Peking - Útok na medaili? Ona má formu na zlato! Zuzana Hejnová je na nejlepší cestě obhájit titul mistryně světa v běhu na 400 metrů překážek. Česká hvězda v Pekingu ovládla semifinále a může si říct: "Zdravotní trable jsou minulostí, jsem zpátky".
Praha - České dráhy dostaly první tři obnovené vagony pro mezistátní linku Praha - Berlín - Hamburk. Celkem 93 vozů má pro ČD zmodernizovat šumperská Pars nova patřící do skupiny Škoda Transportation, uvedl v tiskové zprávě dopravce. Většina těchto vagonů bude využita právě na lince do Hamburku. Část z nich, převážně vozidla první třídy, ale budou nasazována i na jiné vlaky, dodal mluvčí drah Petr Šťáhlavský.
Zdounky – Zatímco někdo má čas od času, jak se říká, lidí plné zuby a nejraději by se schoval někam do ústraní, třiapadesátiletá Ilona Paligová nedá prakticky na denní komunikaci s nimi dopustit. Je už totiž celou řadu let jejím denním chlebem.
Vsetín – Před dokončením je v těchto dnech stavba Domu pro seniory ve vsetínské Jasence. Bezmála padesát seniorů se do nového zařízení nastěhuje do konce letošního roku.
Britský výrobce sportovních vozů představil velice zajímavou novinku. Jde o Exige 360 Cup, auto určené pro okruhové využití, které však má i silniční homologaci. Na atraktivitě mu přidává i skutečnost, že vznikne jen 50 exemplářů.
Drásov – Zhruba za dva týdny končí prázdniny a hospodyňky se pomalu začnou zajímat, jestli letos vůbec bude v Drásově zelí. Bude, když je příroda tak skoupá na vláhu? Dojeli jsme se tam podívat.
Jižní Morava – Cestující vlakem musí ve vedrech počítat s ještě většími zpožděními než obvykle. Horka totiž nepřitěžují jen lidem a zvířatům, ale i železniční dopravě. „Nejenom že se ve vlaku nedá vydržet, ještě ke všemu jezdí pozdě. Raději jsem měl jet autem," stěžoval si například Petr Vondrák, když vystoupil v Brně z vlaku z Prahy opožděného o dvacet minut.
Praha - Veterináři letos evidují již 10 hromadných úhynů drůbeže, osm z nich nastalo od června. Nejčastěji šlo o brojlery, ale také o slepice a krocany. Drůbež hyne nejčastěji na přehřátí a udušení poté, co v chovu vypadne elektrický proud a následně přestane fungovat klimatizace.
Jičín /OD SOUSEDŮ/ - V horkých dnech trpí psi více než kočky, snadno se můžou uhřát morčata. Pokud necháte mazlíčka v zaparkovaném autě, může i pojít horkem.
Praha - Moderní kancelářské budovy staví developeři tak, aby stavba získala některý z ekologických certifikátů. Kanceláře proto vybavuje takzvanou rekuperací, tedy automatickou výměnou vzduchu. Aby systém správně fungoval, nejdou okna otevírat. Průzkum realitní poradenské společnosti JLL však ukázal, že naprostá většina pracovníků pražských kanceláří otevíratelná okna vyžaduje.
Po sedanu a kombíku dorazil Mercedes-Benz třídy C také jako kupé. Německá automobilka zatím ukázala jen "běžné" verze, představení ostrého provedení AMG je v plánu příští týden. Do prodeje novinka zamíří v prosinci.
Královéhradecko, Hronov - Svátek amatérského divadla festival Jiráskův Hronov oslavil letos svůj už 85. ročník. Tradičně ho vždy zakončuje ohňostroj, který měl udělat velkolepou tečku i za tím letošním jubilejním ročníkem. Jenže diváci se nakonec museli obejít bez nebeské show. Kvůli suchu.
Zatímco koupaliště a Sádrák při srpnových vedrech praskají ve švech, sportovat na přímém slunci nebo v rozpálených halách se lidem moc nechce. Ten, kdo do cvičebního sálu pořídil klimatizaci, si naopak většinou s návštěvností nemusí dělat starosti.
Královéhradecko, Hronov - Svátek amatérského divadla festival Jiráskův Hronov oslavil letos svůj už 85. ročník. Tradičně ho vždy zakončuje ohňostroj, který měl udělat velkolepou tečku i za tím letošním jubilejním ročníkem. Jenže diváci se nakonec museli obejít bez nebeské show. Kvůli suchu.
Praha - Pražský dopravní podnik (DPP) převzal od firmy Škoda Transportation první upravenou tramvaj 15T, která mám nově namontovánu klimatizaci i wi-fi. Dopravce se nyní chystá na zkušební jízdy. Potvrdil to mluvčí DPP Jiří Štábl. DPP se ke změně rozhodl začátkem letošního roku a celkem by takto upraveno mělo být 125 tramvají.
Brno - Předpověď počasí na víkendový závod Grand Prix České republiky? Nad třicet stupňů. Brněnský Automotodrom proto pro fanoušky přichystal ochlazení. Na tribunách Masarykova okruhu je mimořádně ochladí dvanáct sprch na šesti místech. "Sprchy budou umístěné viditelně na stožáru," popsala manažerka motocyklových akcí Masarykova okruhu Radka Dvořáková.
Děčínsko – Dlouhotrvající vedra se již dotýkají i provozu některých úřadů nebo veřejných institucí na Děčínsku. V řadě kanceláří totiž teploty stoupají tak vysoko, že je v nich dlouhodobý pobyt nesnesitelný. Výjimkou nejsou ani teploty přes třicet stupňů.
Třebíč - Ne každý může současná vedra trávit u vody či na dovolené. Zchladit se v bytě, kancelářích či provozovnách se dá často jen pomocí ventilátorů a klimatizací. Kdo si však některý z těchto zařízení nepořídil do konce července, má smůlu. Prodejny hlásí jejich nedostatek a sklady dodavatelů jsou prázdné.
Praha - Panující rekordní vedra jsou náročná pro každého, některé profese však musí zdolávat větší útrapy, než šťastlivci v klimatizovaných kancelářích. Kromě jiných sem patří například ti, kdo si pro výkon svého zaměstnání musí každý den obléci uniformu. Své o tom ví policisté. Jak říká jeden z příslušníků pražské republikové policie, teploty blížící se ke čtyřiceti stupňům jsou pro něj a pro jeho kolegy i přes dobrou fyzickou odolnost policistů skutečnou zkouškou.
Praha – Už podesáté se v létě hraje v pražském Divadle bez zábradlí. Podle manažerky Zlaty Jílkové jsou na srpen a začátek září zařazeny tradičně ty nejúspěšnější komediální inscenace, na které se v sezoně stojí fronty.
Brno /FOTOGALERIE/ - Teploty přes třicet stupňů, nesnesitelné vedro a psychické i fyzické vyčerpání. To vše zažívají Brňané, kteří po víkendu opět zamířili do zaměstnání. Na některé čekají úlevy, jiní musejí pracovní dobu zvládnout bez výhod.
Kolínsko - Máte tip či zkušenost, jak alespoň trochu bojovat s vedrem? Podělte se s ostatními čtenáři, pište na redakce.kolinsky@denik.cz. Jaké rady a postřehy se nám již sešly?
Praha - Mobilní klimatizace jsou v tuzemských obchodech i e-shopech kvůli současným vedrům vyprodané. Obchodníci očekávají dodávku posledních dostupných kusů v nejbližších dnech, další až na jaře příštího roku. Ventilátory má ještě část prodejců skladem. Stejná situace jako v Česku je v celé Evropě. Vyplývá to z ankety mezi prodejci elektra. Podle údajů Heureka.cz ceny klimatizací zatím nevzrostly.
Praha – Už podesáté se v létě hraje v pražském Divadle bez zábradlí. Podle manažerky Zlaty Jílkové jsou na srpen a začátek září zařazeny tradičně ty nejúspěšnější komediální inscenace, na které se v sezoně stojí fronty.
Prachatice - S tropickými teplotami musejí provozovatelé zařízení pro seniory dbát na dodržování pitného režimu svých klientů ještě více, než je tomu v chladnějším období.
Praha /INFOGRAFIKA/ - Vysoké teploty hned tak neskočí. Pokud se vyplní předpověď meteorologů, stane se letošní léto nejsušším a možná také nejteplejším v historii měření. Nadprůměrně teplý bude i začátek září, takže prodejci klimatizací či provozovatelé koupališť se mohou těšit na sezonu snů. Pro některé obory lidské činnosti to ale neplatí. Regionální Deník vám přináší pohled na některé méně známé dopady nynějších extrémních teplot.
Brno /FOTOGALERIE/ - Teploty přes třicet stupňů, nesnesitelné vedro a psychické i fyzické vyčerpání. To vše zažívají Brňané, kteří po víkendu opět zamířili do zaměstnání. Na některé čekají úlevy, jiní musejí pracovní dobu zvládnout bez výhod.
Výhody nového pavilonu N budou ve Slezské nemocnici využívat nejenom pacienti a zdravotníci z interny, ale i z plicního oddělení. Sice později, ale ještě letos se do pátého patra přestěhuje oddělení tuberkulózy a respiračních onemocnění.
Sokolovsko – Tropické teploty, dusno a sucho, tak vypadaly předešlé dny na Sokolovsku. Lidé se proto chladí, kde mohou, a zdá se, že našli hned několik míst, kde se jim může ulevit.
Benešov - Nadprůměrně teplé a abnormálně suché letošní léto si přijeli do České republiky až z Jihoafrické republiky, konkrétně z Kapského Města užít i manželé Roshea a Vilém Havlovi.
Děčínsko – Teplotní rekordy, mnohatisícové návštěvy na koupalištích. Ale také výrazně více kolabujících lidí, případně pacientů s alergickou reakcí na bodnutí především vosou.
Rapotín – Zoro, Havajka, Ďáblík či Sirius. To jsou jen některé z názvů odrůd mečíků, jejichž výstava se konala o víkendu v Rapotíně. Prezentaci živých květin pořádá každoročně rapotínský zahrádkářský svaz a pravidelně v srpnu se už koná neuvěřitelných třiapadesát let. Letos pořadatelé naaranžovali přes tisícovku.živých květů a v plné svěžesti je dokázali udržet po oba víkendové dny.
Praha - Dnešek se stal v Česku nejteplejším dnem v roce. Vůbec největší horko bylo v Husinci-Řeži u Prahy, kde meteorologové naměřili 39,3 stupně. Teplotní rekordy padly na 135 ze 140 stanic s alespoň třicetiletou měřicí tradicí. Absolutní rekord 40,4 stupně z 20. srpna 2012 však překonán nebyl, uvedl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) na svém webu. V sobotu podle něj dosáhnou maximální teploty podobných hodnot jako dnes.
Příbramsko – Teploty několik stupňů nad třicítkou zatěžují nejen přírodu, která už dlouho strádá po vodě, ale i seniory a zvířata v útulcích a stanicích. Středočeští záchranáři kupodivu případy, které by se vyloženě týkaly kolapsů z vedra, nezaznamenali.
Olomouc – Vedro doslova na padnutí. Teploměr šplhá téměř ke čtyřicítce a každý touží po chládku, osvěžujícím nápoji a relaxaci u vody. Dovolenkářům počasí mimořádně přeje. Lidé, kteří musejí bez ohledu na tropické teploty chodit do zaměstnání, ale trpí. Přežít vedra v práci se různými způsoby snaží například kuchaři, zahradníci i administrativní pracovníci. Bojují s nimi také olomoučtí fotbalisté, kteří však tréninky nijak výrazně omezit nemohou.
St. Tropez - Bývalého mistra světa formule 1 Jensona Buttona a jeho manželku Jessicu během dovolené v St. Tropez okradli. Dva muži si odnesli z vily, kterou si prominentní pár pronajal ještě s třemi přáteli, cennosti za více než 300.000 liber (11,5 milionu korun). Zmizel mimo jiné zásnubní prsten Buttonovy manželky za 250.000 liber.