V noci se k prohlídkám otevřou kostely, některé nabídnou koncerty
Noc kostelů v pátek večer otevře některé z kostelů na Českokrumlovsku. Přijďte zažít atmosféru kostelů při svíčkách.
Noc kostelů v pátek večer otevře některé z kostelů na Českokrumlovsku. Přijďte zažít atmosféru kostelů při svíčkách.
Noc kostelů v pátek na Náchodsku otevře celkem 15 svatostánků. Přinášíme program v některých z nich:
Téměř tisíc dvě stě kostelů a sakrálních staveb bude v pátek 12. června odpoledne a večer zpřístupněno po celé republice.
Kostely po celém Česku se po roce opět otevřou veřejnosti v působivé večerní atmosféře. Oblíbená Noc kostelů se letos uskuteční v pátek 12. června, tedy o týden později, než byl původně plánovaný termín.
Kulturní dění nejen na Děčínsku ožívá. Kam můžete o víkendu vyrazit za zábavou?
/FOTOGALERIE/ Počasí opět podle meteorolgogů venkovním aktivitám přát nebude, přesto ti, co se neleknou, zabalí pláštěnky a vyrazí za kulturou, budou mít pak dobrý pocit, že překonali svůj sklon k pohodlí. Vhodným výletním místem na Kutnohorsku bude třeba unikátní památka Kostnice. Ta patří k římskokatolickému hřbitovnímu Kostelu Všech svatých, který je součástí bývalého cisterciáckého opatství v Sedlci, založeného již ve dvanáctém století.
/ROZHOVOR/ V rámci celostátní Noci kostelů se v pátek 12. června poprvé uskuteční program v Šemanovicíckém kostele sv. Jana Nepomuckého. V rámci dlouhodobého kulturního projektu Šemanovické kulturní léto, v němž se již několik let navzdory názvu pořádají i vánoční koncerty, zde vystoupí pražský písničkář Michal Bystrov, mimo jiné rovněž vedoucí kulturní rubriky Deníku. Jako hosta si pozval kolegu Marka Dusila. Zeptali jsme se jej, co si připravil pro návštěvníky jeho šemanovické premiéry.
/FOTOGALERIE/ Největší letošní investice města Trutnov, oprava letního koupaliště za více než 70 milionů korun, je v cílové rovince, a hned na ni naváže další velká akce. Radnice spustí od začátku července rekonstrukci pěší zóny v centru města od Krakonošova náměstí přes Svatojanské náměstí až po náměstí Republiky. Stavba bude stát 44 milionů korun a potrvá rok, do června příštího roku. Vysazeno tam bude 24 stromů.
/FOTOGALERIE/ Dospělí si odpočinou na lavičce nebo prohlédnou modely staveb z různých uměleckých slohů, děti si mezitím z molitanových kostek postaví půdorys původního petrovského kostela. I takové novinky najdou lidé od pondělka v rekonstruovaných zahradách pod Petrovem. Díky novému schodišti propojí zahrady Petrov s uličkou Václava Havla i Petrskou ulicí.
Putovní výstava s názvem Tři perly Unesco představuje historické jádro města Telče, poutní kostel sv. Jana Nepomuckého ve Žďáru nad Sázavou a soubor památek v městské památkové zóně v Třebíči.
Stezka je zaměřena na památky Města Luže
/FOTOGALERIE/ Koronavirová krize a mimořádná opatření se dotkla také Mezinárodního hudební festivalu Kutná Hora. Letošní červen ve městě se tak bude muset obejít bez tónů klasické hudby. Pozitivní zprávou ale je, že se festival i přes všechny nesnáze nakonec uskuteční, a to v termínu od 22. do 30. srpna.
Omezení kvůli koronaviru se dotkla také letošní capartické pouti. Podívejte se v naší galerii alespoň na loňský ročník, který navíc zpestřila neobvyklá událost.
Sochu sv. Jana Nepomuckého, která stává na náměstí 8. května poblíž hotelu Cementář si restaurátoři odvezli předminulý víkend. Uplynulý víkend by pak sochu měl následoval také kříž na druhé straně silnice.
Vloni se konala tradiční lhenická slavnost sv. Jana. Letos se podobné akce zatím kvůli mimořádné situaci s koronavirem nekonají. Tak si alespoň s Deníkem zavzpomínejte na ty loňské.
Unikátní snímky nemusí vzniknout pouze tehdy, když je nádherný prosluněný den jako stvořený pro fotografování. Pro zachycení jedinečného okamžiku je v podstatě vhodné jakékoliv počasí. Třeba mlha.
/FOTOGALERIE/ Vůně klobás, perníčky, turecký med a jiné pamlsky a také velké tržiště a pulzující atmosféra pouťových atrakcí v podhradí potštejnského hradu láká každoročně tisíce návštěvníků z blízka i daleka. Potštejnskou poutí, jednou z nejstarších a největších akcí svého druhu v regionu, měla obec ožít o uplynulém víkendu. Jenže místo toho tu vládl klid. O zrušení letošního ročníku rozhodlo obecní zastupitelstvo už před více než měsícem.
Muzejní noc v Kutné Hoře bude letos obohacena o koncert písničkáře a básníka Marcela Kříže. Spolu s houslistou Liborem Lorencem a kytaristou Pavlem Kovačkou vystoupí již v pátek 22. května od 19 hodin. Hudba Marcela Kříže označovaná jako něco mezi folk rockem, blues, jazzem a garážovým rockem.
Stojí uprostřed návsi – malá, nenápadná, ale krásná. A včerejší den patřil jenom jí. Řeč je o kapli sv. Jana Nepomuckého v Municích nedaleko Hluboké nad Vltavou. Letos v dubnu tomu bylo totiž 160 let od jejího vysvěcení. Oslavit a připomenout si tento okamžik sem včera přišli nejen místní.
/FOTOGALERIE/ Škoda Favorit je jedním z významných milníků československé automobilky. Jeho představení se uskutečnilo na 29. mezinárodním strojírenském veletrhu v Brně v září roku 1987. Výroba boleslavského klenotu probíhala ve velmi krátkém časovém úseku a požadovaná výrobní cena byla stanovena na 36 500 Kčs.
/FOTOGALERIE/ Světské radovánky se letos ve Žďáře nad Sázavou nekonaly. Zelená hora se vrátila do časů, kdy k ní přicházely davy poutníků vyprosit si prostřednictvím tamního patrona svatého Jana Nepomuckého boží požehnání.
/STALO SE/ Přesně před pětadevadesáti lety vysvětil opat František Saleský Jan Bařina základní kámen kostela svatého Jana Nepomuckého ve Starém Lískovci v Brně. Za pěkného počasí trvala slavnost svěcení i s pontifikální mší hodinu a půl.
/FOTOGALERIE 2018/ Včera večer se i přes pandemii covid-19 uskutečnily Svatojánské slavnosti Navalis. Dvanáctý ročník festivalu, který navazuje na tradici, která se datuje do roku 1627, proběhl v omezeném režimu. Kvůli opatřením proti šíření koronaviru se ho lidé směli zúčastnit pouze virtuálně prostřednictvím videopřenosu.
Barokní sochu Jana Nepomuckého na Václavském náměstí v Olomouci od pátku zdobí květiny. Ctitelé tohoto mučedníka, utopeného v roce 1393 v pražské Vltavě, tak připomínají jeho svátek, který dle liturgického kalendáře slaví 16. května.
/Z ARCHIVU DENÍKU/ V minulém díle nového seriálu Deníku jsme se přenesli pomocí historických fotografií do obcí Koválovice-Osíčany a Zdětína. Tentokrát se strojem času zavítáme do nedalekých Vřesovic, které až do roku 1784 patřily jako klášterní vesnice Klášternímu Hradisku v Olomouci.
Vůně klobás, perníčky, turecký med a jiné pamlsky a také velké tržiště a pulzující atmosféra pouťových atrakcí v podhradí potštejnského hradu láká každoročně stovky a stovky návštěvníků z blízka i daleka. Potštejnskou poutí, jednou z nejstarších a největších akcí svého druhu v regionu, měla obec ožít od tohoto pátku 15. května až do neděle 17. května. Jenže nebude. Rozhodlo o tom obecní zastupitelstvo už 9. dubna.
Po dvouměsíční pauze se pomalu, ale jistě, začínají rozjíždět akce, výstavy, kina a další. Proto vám budeme každý čtvrtek opět přinášet čerstvou nálož tipů, jak zajímavě strávit víkend, tak jak jste tomu byli zvyklí. Užít si o tomto víkendu můžete například procházku "Ze sala terreny až na věž", zveme vás také na Africké trhy do Zlína. A kdyby jste chtěli sednout na kolo, tak i pro vás máme tip na výlet.
Spolek Spolu pro Libečov ve vesničce spadající pod Chyňavu původně počítal se zavěšením nového zvonu do kapličky na návsi 23. května. Slavnost v tomto termínu ale byla v souvislosti se stavem nouze zrušena. Nové datum zatím nebylo stanoveno.
Jan Malířský nám do redakce opět poslal fotografie ze svých cest. Tentokrát zavítal do Řepice.Pokud jste i vy navštívili zajímavá místa nebo na svých procházkách nafotili hezké snímky přírody, podělte se o ně s ostatními. Stačí je s krátkým popiskem zaslat na email klara.alesova@denik.cz.
Rodina si splnila svůj sen a zakoupila zámek, který již několik let opravuje.
/FOTOGALERIE/ Škoda Favorit je jedním z významných milníků československé automobilky. Jeho představení se uskutečnilo na 29. mezinárodním strojírenském veletrhu v Brně v září roku 1987. Výroba boleslavského klenotu probíhala ve velmi krátkém časovém úseku a požadovaná výrobní cena byla stanovena na 36 500 Kčs.
Římskokatolický farář Roman Dvořák byl vloni mezi těmi, kteří do strakonického kostela sv. Markéty stěhovali nový zvon. Letos se podobné akce zatím kvůli mimořádné situaci s koronavirem nekonají. Tak si alespoň s Deníkem zavzpomínejte na ty loňské.
Bláznivé vyučování o české historii v podání pořadu DějePIC! pokračuje. Právě se rozběhlo natáčení třetí řady a začalo muzikou. V prostorách ostravského studia dostávají finální zvukovou podobu písničky, které k rozvernému seriálu o tuzemských historických osobnostech patří.
Kaplička u kostela na Novém Hrádku na Náchodsku má zpět svou kopuli, a to i s poselstvím pro další generace. V časové kapsli nechybí rouška ani vydání Deníku.
/FOTOGALERIE/ Kaplička sv. Jana Nepomuckého, která se nachází v Novém Hrádku hned u kostela sv. Petra a Pavla, se dočkala zasloužené opravy. Už zbývá jen nasadit pozlacenou kopuli, do které vedení městyse vloží schránku pro budoucí generace. V ní bude i toto vydání Náchodského deníku.
Mladoboleslavská Železná ulice spojující náměstí Míru a Staroměstské náměstí se dříve mohla pyšnit mnohými obchody, které se v dalších částech města nevyskytovaly.
/FOTOGALERIE/ Škoda Favorit je jedním z významných milníků československé automobilky. Jeho představení se uskutečnilo na 29. mezinárodním strojírenském veletrhu v Brně v září roku 1987. Výroba boleslavského klenotu probíhala ve velmi krátkém časovém úseku a požadovaná výrobní cena byla stanovena na 36 500 Kčs.
Plány revanšistů zhatí naši vepři boubelatí – pamatujete na jeden z legendárních nápisů na zámku, kde sídlili pétepáci ve filmu Černí Baroni? Na majora Terazkyho, vojína Kefalína a další slavné postavy?
Podle aktuálních informací ze 14. dubna 2020 vláda schválila harmonogram postupného uvolňování opatření, podle kterého by od pondělí 25. května mohla v blíže neurčeném režimu pokračovat v činnosti muzea, galerie a nebo výstavní síně. Oblastní muzeum a galerie v Mostě se plně uzavřelo již 13. března, právě v souvislosti s opatřeními vyhlášenými vládou k omezení šíření nákazy koronaviru.
/ROZHOVOR/ Posedět v ateliéru výtvarnice Marie Svobodové v Chomutově, znamená ocitnout se náhle z rušné, hektické doby plné hluku a zbytečností, v prostoru plném vůní barev, klidu, ticha a jakési všudypřítomné lidské moudrosti a pokory.
Mše jsou dočasně zrušeny. Věřící však mohou podle mluvčího Biskupství českobudějovického Petra Samce zavítat do některých kostelů individuálně. Ve farnostech také připravují živé přenosy mší či videoprogramy.
/FOTOGALERIE/ Ostravské obvody propojené Mitrovickou ulicí jsou na dohled od průmyslového města, ale stále si zachovávají vesnický ráz. Aktuálně zde k ještě většímu poklidu přispívají i opatření kvůli pandemii.
Hana Jenčíková stojí v čele firmy, která vyrábí alkoholické nápoje. Firmu Jenčík a dcery založil téměř před třemi desítkami let v Prádle na jižním Plzeňsku její tatínek Petr Jenčík (1951 – 2019).
Ano, víme dobře, že jak praví pranostiky, když běží měsíc březen, za kamna si ještě rádi vlezem - a jak mají na svědomí peripetie s koronavirem, patrně až skončí březen a přijde duben, dál si z nutnosti doma pobudem.
Jindy alespoň o víkendech živé město se proměnilo k nepoznání. Vládní nařízení se města zapsaného na seznam kulturního dědictví UNESCO dotklo velmi citelně. Turistický ruch prakticky utichl, otevřená totiž nezůstala jediná památka na celém území Kutné Hory.
Centrum paleobiodiverzity (ulice Mládežníků 228) je ve čtvrtek dějištěm přednášky Antropologie v archeologii.
Pokračuje seriál Deníku, v němž nahlížíme do historie našich měst, obcí, spolků i institucí.
Pavel Motejzík, koordinátor kultury a cestovního ruchu a manažer Mikroregionu Nepomucko, ukazuje stylizované sošky svatých Janů Nepomuckých. Ty představitelé města Nepomuku povezou v dubnu do USA.
Zahraniční turisty Vysočina neláká. Co do počtu návštěvníků z jiných zemí Vysočina jako jediný kraj stagnuje. A číslo vyjadřující zahraniční turisty, kteří tu přenocují, je dokonce nižší než vloni. Tak to alespoň udává statistika agentury CzechTourism. Místní instituce zabývající se cestovním ruchem jsou ale spokojené. Kraj jeřabin je podle nich především rájem pro tuzemské návštěvníky.
Zahraniční turisty Vysočina neláká. Co do počtu návštěvníků z jiných zemí Vysočina jako jediný kraj stagnuje. A číslo vyjadřující zahraniční turisty, kteří tu přenocují, je dokonce nižší než vloni. Tak to alespoň udává statistika agentury CzechTourism. Místní instituce zabývající se cestovním ruchem jsou ale spokojené. Kraj jeřabin je podle nich především rájem pro tuzemské návštěvníky.