Kreativ

ŠTÍTEK: Jan Křtitel

Z osmého ročníku Jarního putování se svatým Jakubem v režii Hlízovského unikátního spolku.

Osmý ročník Jarního putování se svatým Jakubem završila zpěvem Jana Veberová

/FOTOGALERIE, VIDEO/ Osmý ročník Jarního putování se sv. Jakubem se konal v sobotu 20. května pod taktovkou Hlízovského unikátního spolku, s podporou města Kutná Hora. Součástí byla výtvarná dílna sochařky Vlasty Samohrdové a vše zakončil koncert Jany Veberové v katedrále Nanebevzetí Panny Marie a svatého Jana Křtitele v Sedlci při příležitosti 300 let od smrti architekta Jana Blažeje Santiniho-Aichela.

Kutnohorský podvečer v Dačického domě: z premiéry dokumentárního filmu Jarní putování se sv. Jakubem. Na snímku Vladimír Císař a Jitka Šimková.

V Dačického domě uvedli premiéru filmu Jarní putování se sv. Jakubem

/FOTOGALERIE VIDEO/ Jarní putování se sv. Jakubem je název dokumentárního filmu, který měl „světovou“ premiéru v oblíbeném pořadu Vladimíra Císaře v Dačického domě v Kutné Hoře. Nejen o filmu, o knize, ale také o literatuře a dobrovolnických aktivitách Hlízovského unikátního spolku byl čtyřicátý Kutnohorský podvečer. K poslechu zahrála oblíbená kutnohorsko-pečecká skupina Trampoty.

Novinka sedmého ročníku Otevřených chrámů, kostel na Gruni v Beskydech, 3. 5. 2023.

VIDEO: Otevřené chrámy v kraji. Nově i ten v Beskydech ve výšce 810 metrů

Frýdeckomístecko reprezentuje nejvíce sakrálních památek, které byly během letošní sezony projektu Otevřené chrámy zpřístupněny turistům. Z celkem devětatřiceti v celém Moravskoslezském kraji jich v tomto regionu stojí deset. Novinkou sedmého ročníku je dřevěný kostelík nad Starými Hamry na Gruni v Beskydech. Chrám, zasvěcený Panně Marii, pomocnici křesťanů, na podzim dostal nové správce. Manžele Zdislavu a Vojtěcha Polákovy.

Turisté z Berounska zatoužili zhlédnout především Santiniho dílo v Ostrově u Kostelce.

Kostelec navštívili milovníci architektury z Berounska, fresky je uchvátily

Kostelec u Stříbra navštívilo o víkendu čtyřiapadesát turistů z Berounska. Výprava byla motivována 300 lety od úmrtí významného architekta Jana Blažeje Santiniho, jehož skvělá práce je k vidění nejen v benediktinském klášteře v Kladrubech, ale také v kapli sv. Václava a Vojtěcha v Ostrově u Stříbra.

Společný přeshraniční tým tvořený experty z Jihočeské univerzity a Technické vysoké školy v Deggendorfu vyvinul turistickou mobilní aplikaci, která zpřístupňuje uživatelům oblasti kulturního dědictví česko-bavorské příhraniční oblasti.

Z fotky aplikace rozpozná téměř 130 sakrálních staveb v Čechách i Bavorsku

Přeshraniční tým skládající se z expertů z Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích a Technické vysoké školy v Deggendorfu vytvořil turistickou mobilní aplikaci, která uživatelům přibližuje oblasti kulturního dědictví česko-bavorské příhraniční oblasti. Její databáze zahrnuje skoro 130 kostelů v jižních a západních Čechách a Bavorsku.

Z jarní rovnodennosti v katedrále Nanebevzetí Panny Marie a sv. Jana Křtitele v Sedlci.

Putování paprsku katedrálou se návštěvníci nedočkali. Slunce zůstalo za mraky

/FOTOGALERIE/ V katedrále Nanebevzetí Panny Marie a sv. Jana Křtitele v kutnohorském Sedlci se v pondělí 20. března už po jedenácté sešly stovky lidí. Chtěly být znovu svědky neobvyklého úkazu hry světla a stínů, který doprovází jarní rovnodennost. Tolik očekávaná podívaná se ale tentokrát nekonala. Slunce, hlavní aktér celého okamžiku, zůstalo pod mraky.

Navštivte Radomyšl, nabízí mnoho krásných míst a zajímavostí.

Vražda, kostel z pohádky i muzeum s vampýrkou Radkou, to vše je Radomyšl

První písemná zmínka o Radomyšli na Strakonicku je z roku 1284, roku 2006 jí byl navrácen status městyse. Pojďte se s námi toulat kolem rybníka Vražda i kostela sv. Jana Křtitele, kde se natáčela pohádka Princezna ze mlejna. Na putování Radomyšlí a jejím okolím nás vezme Jan Malířský, podívejte, kam všude se při své cestě podíval.

Archeologové během záchranného výzkumu v lokalitě zaniklého farního hřbitova v Kardašově Řečici odkryli více než 150 kosterních ostatků.

Starým hřbitovem v Kardašově Řečici povede plynovod, kostry přestěhují

Archeologové Muzea Jindřichohradecka prováděli záchranný výzkum v lokalitě zaniklého farního hřbitova u kostela sv. Jana Křtitele v Kardašově Řečici. Energetická firma totiž místo plánovala protnout plynovodem. Odborníci během prací postupně odkryli a vyzvedli více než 150 lidských ostatků i některé dobové předměty.

Po základech dnes již neexistujícího gotického kostela svatého Jakuba a Panny Marie pátrali archeologové v zámeckém parku ve Slavkově u Brna.

Základy kostela hledali archeologové ve Slavkově georadarem. Stavba zanikla

/FOTO/ Po základech dnes již neexistujícího gotického kostela svatého Jakuba a Panny Marie pátrali archeologové v zámeckém parku ve Slavkově u Brna. Odborníci z Masarykovy univerzity využili moderní techniku. „Jedná se o společnou aktivitu, které se intenzivně věnuje místní farnost. Ta také zajistila možnost průzkumu terénu georadarem. Po výsledcích budeme jednat o dalších možnostech,“ sdělila v pátek ředitelka zámku Eva Oubělická.

Tříkrálová sbírka v Kutné Hoře.

Tříkrálová sbírka pomůže seniorům a handicapovaným z Centra Přístav

Tři králové vyjdou v sobotu 7. ledna 2023 do ulic Kutné Hory a Čáslavi, aby požehnali domovům a poprosili o dar na pomoc potřebným. Výtěžek ze sbírky tentokrát půjde z větší části na zajištění sociálních služeb pro seniory a osoby se zdravotním postižením a duševním onemocněním charitního Centra Přístav v Kutné Hoře.

Pontifikální mše svatá, kterou běžně nazýváme Půlnoční, přilákala loni několik stovek věřících do brněnské katedrály svatých Petra a Pavla.

Patří k vašim Vánocům také mše? Přinášíme vám jejich přehled na Žďársku

Na Štědrý večer se zaplní kostely nejen věřícími, ale také příležitostnými návštěvníky, kteří zavítají do chrámů Páně pouze v tyto sváteční dny. Mnozí lidé říkají, že kdyby nešli na půlnoční mši svatou, tak by jejich Štědrý den nebyl úplný. Žďárský deník proto přináší přehled vybraných kostelů a časů, ve kterých lze zavítat na jednu z vánočních bohoslužeb.