Historie pahorku v Klášteře nad Dědinou sahá zřejmě ještě před založení cisterciáckého kláštera ve 13. století. Ten sehrál klíčovou roli v osídlování Orlických hor i jejich podhůří. Dnes už jeho fyzickou existenci dokládají jen archeologické nálezy, ale také třeba kameny v místním kostele. Zanikl před 600 lety, kdy ho vypálili husité.
Za sedmero vrchy "Kutnohor" se vypravila skupina turistů z Heřmanoměstecka. Vyšli od zříceniny letohrádku Belvedér, cílem jejich cesty byl Kaňk. Podívejte se do bohaté fotogalerie, co všechno cestou potkali, viděli a zažili. Nebylo toho málo. Za příspěvek děkujeme panu Vlastimilovi Hloupému.
Vesnice bez hospody není vesnice. Ne nadarmo se jí říká venkovský parlament, protože tady místní mohou důkladně probrat všechno, co je trápí. Od domácích starostí až po politiku.
Magická Filipojakubská nebo také Valpuržina noc… Čarodějnice a zlé kouzelnice získávají zvláštní moc; slétají se na košťatech na kopcích a křižovatkách, škodí dobytku, vycházejí na cizí pole a kravám odebírají mléko. Kde se tento tajemný svátek vzal?
/FOTOGALERIE/ Ostravsko-opavská diecéze opět chystá od 1. května do 30. října hlavní sezonu Otevřených chrámů. A nejvíce v kraji – devět – jich je na Frýdecko-Místecku.
Na Velký pátek rozezněl již poněkolikáté komorní ženský sbor Krásky pod vedením paní Zuzany Horské příbramský kostel – Sbor Církve čs. husitské Mistra Jakoubka ze Stříbra - skladbou napsanou Pergolesim právě pro tento den, jeho zhudebněním středověké básně Stabat mater. Předcházelo čtení pašijí (podle Tuháčkova bohoslužebného misálu Církve čs. husitské), v němž se střídaly tři ženy – hostující farářka Hana Tonzarová četla postavu Krista, kazatelka Štěpánka Sedlecká vypravěče a Kamila Večeřová další v pašijích vystupující postavy.
„Aleluja, zdráv buď, náš milý spasiteli,“ zazpívali zplna hrdla účastníci Jízdy okolo osení, která jako vždy začínala v jednu hodinu po poledni na louce u lukaveckého kostela sv. Jana Křtitele a sv. Barbory.
„Aleluja, zdráv buď, náš milý spasiteli,“ zazpívali zplna hrdla účastníci Jízdy okolo osení, která jako vždy začínala v jednu hodinu po poledni na louce u lukaveckého kostela sv. Jana Křtitele a sv. Barbory.
Právě pro Velký pátek zkomponoval Giovanni Battista Pergolesi ve svých 26 letech, v posledním týdnu svého života, jedno ze svých vrcholných děl, když zhudebnil známou báseň Stabat mater. Její obliba do současnosti neutuchá, naopak. V repertoáru jí má každoročně i komorní ženský sbor Krásky, který ji provede za varhanního doprovodu Vladimíry Štěpánové na Velký pátek ve Sboru – kostele Církve čs. husitské Mistra Jakoubka ze Stříbra v Příbrami na Březových Horách.
Po dvouleté pauze způsobené koronavirovou pandemií se o Velikonoční neděli opět uskuteční tradiční setkání s hudbou a slovem v kostele Narození sv. Jana Křtitele v Okrouhlém Hradišti.
Velikonoce, nejdůležitější křesťanské svátky, si lze jen těžko představit bez bohoslužeb. Ve spolupráci všech církví v Kutné Hoře vznikl přehled nejdůležitějších velikonočních bohoslužeb v češtině a ukrajinštině.
/DENÍK NA NÁVŠTĚVĚ/ Zhruba třicet milionů korun poslali lidé a různé instituce na účet města Kryry jako pomoc na obnovu spádové vesnice Stebno. Loni v červnu ji poničila silná bouře, škody nejsou ani po tři čtvrtě roku zdaleka napravené.
České muzeum stříbra vstupuje po tradiční zimní přestávce do dvacáté sezony. Už v pátek 1. dubna otevře v Kamenném domě zbrusu nové výstavy Čaj a stříbro pod záštitou polského velvyslanectví a výstavu Průzkum stříbrných dolů kutnohorských. Novinkou pro letošní sezónu je možnost užít si výhled z balkónu prvního patra Hrádku a také možnost navštívit zdarma každý lichý pátek nádvoří Hrádku s expozicí ve sklepení, zahrady Hrádku s barokními sochami světců, havířskou osadu a výstavu ve výstavní síni v přízemí.
Kostel Všech svatých s kostnicí v kutnohorském Sedlci prochází od roku 2014 rozsáhlou rekonstrukcí. V roce 2019 tam byla z důvodu statického zajištění rozebrána první ze čtyř kosterních pyramid. A právě letos v dubnu ji zase začnou skládat zpátky do nově zrekonstruovaného pole v dolní kapli kostnice.
Obec Jalubí byla založena pravděpodobně v letech 1250 až 1265 na místě vykáceného lesa. Co dnes ve vesnici vzdálené osm kilometrů severozápadně od Uherského Hradiště přitahuje pozornost lidí, je skvostná replika větrného mlýna holandského typu, který byl nad obcí vybudován v letech 2007 až 2009, a to na zbytcích obnažených kamenných základů Smolkova větřáku.
Jubilejní 10. ročník pozorování unikátního světelného úkazu při jarní rovnodennosti se v sedlecké katedrále konal v neděli 20. března. Protože šlo z důvodu pandemie o první pozorování po třech letech, těšila se akce mimořádnému zájmu veřejnosti. Navštívili jsme ji s redakčním objektivem.
Po dvouleté pauze, kdy se jedna z největších poutí v České republice konala v náhradním termínu, se Sedlecká pouť vrací do svého tradičního času konání - do období Velikonoc. Pouťové atrakce se v prostoru před katedrálou Nanebevzetí Panny Marie a sv. Jana Křtitele roztočí ve čtvrtek 14. dubna a pokračovat budou až do velikonočního pondělí 18. dubna.
Římskokatolická farnost Kutná Hora - Sedlec se rozhodla pomoci, kde je nyní nejvíce potřeba. Symbolickou podporu v podobě žlutomodrého nasvícení západního okna v průčelí katedrály Nanebevzetí Panny a sv. Jana Křtitele doplňuje i pomoc materiální a finanční pro ty Ukrajince, kteří již přicestovali do Čech a potřebují podporu.
/SERIÁL, FOTOGALERIE/ Další zastávkou seriálu Deník na návštěvě se stal Zátor, obec plná aktivních občanů. Ve svém územním plánu i v Zásadách územního rozvoje zakotvenou příležitost pro stavbu jednoho stožáru větrné elektrárny. Starostka Zátoru Salome Sýkorová tento záměr podporuje. Vůbec by jí nevadilo, kdyby "větrníků" nad Zátorem nakonec bylo více.
Alexander Kalašniko, rodák z Ukrajiny, působí v Kolíně jako žalmista v kostele sv. Jana Křtitele. Pochází ze zakarpatské oblasti, někdo říká Podkarpatská Rus, tedy z území, které kdysi bylo součásti Československa. S rodinou žije v Kolíně, na Ukrajině má rodiče, přednedávnem manželka s dítětem kvůli zdraví rodičů na Ukrajinu odjela, starší syn, student, zůstal v Čechách.
Do kolínského pravoslavného kostela sv. Jana Křtitele se v sobotu 26. února na bohoslužbu přišlo pomodlit několik Ukrajinců z města i okolí. Duchovní správce, otec Zoran Drenovac, původem ze Srbska, během mše důrazně vypíchl, že pravoslavná církev není ani ukrajinská, ani ruská, ani jiná. Je to církev otevřená všem. „Bůh miluje každého člověka,“ zdůraznil.
/FOTOGALERIE/ Při vstupu na Obecní úřad v Rudné pod Pradědem návštěvníka zaujme podivný stroj plný ozubených kol. Jedná se o původní hodinový stroj z kostela sv. Jana Křtitele, který byl v 1. polovině 90. let minulého století nahrazen elektrickým, aby se věžní hodiny nemusely natahovat ručně. Tenkrát na jeho výměnu přispěli i obyvatele Rudné ve finanční sbírce.
Národní památkový ústav, územní odborné pracoviště v Liberci ve spolupráci s Krajskou vědeckou knihovnou v Liberci opět v roce 2022 vrací vzdělávací seriál přednášek pod názvem Památky kolem nás. Až do června se mohou posluchači těšit na výklad odborníků věnovaný architektuře, movitým památkám, umění nebo také regionální historii.
Ševcův kopec u České Bělé nabízí turistům raritu. Nejenže tam najdete krásnou obnovenou kapličku, ale také konstrukci, jejíž původ a využití je trošku hádankou. Za tip na výlet děkujeme Dagmaře Dobrovolné.
Více než dvoutisícová vinařská obec s rozsáhlým katastrem se rozprostírá především kolem hlavní krajské silnice vedoucí od Kyjova na Čejč. Na dohled od této hlavní dopravní tepny jsou k vidění i obě sakrální dominanty.
Zřícenina kláštera Rosa Coeli si výletníci do jara prohlédnou jen zvenčí, přesto Dolní Kounice stojí za procházku i v zimě. Za pěkný příspěvek a krásné fotky děkujeme Jiřímu Pernicovi.
/VIZUALIZACE, FOTOGALERIE/ Projekt architekta Jana Medka ze studia Kontinual z Vrané nad Vltavou vybrali členové spolku Na Žďár jako vítěze architektonické soutěže na obnovu kostela sv. Jana Křtitele v Horním Žďáru nedaleko Trutnova. Rozhodovali mezi pěti návrhy. Spolek z místní části obce Hajnice se stará o kostel od roku 2020. O kulturní památku pečuje na základě dlouhodobé výpůjčky. Nevyužívaný chátrající kostel získala obec Hajnice od církve v roce 2018.
Policisté hledají svědky nehody, ke které došlo v pátek odpoledne na Nádražní ulici v Morkovicích. Starší ženu tam na přechodu u kostela srazilo neznámé auto.
Záchranu a renovaci historických staveb dlouhodobě a systematicky podporuje Liberecký kraj. Další památkou, na jejíž obnovu v loňském roce přispěl, je kostel Narození sv. Jana Křtitele v Horním Polubném. Částka 134 tisíc korun putovala na opravu štítové vazby krovu a úžlabí střechy kostela.
V kapli sv. Jana Křtitele na zámku Červený Hrádek se čerstvě rozzářil její zlacený barokní oltář. Restaurátorské práce, které byly po mnoha letech nezbytné, se ujal sochař a restaurátor Štěpán Bílek.
Kostel svatého Jana Křtitele v Orlickém Záhoří z let 1754 až 1763 se zvenku zdá být docela obyčejný. Při pohledu na jeho zrekonstruovanou věž možná jen kolemjdoucího napadne, že by její nový kabát slušel i samotnému kostelu, který má ten svůj na mnoha místech hodně "ošoupaný". Od roku 2007 je svatostánek v majetku obce, která čerpá na jeho opravy z dotačních titulů, darů, ale i z vlastního rozpočtu. Doposud se jí podařilo opravit střechu, zrestaurovat a osadit původní vitrážová okna, ale i zpřístupnit věž a půdní prostory. Uvnitř kostela však toho najdete mnohem víc, než byste čekali, rozhlédnout se odsud můžete doslova do celého světa.
Ulice měst se mnohdy zdají fádní, šedivé a nepřívětivé, někdy působí až stísněným dojmem, zejména když je v nich velký dopravní ruch. Stačí ale vystoupat o pár desítek metrů výš a pohled se změní. Podívejte se s námi na Kardašovu Řečici z výšky.
Každý čtvrtek pro vás v redakci sestavujeme bohatou várku tipů, jak si užít víkend. V našem víkendovém přehledu najdete tipy na události, on-line akce, procházky po kraji, čtenářské tipy i další nápady, jak si zpestřit volné dny.
Zřícenina letohrádku s kaplí sv. Jana Křtitele zvaná Belveder na vrchu Vysoká u Kutné Hory je oblíbeným místem procházek místních. Všeobecně se ví, že ho nechal postavit majitel malešovského panství František Antonín Špork. Méně známo je, kde získal peníze investované do kdysi velkolepého stavení.
I v zimě láká Znojmo milovníky historie, kteří s chutí poznávají atmosféru města a třeba i taje znojemského podzemí. Děkujeme Jiřímuz Pernicovi za krásné fotky a zajímavý příspěvek.
Na více než půl roku se odmlčel zvon ve věži kostela Narození sv. Jana Křtitele v Kardašově Řečici. Nyní již opět pravidelně odbíjí a jeho zvuk navíc v pravidelnou dobu doplňuje nová zvonkohra.
Ve druhém lednovém nedělním podvečeru, tedy v den, kdy křesťané slavili Křest Páně a skončilo tak vánoční období, se začal v jalubském farním kostele Narození sv. Jana Křtitele odehrávat půvabný Tříkrálový koncert Moravských madrigalistů.
Lidé ve Vrbovci uzavřeli v neděli obecní Sousedské vánoce. Sešli se na tříkrálovém koncertu ve farním kostele. Za pěkný příspěvek a fotky děkujeme zastupcům obce.
Historické sousoší svatého Floriána najdou zájemci v kapli svatého Josefa v Ivanovicích na Hané. Takový je alespoň plán města s restaurovanou památkou.
V katedrále Nanebevzetí Panny Marie a svatého Jana Křtitele v Kutné Hoře vystoupili v neděli 9. ledna pod vedením Viktora Darebného mladí nadějní varhaníci. Vstupné z Tříkrálového koncertu bylo darováno Oblastní Charitě v Kutné Hoře.
Tradiční zahájení Tříkrálové sbírky 2022 v plzeňské katedrále svatého Bartoloměje doprovodil Staroplzenecký živý Betlém, který má dlouholetou tradici a jeho vystoupení vždy ohromí.
Pro příznivce varhanní hudby připravila sedlecká farnost na neděli 9. ledna Tříkrálový koncert. Vybrané dobrovolné vstupné přitom přispěje do Tříkrálové sbírky. Od 16 hodin se v sedlecké katedrále představí mladé studentky hry na varhany pod vedením zkušeného kutnohorského varhaníka Viktora Darebného.
Tradiční zahájení Tříkrálové sbírky 2022 v plzeňské katedrále svatého Bartoloměje doprovodil Staroplzenecký živý Betlém, který má dlouholetou tradici a jeho vystoupení vždy ohromí.
Po loňské covidové pauze, kdy se koledníci vzhledem k vládním nařízením na koledu vypravit nemohli, nyní chybějí Oblastní charitě Pardubice na mnoha místech dobrovolníci, kteří se sbírkou pomáhali organizačně či jako přímí koledníci.
Příjemné odpoledne strávila naše čtenářka Hana Boudová v Katedrále Nanebevzetí Panny Marie a sv. Jana Křtitele v Sedlci. Její vznešenost a krásu zachytila svým objektivem, aby se s námi o ni podělila.