V úterý 25. března se v Knihovně Ústeckého kraje uskuteční další přednáška cestovatele, publicisty a fotografa Petra Blahuše. Tentokrát se pod jeho vedením návštěvníci vypraví po stopách příběhů o neobjasněných zmizeních v močálech Jizerských hor.
Jistě si řeknete, co je na tom divného, že se v knihovně besedovalo, ale zde se tentokrát nehovořilo o knížkách, nebo o autorech, ale konala se tu ve středu 12. února velmi zajímavá a užitečná beseda, která byla převážně určená seniorům.
Městská knihovna v Tachově otvírá od dubna Kamínkovnu. Udělat radost nejen sobě, ale i dalším lidem, můžete vlastnoručně namalovaným kamínkem, na němž ztvárníte cokoliv dle své nálady a fantazie. Následně můžete vámi vytvořený kamínek poslat jednoduše do světa tak, že ho položíte kdekoliv na viditelné veřejně dostupné místo ať už přímo v Tachově anebo ho odvezete kamkoliv po republice, kde ho mohou najít další vyznavači kamínkové hry. Je třeba volit takové místo, které neohrozí bezpečnost ani vaši, ani nálezce.
V Masarykově veřejné knihovně Vsetín byli v pondělí 27. ledna odměněni úspěšní řešitelé soutěže Putování za betlémy. Tato soutěž navazující na výstavu betlémů v ulicích Vsetína během Vánoc, v organizaci Jasénčanek a vsetínské knihovny, se setkala s velkým úspěchem.
Nejlepší atleti Karlovarského kraje si převzali ocenění za své výkony v uplynulé sezóně. Slavnostní vyhlášení Běžeckého poháru i ankety Atlet roku přineslo v Krajské knihovně radost mladým sportovcům, kteří se svými výsledky zapsali do historie.
Na zajímavé besedy, přednášky, komentované prohlídky, ale i navýšení výpůjček nebo novou službu zve po celý březen Vědecká knihovna v Olomouci (VKOL). Akce určené pro širokou veřejnost tam proběhnou v rámci celorepublikového projektu s názvem Březen, měsíc čtenářů.
Teplická knihovna se po rozsáhlé rekonstrukci za více než 40 milionů korun dočkala modernizace. Nejvýraznější změnou je vznik nového dětského oddělení v půdních prostorách historické budovy. Malí čtenáři zde mají k dispozici nejen bohatou nabídku knih, ale také příjemné zázemí pro trávení volného času.
Městská knihovna v Novém Boru zahájila březen významnými změnami, které zahrnují nové jméno a aktualizovaný Knihovní řád. Novinky se týkají především rozšíření otevírací doby, výše registračních poplatků či limitu počtu zapůjčených knih.
/VIDEO, FOTOGALERIE/ Už v pondělí 17. března 2025 se uzavře jedna z kapitol Městské knihovny Benešov. Ten den začne stěhování a bibliotéka se na krátký čas uzavře.
Projekt Čteme na dřeň spouští knihovna v Jevišovicích. Ve spolupráci s Nadací pro transplantaci kostní dřeně šíří povědomí o problematice kolem dárcovství dřeně. Kromě toho mohou zájemci nadaci podpořit i finančně.
Hned několik investic, které by se v blízké době mohly realizovat, představila Budyně nad Ohří. Peníze jdou do mateřské školky, kde mají nové podlahy a oplocení. Renovace se má dočkat také knihovna, pracuje se na snížení energetické náročnosti budovy. V plánu je i renovace komunikace v Pístech. V budoucnu by v Budyni také rádi instalovali polopodzemní kontejnery.
První místo získal Miroslav Rezek s povídkou Vražda ve Viselcově lese, druhý byl Jan Mašata a jeho povídka Noční spoj 20-80 a třetí místo obsadil Jiří Parolek s povídkou Kdo Chodí tmou. Tak skončil letošní 18. ročník literární soutěže, jejíž slavnostní vyhlášení se konalo 8. března v Krajské knihovně Karlovy Vary. Informovala o tom mluvčí knihovny Andrea Bocková.
Pro zájemce o krasopis je připraven kurz, který na duben připravují pracovníci knihovny MKS Tachov. Kaligrafie, jak se krasopisnému psaní také říká, má dlouhou historii a v současné době získává na čím dál větší popularitě.
/FOTOGALERIE, VIDEO/ Bohém, chlapík s jiskrou v oku a dobrým srdcem, génius s talentem od pánaboha. Pro jiné naprostý cvok. Tak lze jednou větou popsat kladenského pouličního malíře Světoslava Slávu Karmazína. Věčně mladá duše, která nepočítá pozemský věk. Ve svých 52 letech namaloval okolo tisícovky nástěnných obrazů, pomaloval velkoplošnými malbami desítky kladenských hospod a dalších podniků v okolí.
Knihovna Ústeckého kraje se v tomto týdnu zapojí do celorepublikových kampaní Národní týden trénování paměti a Pochod pro mozek. Jedná se jen o kapku v moři aktivit pro seniory. Ti s knihovnou pravidelně jezdí na výlety, vzdělávají se a tvoří. Za všemi pravidelnými aktivitami, které dělají radost stovkám seniorům, stojí tři knihovnice.
Březen je již tradičně měsícem knihy a čtenářů – časem, kdy si připomínáme význam literatury, podporujeme čtenářství a objevujeme kouzlo psaného slova. Jak si tento měsíc užít naplno jako milovník literatury? Vědecká knihovna UJEP v tomto smyslu nabízí řadu aktivit.
Knihovna Ústeckého kraje v březnu láká na nabitý cyklus Autor naživo, v rámci kterého se návštěvníci mohou těšit na setkání s Barborou Řebíkovou, Evou Vychodilovou, Filipem Remundou nebo Jaroslavem Kmentou. Měsíc čtenářů nabídne i oblíbenou rodinnou Noc s Andersenem nebo festival Jeden svět s projekcemi ve virtuální realitě.
Svérázný kladenský umělec Slávek Karmazín vyzdobil svým štětcem mnoho restaurací, hospod a dalších míst. V pondělí 10. března bude v Galerii Návrat v přízemí Středočeské knihovny v Kladně slavnostně zahájena výstava jeho obrazů Kladenské rozhledy. Akce začíná v 18.15 hodin.
Královéhradecký kraj letos plánuje poskytnout regionálním knihovnám dotaci ve výši 10,8 milionu korun. Tento navýšený rozpočet, který je oproti loňskému roku o 300 tisíc korun vyšší, zahrnuje i zajištění růstu platů podle nařízení vlády. Loni činila dotace 10,5 milionu korun.
Břeclavané přivítali návrh Atelieru Krejčiříkovi na revitalizaci prostranství před knihovnou v Poštorné. V anketě získal průměrnou známku 8,4 z deseti.
Ústecký kraj rozdělí mezi knihovny dotaci 17,6 milionu korun. V březnu, měsíci knihy, některé pořádají debaty s autory nebo tradiční přespávání pro děti nazvané Noc s Andersenem. V posledních letech zajišťují široké služby pro veřejnost včetně jazykových kurzů, besed, koncertů a různých workshopů.
Čtenářům v Uherském Brodě na Uherskohradišťsku po rekonstrukci znovu slouží Knihovna Františka Kožíka v Panském domě. Úpravy oddělení pro dospělé začaly loni na jaře, nové je vybavení, uspořádání místností i osvětlení. Náklady dosáhly 12,5 milionu korun, z toho 8,6 milionu korun pokryla dotace z Integrovaného regionálního operačního programu (IROP). ČTK to dnes řekl starosta Ferdinand Kubáník (KDU-ČSL).
Ústecký kraj rozdělí mezi knihovny dotaci 17,6 milionu korun. V březnu, měsíci knihy, některé pořádají debaty s autory nebo tradiční přespávání pro děti nazvané Noc s Andersenem. V posledních letech zajišťují široké služby pro veřejnost včetně jazykových kurzů, besed, koncertů a různých workshopů.
Práce na úpravách prostranství u Knihovny Kroměřížska na Slovanském náměstí v Kroměříži začnou už v březnu. Přijdou na 22,3 milionu korun, dotace by měla pokrýt pětaosmdesát procent uznatelných nákladů, uvedl v dnešní tiskové zprávě kroměřížské radnice starosta Tomáš Opatrný.
Ústecký kraj rozdělí mezi knihovny dotaci 17,6 milionu korun. V březnu, měsíci knihy, některé pořádají debaty s autory nebo tradiční přespávání pro děti nazvané Noc s Andersenem, zjistila ČTK. V posledních letech zajišťují široké služby pro veřejnost včetně jazykových kurzů, besed, koncertů a různých workshopů.
Ústecký kraj rozdělí mezi knihovny dotaci 17,6 milionu korun. V březnu, měsíci knihy, pořádají řadu akcí pro veřejnost a v posledních letech zajišťují široké služby pro veřejnost včetně jazykových kurzů, besed, koncertů a různých workshopů.
Rozsáhlou výstavu Českého egyptologického ústavu s názvem Kouzlo objevování zpřístupní ve svých prostorách v polovině března liberecká knihovna. Návštěvníci se mohou těšit na svítící kopii Rosettské desky, seznámí se s vývojem egyptského písma i s postupem, kterým ho Champollion rozluštil, vstoupí do makety Tutanchamonovy pohřební komory a proniknou i do tajů mumifikace. Svoje znalosti o starém Egyptě si můžete prověřit v našem nevýherním kvízu na konci článku.
Městská knihovna Jindřichův Hradec se i v letošním roce zapojila do celostátní akce Březen – měsíc čtenářů a připravila pro své návštěvníky bohatý program, který zahrnuje přednášky, výstavy a tvořivé dílny pro všechny věkové kategorie.
Již řadu let se koná kampaň Březen – měsíc čtenářů, jejímž cílem je propagace knihoven jako komunitních a vzdělávacích institucí a čtení jako zábavné a mnohostranně prospěšné aktivity. Nejen o této akci jsme hovořili v knihovnickém okénku s ředitelem Městské knihovny Česká Lípa Michalem Prokopem.
Jihočeští autoři v táborské knihovně. Tak zní název cyklu autorských čtení, během něhož se diváci mají možnost osobně setkat s osobnostmi literárního světa, které pocházejí z Jižních Čech. Za příspěvek děkujeme Janě Liškové.
Pobočka Knihovny města Ostravy, která téměř 30 let sídlila v budově SVČ Gurťjevova v Ostravě-Zábřehu, našla novou adresu o pouhých 400 metrů dále, v prostorách bývalého řeznictví v ulici Čujkovova. Pro čtenáře je to dobrá zpráva, jelikož budou mít knihovnu v blízkém dosahu autobusové i tramvajové zastávky MHD Kotva.
/FOTO/ Ministři Martin Dvořák a Lukáš Vlček navštívili Žďár nad Sázavou, kde se setkali se studenty Biskupského gymnázia a diskutovali o evropských tématech. Součástí jejich návštěvy byla i prohlídka klíčových projektů města, včetně unikátní dřevostavby a zrekonstruované knihovny.
Knihovna Ústeckého kraje zrealizovala osmdesátihodinový maraton čtení. Unikátní literární akci, do níž se zapojilo přes 150 čtenářů, bylo možné živě sledovat na YouTube kanálu knihovny.
/FOTO, VIDEO/ Hotovo, známe vítěze. Boskovičtí vyhodnotili otevřenou jednofázovou architektonickou soutěž na městskou knihovnu. Ta má vzniknout v centru města po přestavbě budovy bývalého Zemědělského zásobování a nákupu v ulici Kapitána Jaroše, kde nyní funguje prodejna zahradní techniky. Do soutěže bylo podáno čtyřiačtyřicet návrhů.
I letos se ostravská knihovna zapojuje do celonárodní akce Březen měsíc čtenářů, kterou pořádá Sdružení knihovníků a informačních pracovníků ČR. Na čtenáře a další návštěvníky bude čekat rozmanitá nabídka akcí a aktivit, které nesou témata čtenářství, vzájemného setkávání a posilnění komunity kolem knihovny, ale také digitálních služeb knihoven.
/VIDEO, FOTOGALERIE/ Tradičně ve vestibulu v prostorách benešovské výstavní síně v budově polikliniky na Malém náměstí pořádá Městská knihovna v pátek 21. a sobotu 22. února další dvoudenní akci známou jako Swap v knihovně.
Vimperští vybrali novou šéfku Městské knihovny. Informoval o tom mluvčí radnice Milan Brabec. Novou vedoucí Městské knihovny Vimperk bude od 1. března Martina Kornoušková.
Knihovna MKS Tachov opět otevírá dveře své oblíbené Semínkovny a Zeleného bazaru, kde si návštěvníci mohou zdarma vybrat semínka zeleniny, bylinek a květin. Tato jedinečná iniciativa podporuje komunitní zahradničení a výměnu rostlin, čímž přispívá k udržitelnosti a rozvoji místní zahradnické komunity.
Knihovna Ústeckého kraje v úterý 18. února odstartovala avizovaný maraton čtení. Stream, který poběží nepřetržitě 80 hodin, je možné sledovat na YouTube kanálu knihovny a dohromady se do jeho realizace zapojí více než 140 dospělých i dětských čtenářů.
Na budově Národní technické knihovny (NTK) v pražských Dejvicích se kvůli sesedání betonových panelů objevily nevzhledné spáry. Knihovna připravuje opravu. Na dotaz ČTK to uvedl mluvčí NTK Martin Krška. Statika budovy otevřené v roce 2009 podle mluvčího není narušena. Knihovna se v minulosti s generálním dodavatelem stavby, firmou Sekyra Group, soudila o vady na skleněné fasádě. Spor skončil dohodou.
Už v pondělí 17. února vypuknou v přerovském regionu jarní prázdniny a mnozí rodiče tak řeší, jaký program v období volna svým dětem zajistí. Pomocnou ruku nabízí několik organizací. Na Hranicku je to knihovna, ale i místní Domov dětí a mládeže. V Lipníku nad Bečvou mají ještě volná místa na příměstském táboře pořádaném Střediskem volného času.
Knihovna Ústeckého kraje připravuje třídenní literární festival BAU! Předcházet mu bude čtecí maraton, který odstartuje 18. února a potrvá 80 hodin v kuse u příležitosti oslav výročí 80 let instituce.
Univerzitní knihovna zopakuje loňský zdařilý Masopust v knihovně. Tato výjimečná akce se koná od 10. do 22. 2. a bude ji provázet soutěž o skvělé ceny prezentovaná na instagramu ve stories. Připraven je oblíbený workshop Anety B. Křížové Přijďte si vyrobit masopustní masku, který se uskuteční veskupinové studovně dne 11. 2. od 16:00 h.
Příprava na rekonstrukci Městské knihovny Benešov umístěné v objektu Polikliniky na Malém náměstí pokračuje. Radnice vypsala výběrové řízení na zhotovitele stavby a vybírat ho bude už příští měsíc, v březnu. Zahájení stavby by mělo následovat ještě na jaře.