Kreativ

ŠTÍTEK: Jan Nepomucký

Prahou prošel 27. září 2020 tradiční průvod s palladiem země české, obrazem Staroboleslavské madony, který je po staletí jedním ze symbolů české státnosti.

Procesí Prahou s palladiem zakončil Svatováclavský chorál a hymna

Svatováclavský chorál a státní hymna bývalého Československa v Praze na Václavském náměstí u sochy sv. Václava zakončily tradiční průvod s palladiem země české. Procesí s obrazem Staroboleslavské madony, který je po staletí jedním ze symbolů české státnosti, ze zúčastnilo několik desítek věřících. Pochod, který pořádalo Hnutí obnovy duchovních tradic ve spolupráci s Kolegiátní kapitulou sv. Kosmy a Damiána ve Staré Boleslavi, začal v poledne mší ve svatojiřské bazilice na Pražském hradě a převzetím palladia země české u hrobu sv. Ludmily. V pondělí se bude konat ve Staré Boleslavi národní svatováclavská pouť, letos se uskuteční pouze duchovní část.

Zničená boží muka z Květné čeká obnova

Zničená boží muka z Květné čeká obnova

Ve výkopu ve vojenském areálu v Květné našli dělníci historická boží muka. Ještě než je zvládli prohlédnout archeologové, stihl je na posádce neznámý vandal zničit.

Velké Náměstí v Hradci Králové

Kašna na Malém náměstí je opět v provozu

Historickou kašnu na Malém náměstí můžete od 24. září opět navštívit. V předchozích měsících procházela celkovou rekonstrukcí, kromě nového opláštění došlo také k výměně technologické části.

Den české státnosti si můžete zpestřit oslavou vína a burčáku.

Hradecký koštýř nabídne hudbu, jídlo, víno a burčák

Den české státnosti si můžete zpestřit oslavou vína a burčáku. Hradecký koštýř se bude odehrávat v atraktivních prostorách sakrální památky – na nádvoří Městské hudební síně – tedy kaple sv. Jana Nepomuckého v Zieglerově ulici.

Akademický sochař a hranický rodák Marek Ludmila převzal v sobotu 12. září v Katedrále svatého Václava v Olomouci medaili svatého Jana Sarkandera z rukou kardinála církve římskokatolické Dominika Duky a arcibiskupa olomouckého Jana Graubnera.

Hranického sochaře ocenil Dominik Duka a Jan Graubner

Medaili svatého Jana Sarkandera z rukou kardinála církve římskokatolické Dominika Duky a arcibiskupa olomouckého Jana Graubnera převzal v sobotu 12. září v Katedrále svatého Václava v Olomouci akademický sochař a hranický rodák Marek Ludmila.

V sadech se nachází i raně barokní kaple sv. Eliáše v podobě grotty.

Ticho a pávi. Nejstarší pražská zahrada je oázou klidu

/PROCHÁZKY PRAŽSKÝMI PARKY/ Jsou považovány za nejstarší pražskou zahradu. I přes to byly Vojanovy sady až v minulém století zpřístupněny veřejnosti. Od těch dob jsou oblíbeny pro svou romantickou podobu i příjemné zpestření v podobě pavích obyvatel.

V sadech se nachází i raně barokní kaple sv. Eliáše v podobě grotty.

Ticho a pávi. Nejstarší pražská zahrada je oázou klidu

/PROCHÁZKY PRAŽSKÝMI PARKY/ Jsou považovány za nejstarší pražskou zahradu. I přes to byly Vojanovy sady až v minulém století zpřístupněny veřejnosti. Od těch dob jsou oblíbeny pro svou romantickou podobu i příjemné zpestření v podobě pavích obyvatel.

Prostějovští bezdomovci se utábořili v centru města

"Kemp" v centru Prostějova: bezdomovci se utábořili na dobré adrese

Nejlepší adresa. Výhled přímo na Národní dům, neplatit nájem a užívat si stínu stoletého kaštanu. Parta prostějovských bezdomovců si vyhlédla pro svůj dočasný pobyt vskutku lukrativní destinaci. Utábořila se v bezprostřední blízkosti křižovatky ulic Vápenice a Olomoucká.

Kostel svatého Jana Nepomuckého na Zelené hoře: Vrcholné dílo architekta Jana Blažeje Santiniho-Aichela patří na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO.

Žďárské vrchy: To je oáza nedotčené přírody i slavný kostel od Santiniho

Žďárské vrchy jsou místem, kde vás nečekají davy turistů, ale klid majestátních skal uprostřed lesů. Stejnojmenná chráněná krajinná oblast se rozkládá na území Pardubického kraje a Vysočiny. Vyrazte do zeleného srdce republiky za nádhernou přírodou a osvěžující turistikou. Navštivte galerie a muzea a těšte se poučením, poznáním, uměním i zábavou. Výběr toho nejlepšího ze Žďárských vrchů představují dnešní letní tipy Deníku.

Za hradem, dvěma zámky a třemi rozhlednami

Za hradem, dvěma zámky a třemi rozhlednami

Dnes uvidíme spoustu zajímavostí z přírody i historie a můžeme se rozhlédnout po světě hned ze tří rozhleden a jednoho hradu. Pokud nebudeme počítat výstup k rozhlednám, vede trasa jen mírně zvlněným terénem a není náročná.

Stav kapličky u znojemského letiště před a po opravě.

Kaplička u letiště září po opravách novou fasádou

Drobnou sakrální stavbu typu poklony na půdorysu tvaru rovnostranného trojúhelníku, takzvanou výklenkovou kapličku, opravila na zakázku vedení Znojma Správa nemovitostí města Znojma. „Kaplička se nachází u letiště Znojmo a je kulturní památkou. Restaurátorské práce na ní stály přibližně 185 tisíc korun,“ informovala mluvčí Znojma Zuzana Pastrňáková.

POPRVÉ. Za první republiky nebylo mnoho okamžiků zachycených na fotografiích. První svaté přijímání se ale bez focení neobešlo.

Zpátky v čase do Vojtěchova a Hrušky

/Z ARCHIVU DENÍKU/ V minulém díle seriálu jsme putovali pomocí historických fotografií do historie města Prostějova a jeho starostů, dnes se podíváme do dvou obcí na Prostějovsku, do Vojtěchova a Hrušky. 

1979. Děti z Velkého Ořechova na koloběžce a v autíčku na zahradě tamní mateřinky.

Vraťte se v čase zpátky do Velkého Ořechova

/Z ARCHIVU DENÍKU/ Vraťte se v čase zpátky do obcí na Zlínsku. Projděte se s Deníkem časem minulým. Každý týden přineseme archivní fotografie z jedné či dvou obcí našeho okresu. Zavzpomínejte společně s námi. Tentokrát se podíváme do Velkého Ořechova. 

Pohřeb 15letého hocha v roce 1952, který je doprovázen družbou.

Podívejte na retro fotky z Mrskles a Strukova

/Z ARCHIVU DENÍKU/ Projděte se s Deníkem časem minulým. Každý týden přinášíme archivní fotografie z obcí a měst našeho kraje. Zavzpomínejte společně s námi, tentokrát se podíváme do Mrskles a Strukova.

Fotograf Petr Moravec instaluje fotky do českobudějovických kostelů.

V Budějovicích začala výstava Boží dotek Šumavy

Od pondělí 24. srpna do soboty 5. září se na deseti veřejně dostupných lokalitách po městě objeví celoměstská fotografická výstava „Boží doteky Šumavy“. Akce se koná za podpory statutárního města České Budějovice. Výstavu pořádá spolek Most-České Budějovice v rámci nového produktu cestovního ruchu Křesťanské Povltaví. Předseda Spolku je hlubocký farář otec Tomas van Zavrel.

Na zahajovacím koncertu se představili Helena Jiříkovská, Roman Patočka (housle), Karel Untermüller (viola), Lukáš Polák (violoncello) a Igor Ardašev (klavír).

Mezinárodní hudební festival Kutná Hora vstupuje do druhé poloviny

Mezinárodní hudební festival Kutná Hora pokračuje až do poslední srpnové neděle. Každý den ve večerních hodinách rozezní chrám sv. Barbory, kostel sv. Jana Nepomuckého nebo kapli Božího těla klasický i netradiční program v provedení nejvýraznějších českých komorních hráčů.

Žně v Rouském v roce 1953.

Retro fotky z obce Rouské a Říkovice

/Z ARCHIVU DENÍKU/ Projděte se s Deníkem časem minulým. Každý týden přineseme archivní fotografie z jedné obce našeho kraje. Zavzpomínejte společně s námi, tentokrát se podíváme do obce Rouské a Říkovice.

Říkovice

Retro fotky z obce Říkovice a Rouské

/Z ARCHIVU DENÍKU/ Projděte se s Deníkem časem minulým. Každý týden přineseme archivní fotografie z jedné obce našeho kraje. Zavzpomínejte společně s námi, tentokrát se podíváme do obce Rouské a Říkovice.

Barokní kostel sv. Jana Nepomuckého v Kutné Hoře.

Pořádají vernisáž fotografií Pavla Váchy

Tváře české literatury, jak je zachytili svým objektivem Pavel Vácha, budou mít možnost zhlédnout návštěvníci Kostela sv. Jana Nepomuckého v Kutné Hoře od pátku 21. srpna do 21. září. Vernisáž výstavy fotografií se koná 20. srpna v 17 hodin.

Cyklostezka Přibyslav - Sázava.

Trasu Přibyslav – Sázava lze zdolat na kole i na bruslích

Tato trasa začíná v Přibyslavi a vede romantickou trasou bývalé železniční trati v délce téměř 9 kilometrů, prochází půvabným prostředím biokoridoru horního toku řeky Sázavy, typickou krajinou Vysočiny – lesem, polem i kolem skalních stěn.

... a ve filmu Anděl Páně

Pohádka Anděl Páně pomáhá kostelům

Projekt „Anděl Páně pomáhá kostelům“ vyvrcholí na Rychnovsku už tento víkend. V sobotu 15. srpna se bude v Liberku – Bělé za účasti režiséra Jiřího Stracha promítat slavná pohádka Anděl Páně. „Výtěžek ze vstupného již tradičně poputuje do kasičky na opravu kostelíku,“ vysvětluje iniciátor projektu Drahoslav Chudoba. 

Sedmý ročník Řezbářského sympozia v Přílepích

Z ARCHIVU: Řezbářské sympozium v Přílepích nabídlo bohatý program

/FOTOGALERIE/ Kromě bohatého doprovodného programu, ze kterého si každý mohl vybrat, byli k vidění na louce před atelierem v Přílepích na přílepském řezbářském sympóziu před devíti lety nejen řezbáři, ale také keramici, umělečtí kováři a výtvarníci, kteří tvořili z textilu.

Piknik proti samotě ve Smržicích

Piknik proti samotě aneb „Česko jde spolu na piknik“

Smržice se jako jedno z 49 míst v České republice zapojilo do akce "Česko jde spolu na piknik“ u příležitosti dne přátelství, který se slaví 30. července. Myšlenkou akce bylo podpořit komunitní vztahy, vytáhnout sousedy ven, popovídat si a dát si něco dobrého.

Třiašedesátiletý kamenosochař Josef Borecký se nejprve vyučil jako elektromechanik, od mala ho to ale táhlo k umění. Podílel se na rekonstrukci Národního divadla a Mlýnské kolonády v Karlových Varech.

Kamenosochař Josef Borecký: I v invalidním důchodu stále tvoří

Třiašedesátiletý kamenosochař Josef Borecký se nejprve vyučil jako elektromechanik, od mala ho to ale táhlo k umění. Podílel se na rekonstrukci Národního divadla a Mlýnské kolonády v Karlových Varech. Od roku 1989 má vlastní živnost, o něco kratší dobu je v invalidních důchodu. Do něj se dostal díky zdravotním problémům, způsobeným prací.

600 let stará praková koule.

Zajímavý doklad o historii vydala stavba kanalizace ve Stříbrné Skalici

Zajímavý doklad o historii vydala stavba kanalizace ve Stříbrné Skalici. Dělníci tam při výkopových pracích objevili 600 let starou prakovou kouli. Unikátní nález doplnil sbírku kamenné munice, která připomíná obléhání zdejšího hradu na počátku 15. století. Informovala o tom Jaroslava Tůmová z obecně prospěšné společnosti Posázaví.

600 let stará praková koule.

Zajímavý doklad o historii vydala stavba kanalizace ve Stříbrné Skalici

Zajímavý doklad o historii vydala stavba kanalizace ve Stříbrné Skalici. Dělníci tam při výkopových pracích objevili 600 let starou prakovou kouli. Unikátní nález doplnil sbírku kamenné munice, která připomíná obléhání zdejšího hradu na počátku 15. století. Informovala o tom Jaroslava Tůmová z obecně prospěšné společnosti Posázaví.

Poslední vytěžený vůz železné rudy v roce 1964 před uzavření dolu Barbora.

Podívejte se na retro fotky z Medlova a Loučan

/Z ARCHIVU DENÍKU/ Projděte se s Deníkem časem minulým. Každý týden přinášíme archivní fotografie z obcí a měst našeho kraje. Zavzpomínejte společně s námi, tentokrát se podíváme do Medlova a Loučan.

Jiří Bárta

Mezinárodní hudební festival se do Kutné Hory vrátí poslední srpnový týden

/FOTOGALERIE/ Přípravy Mezinárodní hudebního festivalu Kutná Hora vrcholí. Jeho třináctý ročník, který se měl původně odehrát v červnu, ale kvůli pandemii byl odložen, se uskuteční od 22. do 30. srpna - a výjimečně jen v českém obsazení. Deset festivalových koncertů zahrnuje komorní program, symfonické dílo, soudobou hudbu i díla zřídka uváděných autorů.