Nová průmyslová zóna Solnice-Kvasiny, která v příštích letech vyroste vedle současné továrny Škoda Auto a dalších podniků, přinese nové pracovní příležitosti. Rychnovsko již nyní těží z nízké nezaměstnanosti a vyšší kupní síly obyvatel. Další firmy, ale i úřady a provozovatelé služeb v regionu však zároveň čelí potížím kvůli nedostatku pracovníků. Škodovce nemají šanci konkurovat.
/VIDEO, FOTOGALERIE/ Kvůli rekonstrukci je od poloviny srpna uzavřená křižovatka v centru Krnova, na které se sbíhají Říční okruh se Šmeralovou a Svatováclavskou ulicí. Je to problém hlavně pro řidiče, kteří neznají Krnov a hledají výpadovku na Opavu.
Deset opozičních zastupitelů ve Dvoře Králové nad Labem chce sesadit z pozice místostarosty města Jana Helbicha (ANO). Svolali kvůli tomu mimořádné zastupitelstvo. To se bude konat v úterý 31. října.
Nová etapa Letiště Leoše Janáčka Ostrava v Mošnově odstartovala. Nový terminál s označením Cargo2 slavnostně otevřený v pátek 20. října za přítomnosti osobností Moravskoslezského kraje slibuje podnikatelům a celému regionu nové možnosti. Podle hejtmana Jana Krkošky se právě z letiště v Mošnově postupně stává důležitý uzel, přes který putuje náklad nejen v rámci Evropy, ale i do Asie.
/FOTO, VIDEO/ Letošní letní dopravní peklo pamatují bezesporu mnozí Brňané. Dlouhé kolony, nekonečné čekání a podrážděnost řidičů. Pomyslnou odměnou jim však už v příštím roce bude například dokončení velkého městského okruhu v úseku kolem Tomkova náměstí. Brněnský radní pro dopravu Petr Kratochvíl ale na úterní snídani s Deníkem varoval, aby si šoféři nedělali plané naděje. „Den D bez dopravních omezení nikdy nenastane, i když bych se ho rád dožil,“ sdělil.
Radní města Tábora připravili předběžný návrh rozpočtu na příští rok. Počítá s velkými investicemi, jako je výstavba parkovacího domu či oprava knihovny. Schválit ho musí ještě zastupitelé na prosincovém zasedání.
/FOTOGALERIE/ Hotová je proměna stadionu v Blansku. Sportovní areál v Mlýnské ulici dostal nový běžecký ovál. Deník o postupu prací už dříve informoval. Rekonstrukci mají za sebou také všechny sektory atletických disciplín. Stejně jako trávník na fotbalovém hřišti.
Na radnicích napříč Vysočinou chybí úředníci. Přesněji ti odborně kvalifikovaní. Čím méně úředníků, tím delší je čekání na povolení hlavně na stavebních odborech. Úředníci, kteří zbyli si stěžují na přetíženost, stres a špatné mezilidské vztahy.
Město Valašské Meziříčí odkoupí od společnosti DEZA areál tábořiště Trubiska mezi Valašskou Polankou a Pozděchovem. Chce tak získat adekvátní zázemí pro pořádání letních pobytových táborů pro meziříčské Středisko volného času Domeček.
Nemocnice Vrchlabí spustí na začátku listopadu investice za desítky milionů korun, které budou znamenat zvýšení počtu lůžek, rozšíření zdravotnické péče i nové pracovní příležitosti. Reaguje tím i na narůstající poptávku po lékařské péči, která v posledních letech ve Vrchlabí výrazně vzrostla. Nemocnice se zároveň se připravuje na nejtěžší období v roce - zimní sezonu.
Osm a půl milionu korun investoval v roce 2023 do rozšíření výrobní kapacity Jarošovský pivovar. Stavební úpravy v přední části areálu a technologii doplnila nová stáčecí linka, která bude schopna stáčet za hodinu až 1500 litrů do PET lahví a 2000 kusů plechovek o objemu půl litru.
Provozovatelé zimních areálů v Orlických horách jsou v plné přípravě na nadcházející sezonu. Řada z nich připravila novinky pro návštěvníky již o letní sezoně, další chystají investice do zasněžování a v plánu jsou i větší projekty včetně nových vleků a lanovek. Zároveň se v těchto dnech rozhoduje i o cenách skipasů.
/FOTO, VIDEO/ Rekonstrukce zbylé části bývalých papíren v Žatci vyjde dráž, k jejímu dokončení dojde později. Jednu z největších investic města posledních let provázejí komplikace, přesto se snad rýsuje zdárný konec.
Kopřivnice v nejbližší době do sjezdovky investovat nebude, větší rozvoj lokality Červený kámen blokuje její zařazení do soustavy Natura 2000. V tomto duchu se neslo setkání veřejnosti a zástupců města Kopřivnice, které se uskutečnilo v pondělí 2. října.
Jerzy Kaluzyński žije v polském městě Kamienna Góra, zhruba 12 kilometrů od hranic s Českem. Často jezdí do Trutnova, například do bazénu, v minulosti pracoval pro firmu Grund z Mladých Buků, ale než bude mít možnost projet se po dálnici až do Čech, několik let to ještě potrvá. V pátek se přišel podívat na otevření dálnice do Lubawky. V ruce měl transparent s poděkováním političce Marzeně Machalekové, která pochází z tamního regionu a stála u zrodu jednání o nové silnici S3.
Chtěl „výhodně" investovat do akcií a kryptoměn. Místo toho ale muž z Chomutovska přišel o téměř dva miliony korun, naletěl totiž podvodníkům. Reagoval na „lákavé" nabídky, prozradil své údaje, podle pokynů falešných poradců posílal peníze na různé účty. Zhodnocení investice se ale nedočkal. Po pachatelích pátrají kriminalisté.
Minus sedm milionů, o tolik se za posledních deset let ztenčil rozpočet města Větřní kvůli tomu, že přišlo o 7,5 % obyvatel, téměř 500 zaměstnanců a 73 žáků ve škole. Na jeho finančním zdraví se to ale nijak zásadně neprojevilo. Vedení města si nechalo zpracovat finanční audit a vyšlo z něj s jedničkou s hvězdičkou, navzdory tomu, že patří mezi obce s vyloučenými lokalitami.
Nainstalovat si aplikaci seznamky do mobilu se nevyplatilo pětačtyřicetiletému muži z Českolipska i přes to, že zpočátku se zdálo být vše v pořádku. Narazil zde na dívku z Japonska, která měla kosmetický salón.
Podzim už je za dveřmi, ale pestrobarevnými lístky přesto prosvítají teplé paprsky slunce. Pro mnohé jde o nejkrásnější část roku. Řeč je o babím létě, které právě zažívá Česko. Kam v tyto dny zamířit za přírodou? To a spoustu dalšího se dočtete v sobotním vydání magazínu Víkend.
/FOTO, VIDEO/ Slabá silniční infrastruktura, nedostatek kvalifikovaných pracovníků nebo vyšší podpora spolkové kultury. O těchto tématech diskutovali v úterý večer zástupci z Blanenska v blanenském kině s prezidentem Petrem Pavlem. Z besedy vybral Deník Rovnost regionální otázky, které rezonovaly hlavně ve druhé části hodinu a půl dlouhé debaty. Do ní kromě veřejnosti zasáhl také ředitel brněnského univerzitního kina Scala Radek Pernica, místopředsedkyně Okresní hospodářské komory Blansko Romana Špačková, která je zároveň předsedkyní představenstva boskovického podniku Minerva a blanenský starosta Jiří Crha.
Evropská komise (EK) dnes schválila revidovaný český Národní plán obnovy. Přináší dodatečných 2,2 miliardy eur (zhruba 53,6 miliardy korun) pro financování čisté energetiky a transformace průmyslu, řekla dnes v Praze po jednání s premiérem Petrem Fialou (ODS) předsedkyně EK Ursula von der Leyenová. Podle vyjádření EK má nyní celý Národní plán obnovy objem 9,2 miliardy eur (asi 224,2 miliardy korun).
I přes všeobecně špatnou ekonomickou situaci se také na Novojičínsku investuje do nových staveb. Některé začaly letos, jiné již loni. Dokončení u některých je na spadnutí, jiné budou až v příštím roce. Deník vybral pět investic na Novojičínsku, které jsou zajímavé z hlediska využití nebo výší investice.
/FOTO, VIZUALIZACE/ Investice v Ostravě nespí. Stejně jako každý rok započala v moravskoslezské metropoli řada nových investic, některé projekty jsou naopak před dokončením a jiné teprve získávají první kontury na papíru. Deník vybral pět investic napříč těmito hledisky, které by neměly uniknout vaší pozornosti.
Jesenická radnice vypíše veřejnou zakázku na rekonstrukci vnitřních prostor kancelářského komplexu IPOS. Jen první etapa by měla vyjít na 135 milionů korun, celkové náklady jsou odhadovány na 190 milionů. Před sedmi lety přitom měly být čtvrtinové.
Semilští kriminalisté vyšetřují další případ falešných investic, který stál jednoho muže více než půl milionu korun. Příběh začal jako lákavá příležitost k výdělku, skončil ale zcela vyluxovaným kontem.
Nejhorší situace s kapacitami mateřských a základních škol je a do budoucna bez investic bude v Praze 5, 6, 9 a 10. Novinářům to dnes řekli zástupci vedení města a Institutu plánování a rozvoje (IPR), který na základě demografických dat zpracoval prognózu veřejné vybavenosti v metropoli. Praha podle vedení magistrátu potřebuje do budování škol investovat desítky miliard korun, město připravuje plán investic a jedná se státem o získání dotací.
„Nyní se se hodně diskutuje o stavebním spoření. Má smysl zajímat se o něj, když už není tak výhodné?“ ptá se Hana Otáhalová ze Slaného. Na dotaz odpovídá Ondřej Šuchman, manažer úvěrů na bydlení skupiny Komerční banky.
Osmačtyřicetiletý muž přišel o 362 tisíc korun, když naletěl na sliby o rychlém výnosu. O více než 200 tisíc korun přišel pak manželský pár, který uvěřil, když jim falešný bankéř po telefonu sdělil, že jejich účty byly napadeny.
Při domnělé investici do kryptoměny přišla osmapadesátiletá žena ze Zlínska podle policie téměř o 700.000 korun. Peníze z ní vymámil neznámý pachatel vydávající se za finančního poradce.
Případ podvodu spáchaný na seniorovi, jenž namísto zhodnocení svých financí přišel podvodným investováním o více než milion korun, šetří v těchto dnech kriminalisté z Uherského Hradiště.
Proti vládou navrženému úspornému balíčku se bouří také radnice. Pokud daňové změny projdou, nebudou prý mít starostové měst a obcí dost peněz na investice. „Ostrouhají třeba sportovci, na jejich areály nám prostředky nezbydou,“ obává se předseda Svazu měst a obcí František Lukl.
Peníze v bankách, stavebních spořitelnách a družstevních záložnách jsou ze zákona pojištěny. Proto se nemůže stát, že byste při krachu finanční instituce přišli o vklady.
Česko tápe a neví, kam má směřovat. Jsme společnost, která už dvacet let nemá vizi. Aspoň si to myslí předseda vlády Petr Fiala (ODS) a řada podnikatelů mu dává za pravdu. Aby Česku v zahraniční konkurenci neujel vlak a neskončilo jako skanzen někde uprostřed Evropy, bude muset v příštích letech investovat biliony korun.
Novou halu s moderním zařízením otevřeli ve čtvrtek 7. září odpoledne v Kopřivnici zástupci společnosti Remoska, města Kopřivnice a ministerstva průmyslu a obchodu. Ve městě automobilů bude firma pokračovat ve výrobě pečící mísy, která je dlouhodobým fenoménem domácích i zahraničních kuchyní.
Novou halu s moderním zařízením otevřeli ve čtvrtek 7. září odpoledne v Kopřivnici zástupci společnosti Remoska, města Kopřivnice a ministerstva průmyslu a obchodu. Ve městě automobilů bude firma pokračovat ve výrobě pečící mísy, která je dlouhodobým fenoménem domácích i zahraničních kuchyní.
Novou halu s moderním zařízením otevřeli ve čtvrtek 7. září odpoledne v Kopřivnici zástupci společnosti Remoska, města Kopřivnice a ministerstva průmyslu a obchodu. Ve městě automobilů bude firma pokračovat ve výrobě pečící mísy, která je dlouhodobým fenoménem domácích i zahraničních kuchyní.
Až dvacetimilionové zakázky budou moci zadávat ústečtí radní. V pondělí 4. září dopoledne to na svém prvním poprázdninovém zasedání odhlasovali ústečtí zastupitelé, respektive schválili možnost provádět takzvaná rozpočtová opatření (přesuny peněz v rozpočtu) až do této výše.
Stavbaři začnou v září budovat novou železniční zastávku Pardubice – centrum. Nástupiště má lidem usnadnit cestování do centra krajského města. Nový perón za více než 53 milionů korun bude zhruba půl kilometru od hlavního nádraží a zajíždět sem budou vlaky z Hradce Králové, Jaroměře i Chrudimi.
Policistům z mostecké kriminálky se podařilo objasnit rozsáhlý investiční podvod. Nejméně 240 lidí z celého Česka, ale i ze Slovenska, měla zlákat reklama na sociálních sítích nabízející snadný přivýdělek. Místo toho však investoři přišli o více než půl milionu.
Prostějovští fotbalisté začali novou sezonu F:NL v azylu na stadionu HFK Olomouc. Nyní honí čas, aby stihli jarní část a mohli ji odehrát opravdu doma. S rekonstrukcí vlastního stadionu však doopravdy začnou na přelomu srpna a září a je otázka, zda se všechno stihne. „Budeme dělat vše pro to, abychom to stihli, hlásí předseda 1. SK Prostějov a primátor města Prostějova František Jura.
Společnost Protoprint, plzeňský výrobce komponent 3D tiskáren, oznámil klíčovou investici v řádu jednotek milionů korun od Ondřeje Jirovce, zakladatele firmy Beryko a spoluzakladatele firmy Liftor. Tato nová spolupráce naznačuje ambiciózní plány Protoprintu v oblasti inovací a expanze.
/FOTO, VIDEO/ Kutná Hora bude v příštích třech letech nejspíš samý výkop. Společnost ČEZ se totiž chystá investovat až sto padesát milionů korun do posílení distribuční soustavy ve městě. Ta je podle všeho poddimenzovaná a zastaralá, což má za následek už po mnoho let časté výpadky proudu trvající někdy i několik hodin.
Náchodští kriminalisté se zabývají dalším případem investice do virtuálních měn. Tentokrát chtěla zúročit své finanční prostředky 49letá žena z Náchodska.
Pěkně zeširoka začala jihočeská metropole zbrojit, aby dobře reprezentovala Českou republiku v roce 2028. To se stane Evropským hlavním městem kultury díky rozhodnutí mezinárodní komise, jejíž členy delegovala Evropská unie. Momentálně se připravuje v Českých Budějovicích výběrové řízení na budoucí tři hlavní manažery. Jednoho pro celý projekt, jednoho pro kulturní část kandidatury a jednoho pro zapojení veřejnosti. Už je také známé, co všechno by se mělo v jihočeské metropoli stavět. A rámcově za kolik.
Podvodníci na telefonu a internetu lákají aktuálně na údajně velmi výhodné investice do akcií energetické společnosti ČEZ. Naposledy to zkoušeli na seniorku z Hranic, kterou se pokoušeli připravit o devět tisíc eur.