Skauti přivezou do Třeboně Betlémské světlo
Betlémské světlo dorazí i letos do Třeboně. Předávat ho budou skauti na Štědrý den před kaplí sv. Jana Nepomuckého Na Kopečku.
Betlémské světlo dorazí i letos do Třeboně. Předávat ho budou skauti na Štědrý den před kaplí sv. Jana Nepomuckého Na Kopečku.
Nalaďte se vánočně a přispějte na dobrou věc!
Letošní kulturní kalendář v Orlickém Záhoří narušila protikoronavirová omezení. Přesto ta zatím poslední akce se za dodržování platných pravidel a opatření mohla uskutečnit. V sobotu 12. prosince Mons. Josef Suchár v místním kostele pokřtil nový zvon a vyřezávanou sochu sv. Jana Nepomuckého.
Více než tři desítky let poté, co havárie jaderné elektrárny v Černobylu přiměla tisíce lidí k nucené evakuaci, míří do uzavřené oblasti stále větší počet domácích i zahraničních návštěvníků. Ukrajinské úřady proto hledají způsob, jak získat pro Černobyl oficiální status světového kulturního dědictví UNESCO. Jaderná elektrárna byla definitivně uzavřena přesně na den před 20 lety, 15. prosince 2000.
Andělé, Panna Marie, Josef, pastýři, králové. To jsou biblické postavy, které odvyprávěly vánoční příběh divákům, kteří se za nimi plavili po Malši.
Stejně jako každý rok bude i letos o Vánocích procházet obcemi Skály a Budičovice na Písecku ponocný. Petr Hanus, který se této role před lety ujal, bude chodit za každého počasí i opatření, jak říká.
I malá procházka může mít zajímavý cíl. V Bohumíně, v části Záblatí kolemjdoucí potěší pohled na sochu sv. Anny, která je dílem známého bohumínského řezbáře Šimona Pohla.
Obyvatelé lesa, Svět v korunách stromů, Hmyzí škůdci. I takové zastavení najdou lidé na nové naučné stezce Kuřimská hora. Stezka je dlouhá přes jeden a půl kilometru, rozkládá se u Kuřimi na Brněnsku.
Ve zvoniční věži, která se nachází u kostela sv. Klimenta v Mirovicích, jsou zavěšeny celkem tři zvony, dva větší a jeden umíráček. Ani jeden z nich nemá již několik let funkční elektrický pohon.
Mnoho let zanedbávaný sad Višňovka pod Svatojánským vrškem v Lešanech je již čtvrtým rokem středem zájmu místních obyvatel a jejich přátel sdružujících se v sousedském komunitním spolku Lešanský sad. Celé místo postupně zvelebují a víceméně pravidelně se v něm také při různý příležitostech setkávají. Zatím tou poslední byla v sobotu 21. listopadu výsadba nových ovocných stromů, na kterou spolku 20 000 korunami přispěla Nadace ČEZ v rámci grantu Stromy.
Ve středu se na opočenské náměstí přemístil od bývalé nemocnice statný smrk, který tu rostl dlouhá léta. Pro letošní rok se stal vánočním stromem.
Smrk, který dlouhá léta stál před bývalou opočenskou nemocnicí, šel ve středu k zemi. Ještě dopoledne ho místní odborná firma Smola CZ, která ho také pokácela, přestěhovala a instalovala na Kupkově náměstí, kde si odbude ještě jednu roli - vánočního stromu pro Opočno.
Spolek Drobné památky severních Čech získal grant 30 tisíc korun od Nadace Občanského fóra na obnovu sochy sv. Jana Napomuckého v Krompachu na Českolipsku.
On, ona a ono – někde však těch dětí pomáhalo přihlížením víc. Tak to v sobotu vypadalo u sázení jednotlivých dřevin v Nelahozevsi-Lešanech na Mělnicku, kde na výsadbu 14 nových ovocných stromů dohlížel i svatý Jan Nepomucký. Dalšího zvelebení se totiž dočkal tamější sad Višňovka pod Svatojánským vrškem.
Jiří Šebesta z Nižních Lhot na Frýdecko-Místecku je zapálený do tvorby různých her. Všechny jsou originální a jejich unikátnost spočívá mimo jiné v tom, že postavičky jsou ze dřeva a mnohdy doplněné částmi zvířecích těl, jakými jsou drápy či paroží. Nedílnou součástí je také vymýšlení pravidel tak, aby hry dávaly smysl.
O jubilejní titul Alej roku soutěžní ankety spolku Arnika bojuje rekordních 134 stromořadí ze všech krajů republiky. Na Vysočině je jich čtyřiadvacet a zastoupení mají v každém regionu. Za Žďár nad Sázavou se o přízeň hlasujících uchází lipová alej, která je pozoruhodná tím, že vede k poutnímu kostelu sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře, který je na seznamu UNESCO. Hlasování začalo na začástku listopadu na www.alejroku.cz a končí 7. ledna příštího roku.
/FOTOGALERIE/ I kousek od poměrně rušné silnice lze díky dobrému nápadu vytvořit místo, kam se budete rádi vracet opakovaně a v každém ročním období vás dokáže něčím překvapit. Řeč je o nové Lesní stezce Vojkov. Navazuje na lipovou alej, kterou projdete od vojkovského špýcharu k rybníku Svatý Jan. Stezka zpřístupňuje okolí rybníka Svatý Jan a nenásilně upozorňuje na dvě místní zajímavosti – mohutný památný strom dub letní a výklenkovou kapli sv. Jana Nepomuckého.
/FOTOGALERIE/ Dobrošov je malá vesnička nad Náchodem, připomínaná poprvé roku 1415.
Příští rok silničáři po letech provizorního řešení opraví poškozený mostek na hrázi rybníku v Lesné. Současně se bude také restaurovat socha sv. Jana Nepomuckého.
Lenešický okrašlovací spolek, který se stará o obnovu zříceného kostela svatého Šimona a Judy v této obci na Lounsku, získal cenu za jeho záchranu. A to mimořádné ocenění generální ředitelky Národního památkového ústavu (NPÚ) za záchranu kostela a za dlouhodobou péči a kultivaci veřejného prostoru v místě svého působiště.
O víkendu řada lidí vyrazila na procházku Národní přírodní rezervací Hůrka, která je největší chráněné území na Hranicku.
Víte, kde najdete jihočeské Versailles? V době své největší slávy byl tímto názvem označován zámek v Tažovicích na Strakonicku.
/FOTOGALERIE/ Druhá největší letošní investice Trutnova, rekonstrukce pěší zóny v Horské ulici za 44 milionů korun včetně DPH, se blíží ke konci první poloviny. Proměna centra města má být dokončená podle harmonogramu do června příštího roku. Téměř hotová je horní část pěší zóny od Krakonošova náměstí po Svatojanské náměstí, kde už lidé chodí po nové dlažbě ze žulových kamenů. Největší investiční akcí roku znamenala pro Trutnov modernizace letního koupaliště za 74,5 milionu korun.
Vítězná jabloň z Broumovska získala přes 2000 hlasů.
Jan Malířský nás tentokrát zavede do Oseka u Radomyšle. Obce, kde má své kořeny spisovatel Franz Kafka.
Ve třetím čtvrtletí roku 2020 byly v Kraji Vysočina prohlášeny dvě kulturní památky - sousoší Kalvárie ve městě Hrotovice a židovský dům v Třebíči.
Ve třetím čtvrtletí roku 2020 byly v Kraji Vysočina prohlášeny dvě kulturní památky - sousoší Kalvárie ve městě Hrotovice a židovský dům v Třebíči.
Chcete se, byť online, trochu pobavit? Podívejte se na pár tipů na online akce.
Do opravené kaple v Havlíčkově Borové u pivovaru se opět vrátila socha sv. Jana Nepomuckého. Kapli a sochu požehnal farář Daniel Kolář.
Nasavrky jsou městem Keltů, medu a jedlých kaštanů a staly se výchozím bodem naší víkendové procházky.
Tentokrát se s naším přispěvovatelem Pavlem Novým vydáme na Kladrubsko a Borsko.
Střecha kostela svatého Jana Nepomuckého v brněnském Starém Lískovci se opravuje. Investice potřebná k opravě činí více než jeden a půl milionu korun a farnost ji musí z většiny zaplatit sama.
Nový propagační materiál Nového Města nad Metují s názvem Aktivní senior nabízí výlety pro dědečky a babičky na cestách.
Kraťoučká, ani ne kilometr dlouhá, stezka seznamuje s historií obce Hradešín, ležící na svazích stejnojmenného vrchu nedaleko Českého Brodu.
Znáte kostel v Damnově?
Svatý Václav, svatý Jan Nepomucký, svatý Prokop, svatý Mikuláš… Poněkud zavádějící úvod, který se bude zdát snad až příliš katolický. Jenže zdaleka nejde jen o náboženství.
Jižní Čechy mají tradičně zastoupení v anketě Strom roku České republiky. Zájemci mohou hlasovat i o nejhezčí alej nebo její foto.
Socha sv. Jana Nepomuckého je jako nová. Po téměř půlroční restaurátorské "kúře" se připomínka českého mučedníka vrátila na své stanoviště na Náměstí 8. května poblíž hotelu Cementář.
V sobotním odpoledni, 3. října, jsme se sešli v parku sv. Jana Nepomuckého, odkud naše putování pokračovalo po značené cestě ulicí Olší, Mlýnskou, přes pole až na tábořiště ve Vývozu. Při procházce jsme si s dětmi vyprávěli o změnách v přírodě, které s nastávajícím podzimem přicházejí. Cestou jsme si natrhali šípky, listy a hledali různé přírodniny pro tvoření.
Nabízíme vám ohlédnutí za školní exkurzí. Byli jste také na pěkném výletě za poznáním? Napište nám o tom a připojte fotky. Rádi je zveřejníme.
Muzeum nové generace ve Žďáře nad Sázavou bude hostit putovní výstavu nazvanou Fenomén Igráček. Kromě historických i moderních podob osmicentimetrové postavičky tam budou k vidění také dva neprodejné unikáty. Igráček zpodobňující svatého Jana Nepomuckého a druhý, který na sebe vzal podobu dostihové jezdkyně Laty Brandisové. První ženy, které se podařilo vyhrát Velkou pardubickou.
/FOTOGALERIE/ První říjnovou sobotu se žáci ze základních uměleckých škol Středočeského, Plzeňského a Pardubického kraje setkali v malebných prostorách zámku Liteň a v přilehlém zámeckém parku na odpolední přehlídce umění. Projekt se v tomto mimořádném prostředí mohl konat díky laskavé podpoře Ivany Leidlové, zakladatelky neziskové organizace Zámek Liteň a ředitelky Festivalu Jarmily Novotné.
Současná literatura, netradiční místa, známé tváře, taková je Noc literatury, která na atraktivních či běžně nedostupných místech přibližuje veřejnosti ukázky z nové tvorby evropských spisovatelů.
Dlouho plánované slavnostní otevření Skanzenu odhalené minulosti a naučné stezky v Lučině nedaleko Nemanic zrušila korona. Náhradní termín akce zatím stanoven není.
V Čisté u Litomyšle se uskuteční v neděli oslava výročí osady Brlenka.
/Z ARCHIVU DENÍKU/ Projděte se s Deníkem časem minulým. Každý týden přinášíme archivní fotografie z obcí a měst našeho kraje. Zavzpomínejte společně s námi, tentokrát se podíváme do ze Seničky a Šternberka (první část).
Tipy na zajímavé víkendové akce na Olomoucku.
Víkendové tipy tentokrát nabídnou odpolední přehlídku umění, procházku a film o architektuře a taneční se speciálními hosty.
Každý čtvrtek pro vás připravujeme čerstvou nálož tipů, jak zajímavě strávit víkend. Z akcí si určitě vybere každý, malý i velký. Těšit se můžete nejen na nové výstavy v prostějovském Muzeu a galerii, ale také 5. ročník sokolnického setkání v Hradčanech a mnoho dalšího.
V den státního svátku 28. září byly, u příležitosti sto třicetiletého výročí kaple sv. Jana Nepomuckého, v obci vysvěceny nové zvony.