/FOTO, VIZUALIZACE/ Zcela novou podobu získává v těchto měsících nemocnice v Děčíně. Staré vysloužilé pavilony dočasně nahradilo obří staveniště, na kterém jsou již patrné obrysy nových budov. Po jejich dokončení získá příští rok Děčín například nové operační sály nebo centrální příjem.
Více než šestnáct set žáků bohumínských základek se rozloučilo se školním rokem. Především jeho první část byla ve znamení další vlny covidu-19. Podstatnou část výuky už ale děti naštěstí strávily ve svých třídách, kam si nyní přišly pro závěrečné vysvědčení. Pro 180 prvňáčků to byla premiéra.
Bruntálské Sagapo má za sebou kompletní transformaci, po dvou letech intenzivních prací je projekt Moravskoslezského kraje dokončený. Původní objekty byly zdemolovány, místo nich nechal kraj postavit tři nové moderní přízemní budovy. Celkové náklady této rozsáhlé investice byly vyčísleny na 125 milionů korun, zhruba polovinu prostředků kraj získal z evropských fondů, zbytek pokryl ze svého rozpočtu.
Děravé silnice, cyklostezky, autobusové nádraží i další nedotažené investice. Deník oslovil lidi z Jičína a okolí s otázkou, jaké téma rozhodne letošní komunální volby. V Jičíně podle očekávání téměř každého jako první napadla nevyhovující dopravní infrastruktura a velké projekty, které už několik let čekají na dokončení. Podle politologů komunální volby rozhodují známé tváře, výrazná témata ale mohou hrou o trůny na radnicích pořádně zamíchat.
Velké změny čekají v následujících letech šumperskou firmu Dormer Pramet. Oznámila výstavbu nové haly v areálu svého závodu. Pořídí rovněž množství nových strojů. Během tří let firma v Šumperku investuje miliardu korun.
Více než 294 milionů korun získal Liberecký kraj díky vyšším daňovým příjmům prvních měsíců roku 2022. Díky tomu předčasně platí úvěr z roku 2006, který činil 750 milionů a byl použitý na opravy silnic.
Velkou diskuzi mezi členy zlínského zastupitelstva vyvolala na čtvrtečním zasedání otázka financování městských a příspěvkových organizací. Emoce vzbudily především peníze, které město směřuje zlínské zoologické zahradě.
/FOTOGALERIE/ Střední průmyslová škola a Obchodní akademie v Bruntále letos slaví 60 let od svého založení. Ve čtvrtek 23. června zde proběhlo slavnostní otevření moderního sportoviště za 60 milionů korun.
Nové zázemí slouží sportovcům, kteří využívají areál zábřežské sokolovny. Na tenisových kurtech vyrostla budova s šatnami, kanceláří či klubovnou. V Zábřehu přitom nemusí jít o poslední velkou investici do sportu. Město prezentovalo koncepci rozvoje místního stadionu. Posunul se rovněž záměr sportovní haly u střední školy sociální péče a služeb.
O několik stovek tisíc korun přišly dvě seniorky, které chtěly vydělat na nákupu akcií. Uvěřily neznámým falešným bankéřům, odeslaly jim peníze na účet a během telefonního hovoru jim nadiktovaly také hesla a další údaje ke svým platebním kartám.
Česká republika částečně neuspěla v mezinárodní arbitráži s Diag Human ohledně údajného pochybení ministerstva zdravotnictví při zadávání veřejných zakázek na zpracovatele krevní plazmy. Na základě výsledků arbitráže by tak Česko mělo zaplatit firmě Čechošvýcara Josefa Šťávy 15,5 miliardy korun. V tiskové zprávě o tom informovalo ministerstvo financí. Vláda ale rozhodla o tom, že se Česko proti rozhodnutí odvolá. Společnost Diag Human požadovala od státu 52 miliard korun, výsledek považuje za porážku České republiky. Na výsledek arbitráže upozornil server HlidaciPes. Počátky vleklého sporu sahají do roku 1991, kdy ministerstvo zdravotnictví vyhlásilo soutěž na zpracování krevní plazmy.
Dolní Moravice leží na tahu z Rýmařova do Malé Morávky a Karlové Studánky. Počet obyvatel se zde pohybuje do 400. S nadmořskou výškou 600 - 827 m.n.m. je jednou z nejvýše položených obcí v okrese Bruntál. Její historie sahá až do konce 13. století, kdy náležela k panství Sovinec. Starostou obce je od roku 2010 Pavel Kopeček, který zde ale dlouho předtím působil i jako místostarosta.
Finance některých radnic na Havlíčkobrodsku skončily ve Sberbance. Řešení je v nedohlednu. Některá města byla opatrná a počítala dopředu s nejhorším. Ostatní mění plány a hledají úspory, kde se dá.
Planetárium Praha bude mít nový projekční systém, který instituci z okraje Stromovky dostane mezi „světovou špičku“. Vedení metropole zdůvodnilo schválenou investici v hodnotě čtvrt miliardy korun zastaralostí projektoru i projekční plochy kopule.
Inflace trhá rekordy a podle ekonoma Lukáše Kovandy je možná nejvyšší za takřka 30 let. To u Čechů stále častěji vyvolává otázky, jak se proti takovému růstu cen bránit. Jak chránit kupní sílu svých úspor. „Nejlepší ochranou proti inflaci je sbírání známek, vína či umění,“ řekl Kovanda. A jak to vidí sami filatelisté? Vyplatí se investovat své úspory do známek? A po jakých kouscích je dobré se porozhlédnout?
Reklamní odkaz na sociální síti, který sliboval zhodnocení finančních prostředků, přišel hodně draho 68letou ženu. Místo zúročení úspor v podobě investic do akcií energetické společnosti ženě zbyly oči pro pláč. Dosud neznámý pachatel z ní vymámil více než dva miliony korun.
Bez dluhů a s přebytkem. Plánovaný deficit téměř čtvrt miliardy se změnil v přebytek více než devatenácti milionů korun. Důvodem je odložení některých velkých investic a mnohem vyšší daňové příjmy v uplynulém roce.
Hospodaření hlavního města Prahy jako celku skončilo loni přebytkem zhruba 15,99 miliardy korun, což je meziročně více. Příjmy dosáhly přibližně 105,64 miliardy korun a výdaje 89,65 miliardy korun. Na investice vydalo město více než 14,7 miliardy korun, což je také meziročně více. Vyplývá to z výsledku hospodaření, který v pondělí schválili pražští radní.
/VIZUALIZACE/ Až jedna miliarda korun by v příštích letech mohla zamířit do Lužické nemocnice v Rumburku. Krajská zdravotní plánuje v rámci mohutných investic nakoupit moderní vybavení, opravit stávající budovu, chystá také její přístavbu. Právě u ní musela částečně slevit z původních požadavků a novostavbu o jedno patro snížit. Nabídky totiž téměř dvojnásobně převyšovaly očekávání zdravotnického holdingu. Pokud vše půjde dobře, stavět by se mohlo začít na konci letošního nebo začátku příštího roku.
S investicemi za mnoho desítek milionů korun počítají ve Valašském muzeu v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm. Vedle postupného budování zcela nového areálu skanzenu zvaného Kolibiska za 320 milionů patří k největším akcím rozšíření stávajícího depozitáře, který se nachází ve Frenštátě pod Radhoštěm. Přijde na téměř 180 milionů korun.
Krajské město Vysočiny trápí zanedbaná vodohospodářská infrastruktura. Havárie bývají nečekané a navíc rozsáhlé, jako ta nedávná v Jiráskově ulici. „Tam měl vodovod vydržet v pořádku ještě desítky let. Ukázalo se však, že na úseku zhruba padesát metrů je potrubí zrezivělé a děravé,“ řekl mluvčí magistrátu Radovan Daněk.
/TABULKA OBCÍ V ČLÁNKU/ Majetek mají stejný, přesto za něj letos zaplatí na dani z nemovitosti i několikanásobně více. Obyvatele řady obcí na jihu Moravy šokovala částka na složenkách ve schránce.
Majetek mají stejný, přesto za něj letos zaplatí na dani z nemovitosti i několikanásobně více. Obyvatele řady obcí na jihu Moravy šokovala částka na složenkách ve schránce.
/FOTO/ S příchodem stabilního slunečného počasí se město Hořice pustilo do plánované opravy Čelakovského a Kollárovy ulice. Počátek prací v Kollárově ulici je první etapou širší rekonstrukce této části Hořic, která bude zahrnovat též ulici Čechovu, Karlovu, část Brandlovy a Škrétovu.
Celkem 114 milionů korun investuje v letošním roce skupina Penta Hospitals do posílení intenzivní péče nemocnic v Ostrově a Roudnici nad Labem. Oznámila do generální ředitelka společnosti Barbora Vaculíková.
Pro slovenskou softwarovou společnost ESET je Česká republika takřka domácím prostředím a nyní plánuje investovat do místních poboček dalších 8.3 milionu eur (208 milionů korun). Dojde tak k rozšíření pracovních pozic v oblasti výzkumu a vývoje, a to jak na seniorských pozicích, tak i pro absolventy a nováčky v oboru. Během letošního a příštího roku by se měl počet zaměstnanců zvednout na 200, a to v hlavně na pobočkách v Praze a Brně.
Dlouho očekávaná přístavba šaten a zázemí u šumperského zimního stadionu se přece jen rozběhne. Vybraná firma by se do práce měla pustit začátkem léta. Akce sice vyjde zhruba o čtvrtinu dráž než loni a město na ni momentálně prakticky nemá dotace, i tak se rozhodlo nákladnou investici dále neodkládat.
/LUKEŠŮV PŘÍMÁK/ Bývalý fotbalový záložník Martin Lukeš, jedna z legend Baníku Ostrava, se vyjadřuje coby expert Deníku k aktuálnímu dění ve slezském klubu z Bazalů.
Největší investici města Náchoda za posledních deset let již nic nebrání. Starosta Jan Birke tento týdne podepsal smlouvu o dílo za více než 56 milionů korun. Zhruba tolik by měl stát nový spolkový dům, který postaví místní stavební společnost Průmstav Náchod. Ta nahradila z druhého místa vítěze veřejné zakázky, kterým se na konci ledna stala jiná náchodská společnost. Ta předložila nabídkovou cenu zhruba o 750 tisíc korun nižší, ale nakonec od tendru odstoupila.
Více než čtyři desítky obcí jsou na seznamu absolutních premiantů, tedy těch, které odborníci hodnotí jako zcela bez rizika pro jejich obyvatele. Největší chybou přitom podle nich je, že obce drží na účtech velké peněžní částky.
Alkohol za volantem, důvěřivá oběť podvodníka a hledání svědků u několika nehod, to například řeší příslušníci Policie České republiky na Českobudějovicku. V jednom případě dokonce řidič odjel z místa, kde měl srazit cyklistu.
/SERIÁL/ Pojďte s námi na procházku po vesnicích, vesničkách i městech Opavska. Seznámíme vás s tím, jak se žije v obcích tohoto historického slezského regionu, představíme vám osobnosti místního společenského života a další zajímavosti. A dnes se znovu podíváme do Kravař.
Českotřebovská střední technická škola se nejspíše konečně dočká rekonstrukce společenského sálu v areálu Na Skalce. Stavba, která je odhadována na 53 milionů korun, by mohla začít v příštím roce.
/SERIÁL, FOTOGALERIE/ Redakce Deníku postupně navštěvuje starosty měst a obcí na Frýdecko-Místecku, aby zjistila, jak se v nich lidem žije. Místostarosta Mostů u Jablunkova Martin Procházka v rozhovoru mluví o tom, že se na území obce nachází přes čtyři sta let staré opevnění Velká šance. Zmiňuje také fakt, že Mosty jsou obklopené nádhernou přírodou nebo že se tady chystají investice, které zajistí, aby se tady lidem žilo komfortněji a bezpečněji.
/FOTO/ Kamenice, Hlinné, Rovné, Chmeliště, Šediviny - i tyto vesnice dnes spadají pod obec Dobré v podhůří Orlických hor. Má tak dohromady okolo 850 obyvatel a dobré vyhlídky, že ještě bude narůstat. Rodí se tu čím dál více dětí, jak prozradil v rozhovoru pro Deník starosta Tomáš Vidlák. V obci je prý velký zájem o bydlení, ale pozemky určené k zástavbě jsou v soukromých rukách, cesty k novým bytům tak hledá jinak.
Kamenice, Hlinné, Rovné, Chmeliště, Šediviny - i tyto vesnice dnes spadají pod obec Dobré v podhůří Orlických hor. Má tak dohromady okolo 850 obyvatel a dobré vyhlídky, že ještě bude narůstat. Rodí se tu čím dál více dětí, jak prozradil v rozhovoru pro Deník starosta Tomáš Vidlák. V obci je prý velký zájem o bydlení, ale pozemky určené k zástavbě jsou v soukromých rukách, cesty k novým bytům tak hledá jinak.
/DENÍK NA NÁVŠTĚVĚ/ Energetické úspory. Na ně především se zaměřila během uplynulého roku radnice ve Velkém Chvojně. Využila například dotaci od Státního fondu životního prostředí na takzvané kotlíkové půjčky a mohla šesti žadatelům výhodně půjčit na předfinancování a spolufinancování výměny nevyhovujícího kotle za tepelná čerpadla.
Dvaapadesátiletý Jiří má na účtu asi 130 tisíc korun. Jsou to jeho jediné úspory a s obavami sleduje zprávy o zdražování. „Přemýšlím, co mám dělat, mám trochu strach, že o ty úspory přijdu,“ svěřil se muž, který rozhodně není jediný, koho zvyšující se ceny trápí.
Novou hokejovou arénu chce u pardubického závodiště postavit většinový majitel hokejového Dynama Petr Dědek. Většině politiků se ale nelíbí podmínky, které by z toho pro Pardubice vyvstaly. Zástupci města se také bojí o budoucí využití stávající haly a finančních závazků, které by nová hala pro město znamenala. Podle Dědka budou Pardubice v budoucnu litovat, pokud o takovouto investici přijdou.
/ROZHOVOR/ Velké investice má za sebou v posledních letech Ruda nad Moravou. Obec bude měnit svou tvář i letos. Za zámkem vznikne park a ve středu obce nové parcely pro rodinné domy. „Máme projekt i na rekonstrukci koupaliště a doplnění atrakcí. Je to docela velká částka, čekáme na dotační titul, který by alespoň z části investici proplatil,“ říká starosta Rudy Bronislav Drozd.
Nový plavecký bazén, zastřešení části venkovního areálu nebo dostavba budovy se zázemím pro vodní sportovce. Děčín připravuje první výraznou proměnu plaveckého areálu.