Putování za památkami Stráže pod Ralskem
Byla krásná slunná sobota, psal se datum 19. září. Ve Stráži pod Ralskem se konal po dvou letech další ročník „Putování za památkami města Stráž pod Ralskem“.
Byla krásná slunná sobota, psal se datum 19. září. Ve Stráži pod Ralskem se konal po dvou letech další ročník „Putování za památkami města Stráž pod Ralskem“.
Nabízíme vám ohlédnutí za školní exkurzí. Byli jste také na pěkném výletě za poznáním? Napište nám o tom a připojte fotky. Rádi je zveřejníme.
Spolek rodičů Smržice uskutečnil netradiční procházku po smržických pamětihodnostech. Byla vytvořená smržická hledačka, která je inspirovaná americkou hrou questing. V neděli 20. září odpoledne jsme se sešli v sídle spolku a vysvětlili si, v čem hra spočívá.
Svatováclavský chorál a státní hymna bývalého Československa v Praze na Václavském náměstí u sochy sv. Václava zakončily tradiční průvod s palladiem země české. Procesí s obrazem Staroboleslavské madony, který je po staletí jedním ze symbolů české státnosti, ze zúčastnilo několik desítek věřících. Pochod, který pořádalo Hnutí obnovy duchovních tradic ve spolupráci s Kolegiátní kapitulou sv. Kosmy a Damiána ve Staré Boleslavi, začal v poledne mší ve svatojiřské bazilice na Pražském hradě a převzetím palladia země české u hrobu sv. Ludmily. V pondělí se bude konat ve Staré Boleslavi národní svatováclavská pouť, letos se uskuteční pouze duchovní část.
Ve výkopu ve vojenském areálu v Květné našli dělníci historická boží muka. Ještě než je zvládli prohlédnout archeologové, stihl je na posádce neznámý vandal zničit.
Anna Krocová z Domažlicka je milovnicí chodských krojů, tradic a pro místní je známá i především jako umělkyně.
Historickou kašnu na Malém náměstí můžete od 24. září opět navštívit. V předchozích měsících procházela celkovou rekonstrukcí, kromě nového opláštění došlo také k výměně technologické části.
Den české státnosti si můžete zpestřit oslavou vína a burčáku. Hradecký koštýř se bude odehrávat v atraktivních prostorách sakrální památky – na nádvoří Městské hudební síně – tedy kaple sv. Jana Nepomuckého v Zieglerově ulici.
Obec Tetín jako hlavní pořadatel Svatoludmilské pouti přistoupilia kvůli vládním nařízením k redukci programu. Pouť, která se koná v sobotu 19. a v neděli 20. září, bude proto menší a s přísnějšími hygienickými pravidly.
Studená zve na jarmark, živou hudbu i koncert v kostele.
V pátek zahraje na Vodním hradě Lipý Barbora Poláková, v sobotu českolipské kapely Školy rocku.
Víkend tentokrát nabídne loutkovou pohádku v Českém Brodě, posvícení ve Velkých Chvalovicích, dobrovolnickou akci Ukliďmě Česko v Kolíně, českobrodkou párty i otevření areálu chrámu sv. Bartoloměje v Kolíně.
Medaili svatého Jana Sarkandera z rukou kardinála církve římskokatolické Dominika Duky a arcibiskupa olomouckého Jana Graubnera převzal v sobotu 12. září v Katedrále svatého Václava v Olomouci akademický sochař a hranický rodák Marek Ludmila.
Kam se můžete na Českobudějovicku vypravit za zábavou a poznáním – nabízíme výběr z následujících tipů:
I letos se v Nymburce nadcházející sobotu otevřou místa, která bývají jinak nepřístupná. Uskuteční se další ročník akce Dny evropského dědictví.
/PROCHÁZKY PRAŽSKÝMI PARKY/ Jsou považovány za nejstarší pražskou zahradu. I přes to byly Vojanovy sady až v minulém století zpřístupněny veřejnosti. Od těch dob jsou oblíbeny pro svou romantickou podobu i příjemné zpestření v podobě pavích obyvatel.
/PROCHÁZKY PRAŽSKÝMI PARKY/ Jsou považovány za nejstarší pražskou zahradu. I přes to byly Vojanovy sady až v minulém století zpřístupněny veřejnosti. Od těch dob jsou oblíbeny pro svou romantickou podobu i příjemné zpestření v podobě pavích obyvatel.
South Bohemia Classic vstupuje do své druhé dekády s nabitým startovním polem 151 přihlášených posádek a také několika zásadními novinkami.
Nejlepší adresa. Výhled přímo na Národní dům, neplatit nájem a užívat si stínu stoletého kaštanu. Parta prostějovských bezdomovců si vyhlédla pro svůj dočasný pobyt vskutku lukrativní destinaci. Utábořila se v bezprostřední blízkosti křižovatky ulic Vápenice a Olomoucká.
Žďárské vrchy jsou místem, kde vás nečekají davy turistů, ale klid majestátních skal uprostřed lesů. Stejnojmenná chráněná krajinná oblast se rozkládá na území Pardubického kraje a Vysočiny. Vyrazte do zeleného srdce republiky za nádhernou přírodou a osvěžující turistikou. Navštivte galerie a muzea a těšte se poučením, poznáním, uměním i zábavou. Výběr toho nejlepšího ze Žďárských vrchů představují dnešní letní tipy Deníku.
Dnes uvidíme spoustu zajímavostí z přírody i historie a můžeme se rozhlédnout po světě hned ze tří rozhleden a jednoho hradu. Pokud nebudeme počítat výstup k rozhlednám, vede trasa jen mírně zvlněným terénem a není náročná.
Drobnou sakrální stavbu typu poklony na půdorysu tvaru rovnostranného trojúhelníku, takzvanou výklenkovou kapličku, opravila na zakázku vedení Znojma Správa nemovitostí města Znojma. „Kaplička se nachází u letiště Znojmo a je kulturní památkou. Restaurátorské práce na ní stály přibližně 185 tisíc korun,“ informovala mluvčí Znojma Zuzana Pastrňáková.
/Z ARCHIVU DENÍKU/ V minulém díle seriálu jsme putovali pomocí historických fotografií do historie města Prostějova a jeho starostů, dnes se podíváme do dvou obcí na Prostějovsku, do Vojtěchova a Hrušky.
/Z ARCHIVU DENÍKU/ Připomeňte si spolu s námi prostřednictvím fotografií z archivu Českolipského deníku, jak vypadala před devíti lety kaple sv. Jana Nepomuckého ve Sloupu v Čechách, když ji získala do svého vlastnictví obec a rozhodla se zdevastovanou kapli zachránit.
/Z ARCHIVU DENÍKU/ Vraťte se v čase zpátky do obcí na Zlínsku. Projděte se s Deníkem časem minulým. Každý týden přineseme archivní fotografie z jedné či dvou obcí našeho okresu. Zavzpomínejte společně s námi. Tentokrát se podíváme do Velkého Ořechova.
/Z ARCHIVU DENÍKU/ Projděte se s Deníkem časem minulým. Každý týden přinášíme archivní fotografie z obcí a měst našeho kraje. Zavzpomínejte společně s námi, tentokrát se podíváme do Mrskles a Strukova.
Od pondělí 24. srpna do soboty 5. září se na deseti veřejně dostupných lokalitách po městě objeví celoměstská fotografická výstava „Boží doteky Šumavy“. Akce se koná za podpory statutárního města České Budějovice. Výstavu pořádá spolek Most-České Budějovice v rámci nového produktu cestovního ruchu Křesťanské Povltaví. Předseda Spolku je hlubocký farář otec Tomas van Zavrel.
Mezinárodní hudební festival Kutná Hora pokračuje až do poslední srpnové neděle. Každý den ve večerních hodinách rozezní chrám sv. Barbory, kostel sv. Jana Nepomuckého nebo kapli Božího těla klasický i netradiční program v provedení nejvýraznějších českých komorních hráčů.
/Z ARCHIVU DENÍKU/ Projděte se s Deníkem časem minulým. Každý týden přineseme archivní fotografie z jedné obce našeho kraje. Zavzpomínejte společně s námi, tentokrát se podíváme do obce Rouské a Říkovice.
/Z ARCHIVU DENÍKU/ Projděte se s Deníkem časem minulým. Každý týden přineseme archivní fotografie z jedné obce našeho kraje. Zavzpomínejte společně s námi, tentokrát se podíváme do obce Rouské a Říkovice.
Novou fasádu, opravené dveře i okna dostala nenápadná dominanta příměstské části Znojma, kaplička v Kasárnách.
Veřejnost si opět může prohlédnout památku v Korozlukách, které hrozilo zbourání.
Tváře české literatury, jak je zachytili svým objektivem Pavel Vácha, budou mít možnost zhlédnout návštěvníci Kostela sv. Jana Nepomuckého v Kutné Hoře od pátku 21. srpna do 21. září. Vernisáž výstavy fotografií se koná 20. srpna v 17 hodin.
V Bělé na Rychnovsku tuto sobotu pomáhal Anděl Páně. Výtěžek z promítání prvního dílu této pohádky režiséra Jiřího Stracha měl podpořit opravy zdejšího kostela sv. Jana Nepomuckého.
Tato trasa začíná v Přibyslavi a vede romantickou trasou bývalé železniční trati v délce téměř 9 kilometrů, prochází půvabným prostředím biokoridoru horního toku řeky Sázavy, typickou krajinou Vysočiny – lesem, polem i kolem skalních stěn.
Projekt „Anděl Páně pomáhá kostelům“ vyvrcholí na Rychnovsku už tento víkend. V sobotu 15. srpna se bude v Liberku – Bělé za účasti režiséra Jiřího Stracha promítat slavná pohádka Anděl Páně. „Výtěžek ze vstupného již tradičně poputuje do kasičky na opravu kostelíku,“ vysvětluje iniciátor projektu Drahoslav Chudoba.
/FOTO, VIDEO/ Stačí mu motorová pila a kus dřeva a vyřeže vám, na co si vzpomenete. Od dědečka hříbečka až po svatého Jana Nepomuckého.
/FOTOGALERIE/ Kromě bohatého doprovodného programu, ze kterého si každý mohl vybrat, byli k vidění na louce před atelierem v Přílepích na přílepském řezbářském sympóziu před devíti lety nejen řezbáři, ale také keramici, umělečtí kováři a výtvarníci, kteří tvořili z textilu.
Smržice se jako jedno z 49 míst v České republice zapojilo do akce "Česko jde spolu na piknik“ u příležitosti dne přátelství, který se slaví 30. července. Myšlenkou akce bylo podpořit komunitní vztahy, vytáhnout sousedy ven, popovídat si a dát si něco dobrého.
T-Mobile ve spolupráci s agenturou CzechTourism připravil analýzu výsledků letní akce na podporu cestovního ruchu „Spolu po magentové“, která prozradila, že na Pradědu nebo ze Stezky Valaška bylo aktivováno nejvíce neomezených dat v kraji.
Vysočina – Zoologická zahrada, zámecké a hradní areály, památky i muzea – to vše jsou turistická lákadla na Vysočině. Lidé přijíždějící z celé České republiky i ze zahraničí ale nejčastěji vyhledávají Santiniho klenot na Zelené hoře u Žďáru nad Sázavou.
Jitkovští už mohou říkat, že je kaplička na návsi u rybníčku skutečně jejich. Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových Havlíčkův Brod totiž zdarma převedl pozemek, na kterém tato sakrální stavba stojí, do majetku obce.
Náš výlet je tentokrát trochu náročnější, neboť se vydáme do kopců Manětínské vrchoviny.
Starý kamenný most v zámeckém parku ve Velkém Meziříčí získal novou výzdobu - sochu svatého Jana Nepomuckého. Skulptura vznikla zásluhou iniciativy spolumajitele zámku Jana Podstatzkého-Lichtenstein.
Třiašedesátiletý kamenosochař Josef Borecký se nejprve vyučil jako elektromechanik, od mala ho to ale táhlo k umění. Podílel se na rekonstrukci Národního divadla a Mlýnské kolonády v Karlových Varech. Od roku 1989 má vlastní živnost, o něco kratší dobu je v invalidních důchodu. Do něj se dostal díky zdravotním problémům, způsobeným prací.
Dalším tipem na výlet je procházka ke kapli Anděla Strážce, která se nachází na městem Sušice.
Zajímavý doklad o historii vydala stavba kanalizace ve Stříbrné Skalici. Dělníci tam při výkopových pracích objevili 600 let starou prakovou kouli. Unikátní nález doplnil sbírku kamenné munice, která připomíná obléhání zdejšího hradu na počátku 15. století. Informovala o tom Jaroslava Tůmová z obecně prospěšné společnosti Posázaví.
Zajímavý doklad o historii vydala stavba kanalizace ve Stříbrné Skalici. Dělníci tam při výkopových pracích objevili 600 let starou prakovou kouli. Unikátní nález doplnil sbírku kamenné munice, která připomíná obléhání zdejšího hradu na počátku 15. století. Informovala o tom Jaroslava Tůmová z obecně prospěšné společnosti Posázaví.
/Z ARCHIVU DENÍKU/ Projděte se s Deníkem časem minulým. Každý týden přinášíme archivní fotografie z obcí a měst našeho kraje. Zavzpomínejte společně s námi, tentokrát se podíváme do Medlova a Loučan.
/FOTOGALERIE/ Přípravy Mezinárodní hudebního festivalu Kutná Hora vrcholí. Jeho třináctý ročník, který se měl původně odehrát v červnu, ale kvůli pandemii byl odložen, se uskuteční od 22. do 30. srpna - a výjimečně jen v českém obsazení. Deset festivalových koncertů zahrnuje komorní program, symfonické dílo, soudobou hudbu i díla zřídka uváděných autorů.