Šumavská obec Modrava investovala nemalé částky do firmy WCA, která zkrachovala. Pohledávky obce vůči ní přesahují 200 milionů korun. Peníze do firmy vložilo na šest tisíc lidí, ale Modrava je největším přihlášeným věřitelem.
V roce 2023 hospodaří Třinec s rozpočtem necelé miliardy korun. Rozdíl mezi příjmy (848 milionů) a výdaji (975 milionů) město pokryje z vlastních zdrojů z peněz ušetřených v předchozích letech. Rozpočet předpokládá investice ve výši asi 175 milionů korun. Stejně jako loni se bude přednostně investovat do dopravy.
Plesnivé fasády, dosluhující elektroinstalace, opravy střech, chodníků, okapů, retence dešťových vod, nové LED osvětlení, moderní nábytek, nová lina i výmalby či zahrady pro environmentální výuku.
Plavební kanál Dunaj - Odra - Labe je ekonomicky nesmysluplný, a tak tento projekt vláda zrušila. Avšak i na regionální úrovni existují investiční plány, které zamrzly na nedostatku financí. Stavební materiály zdražily a investoři tak musí slevit ze svých představ anebo je zásadně omezit.
Dalším případem podvodu na internetu se zabývají berounští policisté. Senior se nechal zlákat vidinou výhodného investování. Nakonec však přišel o 250 tisíc korun.
Protivín má během letošního roku v plánu proinvestovat zhruba 70 milionů korun. Peníze půjdou do oprav komunikací, městské infrastruktury a základní školy.
Rok byl pro veřejnost zavřený prachatický Štěpánčin park. Společnost Silnice a Mosty, která zakázku získala ve výběrovém řízení je už ale zhruba týden pryč a park je chodcům běžně přístupný. I když ještě drobnosti dodělat chybí. Deníku to potvrdil šéf odboru investic MěÚ Prachatice Jaromír Markytán.
/VIDEO/ Zřejmě jenom na fotografiích nebo v dobových videích už si budou připomínat sportovní fanoušci zaplněný brněnský stadion Za Lužánkami. Poslední akce, která přilákala na tribuny desetitisíce fanoušků, byla před sedmi lety rozlučka fotbalisty Petra Švancary s kariérou.
Zřejmě jenom na fotografiích nebo v dobových videích už si budou připomínat sportovní fanoušci zaplněný brněnský stadion Za Lužánkami. Poslední akce, která přilákala na tribuny desetitisíce fanoušků, byla před sedmi lety rozlučka fotbalisty Petra Švancary s kariérou. Bývalý domácí stánek fotbalové Zbrojovky už roky chátrá a podle posledních výsledků stavebně-technického průzkumu, který zadala společnost Starez-Sport, vše spěje k jeho demolici.
Poslední únorový den začala stavba nové komunikace k tenisovému centru DTJ na Pražském Předměstí v Hradci Králové. Upraví se i křižovatka na Rašínově třídě a přibyde stezka pro cyklisty. V lokalitě jsou v plánu také další změny.
Na dvanáct miliard korun vyčíslilo město Plzeň dopady, které by na západočeskou metropoli měla případná výstavba gigafactory na území letiště v Líních. Továrnu, kterou prosazuje vláda společně se zástupci koncernu Volkswagen, ale dál odmítá.
Policie na Klatovsku řeší další tři případy podvodů, během nichž lidé přišli o více než 240 tisíc korun. Jde o falešné investice, vylákání údajů k platební kartě i historku o převodu peněz do zahraničí.
Až 500 pracovníků hledá v moravskoslezské metropoli společnost Škoda Group, která aktuálně pracuje na řadě zakázek pro klienty z celé Evropy. Zájem je zejména o elektromechaniky, zámečníky, kontrolory jakosti, mechaniky elektronických zařízení a další specialisty v oboru.
Do šumperského závodu Škoda Pars se vrátila novovýroba vlaků. Po letech, kdy jeho pracovníci kolejová vozidla zejména servisovali, zde v letošním roce započala výroba elektrických jednotek RegioPanter pro České dráhy. Během následujících dvou let bude vyrobeno a dodáno třináct vlaků do Olomouckého kraje.
Zabránit stavbě průmyslové haly musí vedení obce Opatovice nad Labem. Zastupitele k tomu zavazuje výsledek místního referenda, které se konalo současně s prvním kolem prezidentských voleb. Obci hrozí, že bude muset developerovi zaplatit 156 milionů korun jako náhradu škody. To by ale znamenalo stopku pro plánované obecní investice.
Do šumperského závodu Škoda Pars se vrátila novovýroba vlaků. Po letech, kdy jeho pracovníci kolejová vozidla zejména servisovali, zde v letošním roce započala výroba elektrických jednotek RegioPanter pro České dráhy. Během následujících dvou let bude vyrobeno a dodáno třináct vlaků do Olomouckého kraje.
Seniorský věk a důvěřivost. Takové jsou společné rysy dvou poškozených z Přerovska, kteří se stali obětí důmyslných podvodů v internetovém prostředí. Tentokrát měli pachatelé doslova „žně“ - pětašedesátiletou ženu připravili o 1 milion 70 tisíc korun, starší muž přišel o 1 milion 650 tisíc.
Čtyřiaosmdesátiletého seniora z Rychnovska přišla důvěřivost hodně draho. Investice do údajného nákupu akcií ČEZ ho nakonec připravila o 300 tisíc korun, které mu zmizely z účtu.
Současná úpravna vody v Kostelci nad Orlicí má zastaralou technologii a současným požadavkům na kvalitu vody nevyhovuje. Díky její přestavbě se omezí i výpadky v dodávkách vody.
Další případ internetového podvodu zaznamenali policisté. V uplynulých dnech osobně oznámila v budově Obvodního oddělení Policie České republiky ve Vítkově jedenašedesátiletá místní žena, že ji někdo podvedl prostřednictvím internetu. Přišla o stovky tisíc korun.
Ostrava patří kvalitou vody a úrovní poskytovaných vodohospodářských služeb ke špičce mezi velkými městy v České republice. Společnost Ostravské vodárny a kanalizace (OVAK) se chystá na zkvalitnění a udržení stavu vodohospodářské infrastruktury v roce 2023 vynaložit více než 480 milionů korun.
Dálniční známky v Česku zdraží, řekl v neděli v diskusním pořadu Partie na CNN Prima News ministr dopravy Martin Kupka (ODS). Podle něj je to nezbytné pro další investice. Nové ceny známek zatím nepředstavil, už dříve ovšem připustil možnost každoročního zdražování o inflaci. Stát zároveň připravuje vznik jednodenních známek. Termín zdražení známek a zavedení nové jednodenní viněty zatím jasný není.
Technické služby Jeseník definitivně prohrály soud s dvěma členy svého bývalého představenstva. Žalovaly je o náhradu bezmála sedmadvacetimilionové škody v souvislosti s vybudováním wellness centra na místním koupališti. Městská společnost za sérii soudů utratila kolem pěti milionů korun. A na stole je otázka, kdo za to nese odpovědnost a kdo to zaplatí.
Liknavost bývalého vedení, nekvalitní projekt a neschopnost stavební firmy dodržet závazky. Tyto důvody, spolu s dalšími, se podle bývalých i současných zastupitelů Kraslic podepsaly pod tím, že město v současné době řeší zmařenou investici ve výši čtyř milionů korun.
Nové budovy pro zdravotnictví či sociální oblast postaví v následujících letech Jihomoravský kraj. Do staveb plánuje vložit celkem tři miliardy korun. Největší investice představili ve středu představitelé kraje. Projekty jsou plánované mezi lety 2023 a 2027. „Naším cílem je přispět k přeměně našeho kraje v místo, kde budou lidé žít spokojený a kvalitní život. Všechny akce už jsou v nějaké fázi rozpracovanosti,” řekl radní pro investice Vladimír Šmerda.
Na rozdíl od Andreje Babiše vidí nově zvolený prezident Petr Pavel Karlovarský kraj jako atraktivní region. Řekl to při tiskovém brífinku po návštěvě firmy BWI Czech Republic v Chebu, která vyrábí tlumiče a brzdy do vozů BMW. Firma patří čínskému státnímu fondu a Petr Pavel se vyjádřil i k investicím a obchodování s Čínou.
/FOTO, VIDEO/ Práce na modernizaci železničního železničního uzlu Ostrava nezačnou dříve než v roce 2028. Deníku Zdopravy.cz to potvrdila Správa železnic. Město o dalším odkladu nemá informace. Úpravu přednádražního prostoru chce.
V letošním roce přesáhnou investice do vodárenské infrastruktury v Ústeckém a Libereckém kraji 2,1 miliardy korun. Z toho 1,73 miliardy představují náklady na strategické investice a obnovu majetku Severočeské vodárenské společnosti (SVS), dalších 442 milionů pak vynaloží Severočeské vodovody a kanalizace na jednotlivé opravy.
/FOTO/ První budova Obchodní akademie a Střední odborné školy v Chocni vznikla už v roce 1920. Nyní má kromě hlavní budovy další tři, na kterých se postupně také podepsal čas. Proto se Pardubický kraj rozhodl, že je opraví. Rekonstrukce se dočkají dvě budovy, práce vyjdou celkem na více než 41 milionů korun.
Jen tři týdny trvalo rozpočtové provizorium, v němž hospodařilo město Valašské Meziříčí. V pondělí 23. ledna schválili zastupitelé konečnou podobu rozpočtu města na letošní rok. Meziříčí bude hospodařit s příjmy téměř 689 a výdaji 897 milionů korun, schodek činí více než dvě stě milionů. Téměř třetina rozpočtu „padne“ na investice.
Tři zásadní investice pro letošní rok mají naplánované Rokycany: rekonstrukci Jiráskovy ulice, zahájení revitalizace Sokolovny a opravu objektu bývalého Svazarmu v Jeřabinové ulici.
Jen necelý měsíc se muselo financování města Česká Lípa řídit pravidly rozpočtového provizoria, které běžný chod města nijak nenarušilo. Od středy 25. ledna už má radnice řádný rozpočet na rok 2023. Je vyrovnaný. Zvedla pro něj ruku většina českolipských zastupitelů, přesně 18 z 25, dva byli proti a pět zastupitelů se hlasování o návrhu zdrželo.
V uplynulých letech uvolňovali Blanenští z rozpočtu na investice zhruba třetinu. Tentokrát je to méně. Přibližně pětina, bezmála 122 milionů korun. Podle blanenského starosty Jiřího Crhy se ale může podíl investic v průběhu roku ještě zvýšit. Pokud na některé z připravených projektů město získá dotace například ze státního rozpočtu nebo z kraje. „Řada dotačních titulů už je vypsaná a šance uspět jsou u některých velké,“ uvedl Jiří Crha.
/FOTO, VIDEO/ Po dvanácti letech má místní špitál nové „cétéčko“. Je to dosud největší investice po začlenění litoměřické nemocnice do Krajské zdravotní. Pod síť regionálních nemocnic patří původně městský špitál od roku 2021. Částka kolem 18,5 milionu na nový přístroj šla z čistě dotačních peněz evropského programu React.
Rok 2022 byl pro Klatovy ve znamení výrazných investic, které putovaly především do komunikací. Tou největší je obchvat města, jehož výstavba pokračuje i letos.
/FOTO/ Bezmála čtyřiaosmdesát milionů korun bez daně. První etapa výstavby parkovacího domu v Adamově patří k největším investicím letošního roku na Blanensku. Přípravné práce už začaly, stavba se má naplno rozjet začátkem března s finále do konce října příštího roku. Projekt parkovacího domu připravovali Adamovští několik let. Má stát ve stráni mezi jednou z tamních bytovek a základní školou v ulici Komenského na pozemcích města.
Školy, rekonstrukce ulic, koupě kulturního domu, nová parkoviště nebo cyklostezky. Takové budou největší letošní investice v Pelhřimově a v Humpolci. Ve dvou největších městech pelhřimovského okresu budou za stovky milionů korun.
Jaké investice chystá pětice největších měst na Třebíčsku? V Třebíči to budou hlavně opravy ulic, v Moravských Budějovicích vylepší školu, v Náměšti nad Oslavou se zaradují cyklisté, v Jaroměřicích nad Rokytnou obyvatelé místních částí a v Jemnici myslí na památky.
Propojení Jamské ulice s Brněnskou je letos pro Žďár nad Sázavou nejvýznamnější investicí. Z téměř dvousetmilionového rozpočtu do investic si projekt ukrojí minimálně třetinu. Kromě propojení města plánují ve Žďáru financovat také úpravu silnic, opravu mostu nebo budování nových hřišť. Kam v letošním roce půjdou desítky milionů korun, však rozhodnou ještě dotace. Zásadních projektů mají v okresním městě naplánováno hned několik.
Táborsko prožilo uplynulý rok ve znamení zásadních investičních akcí. Patřila mezi ně například stavba domu pro seniory v Táboře, oprava vlakového nádraží v Soběslavi a Veselí nad Lužnicí či dokončení dvou dlouho připravovaných dopravních řešení: obchvatu Chýnova a propojky Chýnovská – Vožická.