Plánovaný přelet vojenských letounů nad Karlovým mostem, který se měl konat v sobotu večer při Svatojánských slavnostech Navalis připomínajících českého světce Jana Nepomuckého, nakonec nebude. Organizátoři plán zrušili po kritice primátora Zdeňka Hřiba (Piráti), i když jeho argumenty nepovažují za opodstatněné. ČTK to za organizátory sdělil ředitel Muzea Karlova mostu Zdeněk Bergman.
Možná víte, že člen našeho Spolku přátel historie Litvínovska Petr Kašprák před několika lety udělal dřevěný model města Litvínova podle letecké mapy z roku 1938, který je vystaven v zámku Valdštejnů. A protože Petr neumí složit ruce do klína, začal hned po dokončení miniatury města pracovat na dalším modelu, který právě dokončuje. Jedná se o maketu litvínovského panství Valdštejnů a zdejší manufaktury.
Tentokrát jsme se vypravili na prohlídku městečka Sedlice, ležícího 10 kilometrů od Blatné. Neomezili jsme se jen na prohlídku pamětihodností, ale snažili jsme se dovědět také něco o jejich původu i historii půvabného městečka.
Nebaví vás jen tak chodit po turistických značkách nebo se toulat po městě? Pak to spojte s plněním úkolů a hraním her! Města si pro své návštěvníky připravila turistické hry, ať už ve formě papírového plánku s úkoly nebo pomocí aplikace na mobilním telefonu.
Poslední den poutní plavby Po stopách vltavských plavců, která začala o čtyři dny dříve na Purkarci, vyvrcholil v sobotu 8. května slavnostním proplutím pod Karlovým mostem v Praze. Soše sv. Jana Nepomuckého, která po řece plula na počest 300. výročí jeho blahořečení, se dostalo požehnání a veslaři mají v rukou přes 160 kilometrů.
Nečekaný dar dostala obec Blížejov. Lékařka Ludmila Steinbergerová jí totiž ve své závěti odkázala milion korun, aby peníze použila na opravu kaple svatého Jana Nepomuckého v Chotiměři.
Není nyní od věci vydat se o druhém svátečním víkendu někam do volné krajiny a přitom si vychutnat současný rozpuk jara. Našeho turistu určitě potěší, že máme za sebou aprílový duben a kolem nás si konečně můžeme vychutnat skutečný májový trnopuk - to prý honem z kamen fuk!
Veslaři na poutní plavbě Po stopách vltavských plavců, kteří vyrazili ve středu 5. května z Purkarce na Prahu, za sebou mají už přes 130 kilometrů. Socha sv. Jana Nepomuckého je od pátečního odpoledne požehnaná a vor čeká poslední etapa.
Není nyní od věci vydat se o druhém svátečním víkendu někam do volné krajiny a přitom si vychutnat současný rozpuk jara. Našeho turistu určitě potěší, že máme za sebou aprílový duben a kolem nás si konečně můžeme vychutnat skutečný májový trnopuk - to prý honem z kamen fuk!
Po stopách císaře Napoleona se vydají cyklisté při okružní cestě, která začíná i končí ve Slavkově u Brna. Trasa je dlouhá necelých čtyřicet kilometrů, lidé ji na kole mohou zvládnout zhruba za dvě a tři čtvrtě hodiny. Začíná na vlakovém nádraží ve Slavkově u Brna. Odtud pojedete do centra města, které je známé především bitvou u Slavkova, jež se odehrála v roce 1805 několik kilometrů západně od města.
Dokonce několika staletími osvědčenou tradicí se pyšní některé poutě na Rychnovsku. I letos však do jejich konání zasáhla nejistota kvůli pandemii a vládním opatřením.
Černovičtí, kteří přišli o řadu historických památek, chtějí do obce vrátit kapli zasvěcenou Nejsvětější Trojici z roku 1702. Stávala u silnice do Chomutova, než ji zbourali. Protože se ale podařilo shromáždit velkou část kamenných prvků včetně reliéfu, chce ji vedení obce nechat vystavět nanovo.
Poutní plavba na počest 300. výročí blahořečení sv. Jana Nepomuckého pokračuje druhým dnem. Ve středu voraři, v čele s Radkem Šťovíčkem z Českého Krumlova, vypluli z Purkarce do Zvíkovského Podhradí (50 km), ve čtvrtek přidali dalších 40 km do Kamýku.
Neuváženým bouráním zmizelo v 70. a 80. letech ve Strakonicích množství historických pamětihodností, na které bychom byli v dnešní době pyšní a byli za ně rádi. Ale i přesto se do dnešních dnů v našem městě zachovalo mnoho zajímavých architektonických památek. Většinou kolem nich jen zběžně procházíme a příliš si jich nevšímáme, míjíme je a mnohdy si nenajdeme čas zastavit se u nich a zblízka si je prohlédnout.
Na přídi voru, který má od středy 5. května namířeno z jižních Čech do Prahy, stojí dřevěná socha sv. Jana Nepomuckého. Čeká ji požehnání od kněze na Svatojánských proudech, propluje také pod pražským Karlovým mostem, pod reliéfem svržení světce do Vltavy.
/FOTOGALERIE/ Památky, muzea a galerie v Kutné Hoře v úterý 4. května po dlouhých měsících omezení přivítaly návštěvníky. Galerie Středočeského kraje (GASK) jim nabízí čtyři nové výstavy. „Také se nám podařilo prodloužit až do 29. srpna výstavu Josefa Svobody – Scénograf, kterou mohli návštěvníci vidět opravdu jenom krátce,“ připomněla vedoucí PR a marketingu GASKu Petra Bartušková výstavu zahájenou loni pouhý den před lockdownem.
/FOTOGALERIE/ Přinášíme další díl seriál Deník na návštěvě, ve kterém se vydáváme na procházky po vesnicích, vesničkách i městech okresu Bruntál, abychom vás seznámili s životem na Osoblažsku, u hranic s Polskem i v podhůří Jeseníků. Dnes představujeme Milotice nad Opavou. Žije zde zhruba 400 obyvatel a první písemná zmínka o nich pochází z roku 1288.
Barokní socha Jana Nepomuckého už znovu zdobí most ve Starči. Na své místo se vrátila po roce, poté, co ji srazil prvního ledna okolo druhé hodiny řidič. Socha tehdy při pádu navíc poškodila elektrický rozvaděč a poté přestalo fungovat veřejné osvětlení v městysi.
Pokud je vaším oblíbeným dopravním prostředkem kolo, určitě oceníte následující tip na cyklovýlet, který zvládnou i středně zdatní cyklisté. Trasa měří zhruba 40 kilometrů, a aniž byste opustili kraj Vysočina, dojedete až k moři!
Keramická továrna Kocanda v Kravsku na Znojemsku se stala nejlépe opravenou památkou roku 2020 v Jihomoravském kraji v kategorii velkých staveb. K tomu náleží také odměna 150 tisíc korun. Vítěze schválili ve čtvrtek krajští zastupitelé.
Výhled do okolí Ohrazenic, Tažovický zámek, kamenná boží muka nad Kraselovem a mnoho dalších míst můžete navštívit s fotografem Janem Malířským. Všechny tyto lokality za vás obešel, vy se teď můžete jen pohodlně usadit a vybírat z fotografií místo, kam třeba povede vaše další procházka.
S Deníkem na návštěvě představujeme obec Lužnici, která se nachází nedaleko Třeboně v rovinaté krajině, lákající k procházkám i sportovním aktivitám. O vesnici, kterou mají rádi nejen místní, se rozpovídala starostka Kateřina Kalátová.
/FOTOGALERIE/ Je tady další díl seriálu Deníku. Pojďte s námi na procházku po vesnicích, vesničkách i městech Frýdecko-Místecka a Třinecka. Dnes navštívíme Sviadnov, dynamicky se rozvíjející obec s vynikající dostupností Frýdku-Místku i Ostravy.
Pokud je vaším oblíbeným dopravním prostředkem kolo, určitě oceníte následující tip na cyklovýlet, který zvládnou i středně zdatní cyklisté. Trasa měří zhruba čtyřicet kilometrů, a aniž byste opustili kraj Vysočina, dojedete až k moři!
Pokud je vaším oblíbeným dopravním prostředkem kolo, určitě oceníte následující tip na cyklovýlet, který zvládnou i středně zdatní cyklisté. Trasa měří zhruba 40 kilometrů, a aniž byste opustili kraj Vysočina, dojedete až k moři!
Čím žijí městečka či vesničky, které obvykle jen projíždíme? Co je tam k vidění? A jak se tam žije? Oblíbený seriál Deníku vás provádí obcemi na Prostějovsku. Přiblížíme vám místní atrakce, „nejžhavější“ témata i zajímavé osobnosti. V jedenáctém díle se podíváme do městysu Kralice na Hané.
Jedna z nejvýznamnějších českých sopranistek Eva Urbanová, rodačka ze Slaného, která žila v dětství s rodiči v nedaleké Zvolěnevsi, kde navštěvovala i základní školu, je známá jako pěvkyně opery i rocku, slaví životní jubileum.
/FOTO/ Už je tomu více než dva roky, kdy se uzavřela gotická konkatedrála Nanebevzetí Panny Marie v Opavě kvůli kompletní vnitřní i venkovní rekonstrukci. Ta definitivně skončila k poslednímu listopadu loňského roku, následoval proces kolaudace, který trval do konce letošního března.
Už je tomu více než dva roky, kdy se uzavřela gotická konkatedrála Nanebevzetí Panny Marie v Opavě kvůli kompletní vnitřní i venkovní rekonstrukci. Ta definitivně skončila k poslednímu listopadu loňského roku, následoval proces kolaudace, který trval do konce letošního března.
Mnoho investičních akcí nejen v rámci rozvoje základní technické infrastruktury, ale i projektů, které budou sloužit kulturnímu a společenskému životu čeká město Fryšták.
/VIDEO/ První písemní zmínka o Obyčtově pochází z roku 1341. Obec náležela ke žďárskému klášteru. A se Žďárem se její osudy pojí dodnes. „Pořád se hlásíme ke Žďáru. A děti z Obyčtova tam také jezdí do školy,“ usmál se starosta Obyčtova Karel Straka.
Škrle, německy Skyrl, je malá obec v chomutovském okrese a pokud ji chcete projít, stačí vám na to opravdu jen několik minut. Přesto má co nabídnout, hlavně bohatou historii. Na návsi, kterou tvoří hlavní ulice, je malý barokně upravený kostelík sv. Jakuba staršího, založený v druhé polovině čtrnáctého století.
/FOTOGALERIE/ Historické centrum Českého Krumlova a vesnička Holašovice proslulá staveními ve stylu selského baroka jsou dvě památky v Jihočeském kraji zapsané na seznamu světového dědictví. V neděli si připomínají Mezinárodní den památek a sídel UNESCO.
/FOTOGALERIE PAMÁTEK/ Osmnáctý duben je už tradičně Dnem památek UNESCO. Slaví se od roku 1996. Seznam světového dědictví obohacuje i pět unikátů z Vysočiny. Víte, které to jsou?
/FOTOGALERIE/ Kudy kráčela národní historie? Spoustu středočeských i pražských památek, nálezů a událostí představí v celostátních i evropských souvislostech nová stálá expozice v historické i nové budově Národního muzea.
Známý klášterecký sochař a umělecký kovář Karel Meloun v covidové době nezahálí. Pracuje na obnově soukromé kaple v domě na náměstí E. Beneše v Klášterci nad Ohří, který patří jeho dceři.
/VIDEO/ Skoro dvoutunový oltář od středy demontují dělníci v katedrále svatého Petra a Pavla v Brně. Nový oltář za dva miliony posvětí brněnský biskup Vojtěch Cikrle v květnu, stávající se rozhodl věnovat kapli svatého Jana Nepomuckého v papežské koleji Nepomucenum v Římě. Tam bude později převezen.
/FOTOGALERIE/ Stavbaři dokončili poslední součást kostela Krista Spasitele na Barrandově – monumentální světlík se zlatým orámováním. Jde o jednu z nejmodernějších sakrálních budov v Česku. Už před definitivním dokončením se zde konaly bohoslužby a další duchovní aktivity.
Úplná uzavírka silnice čeká na motoristy, kteří budou směřovat do Lesné. Silnice se uzavře kvůli dlouhodobě chystané rekonstrukci mostku u hráze rybníku na okraji Lesné.
/FOTOGALERIE/ Je tady další díl seriálu Deníku, ve kterém navštěvujeme obvody, města i obce na Ostravsku. Na řadě je Stará Bělá. Dostupnost přírody, a nepočítáme-li auta projíždějící do hrabovské průmyslové zóny, tak i velký klid. To jsou hlavní devízy Staré Bělé, která však dlouhodobě řeší problém s vylévajícím se Starobělským potokem při přívalových deštích.
Přesně po 100 letech se letos vrátí do veřejné místo v Libňatově historická socha sv. Jana Nepomuckého. Obec zahájila 1. dubna veřejnou sbírku na její opravu. V roce 1921 sochu poškodil neznámý vandal, když ji připravil o hlavu a část kříže.
Hrušovany leží zhruba 2 kilometry od střediskové obce. Žije v nich asi 160 obyvatel. Nejsou velké, ale přesto stojí za zmínku několik historických památek. Na návsi se nachází kostel Narození Panny Marie se zvonicí, socha svatého Jana Nepomuckého, památkově chráněný dům i příklady lidové architektury. Nedaleko od vsi na malém návrší se nachází zřícenina velké kaple sv. Václava, která byla kdysi dominantou vesnice Prachová. Ta zanikla údajně již za husitských válek.