Už v polovině příštího roku by měla být otevřena zrekonstruovaná hulínská Sokolovna. Nově zde vznikne kulturní dům. Sportovní klání vystřídají koncerty, divadlo a jiné společenské akce. Starosta města Roman Hoza doufá, že se práce stihnou dokončit včas, stále trvající epidemii způsobenou novým typem koronaviru navzdory.
/ROZHOVOR/ Osm let. Tak dlouho čekali fotbalisté libereckého Slovanu na výhru v Plzni. Dočkali se ve šlágru 18. kola FORTUNA:LIGY, kdy po gólech Imada Rondiče a Jakuba Peška zužitkovali početní převahu a vyhráli 2:0. Na pozápasové tiskové konferenci měl kouč Liberce Pavel Hoftych zajímavý šátek, kterým zakrýval ústa a nos.
Investiční akce za téměř 300 milionů korun slibuje v letošním roce dokončit vedení města Hradec Králové. Otevřít by se měla budova odlehčovací služby v Honkově ulici, nová sportovní hala na Pouchově, zrekonstruovaný bytový dům na Pražské třídě v Kuklenách nebo kompletně zrekonstruovaná Hlavní ulice na Novém Hradci.
Celosvětová pandemie Covidu 19 dopadá na všechny obyvatele bez rozdílu. Dotkla se samozřejmě tvrdě i života ve městech a jejich hospodaření. O tom, jak obtížné je v této době stát v čele druhého největšího města v republice, jsme hovořili s primátorkou Brna Markétou Vaňkovou.
/ROZHOVOR/ Radek Průdek stojí v čele Rakvic již druhé volební období. V exkluzivním rozhovoru pro Deník Rovnost hovořil o tom, co se v obci podařilo, co její vedení připravuje v letošním roce, ale i o tom, co místní nejvíce trápí.
/DENÍK NA NÁVŠTĚVĚ/ Druhé největší město litoměřického okresu Roudnici nad Labem vede starosta František Padělek od podzimních komunálních voleb v roce 2018. Čtyři roky předtím zastával na tamní radnici funkci místostarosty.
Nový středoškolský kampus, který by měl vzniknout ve Varnsdorfu je o krok blíže k realizaci. V půli ledna o tom na půdě školy jednali zástupci Ústeckého kraje s vedením Vyšší odborné školy, Střední průmyslové školy a Střední odborné školy Varnsdorf.
Koronavirová krize znamená i pro Benátky nad Jizerou méně plnou městskou kasu. Plánované investice to ovšem nezhatí. Mezi největší akce letošního roku má patřit například oprava místní polikliniky.
Před výzvami spojenými se snížením uhlíkové stopy při výrobě železa a oceli stojí v roce 2021 Třinecké železárny. Promítne se to do dalšího rozvoje firmy i do investičních plánů. Třinecká huť letos plánuje proinvestovat 1,6 miliardy korun, v roce 2020 investice dosáhly výše 1,4 miliardy korun.
Městskou část Praha 6 čekají velké stavební změny. Kromě investic do školních budov má dojít i na úpravu kulaťáku či novou výstavbu v okolí Hradčanské, kde by podle starosty Ondřeje Koláře (TOP 09) mohl vyrůst jeden 12patrový věžák.
Cesta k dekarbonizaci Česka. To je název studie, která rozhýbala domácí energetickou scénu. Do diskusí se zapojili ekonomové, energetičtí podnikatelé, ekologové, státní úředníci, ale také laická veřejnost. Deklaraci nazvanou Klimaticky neutrální Česko připravila globální poradenská společnost McKinsey & Company.
/DENÍK NA NÁVŠTĚVĚ/ I přes nástrahy současné koronavirové doby si Petr Král, starosta třetího největšího města okresu Česká Lípa, nepřipouští, že by Mimoň přišla ve svém rozpočtu o nějaké zásadní částky. Hodlá pokračovat ve zlepšení bytové politiky města včetně zateplení řady domů, postavit nové chodníky, pustit se do proměny náměstí, kde před 40 lety vyhodil režim do povětří pěkný zámek i radnici.
Letos zatím obec hospodaří v rámci rozpočtového provizoria. Minulý rok pokladně výrazně pomohly dotace. Fotogalerie představuje minulost i současnost Úsilného.
Rozhovor s ředitelem Lounské správy sportovních areálů Radkem Příhodou o tom, jak se v Lounech sportuje, o spolupráci s naším oddílem a celým spolkem TJ Lokomotiva Louny a o potřebě dalších investic ve sportu.
Už příští měsíc by se měli hraničtí zastupitelé rozhodnout o tom, zda město odkoupí sportovní halu Naparia. Majitelé nabízí sportovní centrum radnici za 35 milionů korun. Rozhodnutí s napětím vyhlíží především judisté Železa Hranice a zdejší florbalisté. Opoziční zastupitelé nicméně nabádají k finanční obezřetnosti.
Výdaje určené na boj s koronavirem významně zasáhly do rozpočtů územně správních celků. Tedy i do rozpočtu plzeňského centrálního obvodu, který musel výrazně zkrátit výdaje ve svém rozpočtu včetně výdajů na investiční akce. Přesto chce v tomto roce proinvestovat téměř 23 milionů korun.
/DENÍK NA NÁVŠTĚVĚ/ Peruc leží na východ od Loun, v městysi žije přibližně 2 300 obyvatel. Od listopadu 2014 je jeho místostarostou Jan Vnouček. „Rozpočet máme nastavený velmi proinvestičně. To si můžeme dovolit, protože jsme si v minulých letech dost peněz našetřili a jsme celkem úspěšní v získávání dotací,“ říká.
/FOTOGALERIE, ROZHOVOR/ Rekonstrukce silnice i další aktuální investice a problémy byly tématem rozhovoru s Martinem Moravcem, starostou Borohrádku. Právě toto dvoutisícové městečko se stalo prvním místem na Rychnovsku, kde jsme zapíchli špendlík našeho nového projektu Deník na návštěvě.
V rámci seriálu Deník na návštěvě jsme zavítali do Nýrska, kde jsme si se starostou Miloslavem Rubášem povídali o tom, co se ve městě podařilo udělat a jaké plány mají do dalších let.
/FOTO, ROZHOVOR/ Desátým rokem stojí v čele Stěžer starostka Dagmar Smetiprachová. V rozhovoru pro Deník vysvětluje, proč musí cyklisté jedoucí do Hradce Králové stále riskovat své zdraví a prozrazuje, že Stěžery brzy čeká stamilionová investice. Dozvíte se také, čím si Stěžery nedávno zasloužily prestižní titul Vesnice roku.
Moravskoslezský kraj uzavřel memorandum o spolupráci s Českomoravskou záruční a rozvojovou bankou (ČMZRB). V souvislosti s transformací regionu a odchodu od uhlí plánuje kraj investovat do rozvoje infrastruktury, revitalizace pohornického území a dalších projektů. ČMZRB pomůže s jejich posouzením a poskytne vhodnou formu financování.
/ROZHOVOR/ Příliv návštěvníků je šance pro místní obyvatele, ale přináší také negativa. Počet lůžek v ubytovacích zařízeních významně narostl, ale ve městě se v sezoně hůř parkuje, tvrdí starosta Krásné Lípy a předseda Sdružení pro rozvoj Šluknovska Jan Kolář.
S řadou investic počítá v návrhu rozpočtu na letošní rok lovosická radnice. Patří mezi ně například oprava silnice a veřejného osvětlení ve Vančurově ulici, kde už od loňského podzimu probíhá kompletní oprava vodovodu a kanalizace.
/ROZHOVOR/ Letiště Praha zažilo podobně jako celý obor prudký propad. Předseda představenstva Václav Řehoř je pro letošní rok mírným optimistou a očekává vzestup poptávky. Podmínkou podle něj budou jednotná pravidla. Státem vlastněná firma počítá stále s ambiciózním plánem na investice v objemu 30 miliard korun, posune však nejspíše stavbu nové paralelní dráhy. „Nemůžeme zůstat pozadu a ztratit konkurenceschopnost,“ říká Řehoř v rozhovoru.
Částka 143 milionů letos poputuje do vodárenské infrastruktury na Karvinsku. Kromě modernizace vodovodních sítí bude dalších 78 milionů směřovat do odvádění a čištění odpadní vody.
/ROZHOVOR/ Už třetí volební období stojí v čele Chrášťan starosta Josef Vomáčka. V novém seriálu Deníku Josef Vomáčka odpověděl redakci třeba na otázky ohledně obecního rozpočtu.
Zatím hospodaří Znojmo v provizoriu, ale nová koalice, která se v pondělí ujala vedení města projednala investice už předem. Zástupci ČSSD, ODS, Pro Znojmo a KDU-ČSL si vyjasnili rozpočet už před uzavřením koaliční smlouvy. Dříve se totiž na některých z nich noví partneři neshodli.
/MULTIMÉDIA UVNITŘ ČLÁNKU, ROZHOVOR/ Výstavba bytovek a rodinných domů, přístavba mateřské školy. Hledání nových zdrojů pitné vody. Tři zásadní investice v Kunštátu, které spolu úzce souvisí.
Vedení vimperské radnice se snaží. Během loňského roku měli Vimperští v plánu investice za sto milionů korun. Jaroslava Martanová, starostka Vimperka, a Zdeněk Kuncl, místostarosta města, sice během loňska průběžně informovali, jak se daří plnit naplánované investice, ale v tomto týdnu rekapitulují loňský rok. "Akce byly zrealizovány tak, jak je zastupitelé schválili nebo doplnili do rozpočtu města během celého roku," vysvětlili.
Na nové komunikace, chodníky, upravené vjezdy do domů, parkovací stání, ale i na upravené autobusové zastávky a točnu městské hromadné dopravy se mohou těšit obyvatelé ulice Na Rychtě v plzeňském Hradišti.
/DENÍK NA NÁVŠTĚVĚ/ Jaromír Kubelka je starostou Vroutku na Podbořansku rovných 10 let. V posledních měsících musel kromě běžných „starostovských“ starostí řešit také covid. Přesto ve Vroutku mají za sebou řadu investic a další připravují. I když musí počítat s tím, že na ně budou mít méně peněz.
Kulturní centrum Rakovník podobně jako ostatní kulturní zařízení obrovsky náročný rok. Z plánovaných akcí se uskutečnil pouze zlomek z nich. Většina jich byla přesunuta, a to opakovaně. I díky velkým výpadkům z prodeje vstupenek město muselo poskytnout na provoz mimořádnou dotaci ve výši půl milionu korun.
Na magistrátu má v nejbližších měsících vzniknout tým čtyř až pěti expertů v čele s „manažerem modrozelené infrastruktury“. Základem jeho práce bude dohlížet na to, aby jednotlivé městské investice a projekty neopomíjely adaptační opatření na změny klimatu v čele s podporou zeleně a zadržováním i efektivním využitím vody v krajině. Rozšíření „úředního“ aparátu o nové oddělení posvětili radní na sklonku minulého roku.
/ROZHOVOR/ Do funkce nejvyššího představitele města usedl v roce 2018. Primátor František Jura (ANO 2011) prožil nezapomenutelný rok. V exkluzivním rozhovoru pro Deník se primátor ohlédl a také zdůraznil priority pro letošní rok i nejbližší budoucnost.
Nová parkovací stání, více zeleně i změny osvětlení. Vyškované se jich dočkají po rozsáhlých stavebních úpravách Nádražní ulice. Práce na úseku dlouhém 280 metrů však omezí řidiče. „Průjezd Nádražní nebude možný. Nutností je pak dočasné umožnění obousměrného provozu na některých jednosměrných komunikacích. V plánu je výběrové řízení na zhotovitele tak, aby úpravy zahájil v druhé polovině letošního roku,“ uvedl místostarosta Vyškova Roman Celý.
Města a obce na Sokolovsku musela při sestavování letošního rozpočtu sáhnout do svých rezerv. Sice je to netěší, ale na druhou svorně tvrdí, že se nechtějí zadlužovat.
Čtyři důležité investiční akce čekají v letošním roce Vimperské. Podle slov Zdeňka Kuncla, místostarosty města Vimperk, ale město očekává propad příjmů o dvacet procent oproti roku 2019. „To je přibližně čtyřicet milionů korun,“ upřesnila Jaroslava Martanová, starostka města. Jde o investice, které je Vimperští začali v loňském roce nebo uspěli při žádostech o peníze z dotací.
Sestavovat městský rozpočet v době koronavirové epidemie a vládních daňových balíčků je tak trochu jako věštit z křišťálové koule. Přesto se rozpočet zkrátka schválit musí a hraničtí zastupitelé tak na sklonku minulého roku také učinili.
Celková rekonstrukce vnitřních prostor Mateřské školy Havlíčkova, to bude letošní největší investice města Planá. Z rozpočtu se počítá na tuto investici s částkou 14,5 milionu korun.
Obnova sídlišť, peníze do sportovní infrastruktury i do škol. Ačkoli se samosprávy na Šumpersku a Jesenicku potýkají s výpadky příjmů v důsledku koronavirové krize, do investic v Šumperku, Jeseníku, Zábřehu a Mohelnici půjdou desetimiliony korun. Deník největší chystané projekty zmapoval.
Poruba bude v příštím roce hospodařit s výrazně nižším rozpočtem než v minulosti. Ten přesto zůstává výrazně proinvestiční. Na investice vydá obvod pětadvacet procent z celkového objemu peněz, které má k dispozici.
Stavba tramvajové trati a nové odpadové centrum jsou největšími plánovanými investicemi města Olomouc pro letošní rok. Počítá se také s modernizací některých škol, úpravami frekventovaných křižovatek nebo novými cyklostezkami.
V letošním roce, kdy výrobce lan z Bolatic, společnost Lanex, oslavila třicet let své existence, prověřila dramatická situace na trhu s pracovními i horolezeckými lany její potenciál. I za celosvětových otřesů způsobených epidemií koronaviru firma stále dodávala v podstatě do celého světa.