V sobotu se ve farní zahradě u kostela svatého Jana Křtitele ve Svratce rozsvítí jedinečný živý betlém. Tradiční akce láká malé i velké návštěvníky na kouzelnou atmosféru v originálních malovaných kulisách.
Tucet tipů Deníku z vašeho okolí i z dalších míst ve středních Čechách: před námi je poslední víkend před vánočními svátky, který nemusí patřit jen shánění dárků a slepování lineckého cukroví marmeládou. Už od pátečního večera se na Mělnicku koná řada akcí. Vydat se můžete třeba na diskotéku na ledě, Rybovku v kostele nebo na četnickou stanici, kde se vrátíte v čase o sto let zpátky.
Všímáte si svého okolí, poznáte města a obce na Strakonicku podle detailů, které pro vás zachytil hledáček fotoaparátu Jana Malířského? Zkuste to, hlasovat můžete v nevýherní anketě na konci článku.
Svatý Ondřej slaví svátek poslední den v listopadu. Tento den, kdy je světla už jen pomálu a zima pomalu vítězí nad podzimem, byl už pro naše předky velmi zajímavý. Podle tradice totiž umožňuje nahlédnout do budoucnosti. Noc z 29. listopadu na 30. listopad, které si říká svatoondřejská noc, a také celý den na svatého Ondřeje mají mít věštecký potenciál. Lidé se prý mohou dozvědět leccos zajímavého o tom, co je čeká a nemine v příštím roce.
/VIDEO, FOTOGALERIE/ Sedlecká katedrála Nanebevzetí Panny Marie a sv. Jana Křtitele, chrám sv. Barbory i kostel sv. Jakuba v Kutné Hoře se ve středu 27. listopadu staly místy ztišení a solidarity. V rámci mezinárodní iniciativy Červená středa tam lidé mohli zapálit svíčku a vzpomenout na všechny, kdo ve světě trpí pro svou víru.
Svařák, klobása, stánky s vánoční inspirací a doprovodný program na podiu. Dům kultury Teplice zveřejnil termín letošních vánočních trhů na Zámeckém náměstí v Teplicích a ukázal program na oba víkendové dny.
Už podeváté věnuje Muzeum Jindřichohradecka první adventní víkend (letos 30. listopadu a 1. prosince) festivalu betlémů - Jinohrátkám. Pojďte se podívat na bezvadný tip na výlet a hlavně na to, co všechno na vás po oba dva dny čeká.
Podzim je v plném proudu, nezadržitelně se blíží advent a pro toto období se již stalo tradicí, že předvánoční shon se snaží zpříjemnit Smíšený pěvecký sbor Bruntál svými vystoupeními na různých místech Bruntálska. Nejinak tomu bude i v letošním roce, v jehož závěru uspořádá sbor sedm adventních koncertů.
Podkroví a věž hlučínského kostela svatého Jana Křtitele prošla úpravami a vzniklý prostor zaplnila nová expozice Muzea Hlučínska. Návštěvníkům nabídne pohled na město a jeho okolí i patrony stávajících, nebo dnes už neexistujících sakrálních objektů města.
Svátky se blíží mílovými kroky. Potvrzuje to i fakt, že už v sobotu 23. listopadu začne v kostele sv. Jana Křtitele v Jindřichově Hradci tradiční výstava betlémů v režii Muzea Jindřichohradecka. Ta letos představí autorskou tvorbu Jana Bondry, který vyrábí betlémy z vosku.
V předvánočním období, které je pro mnoho lidí téměř synonymem chaosu, je schopnost hudby sjednocovat více než vítaná. Již tradiční akce Deníku s názvem Česko zpívá koledy pak talent hudby k propojování lidí dokazuje už 14 let. Letos se lidé napříč Českou republikou společně potkají ve středu 11. prosince od 18 hodin.
/FOTO, VIDEO/ Kdo si hraje, nezlobí. Proto jsme si pro vás připravili další hádanku, která ověří, jak moc znáte své okolí. Hlasovat můžete v nevýherní anketě na konci článku.
Nově zvolený hejtman Ústeckého kraje si převzal od svého předchůdce Jana Schillera nejen řadu povinností a úkolů, ale také hejtmanský řetěz. Ten používá nejvyšší představitel kraje již téměř patnáct let a jeho výzdoba je symbolicky spjata s celým krajem. Hejtmanský řetěz je složen z několika článků, které odrážejí historické a kulturní dědictví Ústeckého kraje.
/VIDEO, FOTOGALERIE/ Do katedrály Nanebevzetí Panny Marie a sv. Jana Křtitele vede nový dlážděný chodník. Správce UNESCO katedrály Římskokatolická farnost Kutná Hora – Sedlec ho nechal vybudovat, aby zlepšil dostupnost pro handicapované a jinak fyzicky znevýhodněné návštěvníky.
Vážné škody způsobil pád stromu na kapli svatého Jana Křtitele na Křemešníku. Památka měla zničený krov, klenbu, štít i vzácnou plastiku nad vstupem. Při její opravě však na kapli spadl další strom. Nakonec se však oblíbenému místu nedaleko Pelhřimova podařilo vrátit krásu i díky velké úsilí lidí.
Zvony tří kostelů v Kroměříži se daly do pohybu v pondělí úderem jedenácté hodiny, v Den válečných veteránů. Zvonily z kostela svatého Mořice, svatého Jana Křtitele i Panny Marie, aby připomněly ukončení první světové války. Město se tak připojilo k iniciativě Zvon míru.
Šumperský a jesenický deník pravidelně zařazuje rubriku s přehledem spoluobčanů, kteří zemřeli. Přinášíme přehled zesnulých v regionu od 31. října do 8. listopadu.
Na přelomu měsíců října a listopadu se v Opavě uskutečnil dvaadvacátý ročník bienální Mezinárodní varhanní soutěže Petra Ebena, určené interpretům do třiceti let věku. Čeští varhaníci v zahraniční konkurenci obstáli.
Tisíce lidí se o prvním listopadovém víkendu vydaly na hřbitovy, aby vzpomínali na své drahé zemřelé. Hroby rozzářila výzdoba svíček, věnců i další dušičkové dekorace.
/FOTO, VIDEO/ Po celý rok, ve dne v noci, nasazují svoje zdraví a často i životy, aby chránili nás a náš majetek. Pomáhají při nehodách, požárech, ale i dalších přírodních katastrofách a neváhají vyrazit na pomoc i zvířatům, je-li třeba. Poznáte, odkud hasiči na zásahy vyjíždějí?
Po mnoha letech se do Kralup nad Vltavou vrací vzácná gotická plastika Poslední večeře Páně, unikátní dřevořezba pocházející z majetku kralupské farnosti. Tento umělecký skvost bude vystaven v přízemí městského muzea.
/VIDEO, FOTOGALERIE/ Dějištěm mimořádného hudebního zážitku se v sobotu 12. října stala sedlecká katedrála Nanebevzetí Panny Marie a sv. Jana Křtitele. V rámci Podlipanských hudebních slavností tam zaznělo monumentální oratorium Stabat Mater od Antonína Dvořáka, jedno z nejvýznamnějších děl české hudební historie.
Chcete zažít kouzlo přírody na vlastní oči? Navštivte Panskou skálu u města Kamenický Šenov. Jde v Česku o unikátní geologický útvar, který dokáže okouzlit turisty svou krásou. A navíc jde doslova o pohádkové místo.
Podkroví a věž kostela svatého Jana Křtitele v Hlučíně má po úpravách, v prostorách vznikla nová expozice Muzea Hlučínska, která se právě otevírá veřejnosti. Té se nabídne úchvatný pohled z výšky na město a jeho okolí, zároveň si bude moci připomenout patrony jednotlivých stávajících i dnes již neexistujících sakrálních objektů města Hlučína.
Nepokořený válečník, spolčenec čarodějnic i postava z loutkového divadla. To všechno je Jan Žižka z Trocnova a Kalicha, jak ho ukazuje výstava v Jihočeském muzeu. Navíc v posledních dnech vědci představili i to, jak mohl Jan Žižka vypadat: vymodelovali mu díky novým technologiím tvář.
Domácí hospic Mezi Břehy se dostal do finančních problémů, a proto pořádá benefiční koncert v sobotu 12. října od 17 hodin v kostele Narození sv. Jana Křtitele ve Svatém Janu pod Skalou. Akce nese podtext Zachraňme domácí hospic.
Kostel svatého Bartoloměje v Hruškách na Břeclavsku, který se stal symbolem ničivého tornáda, je po více než třech letech konečně opraven. Polorozbořené zdi svatostánku, jež obletěly svět v roce 2021, znovu povstaly a dokončení rekonstrukce nyní stvrdí návrat chybějících zvonů.
Poslední zářijový víkend nabídne na Pelhřimovsku plno akcí, kterým bude dominovat dobré jídlo a pití. V Želivě se zájemci mohou těšit na Vinobraní a Pivobraní, Václavské slavnosti budou v Počátkách, v Záhoří zase budou péct nejchutnější vepřovou pečínku. A mnoho dalšího.
Dvě známé mikulovské sochy najdou nové obdivovatele v Trutnově a v pražské galerii DOX. Nekonečné ryby a Jan Křtitel poputují pryč formou zápůjčky. Zatímco dřevěná socha opustí své stanoviště již dnes, Jana Křtitele si stále můžete prohlédnout do 7. října.
Pozorování unikátního přírodního úkazu, podzimní rovnodennosti, se v kostele Nanebevzetí Panny Marie a svatého Jana Křtitele v kutnohorském Sedlci konalo v pondělí 23. září. Sluneční paprsek ozářil hlavní oltář krátce po 18. hodině.
Slavnosti chleba, odhalení památníku, který byla nalezen v červnu při renovaci prostoru za kostelem, a koncert Moniky Absolonové v kostele čeká tuto neděli Město Touškov.
/FOTOGALERIE, VIDEO/ Desítky účastníků pietního aktu se ve čtvrtek dopoledne setkaly v lese mezi kladenským Dubím a Dříní, aby si připomněli smutné 80. výročí od nešťastné události, při které na Kladně 12. září 1944 zemřelo šestatřicet lidí na následky zranění bombami odhozenými z porouchaného amerického vojenského letadla. Nejmladší oběti bylo tehdy patnáct let, nejstarší dvaašedesát.
Od pátku obohatí nabídku prohlídek na pardubickém zámku lapidárium, neboli sbírka předmětů z kamene a příbuzných materiálů. Jedná se například o torza architektury, pamětní či náhrobní desky nebo okenní či dveřní ostění, a to z období od 16. až do 20. století. Vstup do sklepů zámku, kde nová expozice sídlí, bude zdarma.
Unikátní díla zazní na Mezinárodním hudebním festivalu Karla Ditterse z Dittersdorfu. Na Jesenicku se koná od 7. září do 14. října. V jeho rámci zazní několik světových premiér.
Od pátku do neděle se v Zátoni u Větřní na Českokrumlovsku konal bohatý program k výročí posvěcení zdejšího kostela Umučení sv. Jana Křtitele. Vrcholem byla instalace zvonů sv. Markéty a sv. Michala, které sem přivezli ze zrušeného kostela sv. Markéty v německém Ingolstadtu. Program byl ve znamení vysvěcení nových zvonů, sobotního setkání Loučení s prázdninami i nedělní poutní mše s premiérou zvonění.
Prohlídku Stříbrného domu s archeologem nebo prohlídku nedávno zrekonstruovaného krovu a věže kostela svatého Jakuba. I to nabídne letošní Den otevřených dveří památek v Jihlavě. Oblíbenou akci doplní dožínky plné dobrého jídla, pití, hudby a ukázek zemědělských strojů. Uskuteční se v sobotu 7. září.
Jsme na jihozápadním pobřeží Turecka. Po přistání na jihu v Antalyi a ubytování v rekreační oblasti Kemer vede naše další cesta podél pobřeží s nádhernými výhledy.
Jen málokdy bývají otevřená železná vrata vedoucí ke kostelu sv. Prokopa a Jana Křtitele na českobudějovickém Pražském předměstí. Teď tu jsou každý den slyšet sbíječky, nahazování malty a kolem dokola se to hemží lidmi. Kostel ze 13. století totiž čeká proměna. Trvat má zhruba rok a půl a vyjde na víc než třicet milionů korun.
Na konci srpna se otevírají při takzvané Hradozámecké noci brány nejen hradů a zámků. Hradozámecká noc se chystá například i v areálu kapucínského kláštera v Opočně, který může nabídnout dost zajímavostí. Součástí prohlídky bude návštěva rajské zahrady kláštera, kostela Narození Páně a kaple Panny Marie Bolestné se čtyřkřídlým ambitem a cyklem obrazů křížové cesty dvorního malíře Marie Terezie Jana Václava Bergla. Seznámíte se pak také s Josefem Korejzem Blatinským.