Největší města na Chomutovsku v novém roce proinvestují bezmála 700 milionů korun. V jejich plánech dominuje obnova sídlišť s opravami silnic a chodníků, ale i nové projekty, které se řídí nápaditostí architektonických studií. Na seznamu zůstávají i některé investice započaté v předešlém období, příkladem je Kamencové jezero či dům číslo 98 v Chelčického ulici v Chomutově, kde byl za první republiky vyhlášený luxusní hotel, ovšem současníci ho znají hlavně jako bývalou vojenskou správu.
V žádném případě nejsme v situaci, abychom museli rušit rozjeté projekty. Přesně to zaznívá z vedení chodovské radnice při otázce možných úsporných opatření v příštím roce. Naopak, budou pokračovat v budování parkovacích míst, upravovat a zpříjemňovat sídliště či školní zahrady. Také chystají řadu investic, které budou brát ohled na dnes tolik zmiňovanou spotřebu energií.
/FOTOGALERIE/ Na posledním veřejném zasedání zastupitelstva města Beroun, které se uskutečnilo ve středu 21. prosince v sále budovy bývalého okresního úřadu, se projednával rozpočet města pro následující rok. Diskuse k nejdůležitějšímu dokumentu města se táhla téměř tři hodiny, až byla na návrh koaliční zastupitelky ukončena a rozpočet byl posléze schválen.
Město Tábor bude v příštím roce hospodařit s mírně schodkovým rozpočtem. Radnice předpokládá příjmy 1,01 miliardy a výdaje 1,03 miliardy korun. Schodek rozpočtu dosáhne 13,3 milionu a je způsoben zapojením nového úvěru na investice města ve výši 28 milionů.
Potřebujete novou koupelnu? Nebo po výměně krytiny, spojené s instalací fotovoltaických panelů, už volá střecha? Cesta k lepšímu a úspornějšímu bydlení nemusí vést jen přes vlastní úspory. Dokonce není vůbec zodpovědné použít svou jedinou finanční rezervu, byť i na úpravu vlastního domova. Účelových úvěrů na bydlení je více typů a všechny mají řadu benefitů.
Dohromady přes tři čtvrtě miliardy. Tolik chce město Opava v příštím roce poslat do investičních akcí. Větší část z této sumy, 566 milionů, už má finančně pokrytých z letoška, zbylých 231 milionů odklepli zastupitelé v rámci projednávání rozpočtu na nadcházející rok 2023.
Přes půl miliardy korun chce v příštím roce investovat mostecká radnice. Vyplývá to ze schváleného městského rozpočtu. Ten zahrnuje nové stavební projekty i lepší vybavení veřejných služeb. Opozice plán hospodaření podpořila s několika výhradami. Očekává se další diskuze o zachování či omezení finančních výhod pro Mostečany.
Rekordní výše i obří schodek. Děčínští zastupitelé ve čtvrtek schválili rozpočet pro příští rok, který je plný nejistot. Opozice na rozpočtu kritizovala především příliš vysoké provozní výdaje. Schválený rozpočet počítá pro příští rok jen s jednou opravdu velkou investicí, tedy s pokračováním stavby domova se zvláštním režimem v Křešicích určený pro lidi s demencí. Rozpočet na příští rok schválili zastupitelé také v Rumburku.
V rohové kanceláři v prvním patře šumperské radnice pracuje dva měsíce nový starosta. Miroslav Adámek je v pořadí pátým mužem v čele města od roku 1990. Deníku v minulých dnech poskytl rozsáhlý rozhovor. V jeho první části odpovídá na otázky ohledně investic, nových městských bytů a také na to, jak kloubí tři funkce, které zastává.
Radnice v Rožnově pod Radhoštěm bude v příštím roce hospodařit s rekordním rozpočtem. Zastupitelé na svém prosincovém zasedání schválili historicky nejvyšší vyrovnanou bilanci, která počítá s 880 miliony korun na straně příjmů i výdajů.
Chodovští zastupitelé odsouhlasili, že město bude v příštím roce hospodařit se zhruba 337 miliony korun. Mezi investiční priority bude patřit dostavba knihovny, obnova vozového parku městského záchranného systému či investice do škol. Město nemusí nijak drasticky šetřit. Přesto chce mezi investicemi vybrat ty nejdůležitější. Zaměří se také na finance potřebné pro provoz města.
Zastupitelstvo Jihočeského kraje ve čtvrtek schválilo rozpočet pro příští rok tak, jak byl 24. listopadu navrhován a schválen radou kraje. Tedy s příjmy 24,492 723 miliard a výdaji 25,843 487 miliard korun. Schodek 1,351 miliard korun pokryje kraj z rezerv z minulých let a nechystá se k tomu, že by si bral úvěr. Investice plánuje v rekordní výši.
Se čtyřistamilionovým rozpočtem bude v příštím roce hospodařit město Zábřeh. Rozhodli o tom na prosincovém zasedání zábřežští zastupitelé. Více než sto milionů korun vyčlenili na investice. Město bude zejména stavět nová parkoviště a opravovat ulice, v plánu je i pořízení nového hasičského auta nebo zahájení velké rekonstrukce kulturního domu.
Moravskoslezský kraj, v němž žije přibližně 1,2 milionu obyvatel, bude v příštím roce hospodařit s rozpočtem ve výši 14,892 miliardy korun. Počítá s příjmy 11,843 miliardy korun.
Navrženo, odhlasováno a schváleno drtivou většinou zastupitelů. Úterní poslední jednání prostějovského zastupitelstva letošního roku se primárně zabývalo schválením rozpočtu na příští rok.
Hradec Králové bude mít v příštím roce mírně schodkový rozpočet. Město bude dokončovat velké investice, jako je nový fotbalový stadion, lávka přes Labe u Aldisu nebo rekonstrukce Základní umělecké školy Střezina. Další investice chce pětikoalice do rozpočtu ještě přidat.
Bohumín bude v příštím roce hospodařit s částkou 974 milionů korun. Finální podobu rozpočtu, který se po dvou pracovních verzích podařilo sestavit jako vyrovnaný, schválili v pondělí 12. prosince na svém posledním letošním zasedání bohumínští zastupitelé.
Rozpočet Kroměříže na příští rok bude schodkový. Radnice počítá s příjmy 952,2 milionu korun a s výdaji 1,049 miliardy korun. Plánovaný schodek téměř 97 milionů chce město pokrýt zůstatkem na bankovních účtech a zapojením projektových i dotačních účtů a fondů. Město zároveň připravuje na příští rok investice za 215 milionů korun.
Bez investic do obřích projektů je sestaven rozpočet města Olomouce pro příští rok. Počítá s opravami komunikací, inženýrských sítí a škol, úpravami veřejných prostranství, ale i s novými dětskými hřišti či propojením některých cyklostezek.
V Přešticích nepostaví vysněný krytý bazén, v Karlových Varech příští rok nevznikne plánované multifunkční hřiště, v Klatovech pozastavili nákladnou přestavbu budovy bývalé porodnice na centrum nemoci stáří – to jsou některé z důsledků složité doby, kdy po skončení náročného covidového období prudce vzrostly ceny energií, materiálu, stavebních prací atd. Ne ve všech městech západních Čech se ale kvůli současné krizi vzdají zásadních plánovaných akcí.
Krajské město bude příští rok hospodařit se schodkem téměř 121 milionů korun. Rozpočet, který na čtvrtečním zasedání schválili zlínští zastupitelé, počítá s příjmy 1,994 miliard a výdaji 2,115 miliard korun. Největšími výdaji budou mzdy a energie. Město hodlá pokrýt schodek úvěry a rezervou z minulých let.
Zastupitelé schválili rozpočet města na příští rok a s ním zároveň i největší investiční akce, které Nymburk v roce 2023 čekají. Z těch nejsledovanějších to bude začátek stavby bazénu, demolice stávající a stavba nové školky Růženka na Zálabí, oprava řady mostů, pokračování revitalizace jankovického sídliště a v neposlední řadě snad i stavba skateparku u hasičského hřiště.
756 milionů korun bez DPH bude stát dostavba a modernizace nemocnice v Rychnově nad Kněžnou. Královéhradecký kraj dokončil výběrové řízení na dodavatele stavebních prací, veřejnou zakázku získalo sdružení společností Geosan Group a Strabag.
Aby si člověk vydělal tyhle peníze, s průměrnou mzdou v Ústeckém kraji by na to potřeboval více než 3 600 let. Rozpočtem Chomutova v příštím roce proteče téměř 1,6 miliardy korun, přesto ho zastupitelé schválili jako deficitní se schodkem 171 milionů korun. Minus zahladí úsporami z minulých let.
I přes dílčí výhrady opozičních členů schválili ostravští zastupitelé konkrétní podobu rozpočtu pro rok 2023. Už letos byl s více než 12 miliardami korun rekordní, laťka se pro příštích dvanáct měsíců posouvá ještě o dvě miliardy výš! Kolik peněz dá město na klíčové investice a kolik třeba obvodům?
O výstavbu továrny na výrobu baterií pro elektromobily, tzv. gigafactory, usiluje v tuzemsku jihokorejská LG. Firma jedná s vládou a její umístění by mohlo být v Moravskoslezském kraji. Informaci přineslo Právo.
/PŘEHLED/ Mezi největší investice patří úvodní etapa rekonstrukce domu pečovatelské služby, rozšíření kamerového systému, modernizace veřejného osvětlení v Brlohu či výstavba druhé části kanalizace v Nečichách.
Více než 100 milionů na investice, téměř 60 milionů na veřejnou dopravu a 71 milionů pro Regionální knihovnu a dům kultury půjde v roce 2023 z městského rozpočtu. Město bude v příštím roce hospodařit s více než 1,1 miliardou korun. Rozpočet bude vyrovnaný. V pondělí o tom rozhodli zastupitelé.
/ROZHOVOR, VIDEO/ Deník věnuje dlouhodobě velkou pozornost jednotlivým investičním projektům v krajské metropoli. Sleduje, co se staví, a dopředu i ví, co vznikne. S náměstkyní primátora pro investice Zuzanou Bajgarovou jsme se nyní podívali „pod pokličku“ jedné z nejsledovanějších položek městského rozpočtu a debatovali o tom, jak se v Ostravě investuje. „Jedním z hlavních úkolů je změnit vnímání veřejného prostoru zejména skrze automobily,“ zdůrazňuje Zuzana Bajgarová.
Dvě miliardy na výdajích, schodek téměř 700 milionů. Velké investice do trolejbusového provozu, pokračování nákladné rekonstrukce domu kultury, vybudování nové přípojky termální vody pro Aquacentrum a další investiční akce. Takový by měl být příští rok v Teplicích. Návrh rozpočtu město zveřejnilo na svých stránkách. Schválila ho rada a doporučila to samé zastupitelům. Veřejnost se k rozpočtu může vyjádřit do poloviny prosince.
/ROZHOVOR/ Starousedlíci tvrdí, že jim Třinec voní. A to přesto, že sami musí vědět, že ten zápach vycházející z místních železáren, na který byli a jsou za ty desítky let zvyklí, není vůně z horských strání, kam ale mohou vyrazit jen kousek za město do blízkých Beskyd. Werk, jak se v místním žargonu železárnám říká, k Třinci patří už téměř 200 let a přestože, zejména v minulosti, hodně „čoudil“, místní na něj nedají dopustit.
Ještě před 25 lety byl Třinec kvůli provozu vysokých pecí jen kousek od centra městem, kde odpudivý zápach z výroby byl opravdu cítit a prach štípal do očí. Ani dnes se v Třinci nenadechnete čistého horského vzduchu, nicméně situace, pokud jde o kvalitu ovzduší, je mnohonásobně lepší než třeba 30 a více lety. Nejrůznější nařízení, tlak na ekologizaci výroby, ale také možnost sáhnout si na dotace, přiměly vedení podniku, zejména po privatizaci v roce 1997, k poměrně rozsáhlým ekologickým investicím, jejichž výsledkem je dnešní stav, kdy firma splňuje nejpřísnější limity v oblasti emisí.
/FOTO, VIDEO/ Nejdůležitější investice do městské policie za poslední dekádu právě začala. Strážníci předali stavební firmě, která vyhrála výběrové řízení, svou služebnu v ulici Na Nivách. Poté se odstěhovali do Corsa, kde budou čekat na dokončení rekonstrukce a vybudování nového operačního střediska. Budova získá novou konstrukci, plášť, statické jištění, vnitřní rozvody, nové zpevněné plochy, střechu nebo záložní zdroj. Služebna navíc bude konečně připojená na optickou síť. Dosavadní bezdrátové řešení totiž nevyhovovalo jak technicky, tak bezpečnostně.
/FOTOGALERIE/ Jindřišská věž v Praze, pro niž se již hledá nový majitel prostřednictvím nabídky v realitní kanceláři, zřejmě nebude jediným významným objektem, kterého se zbavuje Arcibiskupství pražské. Generální vikář Jan Balík naznačil, že arcibiskupství uvažuje také o prodeji areálu Clara Futura v Dolních Břežanech: bývalého letního sídla pražských arcibiskupů, které bylo před čtyřmi roky nákladně zrekonstruováno na „zámecký hotel nabitý technologiemi“.
Opravy silnic, modernizace školních učeben, krizové byty, víc peněz na údržbu zeleně v městských obvodech. Ale také mnohem vyšší náklady v souvislosti s růstem cen energií a obecnou drahotou vůbec. Vedení města představilo návrh rozpočtu na příští rok. Počítá s příjmy ve výši zhruba 2,5 miliardy, přičemž výdaje by měly být přibližně o 275 milionů korun vyšší. Rozdíl by měly pokrýt přebytky hospodaření z předchozích let. Radní by zároveň chtěli pro město získat úvěr ve výši 300 milionů korun se splácením od roku 2027 po dobu šesti následujících let.
Devatenáct a půl miliardy korun. Z toho třetina půjde na investice. Tak vypadá návrh rozpočtu města Brna na příští rok. Městští radní jej představili koncem minulého týdne. Opozice jej kritizuje a již předem předesílá, že bude mít spoustu námitek.
/FOTOGALERIE/ Heliport, emergency i operační sály, to vše nabídne nový nemocniční objekt. Stavba nového centrálního urgentního příjmu v Pardubické nemocnici je historicky největším projektem Pardubického kraje. Na dominantě areálu už jsou hotovy práce za bezmála 500 milionů korun. Novinkou bude i potrubní pošta za 7,5 milionu korun.
S kolika penězi bude příští rok hospodařit Moravskoslezský kraj? Jak zvládne energetickou krizi a bude moci investovat? Krajský rozpočet na rok 2023 je připraven a zveřejněn, občané se k němu mohou vyjádřit.
Necelých čtrnáct set korun za gigajoul. Tolik by předběžně měly příští rok platit blanenské domácnosti napojené na městskou síť kotelen za vytápění a ohřev teplé vody. V současnosti jsou to po turbulentních navýšeních v předchozích měsících necelé dva tisíce korun. Soustavu má ještě rok pronajatou společnost ZT energy a město nyní řeší, co bude dál.
Více peněz než letos má pro příští rok přislíbeno brněnský dopravní podnik z městské pokladny. Přesto generálnímu řediteli Miloši Havránkovi dělá inflace a rostoucí ceny energií i pohonných hmot starosti. Mluví dokonce o nutnosti omezování investic v nadcházejícím roce. „O podobě investic aktuálně jednáme," potvrdila Deníku Rovnost mluvčí dopravního podniku Barbora Doležalová.
Zvýšit bezpečnost ve městě, pomáhat živnostníkům, prosazovat výstavbu plavebního stupně nebo investice do úsporných technologií. Nové vedení děčínské radnice složené z vítězného ANO a druhé SPD představilo v pondělí 28. listopadu své programové prohlášení. Investovat chce také do parkovacích domů nebo zařízení pro seniory a zdravotně postižené. Výši takových investic ale město nechce nyní s odkazem na nejistou ekonomickou budoucnost specifikovat.
České Radiokomunikace chystají stavbu největšího datového centra v České republice. Vybudují ho namísto končících rozhlasových vysílačů v Praze-Zbraslavi. Bude mít kapacitu přes 2000 serverových míst (racků) a příkon 25 megawattů.