Kreativ

ŠTÍTEK: Jan Křtitel

Poznáte, kde jsme fotili?

Hádanka ze Strakonicka. Poznáte, kde jsme fotili?

Všímáte si dobře měst a obcí, které na Strakonicku navštívíte? Poznáte je podle detailů, které pro vás zachytil hledáček fotoaparátu Jana Malířského? Zkuste to, název obce můžete vybrat v nevýherní anketě na konci článku.

Fotohádanka: Ústeckoorlicko.

NOVÁ FOTOHÁDANKA: Poznáte na fotografiích a videu obec na Ústeckoorlicku?

Vyzkoušejte svoje znalosti orlického regionu! Je tady další díl oblíbeného fotokvízu Deníku. Navštívili jsme s aparátem další z obcí, která se zde nachází, a teď je pouze na vás, zda odhalíte, která z nabízených možností je ta jediná správná. Na konci článku potom můžete hlasovat a hned zjistíte, zda patříte mezi důvěrné znalce lokalit ve svém okolí.

Ilustrační foto.

Rozloučili jsme se: Přehled zesnulých a pohřbů na Olomoucku

Olomoucký deník přináší pravidelnou rubriku se jmény těch, kteří navždy opustili svoje blízké. Zarmoucené rodině a přátelům vyslovujeme upřímnou soustrast. Připraveno ve spolupráci s pohřební službou Via Ultima, Misericordia a Hrandop Litovel.

Lektorkou kurzu je výtvarnice a milovnice tradic Petra Oringle Řehová, která je známá také z televizního pořadu Pečení na neděli.

Žítkovské bohyně a svatojánské věnce. Tajuplnou magii připomenou ve VMO

Atraktivní přednášku o Žítkovských bohyních, které praktikovaly lidovou magii na Žítkové u Moravských Kopanic, připravuje regionální pracoviště pro tradiční lidovou kulturu Vlastivědného muzea v Olomouci (VMO). Návštěvníci muzea se mohou těšit také na kurz vázání svatojánských věnců s lektorkou, výtvarnicí a milovnicí tradic Petrou Oringle Řehovou.

Wrocław (česky Vratislav) patří k nejkrásnějším a nejživějším městům v Polsku a je plné kouzelných zákoutí, kulturních akcí a architektonických skvostů.

Znáte polské město trpaslíků? Každý má jiný výraz, povolání a příběh

/FOTO, VIDEO/ Wrocław (česky Vratislav) je nádherné historické město v jihozápadním Polsku, ležící na řece Odře. Patří k nejkrásnějším a nejživějším městům v zemi a je plné kouzelných zákoutí, kulturních akcí a architektonických skvostů. ​Zdejší vyhledávanou zajímavostí jsou stovky malých bronzových sošek trpaslíků. Najdete je po celém městě a každý má jiný výraz, povolání a příběh.

Fotohádanka: obec na Ústeckoorlicku.

FOTOHÁDANKA: Poznáte na videu a fotografiích obec na Ústeckoorlicku?

Vyzkoušejte svoje znalosti orlického regionu! Je tady další díl oblíbeného fotokvízu Deníku. Navštívili jsme s aparátem další z obcí, která se zde nachází, a teď je pouze na vás, zda odhalíte, která z nabízených možností je ta jediná správná. Na konci článku potom můžete hlasovat a hned zjistíte, zda patříte mezi důvěrné znalce lokalit ve svém okolí.

Ilustrační foto.

Rozloučili jsme se: Přehled zesnulých a pohřbů na Olomoucku

Olomoucký deník přináší pravidelnou rubriku se jmény těch, kteří navždy opustili svoje blízké. Zarmoucené rodině a přátelům vyslovujeme upřímnou soustrast. Připraveno ve spolupráci s pohřební službou Via Ultima, Misericordia a Hrandop Litovel.

Ze Sedlecké poutě v Kutné Hoře na Boží hod velikonoční.

Sedlecká pouť v Kutné Hoře skončila. Přilákala téměř dvacet tisíc návštěvníků

/VIDEO, FOTOGALERIE/ Sedlecká pouť, která tradičně doprovází Velikonoce v Kutné Hoře, skončila. Pětidenní svátek zábavy, tradice a setkávání letos přilákal podle vyčíslení organizátorů téměř dvacet tisíc návštěvníků z celého Česka. O velikonočním pondělí večer začalo balení posledních atrakcí, ve středu 23. dubna už by mělo být celé prostranství uklizené a navrácené do původního stavu.

Ilustrační foto.

Sedm koncertů v Polabí. Festival Lissa Clasica představí nové skladby i swing

Polabský festival klasické hudby Lissa Clasica letos uvede i skladby, které vznikly přímo pro něj. Sedm koncertů se od 18. května do 15. června odehraje na různých místech v Lysé nad Labem i okolí. Také letos poputuje výtěžek jednoho z nich na obnovu vzácných varhan v lyském barokním kostele Narození sv. Jana Křtitele. ČTK to řekl ředitel festivalu Lukáš Sommer.

První dubnový víkend se na zámku v Kostelci nad Černými lesy koná tradiční soutěž v mysliveckém troubení a vábení jelenů. Soutěžícími jsou studenti středních lesnických škol a lesnických fakult nejen z České republiky, ale také ze Slovenska či Polska.

Zlatý úspěch trubačů a vábičů Střední lesnické školy v Hranicích

Zlatý víkend – tak by se dal shrnout výsledek našich trubačů a vábičů na XVI. ročníku akademické soutěže v mysliveckém troubení a vábení jelenů. Trubači na tuto akci jezdí pravidelně, poprvé jsme mohli vyslat také zástupce do soutěže vábičů. Kluci Vojta K. a Lukáš H., oba třetí ročník, se ve své kategorii rozhodně neztratili, naopak soutěž s přehledem vyhráli.

Z výstavy Jaro na vsi ve skanzenu v Přerově nad Labem.

Pomlázky, kraslice i zabíjačka. Přerovský skanzen přibližuje staré zvyky

Jubileum slaví letos Polabské národopisné muzeum v Přerově nad Labem. Přesně před 130 lety vznikl jeden z našich nejstarších skanzenů, a právě tahle kulatá připomínka je důvodem, proč si jeho pracovníci dávají záležet na každé výstavě ještě o něco víc než obvykle. Tradiční velikonoční výstava Jaro na vsi je letos opravdu bohatá a pečlivě připravená.

Ze Sedlecké poutě v Kutné Hoře.

Od modliteb ke kolotočům. Sedlecká pouť píše historii již dlouhá staletí

/VIDEO, FOTOGALERIE/ Velikonoce v Kutné Hoře nejsou jen duchovními svátky. Patří k nim také Sedlecká pouť - jedna z největších a nejoblíbenějších poutí v České republice, která do historického města každoročně přivádí desetitisíce návštěvníků. Letošní ročník se oficiálně uskuteční od čtvrtka 17. dubna do pondělí 21. dubna. Hlavní organizátor Josef Tříška ale Deníku doplnil, že pozvolný rozjezd začne už ve středu 16. dubna.

Dobrovolní hasiči zvony s místním farářem Markem Dundou (na snímku vpravo nahoře) dovezli z německého Bonnu do Vranova nad Dyjí 8. dubna.

Vranovem budou znít po letech znovu zvony. Farníci je koupili z rušeného kostela

Před více než osmdesáti lety, za druhé světové války, zmizely z věže vranovského kostela tři zvony neznámo kam. Nyní se tam, paradoxně z Německa, trojice jiných zvonů zase vrací. Místní farníci využili rušení kostelů v západní Evropě a prakticky jen za cenu materiálu se jim podařilo získat tři zvony z roku 1989. Dobrovolní hasiči je spolu s místním farářem Markem Dundou dovezli z německého Bonnu do Vranova nad Dyjí v úterý 8. dubna.

Motomše 2023 v Hranicích.

Motorkáři leští své stroje. Motomše rozburácí Hranice

Motorkáři z Přerovska už chystají své stroje. Chrom se musí blýskat, olej vyměnit, gumy nafoukat a nádrž naplnit. Poslední den v květnu se uskuteční v kostele Stětí sv. Jana Křtitele v Hranicích tradiční motomše, kterou si každoročně nenechají ujít stovky jezdců z regionu a širokého okolí. Na speciální bohoslužbě se bude žehnat motorkářům i jejich strojům do nadcházející sezony. Po jejím skončení následuje společná vyjížďka a doprovodný program. V letošním roce se uskuteční už 16. ročník této akce.

Farní kostel, zámek a zjišťovací průzkum původních městských hradeb.

Ke kostelu a zámku v Hlučíně se stěhují archeologové

Zámek a kostel sv. Jana Křtitele s farní zahradou tvoří dominanty Hlučína. Toto území se nachází přímo v historickém jádru města, v jeho v městské památkové zóně. V rozmezí dubna až října tam má proběhnout zjišťovací záchranný archeologický výzkum.  

V Tovačově se v neděli konala postupová přehlídka folklorních souborů Tovačovské fěrtóšek

Hanácké tradice žijí. Tovačovský fěrtóšek ukázal talent mladé generace

Hanácké nářečí, kroje, písně i muzika v podání dětských folklorních souborů se nesly v neděli odpoledne sportovní halou v Tovačově. Po dvou letech se tam konal Tovačovské fěrtóšek. V postupové přehlídce usilovalo o přízeň poroty šest souborů. Tři nejlepší postupují do krajského kola, které se uskuteční 26. dubna v Prostějově. Mezi nimi je i přerovský soubor Trávníček, který funguje při Základní škole Trávník.

Toulavé boty zavedly naši čtenářku z Boru oklikou až do Kočova.

Z cyklu Výlety borské šlapky: Minerálka, Oldřichov, Kumpolec, Kočov a Tisová

Poslední březnové sobotní ráno bylo lehce zapršené, ale předpověď slibovala, že před polednem už by neměla spadnout ani kapka. To byla výzva. S kamarádkou jsme se domluvily, že na mě v Tachově počká na vlakové zastávce a vydáme se spolu ke Kumpolecké přehradě přes Minerálku a Oldřichov. Původní plán byl dojít tam a zpátky zpět přes Pernolec zase do Tachova.

Lahve trpělivosti v teplickém muzeu.

Teplické muzeum vystavuje lahve trpělivosti, unikátní předměty z Krušnohoří

Exponátem měsíce dubna v teplickém muzeu jsou lahve trpělivosti. Drobná díla, která stojí na pomezí umění a lidové tvorby, znázorňují velikonoční motiv ukřižování a utrpení Ježíše Krista. Dominantní je kříž a náplní atributy umučení jako kleště a žebřík. Unikátní předměty pocházejí z Krušnohoří. Jejich vytváření vyžadovalo značnou trpělivost, řekla ČTK kurátorka etnografické sbírky muzea Markéta Valtrová Kašparová.

Město Teplice představilo nové logo a společnou identitu.

Teplice představily nové logo. Jak se vám líbí? Hlasujte v anketě

Vedení města Teplice v úterý 1. dubna dopoledne ve foyer Domu kultury představilo nový jednotný vizuální styl města, včetně nového logotypu. Jeho cílem je nejen posílit vizuální identitu, ale také zvýšit atraktivitu města směrem k obyvatelům i návštěvníkům.

Ilustrační foto.

Rozloučili jsme se. Přehled zesnulých a pohřbů na Olomoucku

Olomoucký deník přináší pravidelnou rubriku se jmény těch, kteří navždy opustili svoje blízké. Zarmoucené rodině a přátelům vyslovujeme upřímnou soustrast. Připraveno ve spolupráci s pohřební službou Via Ultima, Misericordia a Hrandop Litovel.

Z Festivalu světla v Kutné Hoře.

Festival světla. Asistence policie nutná, videomapping málem zastavil dopravu

/VIDEO, FOTOGALERIE/ Kutnohorský festival světla - Světlem spojeni hostí město 21. až 22. března. S redakčním objektivem jsme v pátek večer navštívili interaktivní projekci na Galerii Středočeského kraje a videomapping na chrám svaté Barbory. Tam muselo na plynulost dopravy dohlížet několik policejních hlídek. 

Ilustrační foto.

Rozloučili jsme se. Přehled zesnulých a pohřbů na Olomoucku

Olomoucký deník přináší pravidelnou rubriku se jmény těch, kteří navždy opustili svoje blízké. Zarmoucené rodině a přátelům vyslovujeme upřímnou soustrast. Připraveno ve spolupráci s pohřební službou Via Ultima, Misericordia a Hrandop Litovel.

Z testování projekce Karla Karlose Šimka pro katedrálu Nanebevzetí Panny Marie a sv. Jana Křtitele v Sedlci před festivalem Světlem spojeni.

Památky jako plátno pro světelnou šou. Festival slibuje jedinečný zážitek

/VIDEO, FOTO/ Kutná Hora bude ve dnech 21. a 22. března patřit jedinečnému festivalu světla Světlem spojeni, který je součástí celoročních oslav 30. výročí zapsání města na Seznam světového dědictví UNESCO. Pět ikonických míst se vždy mezi 19. a 23. hodinou promění v plátno, na kterém se odehraje vizuální světelná šou.

Ilustrační foto.

Pomůžete? Lidé ve Frýdku-Místku mohou podpořit Cestu bez bariér i kočky

Sbírkový program frýdecko-místecké radnice DARUJ F-M má dva nové účely. Dárci mohou zaslat příspěvky spolku Cesta bez bariér nebo spolku Neposedné tlapky, který provozuje kočičí depozit. Město finální vybrané částky zdvojnásobí. Veřejnost může finančně podpořit dva nové účely v rámci sbírkového programu DARUJ F-M. Opakovaně jej vyhlašuje frýdecko-místecká radnice, která dle pravidel programu zajistí vždy zdvojnásobení konečné vybrané sumy daného účelu.

Bývalý obchodní dům Breda.

Opava má letos šanci na titul Historické město roku 2024

Za péči o památky vyhrálo město krajské kolo této soutěže a postoupila do celostátního finále, což však není jeho jediný úspěch. Krajské kolo v další soutěži Památka roku 2024 rovněž vyhrála za rekonstrukci Knihovny Petra Bezruče v kategorii Velká obnova nad dva miliony korun bez DPH. Jak město v obou soutěžích dopadlo ve finále, to bude zřejmé v dubnu.

Fotografie Relikviáře sv. Maura.

Strach se zamiloval do relikviáře svatého Maura. Scénář k seriálu už se tvoří

Režisér Jiří Strach věří, že se mu podaří v rámci chystaného projektu o relikviáři vystavovaném v Bečově nad Teplou oslovit znovu Českou televizi. Zřejmě až v roce 2027 by se mohli objevit filmaři na placu v rámci připravovaného seriálového projektu režiséra Jiřího Stracha, jehož hlavním tématem má být relikviář svatého Maura. Tento druhý nejcennější český klenot je vystaven na Státním hradě a zámku v Bečově nad Teplou. Zhotoven byl ve 30. letech 13. století na zakázku příslušníka bohatého rodu Rumigny, jenž založil benediktinský klášter v belgickém Florennes. Schránka s ostatky svatého Jana Křtitele a svatého Maura se do Bečova dostala až v roce 1838, kdy ji odkoupil tehdejší majitel bečovského panství Alfréd de Beaufort-Spontini a nechal ho opravit.

Srovnání dominant Kutné Hory ve hře Kingdom Come: Deliverance II, nabízející pohled do 15. století, a v současné realitě - chrám sv. Barbory.

Videohra jako průvodce historií. Kingdom Come II zve k výletům za minulostí

/VIDEO, FOTO/ Fenoménem nejen mezi hráči, ale i mezi milovníky historie se stala česká videohra Kingdom Come: Deliverance II. Díky věrnému ztvárnění středověké krajiny, a zejména nyní známých památek v předpokládané podobě z počátku 15. století podobně jako první díl láká k objevování skutečných míst, do nichž tvůrci zasadili její děj. Hra tak nejen baví, ale i vzdělává a inspiruje k výletům.

Poznáte podle fotek kostel na Táborsku?

Hádanka z Táborska: Poznáte, kde jsme fotili?

Kdo si hraje, nezlobí. Proto jsme si pro vás připravili hádanku, která ověří, jak moc znáte své okolí. Někdy chodíte denně kolem domů, projíždíte krajinou či nějakou vesnicí a ani si nevšimnete detailů, které místo činí jedinečným. Hlasovat můžete v nevýherní anketě na konci článku.

Projekt UNESCO spojuje. Ilustrační foto.

Kutná Hora slaví třicet let od zápisu na Seznam světového dědictví UNESCO

/VIDEO/ Více než tři desítky akcí nejrůznějšího zaměření, jako jsou výstavy, koncerty, přednášky, sport, i jedinečné umělecké projekty nabídne místním i návštěvníkům Kutné Hory celoroční program oslav s názvem UNESCO spojuje. Město tak oslaví třicáté výročí zápisu na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO, který se uskutečnil 9. prosince 1995.

Tříkrálová sbírka v Sedlci.

Mráz ani vítr koledníky neodradil. Tříkrálová sbírka skončila úžasnou částkou

/FOTOGALERIE, VIDEO/ Tříkrálová sbírka přinesla i letos radost a požehnání do mnoha domovů. Do koledování se zapojilo více než tisíc malých a velkých koledníků ve více než 80 městech a obcích v kutnohorsko-poděbradském vikariátu. Výsledkem je úžasná částka 1 466 396 korun, která pomůže těm, kteří to nejvíce potřebují.

Fotografie Relikviáře sv. Maura z výstavy v Jízdárně Pražského hradu v roce 2015.

Schránku, která je po svatováclavské koruně nejcennější v Česku, našli kuriózně

Relikviář svatého Maura je extrémně cennou zlatnickou památkou nacházející se na území Česka. Je považován za ten největší tuzemský poklad hned po korunovačních klenotech. Možná ale nechybělo moc k tomu, aby drahokamy posetá schránka s kosterními ostatky sv. Jana Křtitele, sv. Maura, sv. Apolináře a sv. Timoteje v 80. letech zmizela z naší vlasti. Letos uplyne 40 let od jejího znovunalezení.