Kreativ

ŠTÍTEK: knihovna

Hodonínská knihovna: Mezi knihami měřili hladinu cukru a podkožní tuk

Hodonín /FOTOGALERIE/ – Vestibul hodonínské městské knihovny v úterý zaplnili lidé, kteří si chtěli nechat změřit hladinu krevního cukru, případně cholesterol, tlak či podkožní tuk. Přijely sem totiž u příležitosti Dne diabetu odbornice ze Státního zdravotního ústavu. „Zájemcům nabízíme také poradenství a tištěné materiály ohledně diabetu, které obsahují jídelníčky či rady, jak se udržovat v kondici. Program zakončuje tematická přednáška," sdělila pracovnice ústavu Hana Zapletalová.

Prostějov se chystá otevřít galerii umění. Na zámku

Prostějov – V roce 1914 chtěla prostějovská radnice vybavit své reprezentační prostory kvalitními uměleckými díly. To byl podle slov odborníků patrně počátek velké městské sbírky umění. Přes sto let ovšem trvalo, než mohlo vzniknout místo v podobě městské galerie, kde by mohla veřejnost mohla díla obdivovat.

Muzeum vydává Máj číslo 307

Česká Lípa - Vrcholné dílo Karla Hynka Máchy vyšlo poprvé před 180 lety. O poslední knižní vydání se postaralo českolipské muzeum.

Pištín znovu otevírá mateřinku

Pištín - Mateřská škola léta v obci chyběla. Když byla bývalá před lety zrušena pro nedostatek dětí, zabral její prostory obecní úřad a knihovna. S přibývajícím „potěrem" bylo nutné situaci řešit.

Seniorky tvořily níťované zvonečky

Kolín - Nitě, špendlíky, štětec, nůžky a předlohu z polystyrenu si s sebou měli přinést zájemci o rukodělný kurz, který se uskutečnil v pobočce městské knihovny v Benešově ulici v Kolíně.

Poetický večer v Letohradu

Letohrad – V pátek 11. listopadu se v rámci 12. východočeského uměleckého maratonu v Městské knihovně v Letohradu uskutečnilo autorské čtení básníka a osamělého pijáka čaje Zdeňka Jiráska ze Slatiňan, básníka a performera Tomáše Jirečka z Osíku u Litomyšle a básníka Martina Vídenského z Letohradu.

Praha si nechá vypracovat studii území Holešovice Bubny-Zátory

Praha - Hlavní město si nechá vypracovat studii rozvoje území Holešovice Bubny-Zátory. Rozhodli o tom v úterý pražští radní. Zpracovatelem studie bude Institut plánování a rozvoje (IPR). Studie stanoví základní parametry uspořádání území včetně založení nové čtvrti. Území Bubny-Zátory je mezi stanicemi metra Vltavská a Nádraží Holešovice a z větší části jej tvoří zanedbaný brownfield.

Krajská knihovna se dočká nového skladu

Karlovy Vary - Karlovarská krajská knihovna potřebuje nové skladovací prostory. Jejich realizace se vyšplhá až na 136 130 000 korun. Rada kraje jejich návrh schválila, teď ho musí projednat a schválit také Zastupitelstvo Karlovarského kraje.

Do knihovny nejen pro knihu

Karvinsko – Zájem o čtení v okrese stále je, knihy lákají i děti. Čtenáři přitom nezapomínají ani na české autory. Za tím vším je ale také poctivý kus práce zaměstnanců knihoven.

Základní uměleckou školu chce Slavkov v Bonapartu. Kvůli stísněným prostorům

Slavkov u Brna – Městská knihovna funguje na slavkovském zámku od nepaměti. V horizontu několika let se to ale může změnit. Slavkov u Brna si v současné době nechává zpracovávat studii proveditelnosti týkající se změn ve Společenském centru Bonaparte. Zahrnovat má kromě jiného i možnost přemístění knihovny do jeho prostor.

Paušální poplatek za kopírky? Nesmysl, shoduje se většina

Jičínsko – Ochranný svaz autorský (OSA) nedávno oznámil záměr zvýšit příští rok poplatky za autorská práva až o padesát procent. Vzápětí se přidala také divadelní, literární, audiovizuální agentura (DILIA), pod niž spadají zejména poplatky divadel. Ta je plánuje od ledna příštího roku zvednout o dvacet pět procent.

V Mikulovicích zřídili venkovní knihovničky. Lidem se líbí

Mikulovice – V kteroukoli denní dobu si mohou půjčit knížku obyvatelé Mikulovic. Služba je navíc zcela zadarmo, nepotřebují k ní ani žádnou průkazku. Už několik týdnů Mikulovickým slouží trojice knihobudek. Na Šumpersku a Jesenicku se jedná o první obec, kde se nápad uchytil.

V Česku ubývají ptáci, nejvíce na polích a loukách, varuje zpráva

Praha - Běžných druhů ptáků je na území České republiky čím dál méně, nejvíce ubývají v zemědělské krajině. Aktuální Zpráva o životním prostředí za rok 2015 upozorňuje, že od roku 1982 do současnosti se celkové počty ptáků snížily o téměř šest procent. Populace lesních druhů ptáků poklesla o 16,6 procent a v zemědělské krajině, tedy u polních a lučních ptáků, až o 31,2 procenta. Trend poukazuje na to, že se v ČR zhoršuje stav krajiny, snižuje biodiverzita a tím i pestrost druhů, píše se v dokumentu, který má redakce k dispozici.

Pozvánka na výstavy v našem regionu

Železnice – V Café Terasy je k vidění série aranžovaných a kolorovaných fotografií autorky Heleny Kadlčíkové nazvaná Člověk mnoha tváří. Expozice bude k vidění do 15 ledna.

Životní prostředí se loni nezhoršilo, řadu potíží způsobilo sucho

Praha - Životní prostředí se loni sice v porovnání s rokem 2014 nezhoršilo, kvalita ovzduší v České republice však stále nevyhovovala a to i přesto, že emise znečišťujících látek do ovzduší klesaly. Na kvalitu ovzduší nepříznivě působily i extrémní teploty. Rok 2015 byl totiž teplotně nadnormální a Česko postihlo historické sucho, které ovlivnilo řadu oblastí. Vyplývá to ze Zprávy o životním prostředí ČR za rok 2015, kterou má redakce k dispozici. Uvádí také, že veřejné výdaje na ochranu životního prostředí opět rostly, dosáhly jednoho procenta HDP.

Paušální poplatek za kopírky? Nesmysl, shoduje se většina

Jičínsko – Ochranný svaz autorský (OSA) nedávno oznámil záměr zvýšit příští rok poplatky za autorská práva až o padesát procent. Vzápětí se přidala také divadelní, literární, audiovizuální agentura (DILIA), pod niž spadají zejména poplatky divadel. Ta je plánuje od ledna příštího roku zvednout o dvacet pět procent.

Knihovna nabízí pomoc studentům angličtiny

Hradec Králové - Studijní a vědecká knihovna, veřejnosti známá jako budova ve tvaru písmena X, se snaží vyjít vstříc všem kategoriím svých čtenářů. Nyní přichází s novinkou pro studenty angličtiny na jakékoliv úrovni pokročilosti.

Parfémy ze Stříbra jsou v plzeňské studijní knihovně

Plzeň/Stříbro - Studijní a věděcká knihovna v Plzni hostí zajímavou výstavu. Část své sbírky parfémového skla tam zapůjčila stříbrská sběratelka Hana Štollová a slavnostní vernisáž se konala 9. listopadu 2016.

Lidé si v čekárnách mohou zkrátit čas čtením knih

Velké Meziříčí – Kladné ohlasy na knihobudku, která byla letos poprvé součástí velkomeziříčského letního koupaliště, podnítily místní knihovnu k tomu, aby s podobnou aktivitou přišla i jinde. Nově se tak objevily knihobudky i v interiérech Domu zdraví.

Sv. Martin projel Šternberkem, s ním šel zástup lidí s lampiony

Šternberk – Na svého bílého koně nasedli v pátek na mnoha místech Martinové, aby alespoň přivezli první sníh, většinou alespoň symbolicky. Martinská slavnost se prohnala odpoledne i Šternberkem. Pokračovala pod taktovkou organizátora – Gymnázia Šternberk až do večera.

Rodné město zavzpomíná

Humpolec – V Humpolci si připomenou svého rodáka Ivana Martina Jirouse, známého také pod uměleckým jménem Magor, který zemřel před pěti lety.

Noc divadel chystá diskuze, prohlídky, autogramiády i hry

Praha - Více než stovka divadel a divadelních souborů, knihoven i kulturních institucí z téměř 35 českých, moravských a slezských měst se zapojí do Noci divadel. Uskuteční se v sobotu 19. listopadu už počtvrté a příchozím nabídne speciální program vytvořený jen pro tuto příležitost, oznámila v pátek Adéla Vondráková z Institutu umění - Divadelního ústavu, který je koordinátor této akce.

Přijede Martin na bílém koni

Zlín - Svátek svatého Martina z Tours připomene 11. listopadu ve Zlíně tradiční průvod Martínků. Již po šestnácté se o přípravu neobvyklé podoby průvodu postarala místní umělecká škola.

Křtinští si připomenou výročí narození autora tamního chrámu

Křtiny – Jan Blažej Santini-Aichel byl významným českým architektem italského původu. Je autorem barokního chrámu Jména Panny Marie ve Křtinách. Příští rok v únoru to bude tři sta čtyřicet let od jeho narození. Ve Křtinách při té příležitosti pořádají několik akcí.