Patří mezi nejslavnější pravěké sošky světa, odborníci ji zkoumali už mnohokrát, přesto si stále nese svá tajemství. Nyní se vědci podívali na složení takzvané Willendorfské venuše, nejstaršího archeologického nálezu na území Rakouska. A zůstali zaskočeni. Materiál, ze kterého je artefakt vyroben, totiž naznačuje, že jeho tvůrci po Evropě putovali víc, než se myslelo.
Rodačka z Olomouce Vendula Hopjáková se letos dostala podruhé za sebou na Olympijské hry. I přes to ale nemůže úplně jásat. Obě její účasti totiž skončily pádem a následným zraněním. Pětadvacetiletá snowboardcrossařka se ale nevzdává: „Bylo by strašně krásné dostat se na třetí Olympijské hry za sebou. Navíc do Itálie, kde by se za mnou mohli přijet podívat i rodiče,“ . Ze všeho nejdříve ale bude muset projít léčbou své zlomené ruky, památkou na letošní smolný pekingský pád.
Start paralympijských her v Pekingu se kvapem blíží, zlínský sledge hokejový tým na ně vyslal nejvíce hráčů ve své historii, pod pěti kruhy se představí hned sedm hráčů z kádru SHK Lapp.
Kdysi válel za Bohemku, Slavii i Viktorku Žižkov a na kontě má dokonce i jeden reprezentační start. V současnosti porcuje svůj čas mezi práci provozního čerpací stanice své dcery, trénování A-týmu Chýnova v I. A třídě a… provozovatele Bistra Na Hřišti!
Benátky jsou místo, kam se chci vždycky vrátit. Byla jsem tam po třetí, ale na karnevalu poprvé. Konečně se splnil můj dávný sen a já se mohla procházet mezi překrásnými maskami.A musím říct, že skutečnost předčila mé očekávání. Děkujeme Janě Klímové za krásný příspěvek a fotky.
Po dlouhé a strastiplné cestě byly unavené. Na jejich tvářích by člověk úsměv hledal jen velmi těžko. Ale ony ho přesto našly. Pro Čechy, za jejich pomoc a vstřícnost, za to, že v Česku našly střechu nad hlavou, klid, a hlavně účast a ochotu lidí jim pomoci.
Vykročte s námi do okolí hodonínských rybníků, které lemuje rákosí a mohutné stromy. Oáza klidu Písečného rybníku je rušena jen zpěvem vodního ptactva. Můžeme zde spatřit ledňáčka říčního, kormorány, občas sem zalétá i orlovec říční nebo orel mořský. Navíc si zde můžete koupit i čerstvého kapra k večeři. Děkujeme panu Hankovi za dnešní příspěvek.
O své zážiky ze studentského programu Erasmus a cest do Řecka, Itálie a Španělska se s našimi čtenáři podělila studentka velkopavlovického gymnázia a úřadující první vicemiss České republiky Sarah Horáková. Dnes přinášíme ohlédnutí za lednovým výletem na Sicílii pod bouřlivou Etnu. Sarah Horákové děkujme za krásný příspěvek a fotky.
Basketbalistky Kary Trutnov prohrály v úterním dohrávaném utkání 14. kola Renomia ŽBL doma s Ostravou 63:85. Porážka znamená, že Trutnov si nezahraje play off, a to teprve podruhé v ligové historii.
Přípravu tradičních italských dezertů, ale také slaných pochutin, jako jsou pizza, foccaccia, domácí plněné žemle, se přímo u italského mistra minulý týden učili budoucí cukráři z Českého Těšína. Kurz probíhal v moderním Cukrářském centru Albrechtovy střední školy, které zde vzniklo díky štědré podpoře Moravskoslezského kraje.
V sobotu 26. února se uskutečnil mezinárodní turnaj v různých bojových stylech a umění v rakouském Weizu. Na tento turnaj vyrazil i početný reprezentační tým Českého svazu kickboxu, který měl výhradní zastoupení v kickboxerských disciplínách - pointfighting, lightcontact, kicklight, fullcontact, K1 a formy. K vidění byly i další bojová umění - karate - sestavy (katy) i zápasy (kumite), grappling a brazilské jiu-jitsu, sebeobrana i thajský box a přerážení.
Za necelé dva měsíce mu bude 19 let a ve sbírce má čtyři medaile z mládežnických mistrovství ČR v atletice. Talentovaný běžec Baníku Stříbro Štěpán Trávníček se naposledy blýskl předminulý víkend zlatem v běhu na 800 metrů při republikovém šampionátu v Ostravě juniorů. Tím zkompletoval loňské prvenství ze sezony pod širým nebem a teď v hale v juniorské kategorii.
Podkrkonošský region ještě ani nevstřebal sobotní úspěch své biatlonové reprezentantky na juniorském světovém šampionátu a už je tu další paráda. Tereza Voborníková po sprintu ovládla i stíhací závod a coby dvojnásobná mistryně světa se zapsala do historie českého biatlonu. Fanoušci biatlonu, kteří si protáhli nedělní večerku, museli usínat nadmíru spokojení.
Zemřel zakladatel oblíbeného leteckého muzea ve Zruči u Plzně a zachránce zdevastovaného Tu-104 od olomouckého bazénu Karel Tarantík. Osudnou se mu stala péče o jeden z exponátů.
„Když 200 lidí začalo kouřit, bylo v sále brzy skoro nedýchatelno. Ale nám to pomáhalo, s tím kouřem pak lépe vypadaly světelné efekty,“ směje se při vzpomínkách Stanislav Stebila.
/ROZHOVOR/ Třetí dekádu působí v českém motokrosovém světě Orion Racing Team Litomyšl. A pořád náleží jezdci závodící v jeho barvách k tuzemské elitě. V uplynulé sezoně to opětovně dokázali, kromě jiného ziskem tří mistrovských primátů. A ani pro letošní rok nehodlají ustupovat ze scény a chtějí znovu čeřit vody.
Už v základní části skončila první a možná poslední sezona hokejové rezervy Komety v klubové historii. O jejím osudu definitivně rozhodla středeční prohra 2:3 v posledním kole první fáze sezony na domácím ledě se Žďárem nad Sázavou. V osmičlenné východní skupině druhé ligy skončí Brňané na šesté příčce s minimálními ztrátami na čtvrtou postupovou příčku.
V Praze žije čtyři roky, nejprve si tu zahrál turnaj a pak se zamiloval do své nyní již snoubenky. Američan Brian Witmer aktuálně trénuje českou fieldlakrosovou reprezentaci. Proč? „Je zde nejlepší lakros v Evropě. V jiných státech je sice více týmů, ale s méně kvalitními hráči. Češi jsou skvělí lední hokejisté a tenisté, tyhle dovednosti se tu skvěle zkombinují,“ říká Witmer, který také stále aktivně hraje za tým Lakros Zbraslav a chce jako hráč pomoci českému národnímu týmu uspět na letošním evropském šampionátu v boxlakrosu. I on doufá, že se jeho nejoblíbenější sport dostane do programu olympijských her.
O útěku z Ukrajiny nemusela Evelina přemýšlet dlouho. Sbalit nezbytné věci pro sebe i své dvě děti jí zabralo jen deset minut. To sestry Amina a Alina ani nestačily vybalit zavazadla, se kterými přijely domů na prázdniny, a už se znovu loučily se svými rodiči, kteří je posílali zpátky do Polska. Nyní jsou i ony součástí obrovské skupiny uprchlíků, jež se tísní na vlakovém nádraží v polském Přemyslu.
/FOTOGALERIE/ Jsou to dva roky, kdy v lednu 2020 město Vrchlabí uspořádalo v budově zámku Den Ukrajiny. Do Vrchlabí na něj tehdy zamířil ukrajinský velvyslanec Yevhen Perebyinis, který zahájil výstavu regionálního ukrajinského spolku ve východních Čechách. Ta přiblížila návštěvníkům život, zvyky a tradice země.
Ten jeho příběh vydá na knihu, ovšem… „Napsali jsme knížku, jmenuje se Neváhej, a běž. Nakladatelství Moraviapress jich vydalo pět tisíc, jedna stála snad devadesát korun, měla se prodávat za víc. Chtěl jsem další vydání, ale ten, co ji psal, nezaplatil peníze ani za základní vydání,“ líčí v rozhovoru pro Deník někdejší československý reprezentant Ivo Knoflíček, jenž pochází ze Šardic na Hodonínsku.
Páreček čápů bílých v chomutovském zooparku už je zase kompletní. Je to nejen milá zpráva, ale zároveň trochu překvapení. Samec se totiž ze vzdáleného zimoviště vrátil už v polovině února, tedy o poznání dříve než obvykle.
Jak se má šimpanz Bongo ze Zoo Dvorec? Jak se mu líbí v novém bydlení a kdy ho můžete navštívit? Přečtěte si příspěvek Jany Ambrožové, za který jí děkujeme.
/FOTO, VIDEO/ Druhý den v týdnu, dvaadvacátý v únoru a druhý měsíc v roce. Palindromické datum plné dvojek, které se čte stejně zepředu i zezadu, přilákalo k uzavření sňatku hned několik snoubeneckých párů v Pardubickém kraji.
Představte si, že doma sednete do auta, dokodrcáte se k německé nebo rakouské hranici a pak pofrčíte až do Milána nebo Cortiny d'Ampezzo. Tak by měla za čtyři roky vypadat cesta do dějiště příštích zimních olympijských her.
Napoli Running oslavil svůj návrat ke sportovním akcím úspěšným závodem Sorrento Positano v prosinci 2021, a nyní naváže i Napoli City Half Marathon, naplánovaný na 27. února 2022. Organizátoři z RunCzech jsou připraveni přivítat 4 000 běžců za plné podpory města Neapol, Světové atletické federace, Evropské atletické federace a Italské atletické federace, a po roční odmlce bude Neapol opět plná běžců. Uzávěrka online registrací je 23. února, stále je volných asi 800 míst. Závod je oblíbený také pro české sportovce.
Předseda Mezinárodního olympijského výboru Thomas Bach na slavnostním ceremoniálu uzavřel XXIV. zimní olympijské hry v Pekingu. Čínští pořadatelé předali pomyslnou štafetu Milánu a Cortině d´Ampezzo, které budou společně hostit největší sportovní akci v roce 2026. Po 16 dnech nad čínskou metropolí, jež jako první pořádala letní i zimní hry, zhasnul olympijský oheň.
Bez Michala Nováka se odjel závěrečný závod běžců na lyžích na olympiádě v Pekingu. Trenér českých mužů Vasil Husák se obával, že po únavě z předchozího programu mohla třicítka v extrémních podmínkách ohrozit jeho zdraví. Kouč ale věří, že v nadcházejících čtyřech letech by se mohl Novák prosadit.
Rychlobruslařka Nikola Zdráhalová nenastoupila ze zdravotních důvodů do závodu s hromadným startem na olympijských hrách v Pekingu a neobhajovala osmé místo z Pchjongčchangu. Pětadvacetiletá česká reprezentantka se zranila v přípravě na svůj plánovaný poslední start na hrách.
/ROZHOVOR/ Muzikou žijí manželé Kmochovi ze Zubčic. Milují foklór, dechovky, lidové písničky a tanec. S krumlovským souborem Růže procestovali kus světa.
Čtvrtek 19. února 1942 se stal ve světové historii dnem, kdy druhou světovou válku poznal zblízka další světový kontinent. Ten den podniklo 242 japonských letadel ničivý nálet na Darwin – hlavní město Severního teritoria v Austrálii.
/FOTOGALERIE/ Vědci projektu BioRescue, kteří se pod vedením Safari Parku Dvůr Králové snaží o záchranu nosorožců bílých severních, si připsali další významný úspěch.
Nejčastější otázku, na kterou musí v současnosti rychlobruslařka Martina Sáblíková odpovídat, je, zda bude pokračovat v závodní kariéře. Čtyřiatřicetiletá hvězda dlouhých tratích získala na olympijských hrách v Pekingu sedmou medaili pod pěti kruhy a následně několikrát uvedla, že o další budoucnosti se bude rozhodovat až v létě. Už přímo v Pekingu ji ale řešila i s předsedou Mezinárodního olympijského výboru (MOV) Thomasem Bachem.
/VIDEO/ Na trajektu plujícím z Řecka do Itálie vypukl nad ránem požár, na palubě bylo 239 cestujících a 51 členů posádky. Téměř všechny se již podařilo evakuovat. Dva muži zůstali uvězněni v lodní garáži, operace na jejich záchranu pokračuje, uvedly odpoledne agentury Reuters a AFP. Jedenáct cestujících se pohřešuje.
O své zážiky ze studentského programu Erasmus a cest do Řecka, Itálie a Španělska se s našimi čtenáři podělila studentka velkopavlovického gymnázia a úřadující první vicemiss České republiky Sarah Horáková. Dnes přinášíme čerstvé ohlédnutí za výletem do španělské Valencie. Sarah Horákové děkujme za krásný příspěvek a fotky.
Sněhové podmínky v lyžařských areálech na Šumavě jsou stále ideální. Požitek z jízdy může ale v těchto dnech znepříjemnit silný vítr nebo jeho následky. Bude tak zapotřebí, aby návštěvníci Šumavy byli velmi opatrní.
/FOTOGALERIE/ Lepší start nového roku ani nemůže být. Jednu ze čtyř medailí českých judistů (a jedinou zlatou) na Evropském poháru kadetů o víkendu v italském Lignanu vybojoval Šimon Fulneček. Závodník 1. JC Baník Ostrava vyhrál kategorii do 90 kg, v níž porazil všechny soupeře - dva Rakušany a jednoho Slovince.
Trojnásobná olympijská vítězka Ester Ledecká se s hrami v Pekingu rozloučí sjezdařskou kombinací. Jen s minimálním tréninkem slalomu se pokusí ve středisku Jen-čching překvapit. Čtvrteční závod začne sjezdem od 3:30 SEČ a vyvrcholí jednokolovým slalomem od 7:00.
Závodníci ze šumavských oddílů ve sjezdovém lyžování byli úspěšní nejen v prvních čtyřech závodech na Šumavě po dlouhé dvouleté přestávce, kterou zapříčinila neutuchající koronavirová pandemie, ale některým se dařilo také na republikových závodech i na mezinárodní scéně.
Když v České Lípě vyřknete příjmení Znamenáček, sportovní veřejnost jistě ví, kam ho zařadit. Pavel Znamenáček je šéfem a trenérem úspěšného klubu Sport Relax. Adéla Znamenáčková je nejmladší členkou karatistické rodiny z České Lípy.
Než otevřel známou luhačovickou Pizzerii Rimini, procestoval šestatřicetiletý Matěj Bartoš, „kus světa“. Vystudoval Střední hotelovou školu ve Zlíně, a tak později v zahraničí sbíral zkušenosti. Jako kuchař, číšník, ale i například jako sběrač malin.
Hovory s přítelkyní a vidina závodů držely nad vodou Viktora Poláška v olympijské izolaci. Skokan na lyžích prožil většinu her v Pekingu kvůli covidu zavřený na hotelu a na poslední chvíli se představil alespoň v soutěži družstev.
Plzeňský kraj navštívilo v minulém roce více turistů než v roce 2020, kdy vypukla koronavirová pandemie. Vyplývá to z dat Českého statistického úřadu (ČSÚ). Ze zahraničních hostů pak navštívili region v roce 2021 nejvíce Němci.
Demokracie na prvním místě. Tímto překvapivým výsledkem v tom, co si přejí občané Evropské unie od unijních institucí, skončil poslední výzkum Eurobarometru, který zkoumal názory evropských občanů napříč Unií.