Starostka Litic: V Litickém dvoře by mohlo vzniknout centrum obce
Blanka Kantová je starostkou Litic třetím rokem. V šestém městském obvodě plánuje zrekonstruovat bývalý statek v Litickém barokním dvoře a vytvořit zde novou náves.
Blanka Kantová je starostkou Litic třetím rokem. V šestém městském obvodě plánuje zrekonstruovat bývalý statek v Litickém barokním dvoře a vytvořit zde novou náves.
/DENÍK NA NÁVŠTĚVĚ/ V Podbořanech připravili na poměry menšího městečka dvě velké investice. Zatímco sportovní hala je hotová, na podzim by se mohla rozeběhnout výstavba nové budovy základní umělecké školy.
V rámci projektu Deník na návštěvě jsme tentokrát zavítali do Plánice, kde jsme si se starostou Zdeňkem Pavlíčkem povídali o projektech, které se jim podařili, a jaké investice plánují v letošním roce a nadcházejících letech.
Bohatý sportovní a společenský život, ale také tři větší zaměstnavatelé a malebná příroda úrodné Hané. Obec Želatovice, ve které žije zhruba 530 obyvatel, se má rozhodně čím pochlubit. „Věříme, že s ustupující pandemií a zmírněním opatření se do života naší obce opět vrátí všechny akce, které jsme museli zrušit,“ doufá starosta obce Zdeněk Dorazil.
/ROZHOVOR/ V Podbořanech nedávno dokončili jednu z největších investic v posledních letech – výstavbu sportovní haly. A chystá se další akce za desítky milionů korun – přístavba budovy základní umělecké školy. „Náš odbor připravuje i menší investice, které jsou také důležité,“ říká vedoucí odboru investic na podbořanské radnici Milan Ohanka.
Už dnes si lidé stěžují, že jim hlasitá produkce vadí, a říkají, že investice v podobě amfiteátru na Rolavu nepatří.
/ROZHOVOR/ Od roku 1998 je v čele Liběšic Petr Valenta. Obec s více než sedmi sty obyvateli má šest částí – Liběšice, Líčkov, Klůček, Dobříčany, Dubčany a Lhotu. V Liběšicích dokončují přestavbu bývalé lékařské ordinace na čtyři byty, ve Lhotě opraví cesty, v Klůčku postaví hřiště. „Chtěli jsme postavit v Liběšicích kanalizaci, ukázalo se ale, že je to nereálné,“ říká starosta.
Ikonické druhy zvířat v Ústí zůstanou. Novou ředitelkou ústecké zoo se totiž stala Ilona Pšenková. Rozhodli o tom ústečtí radní během zasedání v úterý 15. června. Nová ředitelka se ujme funkce 1. července 2021.
Rozhovor s Františkem Vomočilem, jednatelem dřevozpracující společnosti Stora Enso v Česku a Polsku.
/ROZHOVOR/ Město Vrbno pod Pradědem řídí už třetí rok. Za jeho starostování se mnohé změnilo k lepšímu. Starosta Vrbna pod Pradědem se hlásí k politické příslušnosti ANO.
Městská část, která je vlastně původní město Bohumín, bývala ještě v 90. letech zapadlou periferií moderního Nového Bohumína. Dlouholetý starosta Bohumína Petr Vícha přiznává, že Starý Bohumín se dlouho cítil ukřivděný, což byl ale důsledek historického vývoje a vzniku nového města dále od řeky. „Cítil jsem to i v době, kdy jsem v polovině 90. let nastupoval coby starosta. Ano, trvalo to nějakou dobu, ale těch investic, které šly do Starého Bohumína, bylo asi nejvíc ze všech městských částí,“ říká Vícha a vše podtrhuje čísly. Dnes je Starý Bohumín vyhledávanou lokalitou, kde lidé chtějí stavět domy a žít téměř jako na venkově.
Jen pět kilometrů severovýchodně od Žamberka leží městys Kunvald a v jeho centru se pak nachází kampelička, která je již řadu měsíců předmětem sporu mezi zastupitelstvem a částí místních obyvatel. Ti nesouhlasí s nákladnou rekonstrukcí, jež by podle nich městys významně finančně zatížila. V celém sporu však nastal nečekaný obrat a rekonstrukce je tak nejspíše v nedohlednu.
V souvislosti se změnou koncepce v FC Pěnčín, kde budou od nové sezóny působit dvě družstva mužů, je třeba i určité investice do zázemí.
Krajské město zahojí letité rány. Upraví i Hostovickou ulici, která nutně potřebuje investici.
Deník jezdí po obcích a městech našeho regionu. Tentokrát jsme navštívili Nepomuk. Články z města na jihu Plzeňska najdete na webových stránkách Deníku po celý tento týden. Celou stranu věnovanou právě Nepomuku najdete v tištěném Plzeňském deníku již tuto sobotu.
/FOTOGALERIE/ Redakce Deníku postupně navštěvuje starosty měst a obcí na Frýdecko-Místecku, aby zjistila, jak se v nich lidem žije. Starosta Kaňovic Adam Supík v rozhovoru mluví o tom, že pro obec je charakteristická stále zemědělská krajina, zmiňuje také fakt, že lidé tady mají k sobě blíže a většinou si vycházejí vstříc či že na každém konci vesnice je hospoda, kde se lidé mohou potkat a občerstvit.
Možnost investice do kryptoměn se pro ženu z Děčínska proměnila v čistou ztrátu. Stačilo kliknout na odkaz a pak přijmout pomoc od údajného odborníka. Během krátké doby přišla důvěřivá žena o téměř dva miliony korun.
Obec Stará Ves, která se nachází deset kilometrů jihovýchodně od Přerova, má několik zvláštností. Její dominantou je kostel Nanebevzetí Panny Marie s věží vysokou 60 metrů. Je dílem Gustava Meretty - autora novogotické podoby olomoucké katedrály sv. Václava. Díky jedinečnosti historického jádra obce a jeho architektury byla navíc část obce prohlášena ministerstvem kultury za vesnickou památkovou zónu.
Symbolem československé, respektive české, státnosti je kromě vlajky i hymna. Na tu naši můžeme být hrdi. Ne však na stav domu, který od roku 1928 zdobí rodiště tvůrce hudby k hymně Františka Jana Škroupa v Osicích na Hradecku.
Nové pokoje i kanceláře, větší komfort i bezpečnost klientů i zaměstnanců. To nyní přináší dvacetimilionová investice do přestavby půdních prostor v Domově Bílá Opava.
Podle studie, kterou zpracoval Institut plánování a rozvoje hl. m. Prahy (IPR), nebude moci město za současných podmínek postavit zároveň metro D a městský okruh. Stejně to vidí také náměstek primátora Pavel Vyhnánek (Praha sobě).
/ROZHOVOR/ Domoušice na Lounsku hodně investují, obec k tomu využívá dotace i úvěr. Opravou teď prochází místní koupaliště, rozjíždí se největší investice za poslední roky – výstavba nového zázemí pro hasiče. Domoušice a spádové Solopysky má ochránit nový protipovodňový varovný systém. „Letos máme v plánu investice za více než dvacet milionů korun,“ říká Zdeněk Kutner, starosta obce se 650 obyvateli.
/ROZHOVOR/ K Havířovu byla obec připojena před více než 60 lety a dnes platí za velmi lukrativní adresu. Havířovský primátor Josef Bělica říká, že podle něj nejen Životice, ale celý Havířov je dobré místo pro život. „za poslední tři roky město v Životicích investovalo přes 22 milionů korun,“ říká.
/ROZHOVOR/ Vystudoval jadernou fyziku a pracoval v Akademii věd. Je autorem desítek publikací v mezinárodních vědeckých časopisech. Pak přešel Věslav Michalik do světa finančnictví. Od roku 2004 je starostou obce Dolní Břežany. A nyní míří do velké politiky, protože je kandidátem hnutí STAN na ministra financí.
/ROZHOVOR/ Město Kadaň je důležité kulturní a turistické centrum severozápadních Čech, v němž žije přibližně 18 tisíc obyvatel. Mezi jeho klenoty patří historické jádro, které je městskou památkovou rezervací, františkánský klášter s kostelem Čtrnácti sv. Pomocníků či hrad. Starostou je už devatenáct let Jiří Kulhánek (ODS).
Samosprávám se nelíbí nápad, aby dráha sloužila cyklistům.
Předchozí tři volební období působil Jaromír Nevřela jako štěpánkovický místostarosta. Po volbách v roce 2018 se pak postavil do čela obce. V následujícím rozhovoru jsme společně probrali, co je ve Štěpánkovicích nového a také co se chystá.
/ROZHOVOR/ Redakce Deníku postupně navštěvuje starosty měst a obcí na Frýdecko-Místecku, aby zjistila, jak se v nich lidem žije. Starosta Dobré Jiří Carbol v rozhovoru mluví o tom, že obec nabízí širokou nabídku služeb a obchodů, ale také bohatý kulturní život. Zmiňuje také to, že největším úkolem do budoucna je postavit Komunitní dům pro seniory či zrekonstruovat zchátralou budovu bývalého národního výboru.
Největší středoevropský výrobce kolejových vozidel, skupina Škoda Transportation, již zná své auditované hospodářské výsledky za rok 2020.
/ROZHOVOR/ Starostou Slavětína na Lounsku je Jaroslav Jandl. Rozpočet městyse je letos rekordní, přesto do budoucna očekává spíš šetření.
Vedení metropole chce letos propustit desetinu magistrátních úředníků, kterých je zhruba 2300, řekl pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti). Cílem je podle něj i s pomocí digitalizace agendy a zefektivnění procesů na úřadě ušetřit na provozních výdajích města. Dodal, že Praha by nemusela stavět novou budovu magistrátu poté, co v roce 2028 skončí pronájem Škodova paláce.
/FOTOGALERIE, VIDEO, ROZHOVOR/ Co mají nejvyšší budova České republiky, brněnský AZ Tower, závodní dráha v Abú Dhabí Yas Marina anebo londýnský Big Ben společného s karvinskou ocelárnou Jäkl? Při stavbě či rekonstrukci všech výše zmiňovaných, ale i mnoha jiných budov stavbaři používali profily či trubky vyrobené právě v Karviné. Trubky pro rozvody vody byste našli i v ostravském obchodních centru Fórum Nová Karolina. Ale to důležité je, že se majitel společnosti Arcelor Mittal Tubular Products Karviná i díky dlouhodobým úspěchům a zájmu o jeho výrobky na evropském trhu rozhodl oživit značku Jäkl.
DENÍK NA NÁVŠTĚVĚ: Zatímco mnohá města a obce kvůli covidu omezují své investice, v Třebechovicích pod Orebem letos proinvestují až pětkrát více než v běžném roce.
Symbolem československé, respektive české státnosti je kromě jiného hymna. Na tu naši můžeme být hrdi. Ne však na stav domu, který od roku 1928 „zdobí“ rodiště tvůrce hudby k hymně Františka Jana Škroupa v Osicích na Královéhradecku. Na začátku června si připomeneme 220 let od hudebníkova narození, ale stav jeho památníku je v dezolátním stavu.
/ROZHOVOR/ Obec Ploskovice s necelými 450 obyvateli proslavil především tamní barokní zámek, který je cílem mnoha výletníků, ale také dlouhá tradice ovocnářství, jehož zakladatele tu připomíná i pomník ve tvaru rozkrojeného jablka.
/ROZHOVOR/ Starostkou malé obce Deštnice na Žatecku, kde žije 213 obyvatel, je Lucie Vokurková. V Deštnici je místních a chalupářů tak půl na půl, ve spádovém Sádku převažují chalupáři. Obec kvůli covidu a legislativním změnám přišla o znatelnou část příjmů. „Schválený rozpočet pro tento rok máme ve výši 3,8 milionu, což je o téměř milion korun méně než loni,“ říká starostka. Přesto v Deštnici věří, že se jim povede brzy opravit vodní nádrž a zřídit nová hřiště.
Národní plán obnovy (NPO), ve kterém chce stát investovat zhruba 200 miliard korun, dnes schválila vláda. Na twitteru o tom informoval ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO). Z EU by měl stát získat na investice 172 miliard korun.
Ze společnosti Pars nova se stává Škoda Pars. Společnost s významným postavením na tuzemském trhu v oblasti výroby, modernizací a oprav kolejových vozidel, se změnou názvu hlásí ke skupině Škodě Transportation, k níž dlouhodobě patří. Nový název používá od pondělka 17. května.
Rada města Chomutova zahájila výběrového řízení na zhotovitele pro realizaci rekonstrukce bazénu na základní škole Hornická, která je plánovaná na letošní léto. „Bazén si po úctyhodných padesáti letech provozu zaslouží rozsáhlou rekonstrukci. Doposud se vždy dočkal pouze běžné údržby,“ řekl náměstek primátora pro oblast školství Milan Märc.
Nová přístavní hrana se staví na řece Vltavě v jihočeské metropoli. Zařízení o délce 255 metrů je investicí Povodí Vltavy. Vzniknou i široké dřevem obložené schody pro posezení u řeky.
ROZHOVOR/ Jedno z nejpříjemnějších míst pro život na Zlínsku je nepochybně obec Neubuz. Nachází se jen 16 kilometrů severovýchodně od krajského města Zlín. Leží v údolí potoka Všeminka a rozkládá se na katastru 540 ha, z nichž polovinu zaujímají smíšené lesy.
Hydrometalurgický závod v Bruntálu měl pohnutou historii. Jeho posláním bylo pomoci rudným dolům k prosperitě. Sotva ale byl bruntálský Hydrometal dokončen, těžba olova, mědi, zinku, zlata a stříbra po staletích definitivně skončila.
/VIDEO, FOTOGALERIE/ Za neuvěřitelných 444 dnů se týmu společnosti Škoda Vagonka podařilo dokončit v Ostravě výstavbu jedné z největších a nejmodernějších lakoven i zprovoznit největší portálové obráběcí centrum ve střední Evropě. Rozšíření výrobního zázemí, výstavba a modernizace areálu a jeho vybavení, si v rámci projektu Nová Vagonka vyžádalo celkem miliardu korun. V souvislosti s projektem vytváří Škoda Vagonka v Ostravě téměř pět set nových pracovních míst, z nichž většina je již obsazena.
Každoročně obsahuje plán investic komořanské teplárny velké množství akcí. Ne jinak tomu bude i v roce letošním. Do obnovy a údržby horkovodů i modernizace samotného zdroje plánuje teplárenská společnost v roce 2021 investovat více jak 330 milionů korun.
Historická chvíle pro všechny plavce je tady. Na pozemcích v sousedství nemocnice zahajuje město Šternberk stavbu krytého plaveckého bazénu. Na investici vyčlenilo v letošním rozpočtu 141 milionů korun. Celkově si tento sportovní a relaxační stánek vyžádá přes 200 milionů korun.
Zachování stávajícího stavu, převod pod kraj, pacht a koncesní řízení. Nebo soukromý provoz s tím, že nemovitý majetek zůstane městu. Tyto varianty nastínil audit Nemocnice Boskovice. Znovu tak dal na stůl velké politické téma ve druhém největším městě na Blanensku.
/VIZUALIZACE/ Stavba osmipatrového centrálního urgentního příjmu v Pardubické nemocnici může začít. Včera byla podepsána smlouva s dodavatelem. Výstavba centrálního urgentního příjmu bude historicky největší investicí Pardubického kraje za 21 let jeho existence.
Městys Rokytnice nad Rokytnou ležící dvanáct kilometrů od Třebíče a žije zde okolo devíti set obyvatel. O letošních plánovaných investicích hovořil starosta Antonín Novák. Zmínil také, že radnici se nedávno podařilo odkoupit budovu sokolovny a nastínil, co by s ní mohlo být dále.
Milotice nad Opavou jednou možná získají přízvisko obec mezi dvěma přehradami. Katastrální území začíná na břehu přehrady Slezská Harta a táhne se až k plánované přehradě Nové Heřminovy. Na obecním úřadě se každou chvíli se někdo zeptá na volné stavební pozemky.
Dva bývalí členové představenstva nemusí platit Technickým službám Jeseník bezmála 27 milionů korun. Vyplývá to z rozhodnutí krajského soudu v Olomouci. Rozsudek zatím není pravomocný. Zda se firma odvolá, zatím její představitelé nerozhodli.