Krajské město nebude mít v roce 2021 na rozhazování, do schválení rozpočtu bude fungovat v provizoriu a většina investic je zastavená. Přesto ale na obyvatele čeká několik novinek, například opravy dopravní infrastruktury nebo modernizace základních a mateřských škol.
I přes koronavirovou pandemii se bude na území Plzeňského kraje v roce 2021 pokračovat ve velkých investičních akcích. Kraj a město Plzeň budou nadále stavět Západní okruh, Plzeň pak bude pokračovat v budování TechToweru či revitalizovat Zátiší.
Silnice, chodníky, opravy kanalizací i zútulnění veřejného prostoru a památek nebo velkolepý bazén ve Znojmě. To jsou investice za desítky milionů korun, do kterých se chtějí v příštím roce pustit představitelé obcí a měst na Znojemsku.
Dobrý nebo špatný? V každém případě hodně neobvyklý byl uplynulý rok 2020 na Chomutovsku. Opět ale přinesl celou řadu důležitých událostí. Podívejte se s námi na malý výběr redakce.
Nový stroj uvedla v prosinci do provozu společnost Spojmont ze skupiny BR Group. Jeho nákup byl v letošním roce další zásadní investicí této ostravské strojírenské firmy.
/ROZHOVOR/ Vysoké odměny za nedokončený nákup litoměřické nemocnice. To je jen jeden bod obsáhlé kritiky, se kterou nový předseda představenstva Krajské zdravotní (KZ) Jindřich Zetek seznámil politiky.
Rekonstrukce i nové realizace nových projektů. Takové jsou plány ve městech na Třebíčsku pro rok 2021. Například v Třebíči je jednou z největších investic postupná výměna všech semaforů za nové, které ovládají chytrou technologii, která usnadní průjezd hlavně autobusům městské dopravy.
V příštím roce dokončí přesun tramvaje do Plotní ulice. Začnou práce na dalších částech velkého městského okruhu nebo ochraně proti velké vodě u Svratky.
Investice do zdravotnictví chápali jako lití peněz do betonu a plastových oken. Megalomanské projekty rozhodovali od stolu, spoléhali na nepřetržité luxování kraje, oháněli se nereálnými dotacemi. Zfušovali a nadhodnotili vypsané veřejné zakázky, vysoké odměny si dali za nic. Rizikovým počínáním mohli na léta podhodnotit běžnou zdravotní péči v regionu…
V rozpočtech na příští rok musejí dvě největší města na Blanensku počítat s milionovými výpadky u příjmů. Ať už kvůli epidemii koronaviru nebo plánovanému zrušení superhrubé mzdy a nejistými kompenzacemi ze strany státu. Přesto přibližně třetinu rozpočtu utratí v Blansku i v Boskovicích za investice. V okresním městě to je bezmála 170 milionů.
Navzdory výrazným dopadům koronavirové krize na příjmy měst a obcí se mohou lidé na Vyškovsku v příštím roce těšit na některé významné investice nebo stavební projekty. Patří mezi ně odkládaná modernizace velkého sálu kina Sokolský dům nebo rozsáhlé stavební úpravy ulice Nádražní ve Vyškově.
Velká rekonstrukce bílé školy, revitalizace zámku, sídliště Jana Palacha či výměna veřejného osvětlení. To jsou některé z největších projektů, které na příští rok připravila břeclavská radnice. Její vedení počítá, že z městské kasy poputuje na investice rovných 101 milionů korun. „K investicím jsme se museli hned čtyřikrát vracet. Pokaždé v reakci na návrhy projednávané v parlamentu. Navíc nejsou jasné ani příjmy. Snížili jsme prostředky na výkup pozemků, opravy i investice,“ uvedl místostarosta města Jakub Matuška.
Evropská unie dotuje rozvoj českých regionů a Královéhradecký kraj není výjimkou. Peníze směřují do místní infrastruktury, škol, ale i do soukromých podniků.
/FOTO/ Jezero Most nepřestává lákat rekreanty. Na řadu ale přichází také sousední jezero Matylda, kde stát hodlá investovat skoro čtvrt miliardy korun.
Bezmála polovina částky, kterou Ostrava ve svých městských částech v příštím roce proinvestuje, poputuje do Moravské Ostravy a Přívozu. Řadě z dvaadvaceti dalších obvodů se to nelíbí a dožadují se spravedlivějšího rozdělení. Co na to město?
Města a obce v Pardubickém kraji se ocitly kvůli pandemii covidu ve složité situaci. Sestavit rozpočet na příští rok je tvrdý oříšek. Musí radikálně šetřit, škrtají investice, úspory se týkají někde i platů úředníků.
Smrtelná rána. Nevíme nic. Ztráty jsou obrovské a po velkých předsezoních investicích mohou být pro střediska až likvidační. To jsou ohlasy z některých skiareálů v Karlovarském kraji, které musely dle nového nařízení vlády po pouhých devíti dnech provozu opět zavřít.
Před dvaceti lety byla ČSAD Ústí nad Orlicí před krachem. Zásadní pro úspěch byla výměna vedení, změna organizační struktury společnosti a poměrně velké investice do vozového parku, budov, softwaru a tak dále.
Uzavření lyžařských areálů od neděle 27. prosince kvůli zhoršení epidemie koronaviru bude pro vlekaře znamenat výrazné omezení investic i hrozbu krachů. Uzavření přichází do špičkového období vánočního a silvestrovského týdne, kdy vlekaři získávají až 30 procent výnosů z celé zimní sezony. ČTK to dnes řekl ředitel Asociace horských středisek (AHS) Libor Knot.
Šedesátimilionový schodek má rozpočet lázeňského města pro rok 2021, jak jej na posledním letošním jednání schválili místní zastupitelé. Chybějící peníze budou čerpány z rezerv z uplynulých let.
Schválený rozpočet města počítá s investicemi za 400 milionů korun. Na všechny se ale určitě nedostane, realizovat se bude jen část. Třeba rekonstrukce kláštera stojí a padá na státní dotaci.
Společnost Huawei se podle nejnovější zprávy Evropské unie umístila třetí ve světovém žebříčku investic do výzkumu a vývoje (R&D) za rok 2020. Oproti loňskému roku si Huawei polepšila o dvě příčky a podle zprávy v posledních pěti letech zvýšila své investice do oblasti výzkumu a vývoje o 225 %.
V příštím roce si lidé za vodu připlatí i na Jičínsku. Zdejší vodohospodářská a obchodní společnost zvýší cenu vodného a stočného o tři procenta. „Nově budou zákazníci platit 84,89 korun za metr krychlový. Důvodem navýšení jsou rostoucí náklady i plánované investice do vodovodní infrastruktury,“ zdůvodnila změnu mluvčí Magdaléna Doležalová.
Rozpočet s příjmy přibližně 5,9 miliardy korun a výdaji 6 miliard schválili v pondělí krajští zastupitelé. Zadluženost kraje a dopady koronaviru přinutily hejtmanství k úsporným krokům. Šetřit se má hlavně na provozních nákladech.
Z letošního roku plného mimořádných opatření, a tím pádem také mimořádných výdajů v souvislosti s pandemií koronaviru si města na Kolínsku vzala ponaučení a při sestavování rozpočtů na příští rok o hodně více myslela na to, aby měla určitou rezervu pro podobné okamžiky.
Děčín bude příští rok hospodařit se schodkem téměř 42 miliony korun. Ve čtvrtek 17. prosince odpoledne o tom rozhodli na svém letošním posledním jednání děčínští zastupitelé. V porovnání s letošním rokem se kvůli propadu ekonomiky velmi výrazně snížily příjmy i výdaje městského rozpočtu.
Hlavní město má schválený rozpočet na příští rok. Počítá s příjmy i výdaji ve výši bezmála 88 miliard korun. Kvůli koronavirové krizi chce metropole poprvé po několika letech snížit provozní výdaje. Naopak na investicích šetřit nehodlá.
Zastupitelé Slaného schválili na svém posledním letošním zasedání rozpočet města na příští rok. Rozpočet bude schodkový a město bude hospodařit s přebytkem z hospodaření z minulých let, stejně tak využije peníze z úvěrového rámce. Slaný očekává v příštím roce příjmy okolo 400 milionů korun, přičemž výdaje mají přesáhnout 600 milionů korun. Jen na investice půjde přes 300 milionů korun. Podle starosty Martina Hrabánka (ODS) je schválený rozpočet velmi ambiciózní.
Už příští rok měla začít stavba moderního příjmového pavilonu v děčínské nemocnici. Stejné zázemí pak mělo vyrůst i v Chomutově. Nově představenstvo Krajské zdravotní, pod kterou obě nemocnice spadají, ale tyto investice prozatím pozastavilo.
Už příští rok měla začít stavba moderního příjmového pavilonu v děčínské nemocnici. Stejné zázemí pak mělo vyrůst i v Chomutově. Nově představenstvo Krajské zdravotní, pod kterou obě nemocnice spadají, ale tyto investice prozatím pozastavilo.
Jihlavští zastupitelé ve čtvrtek 17. prosince po poledni schválili rozpočet na příští rok. Podle opozice by měla radnice vzhledem k plánovaným miliardovým investicím více šetřit.
Moravskoslezský kraj bude v příštím roce hospodařit se schodkovým rozpočtem ve výši 9,863 miliardy korun. Počítá s příjmy 8,570 miliardy korun. Rozdíl 1,293 miliardy korun kraj pokryje s pomocí úvěru i úspor z letošního roku. Rozpočet dnes schválili krajští zastupitelé, když pro něj hlasovalo 53 z 61 přítomných zastupitelů.
Ústecký kraj si vezme investiční úvěr 1,5 miliardy korun. Ve středu 16. prosince o tom rozhodli krajští zastupitelé. Zadlužení kraje se tak zvýší na více než dvojnásobek.
Rekonstrukce léčebny dlouhodobě nemocných či dětského oddělení nebo vybudování nového střediska urgentního příjmu. To jsou projekty za desítky, možná stovky milionů korun, které se plánují v žatecké nemocnici. Město, které ji vlastní, na to ale jen těžko sežene peníze. Právě potřeba větších investic je jedním z důvodů, proč se dlouhodobě hovoří o vstupu strategického partnera do nemocnice. Mluví se o Krajské zdravotní. Vstup partnera se začal připravovat, o budoucnosti ale ještě budou rozhodovat žatečtí zastupitelé.
/FOTO/ V dubnu příštího roku začne výstavba krytého bazénu ve Vrchlabí v areálu Vejsplachy. Za 188 milionů korun bez DPH ho postaví firma Metrostav, která vyhrála tendr díky nejnižší ceně, druhá byla firma Syner. Hotový má být do konce října 2022. Vybudování bazénu schválilo na úterním zasedání ve velkém sále Kulturního domu Střelnice zastupitelstvo Vrchlabí. Pro výstavbu bazénu hlasovalo 16 zastupitelů, 4 z opozice byli proti, 1 se zdržel hlasování.
Rozpočet na rok 2021 sice středočeští zastupitelé schválili, avšak poněkud nezvykle se shodují, že odsouhlasená varianta by neměla platit dlouho. A doufají, že skutečně nebude: že už v lednu (či nejpozději v únoru) chtějí hlasovat o změně.
Dokončení revitalizace letního cvičiště, naopak zahájení proměny sídliště pod kasárnami nebo přestavba objektu bazénu při ZŠ Prokopa Holého na multifunkční vzdělávací centrum s aulou. A k tomu rekonstrukce několika ulic. To je stručný výčet investic, které na příští rok připravují v Lounech.
Plzeň má schválený rozpočet. V roce 2021 chce pokračovat ve velkých investičních akcích, jako je například stavba centra TechTower na Světovaru či výstavba bytů v Zátiší.
Krize způsobená novým typem koronaviru má dopady i na řadu podniků ve Středočeském kraji. V tíživé situace se především ocitli lidé podnikají ve službách, ale také v cestovním ruchu. Ne všechny firmy ale zažívají ekonomický propad; jedná se o podniky věnující se výrobě drogeristického zboží, investice se nezastavily ani v automobilkách.
Kompletní opravy Švermovy a Hálkovy ulice, které navážou na probíhající rekonstrukce vodovodu a kanalizace, nový přechod na třídě T. G. Masaryka nebo příprava nového skateparku. To jsou jen některé investice v rozpočtu města Roudnice nad Labem na příští rok.
I přes předpokládaný propad příjmů plánuje kraj v příštím roce hospodařit s vyrovnaným rozpočtem. Oproti letošnímu roku sníží kraj výdaje o více než půl miliardy korun. Největší část výdajů půjde opět do dopravy.
Příjmy 858 milionů korun, výdaje přes miliardu. Rozpočet města na příští rok, který na svém posledním zasedání schválili příbramští zastupitelé, počítá s velkým schodkem ve výši 197 milionů korun. Peníze na jeho vyrovnání si ale město půjčovat nemusí, najde je ve své kase.
Po dlouhé debatě a až v pozdně odpoledních hodinách nakonec ostravští zastupitelé v pátek schválili rozpočet pro příští rok. Jak se město vypořádá s dopady covidu a zrušením superhrubé mzdy?