Kreativ

ŠTÍTEK: investice

ESET je v České republice už od roku 2001, přestože první skutečnou pobočku zde postavil až o 7 let později

ESET rozšiřuje své řady. V Česku by se měl počet jeho zaměstnanců zdvojnásobit

Pro slovenskou softwarovou společnost ESET je Česká republika takřka domácím prostředím a nyní plánuje investovat do místních poboček dalších 8.3 milionu eur (208 milionů korun). Dojde tak k rozšíření pracovních pozic v oblasti výzkumu a vývoje, a to jak na seniorských pozicích, tak i pro absolventy a nováčky v oboru. Během letošního a příštího roku by se měl počet zaměstnanců zvednout na 200, a to v hlavně na pobočkách v Praze a Brně.

Zimní stadion v Šumperku

Přístavba k zimáku začne brzy. Bude dražší, čekat se ale prý nevyplatí

Dlouho očekávaná přístavba šaten a zázemí u šumperského zimního stadionu se přece jen rozběhne. Vybraná firma by se do práce měla pustit začátkem léta. Akce sice vyjde zhruba o čtvrtinu dráž než loni a město na ni momentálně prakticky nemá dotace, i tak se rozhodlo nákladnou investici dále neodkládat.

Největší investice Náchoda začíná, archeology nahradí stavbaři

Spolkový dům: Největší investice Náchoda začíná, archeology nahradí stavbaři

Největší investici města Náchoda za posledních deset let již nic nebrání. Starosta Jan Birke tento týdne podepsal smlouvu o dílo za více než 56 milionů korun. Zhruba tolik by měl stát nový spolkový dům, který postaví místní stavební společnost Průmstav Náchod. Ta nahradila z druhého místa vítěze veřejné zakázky, kterým se na konci ledna stala jiná náchodská společnost. Ta předložila nabídkovou cenu zhruba o 750 tisíc korun nižší, ale nakonec od tendru odstoupila.

Mezi obce s nejlepším hospodařením patří Jindřichův Hradec

Pětina obcí hospodaří dobře. Desetině ale hrozí bankrot

Více než čtyři desítky obcí jsou na seznamu absolutních premiantů, tedy těch, které odborníci hodnotí jako zcela bez rizika pro jejich obyvatele. Největší chybou přitom podle nich je, že obce drží na účtech velké peněžní částky.

Letecký pohled na Mosty u Jablunkova.

Mosty u Jablunkova, dlouhá obec uprostřed krásných Beskyd, takto se tu žije

/SERIÁL, FOTOGALERIE/ Redakce Deníku postupně navštěvuje starosty měst a obcí na Frýdecko-Místecku, aby zjistila, jak se v nich lidem žije. Místostarosta Mostů u Jablunkova Martin Procházka v rozhovoru mluví o tom, že se na území obce nachází přes čtyři sta let staré opevnění Velká šance. Zmiňuje také fakt, že Mosty jsou obklopené nádhernou přírodou nebo že se tady chystají investice, které zajistí, aby se tady lidem žilo komfortněji a bezpečněji.

Budova bývalé pošty a obecního úřadu poslouží pro nové byty.

Nejsou pozemky? V Dobrém se byty budují i z bývalé pošty a úřadu

/FOTO/ Kamenice, Hlinné, Rovné, Chmeliště, Šediviny - i tyto vesnice dnes spadají pod obec Dobré v podhůří Orlických hor. Má tak dohromady okolo 850 obyvatel a dobré vyhlídky, že ještě bude narůstat. Rodí se tu čím dál více dětí, jak prozradil v rozhovoru pro Deník starosta Tomáš Vidlák. V obci je prý velký zájem o bydlení, ale pozemky určené k zástavbě jsou v soukromých rukách, cesty k novým bytům tak hledá jinak.

Budova bývalé pošty a obecního úřadu poslouží pro nové byty.

Nejsou pozemky? V Dobrém se byty budují i z bývalé pošty a úřadu

Kamenice, Hlinné, Rovné, Chmeliště, Šediviny - i tyto vesnice dnes spadají pod obec Dobré v podhůří Orlických hor. Má tak dohromady okolo 850 obyvatel a dobré vyhlídky, že ještě bude narůstat. Rodí se tu čím dál více dětí, jak prozradil v rozhovoru pro Deník starosta Tomáš Vidlák. V obci je prý velký zájem o bydlení, ale pozemky určené k zástavbě jsou v soukromých rukách, cesty k novým bytům tak hledá jinak.

Centrum obce Velké Chvojno.

Velké Chvojno využilo dotace, investovalo hlavně do energetických úspor

/DENÍK NA NÁVŠTĚVĚ/ Energetické úspory. Na ně především se zaměřila během uplynulého roku radnice ve Velkém Chvojně. Využila například dotaci od Státního fondu životního prostředí na takzvané kotlíkové půjčky a mohla šesti žadatelům výhodně půjčit na předfinancování a spolufinancování výměny nevyhovujícího kotle za tepelná čerpadla.

Město se již dříve zavázalo, že nový zimní stadion postaví. Současné dvě ledové plochy jsou využity prakticky na sto procent, třetí plocha se v Pardubicích bude hodit. Navíc by se ulevilo aréně, kde by tak mohlo být více komerčních akcí. FOTO: Luboš Jeníč

Majitel Dynama chce pro Pardubice novou moderní hokejovou halu. Opozice je proti

Novou hokejovou arénu chce u pardubického závodiště postavit většinový majitel hokejového Dynama Petr Dědek. Většině politiků se ale nelíbí podmínky, které by z toho pro Pardubice vyvstaly. Zástupci města se také bojí o budoucí využití stávající haly a finančních závazků, které by nová hala pro město znamenala. Podle Dědka budou Pardubice v budoucnu litovat, pokud o takovouto investici přijdou.

Obec Ruda nad Moravou.

V Rudě chtějí zvelebit koupaliště, plánují i cyklostezku do Bohdíkova

/ROZHOVOR/ Velké investice má za sebou v posledních letech Ruda nad Moravou. Obec bude měnit svou tvář i letos. Za zámkem vznikne park a ve středu obce nové parcely pro rodinné domy. „Máme projekt i na rekonstrukci koupaliště a doplnění atrakcí. Je to docela velká částka, čekáme na dotační titul, který by alespoň z části investici proplatil,“ říká starosta Rudy Bronislav Drozd.

Na letním cvičišti v Lounech začala poslední etapa jeho revitalizace.

Na řadě je vnitřní sportoviště. Do výstavby Louny investují desítky milionů

Po zimním stadionu a letním cvičišti půjdou v Lounech desítky milionů korun na nové vnitřní sportoviště. Zatímco rekonstrukce „zimáku“ a „letňáku“ by letos měly skončit, výstavba nového vnitřního sportoviště je jednou z největších zvažovaných investic města v nejbližších letech. Více pro má zatím nový objekt u školní tělocvičny než rozšíření sportovní haly.

Pracovní místa, infrastruktura, školství a Green Deal patří mezi nejdiskutovanější témata investorů v Karlovarském kraji. Proto kraj pokládá za klíčové podporovat investory ve svém regionu.

Investoři, zástupci velkých firem a starostové se sešli u kulatého stolu

Pracovní místa, infrastruktura, školství a Green Deal patří mezi nejdiskutovanější témata investorů v Karlovarském kraji. Proto kraj pokládá za klíčové podporovat investory ve svém regionu. Na to konto uspořádal společně se Sdružením pro zahraniční investice AFI a Krajskou hospodářskou komorou Karlovarského kraje panelovou diskusi a pozval zástupce firem, investorů a starostů působících v Karlovarském kraji ke kulatému stolu.

Sberbank na Vysočině, ilustrační foto

Miliony v ruské Sberbank zkomplikují Svitavám projekty. Škrtat se ale nebude

Dlouhé čekání. Svitavy a Chrudim uložily do ruské Sberbank desítky milionů korun, Zhruba padesát milionů tam má i samotný Pardubický kraj. Všichni čekají, kdy a zda vůbec tyto peníze ještě uvidí. Současná situace zkomplikuje Svitavám přípravu projektů, na které město požádá o evropské dotace. Škrtat se ale nebude.

Požární zbrojnice v Písku.

Písek, vlídné místo k žití, kde na svou šanci čeká i naleziště zemního plynu

/SERIÁL, FOTOGALERIE/ Redakce Deníku postupně navštěvuje starosty měst a obcí na Frýdecko-Místecku, aby zjistila, jak se v nich lidem žije. Starostka Písku Věra Szkanderová v rozhovoru mluví o tom, že obec obklopuje úžasná příroda. Zmiňuje také fakt, že díky opraveným školám mají děti perfektní zázemí nebo že obec chystá řadu významných investic.

Administrativní komplex IPOS v Jeseníku.

Rekonstrukce jesenického IPOSu by "vysála" investice na dva roky, bude na etapy

Sto devadesát milionů korun. Takový je aktuální odhad nákladů na rekonstrukci vnitřních prostor administrativního komplexu IPOS v Jeseníku. Suma až několikanásobně převyšuje obvyklý roční rozpočet města na investice. Radnice proto hodlá práce rozdělit do dvou etap, se státem chce také vyjednat individuální dotaci.

V Ostroji vše klape na jedničku.

Opavskému Ostroji ve loni navzdory covidu dařilo

Opavský Ostroj navýšil k 31. prosinci loňského roku meziročně své tržby o 60 milionů korun na celkových 1 064 milionů korun, do provozu byly uvedeny nové stroje a zařízení za bezmála 30 milionů korun, do majetku společnosti byly dále aktivovány stavební investice za necelých 14 milionů korun a nehmotné investice za 0,6 milionu korun.

Luční ulice na vimperském sídlišti je nová od loňska. Letos práce pokračují a zaměřují se především na chodníky, veřejné osvětlení a mobiliář.

Pěšinky, které chodci prošlapali, nechají Vimperští vydláždit

Do dvou let mohli rozdělit Vimperští šestimilionovou dotaci na rekonstrukci chodníků, schodišť, veřejného osvětlení a mobiliáře na sídlišti. „Vzniknou i nové chodníky podle toho, kde byly zkratky a stezky, které prošlapali obyvatelé,“ popsal místostarosta Zdeněk Kuncl letošní úpravy, které už začaly poblíž mateřské školy a povedou do Mírové ulice.

Zimní stadion v Břeclavi na snímku z roku 2015.

Šatny, mantinely i solární panely. Břeclavský zimní stadion se dočká oprav

/HISTORICKÉ FOTO/ Denně se na jeho ledě za pukem honí malí i velcí hokejisté a svoje skoky a otočky tady trénují nadějní krasobruslaři. Nejednou se jeho útrobami rozezněly hlasy hvězd rockového nebe a naposledy to o uplynulém víkendu na zamrzlé ploše roztočily nejrůznější karnevalové maškary. Řeč je o břeclavském zimním stadionu, který se zanedlouho dočká nákladné rekonstrukce za desítky milionů.

Budvararéna. Ilustrační foto.

Budvar aréna může mít nové sedačky, ale ubude pět set míst

Dostavba českobudějovické Budvar arény by v příštích letech mohla přinést několik vylepšení ohledně komfortu diváků nebo tréninkových podmínek. Jaké investice se ale budou provádět, to zřejmě bude rozhodovat až příští zastupitelstvo. Teď se pracuje na podrobnějším návrhu úprav.

Martin Mitlöhner

Rozrůstání obce může mařit zdražování, říká starosta Lužan

Z Lužan na Jičínsku se stává vskutku lukrativní lokalita. Před nedávnem se dokonce podařilo prodat hned osm stavebních parcel. „Ještě před covidem, když byl hlad po parcelách, nám do mailu chodily i dvě poptávky týdně,“ říká starosta Martin Mitlöhner, který vede obec s pěti sty obyvateli už dvanáctým rokem. Letos má obec v plánu dokončit výstavbu infrastruktury na připravovaných parcelách, všichni ale teď doufají, že desetimilionovou investici nepřekazí nastupující krize.

U bohušovické základní škola začala růst nová přístavba.

Přístavba bohušovické školy začala. Žákům i učitelům odpadne přebíhání

/DENÍK NA NÁVŠTĚVĚ/ Čilý stavební ruch panuje v těchto dnech v centru Bohušovic nad Ohří. Stavebníci se činí na úpravě zbrojnice sboru dobrovolných hasičů, dokončují se práce na rekonstrukci bývalé ubytovny, kde naleznou azyl lidé prchající z válkou zasažené Ukrajiny a rušno je také u základní školy, kde postupně vzniká nová přístavba.

Nový volnočasový areál v Michálkovicích.

Starosta Michálkovic: Dům pro seniory? Kvůli nárůstu cen není kam spěchat

/ROZHOVOR, FOTOGALERIE/ Martin Juroška aktuálně patří mezi nejdiskutovanější ostravské politiky. Nejenže řeší řadu projektů ve „svých“ Michálkovicích, ale aktuálně je i patrně nejhlasitějším opozičním politikem – a tedy i koalicí kritizovaným – v zastupitelstvu města. I těmto záležitostem se ve svém čase věnuje.

Starosta Kobeřic Lukáš Kubný.

Starosta Kobeřic Kubný: Nechceme obec zadlužovat, některé projekty musejí počkat

Letošní rok se v Kobeřicích nese ve znamení dokončování velkých investičních akcí jako modernizace Spolkového domu nebo stavba nové sportovní haly – tělocvičny. Zároveň se však budou připravovat i projekty do dalšího období, přičemž některé už jsou i hotovy. Chystá se například revitalizace okolí požární nádrže, které tady ale snad nikdo neřekne jinak než „Kačák“.

Starosta Kojetína Leoš Ptáček (stojící). O dopadu stavby logistického centra Amazonu v Kojetíně diskutovali starostové obcí z Přerovska i Kroměřížska na zámku v Tovačově. 18. března 2022

Starostové se zlobí: Amazon před námi ututlali, přinese i problémy

O obří investici společnosti Amazon jsme se dozvěděli až z tisku a nemohli ji nijak ovlivnit. Nikdo s námi nejednal o tom, jaký bude mít konkrétní dopad - na dopravu, ale i bezpečnost v naší obci. Takové námitky zaznívaly nejčastěji z úst starostů obcí z Přerovska, Prostějovska, Olomoucka a Kroměřížska, kteří se sešli v pátek na zámku v Tovačově. Pod palbou otázek se ocitl starosta Kojetína Leoš Ptáček, kterému jeho kolegové vyčítali, že před nimi celou záležitost tutlal.

Logo amerického výrobce čipů Intel

Intel chce řešit nedostatek čipů. V Německu postaví továrnu za 422 miliard

Americká společnost Intel postaví v německém městě Magdeburg závod na výrobu mikročipů za 17 miliard eur (více než 422 miliard Kč). O svém výběru firma informovala na on-line tiskové konferenci. V Evropě pak hodlá do deseti let investovat až 80 miliard eur, zejména v Německu. Intel se v Evropě rozhodoval mezi více zeměmi. O jeho továrnu stála například Francie, Itálie nebo Polsko.

Naučná stezka Po stopách salašnictví v obci Košařiska.

Miešaní ovec a další tradice, klid pro rekreaci i místní, to jsou dnes Košařiska

/SERIÁL, FOTOGALERIE/ Redakce Deníku postupně navštěvuje starosty měst a obcí na Frýdecko-Místecku, aby zjistila, jak se v nich lidem žije. Starosta obce Košařiska Janusz Klimek v rozhovoru mluví o tom, že v obci v minulosti byly salaše, kde se pásly nejen ovce a kozy, ale také krávy. Zmiňuje také fakt, že obec neustále investuje do místní školy, ve které se učí české i polské děti nebo že obec čeká největší investice v její historii.

Mikročip. Ilustrační foto.

Krizi s nedostatkem polovodičů zachrání pouze nové investice

V samotné výrobě polovodičů naprosto dominují asijské společnosti ovládající necelých 90% celého světového trhu. Momentálně probíhající čipová krize ukázala, o jak moc strategickou komoditu se jedná a jak moc jsou na Asii západní distributoři čipů závislí. To se ovšem nyní může změnit, jelikož západní svět začal do výroby polovodičů investovat velké sumy peněz. Čína naopak ve výrobě a distribuci zaostává.

Vedení města Písku představilo veřejnosti hlavní investice letošního roku.

Vedení města Písku představilo veřejnosti hlavní investice letošního rok

Představení investic a plánů města Písek pro letošní rok si mohli vyslechnout občané, kteří ve čtvrtek 3. března v půl páté odpoledne přišli do přednáškového sálu knihovny. Vedení města přítomným nabídlo také možnost diskuze k nastíněným projektům a záměrům. Setkání s občany se mělo poprvé konat již před dvěma lety. Kvůli pandemii koronaviru však byla premiéra odsouvána.

Jezernice

Jezernice plánuje byty i úpravu centra. Daří se nám udržet mladé, říká starostka

Obec Jezernice byla kdysi místní částí Lipníku nad Bečvou, ale už více než dvacet let je samostatná. Leží čtyři kilometry severovýchodně od Lipníku v Moravské bráně, která je na severu lemována Oderskými a na jihu Hostýnskými vrchy. Největší investicí od osamostatnění bylo podle starostky Pavly Jochcové vybudování splaškové kanalizace a čistírny odpadních vod.

Kácení, prořezávky i ošetření stromů, které zůstanou, musí být hotové do konce března.

Z prachatického Štěpánčina parku musí pryč osmnáct dřevin

Kácením osmnácti dřevin začala revitalizace nejstaršího parku v Prachaticích, Štěpánčina. Firma musí kácení a následnou prořezávku dřevin, které v parku zůstanou, stihnout podle informací vedoucího odboru investic Jaromíra Markytána do posledního března.

Zavřená pobočka Sberbank v Olomouci, 1. března 2022

Uničov má ve Sberbank „zablokovaných“ sto milionů, Lutín čtyři

Značné dopady má na některá města a obce z Olomoucka krach banky Sberbank. Například město Uničov tam má na termínovaných účtech uloženo sto milionů korun a nemůže se k nim nyní dostat. Běžný provoz město finančně „utáhne“, musí však přehodnotit naplánované investiční akce. Podobné problémy řeší také obec Lutín, té se ale podařilo většinu peněz z účtu včas převést do jiné banky.

Starosta Rymic Martin Bartík. Únor 2022

Lidé často neví, jaké tady máme skvosty, říká starosta Rymic

/ROZHOVOR/ Martin Bartík je na rymickém obecním úřadě v pozici místostarosty nebo starosty od roku 1998. V době, kdy se všude jinde rušily kulturní akce, v Rymicích v srpnu uspořádali novou – závod motokár s názvem Rymický trojúhelník. A jak v rozhovoru pro Deník přiznává sám starosta, pandemie nezastavila ani investice v obci.