Po zimním stadionu a letním cvičišti půjdou v Lounech desítky milionů korun na nové vnitřní sportoviště. Zatímco rekonstrukce „zimáku“ a „letňáku“ by letos měly skončit, výstavba nového vnitřního sportoviště je jednou z největších zvažovaných investic města v nejbližších letech. Více pro má zatím nový objekt u školní tělocvičny než rozšíření sportovní haly.
Shodně po jednadvaceti milionech mají ve Sberbank uloženy města Uherský Brod a Uherské Hradiště. Běžné výdaje pokryjí, v ohrožení ale mohou být budoucí investice obou měst.
Pracovní místa, infrastruktura, školství a Green Deal patří mezi nejdiskutovanější témata investorů v Karlovarském kraji. Proto kraj pokládá za klíčové podporovat investory ve svém regionu. Na to konto uspořádal společně se Sdružením pro zahraniční investice AFI a Krajskou hospodářskou komorou Karlovarského kraje panelovou diskusi a pozval zástupce firem, investorů a starostů působících v Karlovarském kraji ke kulatému stolu.
Dlouhé čekání. Svitavy a Chrudim uložily do ruské Sberbank desítky milionů korun, Zhruba padesát milionů tam má i samotný Pardubický kraj. Všichni čekají, kdy a zda vůbec tyto peníze ještě uvidí. Současná situace zkomplikuje Svitavám přípravu projektů, na které město požádá o evropské dotace. Škrtat se ale nebude.
/SERIÁL, FOTOGALERIE/ Redakce Deníku postupně navštěvuje starosty měst a obcí na Frýdecko-Místecku, aby zjistila, jak se v nich lidem žije. Starostka Písku Věra Szkanderová v rozhovoru mluví o tom, že obec obklopuje úžasná příroda. Zmiňuje také fakt, že díky opraveným školám mají děti perfektní zázemí nebo že obec chystá řadu významných investic.
Sto devadesát milionů korun. Takový je aktuální odhad nákladů na rekonstrukci vnitřních prostor administrativního komplexu IPOS v Jeseníku. Suma až několikanásobně převyšuje obvyklý roční rozpočet města na investice. Radnice proto hodlá práce rozdělit do dvou etap, se státem chce také vyjednat individuální dotaci.
Opavský Ostroj navýšil k 31. prosinci loňského roku meziročně své tržby o 60 milionů korun na celkových 1 064 milionů korun, do provozu byly uvedeny nové stroje a zařízení za bezmála 30 milionů korun, do majetku společnosti byly dále aktivovány stavební investice za necelých 14 milionů korun a nehmotné investice za 0,6 milionu korun.
Do dvou let mohli rozdělit Vimperští šestimilionovou dotaci na rekonstrukci chodníků, schodišť, veřejného osvětlení a mobiliáře na sídlišti. „Vzniknou i nové chodníky podle toho, kde byly zkratky a stezky, které prošlapali obyvatelé,“ popsal místostarosta Zdeněk Kuncl letošní úpravy, které už začaly poblíž mateřské školy a povedou do Mírové ulice.
/HISTORICKÉ FOTO/ Denně se na jeho ledě za pukem honí malí i velcí hokejisté a svoje skoky a otočky tady trénují nadějní krasobruslaři. Nejednou se jeho útrobami rozezněly hlasy hvězd rockového nebe a naposledy to o uplynulém víkendu na zamrzlé ploše roztočily nejrůznější karnevalové maškary. Řeč je o břeclavském zimním stadionu, který se zanedlouho dočká nákladné rekonstrukce za desítky milionů.
Dostavba českobudějovické Budvar arény by v příštích letech mohla přinést několik vylepšení ohledně komfortu diváků nebo tréninkových podmínek. Jaké investice se ale budou provádět, to zřejmě bude rozhodovat až příští zastupitelstvo. Teď se pracuje na podrobnějším návrhu úprav.
Z Lužan na Jičínsku se stává vskutku lukrativní lokalita. Před nedávnem se dokonce podařilo prodat hned osm stavebních parcel. „Ještě před covidem, když byl hlad po parcelách, nám do mailu chodily i dvě poptávky týdně,“ říká starosta Martin Mitlöhner, který vede obec s pěti sty obyvateli už dvanáctým rokem. Letos má obec v plánu dokončit výstavbu infrastruktury na připravovaných parcelách, všichni ale teď doufají, že desetimilionovou investici nepřekazí nastupující krize.
/DENÍK NA NÁVŠTĚVĚ/ Čilý stavební ruch panuje v těchto dnech v centru Bohušovic nad Ohří. Stavebníci se činí na úpravě zbrojnice sboru dobrovolných hasičů, dokončují se práce na rekonstrukci bývalé ubytovny, kde naleznou azyl lidé prchající z válkou zasažené Ukrajiny a rušno je také u základní školy, kde postupně vzniká nová přístavba.
/ROZHOVOR, FOTOGALERIE/ Martin Juroška aktuálně patří mezi nejdiskutovanější ostravské politiky. Nejenže řeší řadu projektů ve „svých“ Michálkovicích, ale aktuálně je i patrně nejhlasitějším opozičním politikem – a tedy i koalicí kritizovaným – v zastupitelstvu města. I těmto záležitostem se ve svém čase věnuje.
/ROZHOVOR/ Petr Rys sedí v kanceláři starosty Bruntálu od roku 2010. Od roku 2007 byl místostarostou. Za tu dobu se podařilo v Bruntálu realizovat řadu velkých investic.
Letošní rok se v Kobeřicích nese ve znamení dokončování velkých investičních akcí jako modernizace Spolkového domu nebo stavba nové sportovní haly – tělocvičny. Zároveň se však budou připravovat i projekty do dalšího období, přičemž některé už jsou i hotovy. Chystá se například revitalizace okolí požární nádrže, které tady ale snad nikdo neřekne jinak než „Kačák“.
Pět milionů korun měsíčně bude stát aktuálně uprchlická vlna město Mariánské Lázně. Vládní rozhodnutí o proplacení stravy lidem prchajícím před válkou je podle slov starosty Mariánských Lázní Martina Kaliny, pokud to bude trvat dlouho, pro město likvidační.
O obří investici společnosti Amazon jsme se dozvěděli až z tisku a nemohli ji nijak ovlivnit. Nikdo s námi nejednal o tom, jaký bude mít konkrétní dopad - na dopravu, ale i bezpečnost v naší obci. Takové námitky zaznívaly nejčastěji z úst starostů obcí z Přerovska, Prostějovska, Olomoucka a Kroměřížska, kteří se sešli v pátek na zámku v Tovačově. Pod palbou otázek se ocitl starosta Kojetína Leoš Ptáček, kterému jeho kolegové vyčítali, že před nimi celou záležitost tutlal.
Americká společnost Intel postaví v německém městě Magdeburg závod na výrobu mikročipů za 17 miliard eur (více než 422 miliard Kč). O svém výběru firma informovala na on-line tiskové konferenci. V Evropě pak hodlá do deseti let investovat až 80 miliard eur, zejména v Německu. Intel se v Evropě rozhodoval mezi více zeměmi. O jeho továrnu stála například Francie, Itálie nebo Polsko.
Facebookem v roce 2021 koloval záběr veselé společnosti z televizního dokumentu 13. komnata Radima Uzla se starostkou Salome Sýkorovou. Návštěva Deníku v Zátoru byla výzvou objasnit tuto záhadu.
Kriminalisté z Jablonce nad Nisou vyšetřují od minulého týdne případ, ve kterém žena zřejmě s vidinou úspěšného obchodování na burze s kryptoměnou přišla během pěti měsíců téměř o 4 miliony korun.
/SERIÁL, FOTOGALERIE/ Redakce Deníku postupně navštěvuje starosty měst a obcí na Frýdecko-Místecku, aby zjistila, jak se v nich lidem žije. Starosta obce Košařiska Janusz Klimek v rozhovoru mluví o tom, že v obci v minulosti byly salaše, kde se pásly nejen ovce a kozy, ale také krávy. Zmiňuje také fakt, že obec neustále investuje do místní školy, ve které se učí české i polské děti nebo že obec čeká největší investice v její historii.
V samotné výrobě polovodičů naprosto dominují asijské společnosti ovládající necelých 90% celého světového trhu. Momentálně probíhající čipová krize ukázala, o jak moc strategickou komoditu se jedná a jak moc jsou na Asii západní distributoři čipů závislí. To se ovšem nyní může změnit, jelikož západní svět začal do výroby polovodičů investovat velké sumy peněz. Čína naopak ve výrobě a distribuci zaostává.
Představení investic a plánů města Písek pro letošní rok si mohli vyslechnout občané, kteří ve čtvrtek 3. března v půl páté odpoledne přišli do přednáškového sálu knihovny. Vedení města přítomným nabídlo také možnost diskuze k nastíněným projektům a záměrům. Setkání s občany se mělo poprvé konat již před dvěma lety. Kvůli pandemii koronaviru však byla premiéra odsouvána.
Obec Jezernice byla kdysi místní částí Lipníku nad Bečvou, ale už více než dvacet let je samostatná. Leží čtyři kilometry severovýchodně od Lipníku v Moravské bráně, která je na severu lemována Oderskými a na jihu Hostýnskými vrchy. Největší investicí od osamostatnění bylo podle starostky Pavly Jochcové vybudování splaškové kanalizace a čistírny odpadních vod.
Kácením osmnácti dřevin začala revitalizace nejstaršího parku v Prachaticích, Štěpánčina. Firma musí kácení a následnou prořezávku dřevin, které v parku zůstanou, stihnout podle informací vedoucího odboru investic Jaromíra Markytána do posledního března.
Značné dopady má na některá města a obce z Olomoucka krach banky Sberbank. Například město Uničov tam má na termínovaných účtech uloženo sto milionů korun a nemůže se k nim nyní dostat. Běžný provoz město finančně „utáhne“, musí však přehodnotit naplánované investiční akce. Podobné problémy řeší také obec Lutín, té se ale podařilo většinu peněz z účtu včas převést do jiné banky.
/ROZHOVOR/ Martin Bartík je na rymickém obecním úřadě v pozici místostarosty nebo starosty od roku 1998. V době, kdy se všude jinde rušily kulturní akce, v Rymicích v srpnu uspořádali novou – závod motokár s názvem Rymický trojúhelník. A jak v rozhovoru pro Deník přiznává sám starosta, pandemie nezastavila ani investice v obci.
Písek přichystal pro své obyvatele veřejnou debatu. Jejími tématy budou další rozvoj města, územní plánování, participativní rozpočet, rekonstrukce letního kina, doprava nebo investice do škol.
/SERIÁL DENÍKU, FOTOGALERIE/ Další zastávkou seriálu Deník na návštěvě jsou Slezské Rudoltice. Obrovské investice z nich udělaly vyhledávanou atrakci. Nádraží, zámek i zámecký park se na každou další sezonu něčím vylepšují.
/ROZHOVOR/ Neudělení devadesátimilionové dotace na výstavbu zimního stadionu – takový byl výsledek jednání města Žamberk s Národní sportovní agenturou (NSA) v minulém roce. Zastupitelé města ale nevylučují možnost, že se o dotaci na výstavbu zimáku budou ucházet také letos. Nejen o tom, ale i o očekávaných investicích a vztazích s majitelem zámeckého parku mluvil v rozhovoru starosta Žamberka Oldřich Jedlička.
/FOTOGALERIE/ Rudná pod Pradědem má kolem 380 obyvatel. Starosta Radomír Tománek stojí v čele obce už třetí volební období. Původně byl neuvolněným starostou, ale nárůst administrativy a náročné investice vyžadují práci starosty vykonávat na sto procent. Před rokem 1990 byla Rudná pod Pradědem součástí Světlé Hory, takže žádného starostu nepotřebovala. Úvodní otázka je zřejmá: co přinesly Rudné pod Pradědem tři dekády samostatnosti?
Rudná pod Pradědem má kolem 380 obyvatel. Starosta Radomír Tománek stojí v čele obce už třetí volební období. Původně byl neuvolněným starostou, ale nárůst administrativy a náročné investice vyžadují práci starosty vykonávat na sto procent. Před rokem 1990 byla Rudná pod Pradědem součástí Světlé Hory, takže žádného starostu nepotřebovala. Úvodní otázka je zřejmá: co přinesly Rudné pod Pradědem tři dekády samostatnosti?
V klidném duchu se neslo schvalování rozpočtu pro letošní rok v Třeboni. Pro byla většina přítomných zastupitelů. V Třeboni budou letos hospodařit s příjmy ve výši bezmála 400 milionů a výdaji přesahujícími 500 milionů korun. Jak doplnila tajemnice třeboňského úřadu Petra Jánská, rozdíl bude financován zůstatkem z minulých let.
Znojmo bude letos hospodařit s předpokládaným příjmem ve výši 1 miliardy a 62 milionů korun a s plánovanými výdaji o 323 milionů vyššími. Rozpočet schválili většinou hlasů zastupitelé na pondělním zasedání. Ukončili tím platnost rozpočtového provizoria.
Dostavět bazén v Louce, zmodernizovat školy nebo vložit víc peněz na opravu silnic a vybudování parkovišť? O rozdělení balíku peněz z městské kasy budou v pondělí rozhodovat znojemští zastupitelé na svém zasedání. Vedení radnice předloží ke schválení oproti loňsku dvojnásobnou cifru do investic, bezmála 617 milionů korun a schodkový rozpočet. Podle starosty Jakuba Malačky jsou ale účty města ve skvělé kondici.
Objekt Obvodního oddělení Policie ČR Hluboká nad Vltavou se po letech dočkal rozsáhlé rekonstrukce. Policisté a policistky po přechodnou dobu fungovali ze Ševětína. Začátkem února se mohli nastěhovat zpět. S realizací jsou spokojeni.
Kultura a kreativní průmysly se v poslední době těší rostoucí pozornosti. V Česku na jejich rozvoj poputují miliardy. Tuzemsko si však kromě investic musí splnit několik „domácích úkolů“.
Roky jen záplatování. Stav cesty vedoucí z Dlouhé Loučky na Olomoucku směrem na Tvrdkov na Bruntálsku je tristní. Kritizují to rekreanti mířící do výletních míst a chalupářských oblastí v sousedním Moravskoslezském kraji, ale především místní. Obyvatelé Křivé v těchto dnech sepsali stížnost a žádají nápravu. Kraj ale větší opravu nechystá.
Oprav a investic v Kolíně bude letos víc, než kolik jich mělo město v původně schváleném rozpočtu. Tak trochu se to plánovalo. Koncem loňského roku se radnice při sestavování rozpočtu snažila příliš nerozmachovat kvůli nejasné situaci ohledně příjmu z daní, aby byla pak na začátku letošního roku jedině příjemně překvapená a nemusela investice škrtat, ale naopak přidávat. A přidalo se jich hodně.
/VIZUALIZACE/ Do trutnovské nemocnice zamíří investice za 600 milionů korun. Královéhradecký kraj tam postaví parkovací dům pro tři stovky aut a úplně nové budovy urgentního příjmu a transfúzního oddělení. Sdělil to hejtman Martin Červíček po středečním jednání se starostou Trutnova Michalem Rosou a ředitelem nemocnice Miroslavem Procházkou.