Víkendové Tipy Deníku jsou tu! Kultura i zábava se opět rozjíždí a o víkendu je tu pro vás na výběr z mnoha zajímavých akcí po celém Česku! Užívejte, ať už půjdete potěšit oko, ucho nebo žaludek. Určitě se nebudete nudit.
Třetí červnová neděle (21. června) se na Modré zapíše mezi důležité dny letošního roku, a to Dnem obce s podtitulem Slavnost svatého Jana. A podle toho bude koncipován i nedělní odpolední program.
V neděli 21. června vyrazí z centra Jihlavy tradiční průvod krojovaných jihlavských havířů ke Kostelu svatého Jana Křtitele. Po průvodu havířů a mši svaté ožije okolí kostelíku díky sedmi kapelám, čtyřem divadlům a dvěma folklorním souborům. Návštěvníci se mohou těšit také na trh s rukodělnými předměty, výtvarné dílny, tradiční vaření na ohni či výstavu.
První letošní kulturní akcí v areálu hradu Lukov byla Noc kostelů. Uskutečnila se v pátek večer 12. června 2020 v hradní kapli, která je zasvěcena sv. Janu Křtiteli. Program se protáhl dlouho do noci a byl završen poutavým povídáním o hvězdách, které měl lukovský farář Jan Mach. V okolí hradu řádily bouřky a nad hradem svítily hvězdy.
Leží okolo čtyř set metrů od zvoničky Strážkyně Beskyd na Horečkách směrem ke Kolibě nad Vlčinou a dodnes o něm mnoho lidí neví. Základní kámen k poslednímu dílu věhlasného sochaře Albína Poláška v jeho domovině byl totiž dlouhá léta porostlý měchem v hustém křoví.
Dvanáct kostelů a modliteben z Novojičínska je na oficiálním seznamu Noci kostelů 2020, která se uskuteční v pátek 12. června. Na většině míst je zajímavý program, otevřeno je všude vesměs od 18 hodin.
Nevíte, jak naložit s nadcházejícím víkendem? Můžete třeba přijít fandit basketbalistům, užijte si pořádnou hudební jízdu na Výstavišti Kroměříž, kino Nadsklepí také promítne několik filmů pro děti i dospělé. A v pátek se také koná Noc kostelů 2020, do které se na Kroměřížsku zapojila řada kostelů. Podívejte se, co nabízejí. Zajímavou akcí je i interaktivní výstava Poznávej se, která je k vidění v holešovském zámku.
Církve zpřístupní během turistické sezóny tři desítky kostelů, kaplí a poutních míst v Moravskoslezském kraji. Čtvrtý ročník projektu Otevřené chrámy nabídne také vyhlídku ze tří kostelních věží. Na zájemce o sakrální památky ve vybraných církevních objektech čekají proškolení průvodci až do 1. listopadu.
/ROZPIS AKCÍ/ Církve zpřístupní během turistické sezóny tři desítky kostelů, kaplí a poutních míst v Moravskoslezském kraji. Na páteční Noc kostelů naváže čtvrtý ročník projektu Otevřené chrámy. Nabídne také vyhlídku ze tří kostelních věží. Novinkou je otevření dřevěného kostelíku v Řepištích.
Výsledek výběrového řízení na zhotovitele projektové dokumentace na parkoviště autobusů v Sedlci schválili kutnohorští radní. Jak se ale zdá, parkoviště na ploše jedenáct tisíc metrů čtverečních, které by mělo sloužit zejména turistům navštěvujícím kostnici a katedrálu Nanebevzetí Panny Marie a sv. Jana Křtitele, jen tak nevyroste. Město totiž stále nemá investora a vinou pandemie koronaviru je mimo hru také Římskokatolická farnost Kutná Hora - Sedlec.
/FOTOGALERIE/ V Trutnově začala letní turistická sezona na vrchu Šibeník u památníku generála Gablenze a Janské kaple. V ní můžou lidé navštívit malé vojenské muzeum, které připomíná bitvu u Trutnova v roce 1866. Muzeum je průběžně doplňováno o nové sbírkové předměty a je otevřené vždy o víkendech až do 30. září v čase od 14 do 18 hodin. O provoz Janské kaple se stará Klub vojenské historie Trutnov. Památník generála Gablenze s rozhlednou bude otevřený od 13. června, v sobotu a neděli od 14 do 17 hodin, o prázdninách každý den kromě pondělí od 14 do 18 hodin.
V pátek 12. června 2020 proběhne v rámci celé České republiky další Noc kostelů, do které se zapojí i kralupská římskokatolická farnost. Původní termín 5. června byl posunut s ohledem na opatření spojené s pandemií COVID-19, právě o týden, na 12. června.
Celkem osm památek z Vysočiny bojuje v těchto dnech v rámci své záchrany o přízeň veřejnosti. Zmíněné památky se totiž snaží uspět v soutěži veřejných sbírek zaměřených na opravy památek nazvané Máme vybráno.
Říká se, že nejkrásnější pohled na svět je z koňského hřbetu. Pokud ale nemáte k dispozici koně, jistě je použitelné cyklistické sedlo. V prvním díle našeho seriálu, ve kterém se vydáváme na cyklotrasy po české zemi, se podíváme na Berounsko.
Říká se, že nejkrásnější pohled na svět je z koňského hřbetu. Pokud ale nemáte k dispozici koně, jistě je použitelné cyklistické sedlo. V prvním díle našeho seriálu, ve kterém se vydáváme na cyklotrasy po české zemi, se podíváme na Berounsko.
Zkusme si malou hádanku. Který z turistických cílů ve středních Čechách se asi těší největší návštěvnické oblibě? Pokud se vám nabízí odpověď začínající písmenem K, je to sice nejspíš hodně blízko, ale ne úplně trefa přesně do černého. Tu totiž představuje písmeno A: Aquapalace Praha neboli čestlický akvapark.
Desítky nablýskaných motocyků se v sobotu 30. května dopoledne sjely na Masarykovo náměstí v Hranicích. V kostele Stětí sv. Jana Křtitele se konala motomše. Akcí milovníci jedné stopy zároveň zahájili letošní sezonu.
Desítky nablýskaných motocyků se v sobotu 30. května dopoledne sjely na Masarykovo náměstí v Hranicích. V kostele Stětí sv. Jana Křtitele se konala motomše. Akcí milovníci jedné stopy zároveň zahájili letošní sezonu.
VIDEO / Desítky nablýskaných motocyků se v sobotu 30. května dopoledne sjely na Masarykovo náměstí v Hranicích. V kostele Stětí sv. Jana Křtitele se konala motomše. Akcí milovníci jedné stopy zároveň zahájili letošní sezonu.
/FOTOGALERIE/ Letošní ročník tradiční akce Noc kostelů byl přesunut na pátek 12. června. V tento den se tak jako v předcházejících ročnících otevře mnoho sakrálních památek po celé České republice. Kostely ve správě Římskokatolické farnosti Kutná Hora - Sedlec nebudou výjimkou.
/FOTOGALERIE/ Sedleckou pouť, tradiční událost doprovázející Velikonoce v Kutné Hoře, letos mnozí kvůli karanténě oplakali a smířili se s tím, že se do prostoru před katedrálou Nanebevzetí Panny Marie a sv. Jana Křtitele vydají mezi atrakce až příští rok. Nyní to ale vypadá, že by se Sedlecká pouť mohla uskutečnit ještě letos, a to v termínu od 4. až 6. července.
Poslední květnový víkend na Berounsku nabídne hezké výlety za zábavou i poznáním, ale i koncerty, na nichž se představí nejen kapely z regionu. Ve Svatém Janu pod Skalou bude hrát na prvním letošním koncertu v kostele sv. Jana Křtitele v sobotu od 18 hodin Štěpán Rak společně se synem Matějem. Dlouho očekávaný recitál se odehraje v rámci oslav pětasedmdesátin světově proslulého virtuóza na akustickou kytaru. Původně pořadatelé kvůli omezení možného počtu posluchačů počítali s nezbytnými rezervacemi předem, ty však byly po stanovení nového počtu tři sta návštěvníků zrušeny a prodej lístků za 200 korun proběhne bez rezervací před koncertem. Výtěžek bude věnován na opravy památek v obci. Ve stejném dni rovněž ve Svatém Janu pod Skalou zahajuje sezonu místní muzeum.
Muzeum ve Svatém Janu pod Skalou zahájí poslední květnovou sobotu sezonu. Návštěvníci se tam mohou seznámit s historií obce a prohlédnout si expozice, věnované například řemeslům, mezi nimiž je třeba i včelařství.
Jako první z jihočeských památek ve správě Národního památkového ústavu otevřel své brány návštěvníkům hrad Landštejn, a to 11. května 2020, dva týdny před pondělním oficiálním startem turistické sezóny, který o téměř dva měsíce zpozdil koronavirus. Za čtrnáct dnů ho navštívila necelá tisícovka lidí.
Ve Svatém Janu pod Skalou už začala sezona Kostela Sv. Jana Křtitele s jeskyní sv. Ivana. Místní muzeum pak bude následovat až 30. května hodinu po poledni.
Sobota má být podle meteorologů deštivá, na Berounsku je ale řada míst, kde lze v suchu strávit příjemné chvíle. Jejich seznam naleznete níže. S nedělí už přijde slunečné počasí, které mohou výletníci využít třeba k putování za medvědy. A hned na dvě místa.
Ve Svatém Janu pod Skalou už začala sezona Kostela Sv. Jana Křtitele s jeskyní sv. Ivana. Místní muzeum pak bude následovat až 30. května hodinu po poledni.
Souhradí Točník a Žebrák je pro návštěvníky otevřeno od pondělí 11. května. Turisté, kteří jsou zvyklí, že tyto hrady bývají přístupné už od března, se tak konečně dočkali. Při prohlídce je nutné dodržovat všeobecné bezpečnostní pokyny, jako je zakrytí dýchacích cest rouškou, rozestupy nebo hygiena rukou. Správa hradu upozorňuje, že vstup může být při větší návštěvnosti regulován.
Po více než dvou měsících se obě sedlecké památky, kostel Všech svatých s kostnicí a UNESCO katedrála Nanebevzetí Panny Marie a sv. Jana Křtitele, znovu otevřou svým návštěvníkům, a sice od pondělí 25. dubna. Společně s nimi i pokladny v boční části budovy sedleckého Informačního centra, v nichž je možné zakoupit vstupenku do obou památek. Otevírají se také veřejné toalety na Zámecké ulici.
/FOTOGALERIE/ Okolí kolínského chrámu sv. Bartoloměje, které dosud lidé většinou znávali jako nenápadné, spící objekty a plochy, se mění k nepoznání. Práce na revitalizaci celého areálu notně pokročily, nic nenasvědčuje tomu, že by se rozsáhlá a nákladná akce měla zbrzdit.
Říká se, že nejkrásnější pohled na svět je z koňského hřbetu. Pokud ale nemáte k dispozici koňský hřbet, jistě je použitelné cyklistické sedlo. A jedna z nejkrásnějších cyklostezek v okolí Prahy na vás čeká na Berounsku.
Veřejné záchodky v Sedlci, které v současné době provozuje římskokatolická farnost, se prodávat nebudou a nadále zůstanou v majetku města. Rozhodli o tom kutnohorští zastupitelé, kteří na základě doporučení radních devatenácti hlasy zrušili své usnesení z června loňského roku o prodeji toalet i s přilehlým pozemkem formou výběrového řízení. Vedení města chce toalety zrekonstruovat a poté pronajímat.
/STALO SE PŘED/ Šlechtic z českomoravské větve rodu Ditrichštejnů Karel Maxmilián z Ditrichštejna se stal významnou osobností zejména pro Mikulovsko, kde podporoval vznik i opravy kulturních a náboženských staveb. V roce 1754 se vzdal všech dvorských funkcí a přestěhoval se do Mikulova. Důvodem zřejmě byla snaha věnovat se správě rodových statků, které utrpěly ve 40. letech 18. století válkou s Prusy.
Jan Malířský nás tentokrát vzal na výlet nedaleko Strakonic. Na Střelu, Virt a do Dražejova. Nahlédnout s ním můžeme i do historie těchto malebným míst.
Jan Malířský nás tentokrát vzal na výlet nedaleko Strakonic. Na Střelu, Virt a do Dražejova. Nahlédnout s ním můžeme i do historie těchto malebným míst.
Koronavirus zkomplikoval i opravu sedlecké kostnice. Celosvětově unikátní prostor v Kutné Hoře prochází náročnou rekonstrukcí již od roku 2014. To se daří díky statisícům turistů, kteří na toto místo každý rok míří. Tak se povedlo opravit střechu, terasy, část výzdoby v interiéru dolní kaple a rozebrat i první ze čtyř monumentálních pyramid. Problém je ale v tom, že turistický ruch v současné době utichl.
Velikonoce proběhnou bez shlukování lidí. Křesťanské svátky letos ovlivní koronavirová pandemie. Na Velikonoce zůstanou letos na Teplicku zavřené kostely, někde povolí lidem vstup alespoň k mřížím u dveří.
/LIDÉ ODVEDLE/ Davidovi Šebestovi je 31 let, pochází z Vroutku na Podbořansku, nyní bydlí v nedalekých Mukodělech. Absolvoval žateckou obchodní akademii, vystudoval politologii na Univerzitě Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem. Od roku 2014 pracuje v Místní akční skupině Vladař, pomáhá školám v regionu čerpat evropské dotace na rozvoj vzdělávání.
„Navzdory koronaviru a probíhající karanténě na letošní léto s velkou vervou chystáme další, už 3. ročník festivalu Hudba z ráje,“ říkají svorně Václav a Karolína Žmolíkovi, kteří festival pořádají.