Nejlepší knihovnou Moravskoslezského kraje za letošní rok je Obecní knihovna v Trojanovicích na Novojičínsku. Vyhrála v soutěži Knihovnická K2, kterou pořádá kraj ve spolupráci s Moravskoslezskou vědeckou knihovnou v Ostravě. V letošním 11. ročníku bylo přihlášeno 11 knihoven. Novinářům to sdělila mluvčí kraje Nikola Birklenová.
Zimolez modrý, nebo také kamčatský, připomíná svým vzhledem borůvku, jeho plody jsou však ještě zdravější. Mají protizánětlivé a protirakovinné účinky. Tělu navíc dodávají spoustu užitečného vitaminu C. Odborníci na zdravou výživu mluví o takzvaných kamčatských borůvkách jen v superlativech. Navíc si je můžete vypěstovat na vlastní zahrádce, protože zimolez je velmi nenáročný. Elixír zdraví a mládí pak budete mít stále po ruce.
Středočeská knihovna v Kladně přichází s novinkami, které potěší milovníky elektronických knih a audioknih. Uživatelé si nyní mohou půjčit více e-knih a e-audioknih nad rámec stávajících limitů. Kromě toho knihovna rozšiřuje kapacitu výdejního automatu, což zvyšuje komfort pro čtenáře preferující papírové knihy. Novinky potěší čtenáře před letními prázdninami.
Altánek chrudimské Městské knihovny ve Filištínské ulici se dočká opravy střechy, která už měla svá nejlepší léta za sebou. Na opravu je jen pár dnů, už 3. července se tu totiž uskuteční první letní akce knihovny.
Městská knihovna Otrokovice se zapojila do celorepublikového projektu „Už jsem čtenář – Knížka pro prvňáčka“, jehož cílem je podpora čtenářské gramotnosti dětí v prvních třídách základních škol. Slavnostním vyvrcholením je předání originální dětské knihy, která byla napsána a ilustrována výhradně pro účastníky projektu a není k dostání v běžné obchodní síti.
/FOTO/ Děti z 1.B Základní školy Drnovice se v červnu vydaly už poněkolikáté v tomto školním roce na výpravu do světa knih – tentokrát zavítaly do dětského oddělení Knihovny Karla Dvořáčka ve Vyškově.
/FOTO, VIDEO/ Městskou knihovnu v Lysé nad Labem čeká proměna. Rekonstrukce, o které jsme informovali už v zimě, začne v pondělí 23. června a potrvá přibližně tři měsíce. Zásadní změny čekají především dětské oddělení, ale modernizace se dotkne i dalších prostorů.
Zuzana Sedláková byla jmenována novou ředitelkou táborské knihovny, kde dosud pracovala na jiné pozici. Od jejích zkušenosti a nadšení pro obor si radní slibují pozitivní změny. Knihovna, dočasně sídlící v budově bývalé pošty na Žižkově náměstí, připravila na léto bohatý program pro veřejnost.
Karlovarský kraj pokračuje v podpoře projektu S knížkou do života. Prostřednictvím regionálních knihoven bude v příštím roce do rodin s malými dětmi rozdáno na 650 setů, které pomocí knih a dalších pomůcek podporují rozvoj čtenářských dovedností. Knihovny navíc připravují pro nejmenší čtenáře i jejich rodiče zajímavé programy.
Město Most vybralo studio pro přípravu nového využití budovy knihovny. Architekti budou společně s radnicí a občany připravovat záměr na vytvoření kreativního uměleckého centra.
Tomáš Landsinger a Karel Pazderka, dva kolegové ze Středočeské knihovny v Kladně spojili své síly ke společné výstavě nazvané Společná výstava na společné půdě. Slavnostní zahájení výstavy se uskuteční v pondělí 9. června od 18:15 hodin. Slovem výstavu uvede Zuzana Landsingerová. Hudbou ji vyprovodí pěvecký sbor Gaudium pod vedením Lenky Kubínové. Výstava potrvá do 4. září.
/FOTOGALERIE/ V sobotu jednatřicátého května se členové spolku Klub přátel Knihovny Karla Dvořáčka vydali na další Literární toulky. Tentokrát navštívili perlu českého baroka hospitál Kuks a na chvilku se zastavili i u Bedřicha Smetany v Litomyšli.
Stalo se již pravidlem, že na začátku měsíce oslovujeme ředitele Městské knihovny Česká Lípa Michala Prokopa, abychom zjistili, jaký program tato instituce nachystala na měsíc následující. V červnu nás čekají především městské slavnosti, a tak je první otázka nasnadě.
Knihovna ve Frýdku projde celkovou rekonstrukcí. Tzv. Fischerova vila v Jiráskově ulici je ústředím městské příspěvkové organizace. Po opravách bude historická budova lépe přístupná také imobilním čtenářům.
Dvě novinky v jednom květnovém pátečním odpoledni otevřeli v Ratíškovicích. Jednak v tamní obecní knihovně, jednak hned vedle ní. Především ti mladší se tak mají na co těšit. Nově totiž mohou využívat Digi doupě i zbrusu nové prvky na dětském hřišti.
Už jen do konce května 2025 bude fungovat v Českých Budějovicích na křižovatce ulic Na Sadech a Rudolfovské třídy známý obchod s dlouhou tradicí. Teď má prodejna výprodej.
/PŘEHLEDNĚ/ Nastávající víkendu bude na Havlíčkobrodsku nabitý akcemi. Na náměstí v Brodě se koná sraz veteránů, myslivci vystavují na Staré radnici trofeje, v knihovně můžete měnit pokojovky, zámek ve Světlé nachystal dětský den, v Čechovce se koná výstgava králíků, holubů a drůbeže. Akcí v našem výčtu však najdete mnohem víc. A nejen z Havlíčkobrodska.
Voní novotou, je moderní, bezbariérová a větší, než bývala. Volyňská knihovna, konkrétně její oddělení pro dospělé čtenáře, je čerstvě po rekonstrukci. Slavnostní otevření si nenechali v pátek 16. května ujít věrní čtenáři, ale ani milovník literatury režisér Zdeněk Troška.
Veřejná část Depozitáře Knihovny Ústeckého kraje bude od 26. května uzavřena z důvodu rekonstrukce. Dokumenty uložené v depozitáři lze nadále objednávat přes online katalog a vyzvednout v Lidové či Vědecké části knihovny. K dispozici je také možnost jejich přípravy do Knihohoxu, který je v provozu nonstop.
/FOTOGALERIE/ Ve dnech pátého a šestého května mohli rodiče, prarodiče, sourozenci a přátelé žáků ze Základní školy Vyškov, Purkyňova 39, shlédnout v Knihovně Karla Dvořáčka vystoupení, která si pro ně děti připravily při příležitosti otevření výstavy fotografií z akcí projektu „Žijme spolu – pomáhejme si“. Vystupovali žáci třídy 1. A společně se žáky 8. A. Další vystupující pár sestavovaly třídy 1. B a 8. D.
Oranžerie Václava Havla v Paláci princů v Ostrově na Karlovarsku, ve které sídlí městská knihovna, bude mít nový vchod ze zámeckého parku. Cena za rekonstrukci včetně víceprací se blíží k milionu korun, řekla novinářům místostarostka Pavlína Lišková (nez., zvolena za Místní). Stavba by měla být hotová do konce srpna. Město prostor, kde vznikne letní čítárna, zvažuje využívat také jako místo pro oddávání.
V úterý 20. května se v Knihovně Ústeckého kraje uskuteční panelová diskuze věnovaná genderové rovnosti a postavení žen v současné evropské politice. Simultánně tlumočené debaty se zúčastní političky z České republiky a Německa.
Liberec se na konci května opět promění v centrum dětské literatury. Ve dnech 28. až 30. května se uskuteční už 22. ročník Festivalu dětského čtenářství, který tradičně pořádá Sdružení pro veletrh dětské knihy. Letošní téma Kniha jako stroj času slibuje návraty do minulosti, dobrodružství i zábavu – a to nejen pro děti, ale i celé rodiny.
Knihovna města Plzně zve v sobotu 17. května, na závěr Týdne pro rodinu, do ústřední budovy v ulici B. Smetany v centru města na zábavný den Hravá rodina. Od 10 do 16 hodin nabídne návštěvníkům zdarma pestrý program plný her, tvoření, čtení a dalších aktivit.
Atraktivní výstava, která přinese výběr šesti desítek nejzajímavějších historických pohlednic takzvané Dómské čtvrti v Olomouci, začne v pátek 16. května v 17 hodin v prostorách Molitorovy knihovny v Kosinově ulici. Pořadatelé připravili také večerní komentované prohlídky.
/PŘEHLEDNĚ/ Nabitý víkend akcemi si mohou užít lidé v Havlíčkově Brodě a okolí. Studenti z Brodu pořádají majáles, v záchranné stanici zvířat v Pavlově bude dětský den, o pražské zoo přijde vyprávět do Brodu její bývalý ředitel Petr Fejk, v Ledči bude motokros. Ve výběru najdete akce nejen z okresu, ale i celé Vysočiny.
/VIDEO/ V soběslavské knihovně se otevřela výstava dětských prací z MŠ Nerudova, která představuje kreativní tvorbu malých umělců. Pod názvem Školka je kouzelný domeček návštěvníci mohou obdivovat malby, kresby a fotografie, jež zachycují fantazii a tvořivost dětí. Výstava je přístupná do 27. června a nabízí pohled na průřez celoroční činností školky.
Město Rakovník připravuje na letní prázdniny rekonstrukční a udržovací práce na dvou svých základních školách. V rámci investic do zlepšení školního prostředí projde proměnou jedna učebna na 1. základní škole a část prostor ve Staré poště, která patří pod 2. základní školu Rakovník.
Do bývalého kralupského pivovaru na Palackého náměstí, který už druhý rok prochází rekonstrukcí, se bude stěhovat i městská knihovna. Ta sídlí už téměř sedmdesát let v sousedství, v Jodlově ulici, v přízemí pod školou, která by rozšíření o další prostory potřebovala.
Rada města Dačice na svém dubnovém zasedání schválila vyhlášení výběrových řízení na instalaci fotovoltaických elektráren na městských objektech, modernizaci kuchyně v mateřské škole B. Němcové a nové vybavení do Knihovny Matěje Mikšíčka. Zároveň rozhodla o opravách komunikací v místních částech Bílkov a Hradišťko.
Ve Vysokém Veselí na Jičínsku proběhla v letech 2024–2025 dlouho očekávaná modernizace veřejné knihovny. Díky úspěšnému projektu se dočkala vylepšeného technického vybavení i širší nabídky služeb pro čtenáře všech generací.
/FOTOGALERIE/ Významné životní jubilem slaví v neděli 11. května 2025 básnířka, výtvarnice a umělecká fotografka Helena Aeschbacher-Sinecká, která pochází z Kozel. Z Československa okupovaného sovětskými vojsky uprchla za dramatických okolností v roce 1973, více než 50 let žije a tvoří ve Švýcarsku. Po celou dobu svého exilu se vždy prezentovala jako Češka a ve všech rozhovorech důsledně trvala na připomínce svého českého původu. Za úspěšnou reprezentaci české kultury jí byla v roce 2015 udělena resortní medaile Ministerstva kultury ČR Artis Bohemiae Amicis.
Knihovna Ústeckého kraje spouští minisérii přednášek věnovanou sexuálním praktikám v různých érách novověku. Historik Adam Vidner v rámci tří odpoledních akcí odhalí sexuální choutky, aféry a odvážné výstřelky našich předků. Již v květnu se můžete těšit na výpravu do 18. století.
Desítky milionů mrtvých a zraněných. Takový byl výsledek největšího válečného konfliktu 20. století. Oběti druhé světové války přibývaly i v posledních dnech a Liberecký kraj nebyl výjimkou. V krajském městě se situace diametrálně lišila od vnitrozemí, kde lidé osvoboditele vítali. „Je třeba si uvědomit, že Liberec patřil ke Třetí říši, lidé z velké části byli Němci. Tady konec války nevítali, pro ně to byla prohra,“ osvětlil situaci historik Ivan Rous ze Severočeského muzea v Liberci.
Desítky milionů mrtvých a zraněných. Takový byl výsledek největšího válečného konfliktu 20. století. Oběti druhé světové války přibývaly i v posledních dnech a Liberecký kraj nebyl výjimkou. V krajském městě se situace diametrálně lišila od vnitrozemí, kde lidé osvoboditele vítali. „Je třeba si uvědomit, že Liberec patřil ke Třetí říši, lidé z velké části byli Němci. Tady konec války nevítali, pro ně to byla prohra,“ osvětlil situaci historik Ivan Rous ze Severočeského muzea v Liberci.
Před pár měsíci budovu bývalé vojenské správy na náměstí Republiky srovnal soukromý majitel se zemí a plánuje místo ní postavit novou víceúčelovou stavbu. Během 2. světové války tu ale sídlili nacisté, konkrétně úřad oberlandráta a služebna gestapa.
Výstava nazvaná Dukla | Dunkerque a čtvrtý ročník semináře pro veřejnost Liberec v Říšské župě Sudety IV. To jsou akce, které uchystala Krajská vědecká knihovna v Liberci coby připomínku výročí konce druhé světové války. Vernisáž výstavy se před knihovnou uskuteční v úterý 6. května od 16:30, seminář následuje po ní.
V břeclavské knihovně proběhla beseda se známou spisovatelkou a válečnou reportérkou Petrou Procházkovou. Ta působila deset let jako zpravodajka z Moskvy a stála se známou i díky zpravodajství z mnoha horkých míst válečných konfliktů na Východě. Paní reportérka velmi poutavě vyprávěla své profesní zážitky, ale i analýzy mezinárodní situace. ochotně odpovídala na otázky posluchačů z nabitého sálu i na dotazy ředitele knihovny Jaroslava Čecha. (Kromě něj patří také poděkovaní za organizaci besedy také paní Radaně Denemarkové).
V dalším ze série pravidelných rozhovorů se s ředitelem Městské knihovny Česká Lípa Michalem Prokopem podíváme na program, který knihovna připravila na květen.
/FOTOGALERIE/ V pořadí třetí večer v knihovně rodu Chotků se konala v pátek 2. května na zámku Kačina ve Svatém Mikuláši. Na programu byly ukázky dobových divadelních her, výstava hudebnin a teatrálií i rozšířená prohlídka knihovny a bytu knihovníka. Začátek akce jsme navštívili s redakčním fotoaparátem.
Krajská knihovna Karlovy Vary bude digitalizovat některé cenné tiskoviny. Půjde zejména o balneologickou literaturu, ale i tisky, které jsou cenné například tím, že již existuje jen málo exemplářů. Knihovna získala na projekt prostřednictvím ministerstva kultury dotaci ve výši 5,13 milionu korun. Celkový rozpočet činí přibližně šest milionů korun včetně DPH. Karlovarský kraj poskytne dodatečné finanční prostředky na pokrytí DPH a personální zajištění. Uvedla to Andrea Bocková z Krajské knihovny Karlovarského kraje, která bude mít digitalizaci na starosti.
/FOTO, VIDEO/ Zámecká knihovna na Kačině opět po roce otevře své brány literatuře a čtení. Druhý květnový večer bude patřit Noci v chotkovské knihovně. Třetí ročník se uskuteční v pátek 2. května od 18 do 20 hodin.
Květen bude ve Vědecké knihovně UJEP patřit květinám, vzdělávání a přírodě. Připraven je pestrý program, který nabídne školení o elektronických informačních zdrojích, tvořivý workshop japonské knižní vazby, možnost zapojit se do Českého dne proti rakovině i venkovní workshop zaměřený na blahodárné účinky přírody. Přijďte načerpat nové znalosti, dovednosti i inspiraci!
/ROZHOVOR/ Táborská knihovna se připravuje na nové vedení Táborskou knihovnu čeká významná změna. Její ředitelka Eva Staněk, která stála u mnoha pozitivních proměn a modernizace, se rozhodla k 30. červnu svou funkci opustit. Jaké důvody ji k tomu vedly? A co táborskou knihovnu čeká dál? Rozhovor připravila mluvčí knihovny Jana Lišková.
Liberec daruje 200 tisíc korun místnímu spolku Motyčkovic klika. Organizace nabízející volnočasové a vzdělávací aktivity zejména pro děti a rodiny přišla před dvěma měsíci při požáru o své zázemí a takřka všechno vybavení získané za posledních zhruba 20 let. Podle náměstka primátora Ivana Langra (Starostové pro Liberecký kraj) chce město Motyčkovic klice pomoci i při hledání nového zázemí.
V pátek 25. dubna proběhlo v Gotickém sále Husitského muzea v Táboře výjimečné setkání. Chirurg Tomáš Šebek, autor úspěšných knih z humanitárních misí a čerstvý držitel ocenění Magnesia Litera Kosmas Cena čtenářů za svou nejnovější knihu Objektivní nález, představil divákům právě onu posledně zmíněnou knihu. Za příspěvek děkujeme Janě Liškové.
Městská knihovna v Třešti bude po rekonstrukci vnitřních prostor znovu otevřená od pondělí 5. května. Výměny se dočkaly také police, stěhovat knihy pomáhaly děti ze základní školy.