 2

Anděl Páně pomáhá kostelům

Z Venclova statku v Javornici a z návsi v Liberku odstartuje v pátek v 18 hodin výšlap ke kostelu sv. Jana Nepomuckého v Bělé. Tam od 19.30 začne promítání filmové pohádky Anděl Páně 2 za osobní účasti jejího režiséra Jiřího Stracha.

Bissona Praga bude reprezentovat naše hlavní město v Benátkách. Do barokní krásy ji oděli umělci z Chomutovska a okolí.

Loď z Chomutova vyráží na cestu do Itálie. Zúčastní se benátských slavností

Sochaři a řezbáři z Chomutovska dostali příležitost, která se neomítá. Dotvořit bissonu, tedy benátskou barokní osmiveslici, tak aby reprezentovala Prahu na tradičních slavnostech Regata Storica v Benátkách. Ve čtvrtek jí v Nehasicích požehnal biskup a poté byla převezena do Prahy. Čeká ji cesta do Itálie, kde ji spustí první zářijovou neděli s flotilou dalších bisson na hladinu.  

Socha sv. Jana je znovu jako nová.

Město opravilo niku se sochou sv. Jana Nepomuckého

/FOTOGALERIE/ Socha svatého Jana Nepomuckého je znovu jako nová. Město Nymburk před časem opravilo výklenkovou kapli, která trpěla vlhkostí a byla ve spodní části poškozena. Během oprav byla provedena obnova omítek, sanace paty zdiva a úprava terénu přiléhajícího ke kapli včetně položení drenážního systému.

Obec Pohled v roce 2011 faru získala do majetku obce. Objekt bohužel nyní nemá potřebné využití.

Historicky cennou faru v Pohledu zkoumají odborníci

Pohled – Až do konce září bude trvat stavebně historický průzkum obecní kulturní památky, fary v Pohledu. Odborný průzkum bude podkladem pro rozhodování obce o další rekonstrukci tohoto objektu a jeho následném využití. Dokončení průzkumu je plánováno do konce září 2019. Akce je financována z dotace Kraje Vysočina a z prostředků obce.Budova proboštství byla postavena v roce 1714 podle návrhu stavitele Jana Blažeje Santiniho-Aichela,který poději navrhl své mistrovské dílo – kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené Hoře u Žďáru nad Sázavou.

Václav IV., Karel IV. a Jošt

Nešťastný panovník, záhadná smrt. Proč zemřel Václav IV., se dodnes neví

Vyčítali mu, že je líný, neschopný a labilní, že nikdy nedorostl svého otce Karla IV. Že pije a není schopen řešit záležitosti království. Do určité míry to byla pravda, ale byla to jen jedna stránka osobnosti nešťastného krále Václava IV., jehož smrt roznítila husitské bouře. Jaký byl opravdu? A nepodílela se na jeho selhání do určité míry i výchova jeho otce?

Ilustrační foto.

Pozorování oblohy na kopci v Malechovicích

Oblíbená prázdninová akce se koná již tuto sobotu na Novákově kopci v Malechovicích nedaleko Mladějova. Vrch nad sochou sv. Jana Nepomuckého poskytuje úžasný výhled na Trosky, Kozákov, Vyskeř, ale i vzdálenější Prachovské skály, Kumburk či Ještěd.

Berglův obraz ožil, rentgen odhalil, jak ho autor měnil.

Berglův obraz ožil, rentgen odhalil, jak ho autor měnil

Dlouhé roky byl oltářní obraz Sv. Jan Nepomucký rozdávající almužnu evidován jako anonymní práce z druhé poloviny 18. století. Nedávno ale odborníci potvrdili, že autorem je slavný královédvorský rodák Jan Václav Bergl. Povedlo se ho zrestaurovat, nyní je jednou z hlavních atrakcí výstavy, která připomíná umělcovu dráhu z malého města až na císařský dvůr.

Paskovský zámek.

Zámek Paskov

Dominantní památkou Paskova je zámecký areál, který návštěvníka uvítá na ulici Nádražní budovami předzámčí, zámecké vily a barokními sochami svatého Jana Nepomuckého a svatého Šebestiána.

Ilustrační foto.

Na opravu městské sochy Jana Nepomuckého přispěl kraj

Karlovy Vary – Náklady na restaurování barokní sochy Jana Nepomuckého z roku 1728 od neznámého autora, která stojí v Karlových Varech proti Alžbětiným lázním, jsou odhadnuty na 123 tisíc korun a 50 tisíci přispěl i Karlovarský kraj.

Rodáci a přátelé obce se setkali v sobotu 20. července při bohatém programu.

Mažice oslavily 665 let

Mažice - Výjev jak z Prodané nevěsty, Babičky nebo Našich furiantů mohli vidět v sobotu 20. července lidé projíždějící mažickou návsí. Rodáky a přátele obce tam u příležitosti 665. výročí jejího založení vítala krojovaná družina jak jinak než tradičně, tedy chlebem a solí.

Sloup na Masarykově náměstí.

Mariánský sloup na bystřickém náměstí prochází obnovou

Bystřice nad Pernštejnem – Obnovou aktuálně prochází sloup Blahoslavené Panny Marie se sochami čtyř patronů v podobě svatého Vavřince, svatého Jana Nepomuckého, svatého Šebestiána a svatého Floriána na bystřickém Masarykově náměstí.

Ilustrační foto

V Dyji mají děti nové hřiště. Otevře v srpnu

Dyje – Nově opravené dětské hřiště se od srpna otevře lidem v Dyji. Zastupitelé nechali na hřiště přidat pro děti novou herní a lezeckou sestavu Twister a nad lavičku u pískoviště postavit pergolu pro příjemnější trávení času dospělých.

Marek Michl.

Marek Michl: Před lety jsem dozrál do nymburského patriota

Narodil jsem se 7. července 1973 v nymburské nemocnici. Vystudoval matematickou třídu na Gymnáziu W. Piecka v Praze. Následovaly tři roky na lékařské fakultě. Řadu let jsem dělal účetnictví a účetní poradenství. V roce 2007 jsem přišel do Thermoservisu (teplárna) nejprve jako ekonom, později se stal ředitelem společnosti.

Ilustrační foto.

Hudební špičky vystoupí v Hluboké nad Vltavou i Hosíně

Hluboká nad Vltavou/Hosín - Co spojuje Hosín a Hlubokou? Například, že v nich slouží stejný farář, otec Tomas van Zavrel, který se snaží zpřístupňovat kostely veřejnosti. Jak Hluboká, tak i Hosín má nádherný kostel, v obou se tak uskuteční 14. ročník Jihočeského komorního hudebního festivalu.

Označení soch bronzovou deskou před bývalou jezuitskou kolejí v Kutné Hoře.

Sochy u bývalé jezuitské koleje jsou označeny bronzovými deskami

/FOTOGALERIE/ Soubor třinácti barokních soch z 18. století na terase před bývalou jezuitskou kolejí v Kutné Hoře prochází od jara roku 2017 postupnou rekonstrukcí. „V roce 2017 a 2018 bylo zrestaurováno po čtyřech sousoších a k tomu vždy přilehlá část parapetní zdi s kamennými vázami. V letošním roce jde o pět sousoší, opět včetně parapetní zdi s kamennými vázami,“ vyjmenovala Věra Žáčková, zástupce vedoucího odboru památkové péče.

Polská návštěva.

Žďár navštívila delegace ze spřáteleného polského Lešna

Žďár nad Sázavou /FOTOGALERIE/ - Začátkem června si mohli žďárští občané, kteří procházeli náměstím Republiky, povšimnout jedné zajímavosti - na Staré radnici vlály dvě vlajky – česká a polská. Důvod k tomuto slavnostnímu aktu byl pochopitelný: naše město totiž navštívila polská delegace ze spřáteleného Lešna včetně místostarosty, vedoucího odboru kultury a sportu či ředitele lešenské knihovny.