/FOTOGALERIE/ Jindřišská věž v Praze, pro niž se již hledá nový majitel prostřednictvím nabídky v realitní kanceláři, zřejmě nebude jediným významným objektem, kterého se zbavuje Arcibiskupství pražské. Generální vikář Jan Balík naznačil, že arcibiskupství uvažuje také o prodeji areálu Clara Futura v Dolních Břežanech: bývalého letního sídla pražských arcibiskupů, které bylo před čtyřmi roky nákladně zrekonstruováno na „zámecký hotel nabitý technologiemi“.
Opravy silnic, modernizace školních učeben, krizové byty, víc peněz na údržbu zeleně v městských obvodech. Ale také mnohem vyšší náklady v souvislosti s růstem cen energií a obecnou drahotou vůbec. Vedení města představilo návrh rozpočtu na příští rok. Počítá s příjmy ve výši zhruba 2,5 miliardy, přičemž výdaje by měly být přibližně o 275 milionů korun vyšší. Rozdíl by měly pokrýt přebytky hospodaření z předchozích let. Radní by zároveň chtěli pro město získat úvěr ve výši 300 milionů korun se splácením od roku 2027 po dobu šesti následujících let.
Devatenáct a půl miliardy korun. Z toho třetina půjde na investice. Tak vypadá návrh rozpočtu města Brna na příští rok. Městští radní jej představili koncem minulého týdne. Opozice jej kritizuje a již předem předesílá, že bude mít spoustu námitek.
/FOTOGALERIE/ Heliport, emergency i operační sály, to vše nabídne nový nemocniční objekt. Stavba nového centrálního urgentního příjmu v Pardubické nemocnici je historicky největším projektem Pardubického kraje. Na dominantě areálu už jsou hotovy práce za bezmála 500 milionů korun. Novinkou bude i potrubní pošta za 7,5 milionu korun.
S kolika penězi bude příští rok hospodařit Moravskoslezský kraj? Jak zvládne energetickou krizi a bude moci investovat? Krajský rozpočet na rok 2023 je připraven a zveřejněn, občané se k němu mohou vyjádřit.
Necelých čtrnáct set korun za gigajoul. Tolik by předběžně měly příští rok platit blanenské domácnosti napojené na městskou síť kotelen za vytápění a ohřev teplé vody. V současnosti jsou to po turbulentních navýšeních v předchozích měsících necelé dva tisíce korun. Soustavu má ještě rok pronajatou společnost ZT energy a město nyní řeší, co bude dál.
Více peněz než letos má pro příští rok přislíbeno brněnský dopravní podnik z městské pokladny. Přesto generálnímu řediteli Miloši Havránkovi dělá inflace a rostoucí ceny energií i pohonných hmot starosti. Mluví dokonce o nutnosti omezování investic v nadcházejícím roce. „O podobě investic aktuálně jednáme," potvrdila Deníku Rovnost mluvčí dopravního podniku Barbora Doležalová.
Zvýšit bezpečnost ve městě, pomáhat živnostníkům, prosazovat výstavbu plavebního stupně nebo investice do úsporných technologií. Nové vedení děčínské radnice složené z vítězného ANO a druhé SPD představilo v pondělí 28. listopadu své programové prohlášení. Investovat chce také do parkovacích domů nebo zařízení pro seniory a zdravotně postižené. Výši takových investic ale město nechce nyní s odkazem na nejistou ekonomickou budoucnost specifikovat.
České Radiokomunikace chystají stavbu největšího datového centra v České republice. Vybudují ho namísto končících rozhlasových vysílačů v Praze-Zbraslavi. Bude mít kapacitu přes 2000 serverových míst (racků) a příkon 25 megawattů.
Poměrně velké množství peněz šlo v posledních letech do Novostrašeckého kulturního centra. Letos bylo dokončeno jeho zateplení, rekonstruovaly se také prostory městské galerie. Nyní se pracuje na výměně opony, v plánu jsou rovně opravy v druhé části galerie. V rakovnickém kulturním centru se zatím investiční akce odkládají.
Před několika dny se uskutečnilo na mladoboleslavském magistrátu setkání s některými starosty obcí, které jsou začleněné do takzvaného území ITI Mladá Boleslav.
/VIZUALIZACE/ S vidinou chystaných investic za miliardy korun v jejím okolí chystá Ostrava obří proměnu klíčové ulice 28. října. Ta se táhne ze samotného centra města až ke svinovským mostům a měří šest kilometrů. První "nový" úsek bude u domu kultury a krajského úřadu.
Místo po rozbahněné cestě mohou domů po novém asfaltu. Nový povrch silnice dostali obyvatelé vimperské osady Korkusova Huť před několika dny. Podle informací místostarosty Vimperka Zdeňka Kuncla byla rekonstrukce povrchu součástí rozpočtu města pro letošní rok.
/FOTO/ V České republice byla úspěšně spuštěna do provozu první a zcela revoluční technologie, která mění způsob nakládání s vodou a výrazně šetří provozní náklady všech -v dnešní době energetickou krizí těžce zkoušených - bazénových provozů, aquaparků a wellness zařízení. REWAT, jak je recyklační linka bazénových vod pojmenována, je dílem českých vývojářů a technologů a v České republice je také vyráběna.
Příprava městského rozpočtu na příští rok je letos komplikovanější než obvykle. Může za to jednak nedávnými volbami daná změna politické reprezentace a zároveň dosud nevyřešená otázka, kdo bude součástí nového vedení. Přesto podle zvolených zastupitelů existuje všeobecný zájem návrh rozpočtu v „redukované podobě“ připravit a schválit.
Na nový způsob pití z PET lahve si budou muset v příštích měsících zvyknout čeští konzumenti. Zatímco dnes stačí z oblíbeného nápoje víčko zcela odšroubovat tak, aby při doplňování tekutin nepřekáželo, blíží se doba, kdy právě víčko bude nedílnou součástí balení. Uzávěry budou povinně k lahvím připoutané pomocí „poutka“ spojujícího korunku hrdla víčka s lahví. Člověk tak bude hledat způsoby, jak se napojit a víčkem si neodřít nos či „vypíchnout“ oko. Výrobci nápojů totiž musí do roku 2024 vyhovět unijním normám, které za tímto vylepšením vidí lepší ochranu životního prostředí.
Bankrot České republice nehrozí. Je o tom přesvědčen premiér České republiky Petr Fiala (ODS). Přitom právě jeho vláda čelí kvůli svému hospodaření ostré kritice nejen ze strany opozici, ale někdy i z vlastních řad. Ostatně bývalý ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) nedávno prohlásil, že takové schodky státního rozpočtu si nedovolili ani komunisté a že současný kabinet je nejméně rozpočtově odpovědná vláda po listopadu 1989.
Chceme pokračovat v rozdělané práci, shodují se znovuzvolení radní v Ústí nad Labem. Zjišťovali jsme, která konkrétní jména budou spojena s jednotlivými oblastmi vedení města.
Královéhradecká koalice pěti stran je blíž konečné dohodě. Zvolení nového vedení města na pondělním ustavujícím zastupitelstvu oddálil požadavek ODS na rovnoměrnější přerozdělení gescí a na to, aby rozvoj a investice města spravoval jeden náměstek.
Středočeský kraj poprvé představil svůj plán na výraznou modernizaci veřejné dopravy. Do lepšího cestování vlaky a autobusy má jít do roku 2035 v Praze a Středočeském kraji 55–60 miliard korun.
Konec osobní železniční dopravy mezi Žatcem a Lužnou, o kterém se spekuluje už řadu měsíců, by znamenal také odložení plánovaných investic na této trati, včetně rekonstrukce nádražní budovy v Krupé.
/FOTOGALERIE/ Po dvou letech je hotová výstavba pětipodlažního domova pro seniory v Žacléři nedaleko Rýchorského náměstí zhruba za 170 milionů korun. Vyrostl na ploše bývalého Domova mladých horníků, který sloužil hornickým učňům. Nevzhledné místo tak prošlo výraznou proměnou díky investici Královéhradeckého kraje.
V prioritách pro nové volební období má vedení vimperské radnice jasno. Starostka Jaroslava Martanová ujistila, že vedení města ví, co by chtělo rekonstruovat.
Rekonstrukce střechy zámku za sto milionů korun, proměna centrálního náměstí za zhruba stejnou částku a zasíťování parcel pro nové rodinné domy. To jsou hlavní investice, které by chtěly v nastávajících čtyřech letech zvládnout v Postoloprtech. Pětitisícové město dál povede starosta Zdeněk Pištora, rozhodlo se o tom na ustavující schůzi zastupitelů ve středu v podvečer. Vedení města – také místostarosta Karel Folber pokračuje – bude kromě investic muset řešit rostoucí ceny energií. Na vytápění plynem je závislý například místní plavecký bazén nebo bytové domy.
Staronová vedení mají Zábřeh a Mohelnice. V obou se ve středu 19. října uskutečnila ustavující zastupitelstva. Zábřeh povede už čtvrté volební období František John, v Mohelnici bude pokračovat dosavadní starosta Pavel Kuba. Před oběma městy stojí v nadcházejících čtyřech letech investice v řádu desetimilionů korun.
Nový magistrát, kde by na jednom místě mohly sídlit veškeré městské agendy, v bývalých Masarykových kasárnách nebude. Město Pardubice chce pozemky prodat developerům za nejvyšší nabídku. Do areálu by se mělo vejít až 1 500 bytů. Vzniknout tu má nová škola, byty, obchůdky nebo ordinace. Vyplynulo to z úterního veřejného zasedání v kinosálu na Dukle, kde radnice přiblížila vizi, jak bude celé území v budoucnu vypadat. Poslechnout si ji přišlo zhruba třicet lidí.
Budoucnost udržitelné Evropy stojí na společných inovacích. Moderní technologie pomohou Evropě uspíšit přechod na zelené energie, budovat a rozvíjet chytrá města i chránit přírodu kolem nás.
Umělá inteligence už dávno není žádné sci-fi a v dnešní době ji na pravidelné bázi využívá takřka každý člověk. Jedná se o technologický trend, ve kterém není radno usnout na vavřínech a podle technického ředitele společnosti IBM pro region střední a východní Evropy Martina Švíka je Česká republika v aplikaci umělé inteligence na dobré cestě. Má ovšem v tomto ještě hodně co dohánět. Jak je na tom státní aparát s implementací AI? Je umělá inteligence bezpečná? A proč o ní mají zájem tajné služby a další silové složky?
Přestože od krachu ruské Sberbank uplynulo už víc jak půl roku, netuší starostové z Olomoucka, jak a kdy bude probíhat výplata vkladů ani kolik peněz se jim vrátí z instituce, kam uložili své peníze. V Senici na Hané už kvůli tomu museli zrušit plánované investiční akce a omezí je také v příštím roce.
Na píseckém plaveckém stadionu se v současné době dokončují práce související se zajištěním tepelné pohody v objektu. Zahrnovaly první etapu výměny vzduchotechniky pro dětský bazén a rekonstrukci výměníkové stanice. Jedná se o investici v celkové hodnotě zhruba osm milionů korun.
Celkem o milion korun přišly nezávisle na sobě dvě ženy z Hradecka, které uvěřily falešným investicím na internetu. Zarážející je, že si většinu peněz nevědomky vypůjčily a budou je zřejmě dlouhá léta splácet.
/VIZUALIZACE/ Spodní část centra Mostu začne výrazně zaostávat za atraktivnější horní částí. Veřejné instituce supluje ve vylepšování prostoru aktivnější soukromý sektor.
/FOTOGALERIE/ Již v tomto týdnu začíná zpracovávat první zásilky třídící centrum České pošty v Mošnově, které je největší investicí pošty v posledních třech desetiletích.
Energetická krize aktuálně představuje jednu z největších překážek, se kterou se musí vypořádat jak jednotlivci, tak i města a různé organizace a instituce. Na Střední uměleckoprůmyslové škole sklářské v Kamenickém Šenově se už před půl rokem zabývali možnostmi, jak ušetřit za energie. Podle ředitele to jde ve škole, která je závislá na sklářských provozech a energeticky náročných technologiích, značně složitě.
Je smutný pohled na mnohamilionové investice, které ve Vrbně pod Pradědem bez užitku chátrají na kopci nad městem. Zastavený provoz SKI arény a bobové dráhy jsou ve Vrbně častým cílem kritiky.
Město Písek bude mít nejen nové zastupitelstvo, ale také nového starostu či starostku. Podaří se voličům namíchat sestavu, která najde společnou řeč v otázce bazénu?
Už před komunálními volbami připravil Českobudějovický deník anketu pro čtenáře. Ještě před hlasováním ve volbách můžete hlasovat o investicích v jihočeské metropoli.
Tisíce lidí, hudba, smích a vůně másla, cukru a skořice. Na Slavnosti hořických trubiček každý rok zavítají davy lidí, kteří i letos obdivují krásu nově opraveného hořického náměstí i to, jakým způsobem se město a jeho občané starají o dodržování tradic. Ve vedení města už to ale nějakou dobu vře a zastupitelstvo je rozpolcené ve stanovování priorit rozvoje města. Současný starosta Aleš Svoboda se rozhodl úplně odejít z komunální politiky a nejeden Hořičák si tak klade důležitou otázku. Co bude dál?
Lídři čtyř volebních kandidátek v Heřmanově Městci se až na jednu výjimku shodují na tom, že výstavba terminálu byla i za cenu zadlužení dobrým krokem.
OTÁZKA: Myslíte si, že by příští vedení města mělo otázku Letního areálu Metuje opět otevřít a věnovat se jí nebo budou na pořadu dne důležitější problémy?
Kousek za hranicemi, v dolnoslezském hlavním městě vznikne dalších více než 200 vysoce kvalifikovaných pracovních míst. Ryanair v polské Vratislavi plánuje postavit hangár pro údržbu letadel.
/FOTOGALERIE/ S koncem letní sezóny a uzavírkou venkovních bazénů se lidé vracejí zpátky do plaveckých hal. V Kralupech nad Vltavou je krytý bazén od května v rekonstrukci, která se podle radních stala nejnáročnější stavební i finanční investicí města tohoto roku.