/FOTOGALERIE/ Je tady další díl nového seriálu Deníku, ve kterém navštěvujeme vesnice, vesničky i města Bruntálska a Krnovska. Pojďte se dnes s námi podívat, jak se žije ve Slezských Pavlovicích. Patří mezi nejsevernější obce Moravskoslezského kraje. Počet obyvatel: 211.
Světový unikát je k vidění v obci Čepice, která spadá pod Rabí. Je jím skleněná socha sv. Jana Nepomuckého, kterou vytvořila světoznámá sklářka Vladimíra Tesařová z podnětu kytaristy a vodáka Lubomíra Brabce, který v Čepicích žije.
Redakce Českolipského deníku si připravila seriál, ve kterém budete hádat známá/neznámá místa Českolipska let současných i minulých. Tak schválně jak moc znáte své okolí? Hlasovat můžete 10 dnů v nevýherní anketě. V dalším dílu uvedeme správnou odpověď.
Referendum o fotovoltaice dopadlo velmi těsně, ale výsledek byl přijat bez rozruchu. S bývalým starostou Josefem Honsou se ohlížíme za nedávnými událostmi ze života Záboří.
Vandalové o uplynulém víkendu poškodili sochu sv. Jana Nepomuckého na Kamenném mostě. Šlo o dva cizince, které nakonec strážníci dopadli. Pro podezření ze spáchání trestného činu si celou událost převzala policie.
/INFOGRAFIKA UVNITŘ TEXTU/ Nimpšov na Třebíčsku a Důl na Pelhřimovsku jsou na počet obyvatel prakticky stejně velké obce. Přesto je mezi nimi propastný rozdíl. Alespoň z pohledu statistiků.
/3. DÍL/ Před několika dny skončený seriál Božena o osudech jedné z nejznámějších českých spisovatelek vyvolal velké diskuze. Minisérie sklízí jak slova uznání, tak někdy i kritická slova. Diváky z Nymburka zamrzelo, že se v díle neobjevila ani zmínka o téměř dvouletém pobytu Boženy Němcové a její rodiny právě v našem městě. Historik Pavel Fojtík sepsal text, který přibližuje zajímavosti právě z pobytu spisovatelky v Nymburce. My text s jeho svolením zveřejňujeme a věříme, že vás zaujme. Objevuje se na našich stránkách podobně jako televizní podoba ve čtyřech částech vždy ve středu a v sobotu. Dnes nabízíme třetí díl.
Vydejte se na výlet od zámku k zámku, za jeden den můžete stihnout klidně i tři. Jsou totiž nedaleko od sebe a můžete se k nim vypravit pěšky, autem, na kole nebo se projet po krajině v okolí na běžkách.
Řada lidí si sochy svatého Jana Nepomuckého mezi nymburským mostem přes Labe a parkovištěm pod Eliškou ani nepovšimne. Její přední část je totiž zdánlivě nelogicky otočena „zády“ k parkovišti. Je to proto, že socha byla původně součástí barokního domu, který byl zbourán v 60. letech minulého století.
Ejpovice se nachází na levém břehu řeky Klabavy přibližně šest kilometrů od Rokycan. Název obce znamená „ves lidí Epových“ a pochází od německého osobního jména Eppo.
Je tady nový seriál Deníku. Pojďte s námi na procházku po vesnicích, vesničkách i městech Opavska. Seznámíme vás s tím, jak se žije v obcích tohoto historického slezského regionu, představíme vám osobnosti místního společenského života a další zajímavosti. Začínáme ve Velkých Hošticích.
Čím žijí vesnice či vesničky, které obvykle jen projíždíme ? Co je tam k vidění? A jak se tam žije? Nový seriál Deníku vás provede obcemi na Přerovsku a Hranicku. Přiblížíme vám místní atrakce, nejžhavější témata i zajímavé osobnosti. Jako první se podíváme do Dřevohostic, obce se zajímavými atrakcemi i historickými stavbami asi 10km východně od Přerova.
Mezi chráněné památné stromy Česka patří dvě i lípy malolisté na návsi ve Svojšíně. Stromy rostou u zdejší barokní kašny z roku 1722 se sochou sv. Jana Nepomuckého.
Obec Patokryje, vzdálená pět kilometrů od Mostu, je neobvyklou vesnicí. Nemá kostel ani hřbitov, ale z dávných dob se ve vsi udržela zachovaná zemanská tvrz se zaoblenými nárožími. Je to jedna z mála historických památek tohoto druhu v regionu.
Rekonstrukce kaple svatého Jana Nepomuckého vedle Hálkova divadla v Nymburce má za sebou další mimořádně zajímavý průzkum. Kvůli vysoké vlhkosti se město rozhodlo odkrýt kryptu a zjistit, zda se v kapli nenacházejí další podzemní prostory. Průzkum provedla organizace Naše historie.
/ROZHOVOR/ Mašťov je drobné městečko vsazené do doupovského předhůří. Jeho historie se píše více než 800 let a přestože má dnes necelých 600 obyvatel, byl mu v novém tomto tisíciletí vrácen status města. Snad z každého jeho metru čtverečního promlouvá historie, i proto má Mašťov chráněnou památkovou zónu. V posledních měsících město ovládaly politické neshody, které nakonec vedly k nástupu nové starostky.
V roce 2013 napadlo pár místních a chalupářských dětí, že vzrostlé stromy uvnitř zříceniny kaple asi nejsou úplně v pořádku. Možná to tak trochu zavání hollywoodským příběhem nebo se inspirovaly filmem Ať žijí duchové, ale i bez skřítků vzaly doma sekyrky a šly tam něco s těmi stromy udělat.
Žďár nad Sázavou ležící v samém srdci Českomoravské vrchoviny a v oblasti Chráněné krajinné oblasti Žďárské vrchy. Láká na historické a architektonické skvosty nebo na krásnou přírodu, která okolí města obklopuje.
Čtenář Žďárského deníku Rudolf Koláček reagoval na výzvu ohledně zasněžených zimních fotografií a poslal nám kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře ve Žďáru nad Sázavou.
Čtenářka Žďárského deníku reagovala na výzvu ohledně zasněžených zimních fotografií a poslala nám své fotografie Zelené hory. Podívejte se na ně ve fotogalerii. Připojit se můžete i vy a zaslat povedené snímky prostřednictvím webové rubriky "čtenář reportér" nebo na zdarsky@denik.cz. Připojit můžete i momenty ze zimního sportování či otužování.
Tisíce předmětů z 16. - 18. století, mezi nimiž nechybí desítky beden keramiky, stříbrné mince, přezky, dýmky, zlomky skleněných nádob, a nespočet dalších novověkých nálezů, objevili v těchto dnech v centru Uherského Hradiště archeologové Slováckého muzea.
Chodník v Zámecké ulici loni prošel rekonstrukcí, jde o úsek dlouhý víc než dvě stě metrů od podloubí domu č. 175 podél hlavní silnice směrem ke koupališti.
FOTOGALERIE/ Tisíce artefaktů z 16. - 18. století, mezi nimiž nechybí desítky beden keramiky, stříbrné mince, přezky, dýmky, zlomky skleněných nádob, a nespočet dalších novověkých nálezů, objevili v těchto dnech v centru Uherského Hradiště archeologové Slováckého muzea.
Město na severu Rokycanska je domovem pro bezmála dva tisíce lidí. První písemná zmínka o obci, která se tehdy jmenovala Radnicz, pochází z roku 1336 a roku 1570 ji Maxmiliánem II povýšil na město.
Jednou z nejmalebnějších památek Českého ráje, jejíž záběry zdobí řadu pohlednic a kalendářů, je hrad Valdštejn nedaleko Turnova. Jeho počátky sahají do 13. století a během svého dlouhého života unikl téměř jisté zkáze, aby se stal vyhledávaným turistickým cílem.
/FOTOGALERIE/ Hodně špatnou sezónu má za sebou kouřimské muzeum lidových staveb. Kvůli pandemii se neuskutečnily velikonoční a nakonec ani vánoční národopisné pořady, které mívají masovou návštěvnost a tvoří značnou část tržeb. Jediným obdobím, kdy lidé mohli přicházet a jakž takž i přicházeli, bylo léto, které ale celkově návštěvnost samozřejmě nevyrovná.
Advent letos začal bez tradičních setkání na náměstích a společného zpívání a popíjení svařeného vína, punče a grogu při poslouchání koled. Řadu náměstí zdobí slavnostně nasvícené stromy. Milujete procházky vánočně nazdobeným městem nebo raději chodíte do přírody? Fotíte, co se vám líbí a litujete, že fotky neviděli ostatní? Pošlete je na zdarsky@denik.cz. Rádi je zveřejníme.
V plzeňských kostelích si lidé mohli na Štědrý den vyzvednout betlémské světlo. Vzhledem k epidemiologické situaci bylo letos rozdávání světla obtížnější.